Antarktikas karaļi un imperatori – neveikli uz zemes, neapturami ūdenī

Antarktikas karaļi un imperato

Foto: National Geographic | Autors: Tija Ezeriņa | 2024.04.26

Antarktikā, kur gaisa temperatūra var noslīdēt pat līdz -60°C, 17 pingvīnu sugas ik dienas cīnās par izdzīvošanu ekstremālajos apstākļos, taču nu ledus karaļvalsts valdniekus ir piemeklējis jauns izaicinājums – nāvējošs putnu gripas paveids, vēsta kanāls “National Geographic”.

Pingvīni ir sastopami tikai planētas dienvidu puslodē, pamatā Antarktīdā, izņemot Galapagu pingvīnus, kas dzīvo ekvatora tuvumā, Galapagu salās un Ekvadorā, Dienvidamerikā. Populārākās pingvīnu sugas ir karaliskie un imperatorpingvīni, kas savu nosaukumu guvuši no to majestātiskā izskata un izturēšanās.  

Imperatorpingvīni pēc auguma ir lielākā pingvīnu suga, kas var sasniegt līdz pat 122 cm garumu un svaru līdz 45 kg. Savukārt karaliskie pingvīni izceļas ar savu grezno, krāsaino apmatojumu. Tiem ir spilgti oranži plankumi galvas sānos un augšējā krūšu daļā, kas tos padara par vieniem no fotogēniskākajiem putniem uz Zemes.

Prasme pielāgoties ir galvenais iemesls, kas pingvīniem ļāvis izdzīvot ledainajos vējos. Tiem ir ļoti bieza spalvu kārta un zemādas tauku slānis, lai uzturētu ķermeņa siltumu. Dažas pingvīnu sugas, piemēram, imperatorpingvīni, veido blīvas grupas, lai kopīgi saglabātu siltumu un patvertos no aukstā vēja.

Izturība viennozīmīgi ir īpašība, kas pingvīnus atšķir no pārējiem dzīvniekiem, un šķiet, ka tie ir prasmīgi pielāgojušies dzīvei grūtajos apstākļos. Bet diemžēl realitātē pingvīni ir apdraudēti. Lai pievērstu uzmanību šo cēlo putnu aizsardzībai, katru gadu 25. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules pingvīnu diena. Šī diena ir izvēlēta, jo tieši aprīļa beigās lielākā daļa pingvīnu sugu sāk savu migrāciju uz ziemeļiem no Antarktikas.

Svinot Pasaules pingvīnu dienu, kanāls “National Geographic” aicina pievērst lielāku uzmanību pingvīniem un to nozīmei, kā arī atklāt jaunus, unikālus faktus par tiem!

Labu apetīti – brokastīs vaļu margarīns un pingvīnu omlete

19. un 20. gadsimtā pingvīnu populācija piedzīvoja būtisku sarukumu. Viens no strauji plaukstošajiem industriālās rūpniecības virzieniem tolaik bija vaļu eļļas ražošana. Antarktīdā un tai apkārt esošajās salās tika uzbūvētas neskaitāmas fabrikas, kas no vaļu taukiem ražoja eļļas lampas, ziepes un pat margarīnu.

Jāatzīmē, ka, tehnoloģijām attīstoties, vaļu eļļa kļuva par svarīgu izejvielu nitroglicerīna ražošanā, ko izmantoja kā sprāgstvielu abos pasaules karos. Savukārt vaļu aknu eļļa bija galvenais D vitamīna avots 1960. gados.

Tā rezultātā tika ne vien pārmērīgi nomedīti vaļi, bet arī iznīcināta apkārtējā vide. Pingvīnu koloniju apdzīvotajās pļavās nu slējās putekļainas rūpnīcas. Turklāt fabriku strādnieki pret šīm neaizsargātajām būtnēm izturējās ar brutālu nežēlību, izmantojot pingvīnu ķermeņus kā kurināmo tauku kausēšanas krāsnīs un no pingvīnu olām gatavojot omleti.

Industrija attīstījās tik strauji, ka pēc 100 gadiem vaļi bija nonākuši uz izmiršanas robežas un pingvīni bija pilnībā pametuši piekrasti. Par laimi, 1859. gada 27. augustā Edvīns Dreiks nelielā fermā Taitusvilā, Pensilvānijas štatā, ASV, atklāja pirmo naftas urbumu. 20. gadsimtā zinātnieki jau bija iemācījušies no jēlnaftas iegūt degvielu, kas pielika treknu punktu vaļu medībām.

Turpmāk pingvīniem nācās cīnīties galvenokārt ar mūsdienu klimata pārmaiņu radītajiem draudiem, piemēram, ledāju kušanu, kas ietekmē arī viņu barības bāzi. Taču 2024. gads nāca ar pārsteidzošu vēsti – Antarktīdas kontinentālajā daļā pirmo reizi tika apstiprināts nāvējošs putnu gripas veids, kas apdraud arī milzīgās dienvidu reģiona pingvīnu kolonijas.

Pingvīnu paradīze uz pasaulē smirdīgākās salas

Lielākā pingvīnu kolonija pasaulē mājo uz Zavodovska salas. Tā ir viena no Dienvidsendviču salām Atlantijas okeānā, kurā mīt apbrīnojams skaits – aptuveni 1,5 miljoni “chinstrap” jeb bārdaino pingvīnu.

Pingvīniem tā ir kā paradīze Zemes virsū – salu ieskauj daudz pārtikas, turklāt tās vulkāniskā aktivitāte nodrošina siltu augsni un palīdz ātrāk izkausēt sniegu. Siltums arī veicina jūras zāļu un aļģu augšanu. Šie mikroorganismi ir svarīgi jūras ekosistēmā, nodrošinot pārtiku zivīm un citiem jūras dzīvniekiem, kurus ēd pingvīni.

Cik mājīga šī sala ir pingvīniem, tik neviesmīlīga tā ir jebkuram citam ienācējam. Kaut arī šī kolonija ir svarīgs pētījumu objekts zinātniekiem, kuri cenšas saprast, kā klimata pārmaiņas un citi ārējie faktori ietekmē pingvīnus un to ekosistēmu, pētnieki to ir nosaukuši par vienu no visgrūtāk pieejamajām vietām uz Zemes, nokļūšanu tur salīdzinot nevis ar paradīzi, bet elli.

Interesanti, ka agrīnie atklājēji bija pievērsuši uzmanību salas intensīvajam aromātam, ko nodēvēja par pasaulē smirdīgāko. Tas esot bijusi jūtams pat vairākus kilometrus no krasta. Vainojami varēja būt pingvīnu izkārnījumi un kaitīgie izgarojumi no fumarolām – atverēm, pa kurām izplūst karsta tvaika un vulkānisko gāzu strūklas.

Vairāki salas apmeklētāji smakas dēļ to bijuši spiesti ātri pamest un esot pat saindējušies. Arī daudzi Zavodovska salas vietvārdi norāda uz nepatīkamajām smaržām, piemēram, Skābes punkts, Dūmu punkts, Kaitīgais punkts vai Smakas punkts.

Atstāts bērnudārzā uz septiņiem mēnešiem

Pingvīni ir meistarīgi mednieki, kas specializējas zivju, kalmāru, krila (mazi jūras vēžveidīgie) un citu jūras dzīvnieku medīšanā. Turklāt viņu izcilā peldēšanas un niršanas prasme, apvienojumā ar spēju ilgstoši aizturēt elpu, ļauj noķert ēdienu arī pavisam dziļi ūdenī.

Taču jāatzīmē, ka pingvīnu barība neatrodas tuvu viņu mājvietai. Teju visas pingvīnu sugas sezonāli migrē uz siltākiem ūdeņiem, lai nodrošinātu pietiekamu barības daudzumu sev un savām atvasēm. Tie ir tāli peldējumi, kas nereti ilgst no trim līdz septiņiem mēnešiem.

Barības vākšanā piedalās gan mātes, gan tēvi, atstājot savus mazuļus kopienas audzināšanas zonās jeb “bērnudārzos”, kur tie tiek pasargāti no plēsējiem un ekstremāliem laika apstākļiem. Lielā daļā gadījumu jaunie pingvīni ir spiesti vieni paši pavadīt pat līdz pusgadam.

Vēl viens izaicinājums vecākiem, atgriežoties no medībām, ir atrast savu atvasi starp desmitiem tūkstošu citu pingvīnu, kas vizuāli ir gandrīz neatšķirami. Šim nolūkam pingvīni izmanto savu izcilo dzirdi un saziņas prasmes, izdvešot unikālas skaņas. Tāpat vecāki pielieto vizuālo atmiņu jeb cenšas iegaumēt konkrētu vietu audzināšanas zonā, kur savu mazuli atstāja.  

Diemžēl ne visas medības beidzas veiksmīgi. Nereti tālais peldējums izrādās pārāk nogurdinošs, īpaši jaunākiem pingvīniem. Citreiz ceļā nākas sastapt nelabvēlīgi noskaņotu ienaidnieku. Dažreiz atgriežoties vecāki atklāj, ka viņu mazulis ir nosalis vai miris plēsēja uzbrukumā. Šie gadījumi ir ļoti smagi un pingvīni pārdzīvo, izrādot skaidras emocionālās reakcijas, piemēram, satraukti meklējot savu mazuli vai izdvešot kliedzošas skaņas.

Atbildīgākie tēti pasaulē

Pingvīni savus vecāku pienākumus uztver ļoti nopietni. Ņemot vērā bīstamos dzīves apstākļus – aukstumu, barības trūkumu, dabiskos ienaidniekus –, pingvīniem par saviem pēcnācējiem ir jārūpējas īpaši uzmanīgi. Piemēram, lielākā daļa pingvīnu perē olas uz kājām, lai tās nesaskartos ar auksto ledu, un viņu ķermeņa spalvu sega palīdz uzturēt nepieciešamo temperatūru cāļa izdzīvošanai. Ir dažas pingvīnu sugas, kas no zāles vai akmeņiem gatavo ligzdas.

Karaliskie pingvīni olu perē uz maiņām. Pēc olas izdēšanas māte to glabā pie sevis, zem spalvām, siltumā. Pēc tam viņa saudzīgi olu nodod tēvam. Šis process prasa augstu precizitāti un piesardzību, jo jebkura neuzmanīga kustība var olu sabojāt vai pat izraisīt tās nozaudēšanu. Mātīte izmanto savas kājas un knābi, lai maigi pārceltu olu no savām kājām uz tēva kājām.

Tēvs turpina perēt olu, kamēr mātīte dodas uz jūru, lai atjaunotu enerģijas krājumus, medījot zivis un citu barību. Mātīte atgriežas pēc vairākām nedēļām, un tad ir laiks tēvam doties medībās.

Imperatorpingvīnu vīrišķā dzimuma pārstāvji ir slaveni ar to, ka viņi par savu dārgo olu ir atbildīgi visilgāk. Pēc olu izdēšanas imperatorpingvīnu mātītes uz aptuveni diviem mēnešiem dodas jūrā, atstādamas tēvus vienus pašus sargāt olu. Jāatzīst, ka imperatorpingvīnu tēti neiebilst uzņemties atbildību arī mazuļu audzināšanā. Viņi aktīvi pieskata jaunos palaidņus.

Pingvīni prot “lidot” ūdenī

Nepelnīti pingvīni ir ieguvuši neveiklāko putnu slavu. Tiesa, pingvīni nespēj lidot. Internetā arī klejo daudz video, kuros mierpilnie pūkaiņi redzami, paslīdam uz ledus vai gāzelēdamies rāpjamies pa klinšainu krastu. Viņiem vienkārši ir ļoti īsas kājas, kas staigāšanu padara apgrūtinošu. Turklāt arī pleznu pamatne pingvīniem ir ļoti gluda, kas traucē, pārvietojoties pa sauszemi, bet ir viņu trumpis, atrodoties zem ūdens.

Ūdenī pingvīni ir savas stihijas meistari, būdami tikpat graciozi kā delfīni un tikpat ātri kā haizivis. Džentū pingvīns ir visātrākais peldētājs no savas dzimtas un spēj sasniegt ātrumu līdz pat 50km/h. Savukārt imperatorpingvīns var aizturēt elpu līdz pat 22 minūtēm, atrodoties 500 m dziļumā.

Vērojot pingvīnus darbībā, viņu peldēšana šķiet ļoti līdzīga lidošanai. Graciozi izskatās arī lēcieni gaisā pirms niršanas, kas atgādina delfīnus. Pingvīni tā dara, lai atbrīvotu no spalvām gaisa burbuļus un uzlabotu hidrodinamiku.

Pingvīns arī izvēlēts par simbolu vienam no ASV profesionālajiem hokeja klubiem, kas bāzēts Pitsburgā, Pensilvānijas štatā – Pitsburgas “Penguins”. Starp citu, tajā spēlējuši arī trīs latvieši – Pēteris Skudra, Viktors Ignatjevs un Teodors Bļugers!

Kanāls “National Geographic” sveic visus Pasaules pingvīnu dienā un aicina katram kaut ko mācīties no šiem izturīgajiem, atbildīgajiem un apņēmīgajiem putniem!

Avots: National Greographic


celojumubode - 3815
Glika dienas Alūksnē

Glika dienas Alūksnē

Godinot Bībeles tulkotāju Ernstu Gliku 370. gadskārtā un svinot Bībeles tulkojumam 330 gadus, Alūksne aicina uz “Glika dienām”!

Alūksnes TIC

27. Gaujas plostnieku svētki

27. Gaujas plostnieku svētki

17. un 18.maijā aicinām uz Gaujas plostnieku svētkiem, kas šogad norisināsies 27. reizi ar skaistu nosaukumu “Šūpo, Gauja, pāri krācēm straujām…”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Te ir darbs!

Te ir darbs!

Sakarā ar paplašināšanos,meklējam kolēģi savā draudzīgajā kolektīvā, visas soc. garantijas, draudzīgs kolektīvs un interesants darbs,sūti CV

Nikos Travel

Nometnes & sporta spēles Bauskas novadā

Nometnes & sporta spēles Bauskas novadā

Plāno nometnes & sporta spēles Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Cēsu novads aicina uz Muzeju nakti 2024!

Cēsu novads aicina uz Muzeju nakti 2024!

18. maijā aicinām ieplānot ciemošanos Cēsu novada muzejos! Šī gada Muzeju nakts ietvaros vairāk nekā 15 novada muzeji un apskates vietas ciemos gaidīs ikvienu interesentu.

Cēsu TIC

Jāšanas sporta sacensības Valmiermuižā

Jāšanas sporta sacensības Valmiermuižā

18.-19. maijā plkst. 10.00 Valmiermuižas stallī norisināsies Jāšanas sporta sacensības “Valmiermuižas pavasaris 2024”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Uz Muzeju nakti aicina Alūksne!

Uz Muzeju nakti aicina Alūksne!

“Eiropas Muzeju nakts” ietvaros Alūksne aicina apmeklēt muzejus un ekspozīcijas, kas būs atvērti līdz pat pusnaktij! Ieeja- bez maksas.

Alūksnes TIC

KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI - KARNEVĀLS

KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI - KARNEVĀLS

No 24. līdz 25. maijam tiekamies Kandavas pilsētas svētkos "Karnevāls Kandavā"! Būs gan pilsētas modināšana, gan svētku gājiens, amatnieku tirdziņš U.C.

Tukuma TIC

Tornī gleznu izstāde “Gaismas frekvences”

Tornī gleznu izstāde “Gaismas frekvences”

No 23. aprīļa līdz 26. maijam Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē skatāma gleznu izstāde “Gaismas frekvences”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

“Pūt vējiņi!” vasaras koncertprogramma

“Pūt vējiņi!” vasaras koncertprogramma

Koncertdārzs “Pūt vējiņi!” aicina tikties visdažādāko žanru mūzikā un svinēt sešdesmit gadu jubileju virknē brīnišķīgu notikumu visas vasaras garumā.

Liepājas reģiona TIB

Neaizmirstamā pieredze muzeju naktī

Neaizmirstamā pieredze muzeju naktī

Sociālais uzņēmums "Neredzamā Pasaule" piedalās šī gada Muzeju naktīs ar īpašu piedāvājumu, piedāvājot unikālu ekskursiju pilnīgā tumsā ar 15% atlaidi

Neredzamā Pasaule

Līvas ciema svētki Liepājā

Līvas ciema svētki Liepājā

Šo sestdien, 18. maijā, ar 20. jubilejas “Līvas ciema svētkiem” krāšņi vērsies simboliski vārti vasaras sezonai Liepājā.

Liepājas reģiona TIB

"Ragakrasts" brīvdienu mājas Mērsragā

Ģimenēm ar bērniem draudzīgas, gaumīgas, labiekārtotas mājiņas Mērsragā www.ragakrasts.lv

Tukuma TIC

Dobeles ceriņu skaistums!

Dobeles ceriņu skaistums!

Skaisti,jo skaisti ir saplaukuši ceriņi.Ir laiks doties baudīt šo dabas brīnumu. Pa ceļam iegriezīsimies ZS Līcīšos, tējas degustāciju baudīsim,25.05.24,27 EUR

EUR 27 | Nikos Travel

Bauska aicina baudīt pilsētas svētkus!

Bauska aicina baudīt pilsētas svētkus!

Esi aicināts svinēt Bauskas pilsētas un novada svētkus kopā! Foto:N.Veiss

Bauskas TIC

Terases atklāšanas ballīte ar Olgu Rajecku

Terases atklāšanas ballīte ar Olgu Rajecku

Ierašanās no plkst. 18:30, vakariņu sākums plkst.19.00. Cena no personas 65,00 Eur, iekļaujot bagātīgas vakariņas. Vairāk info www.hercogi.lv

EUR 65 | Hercogs Mārupe

Dziesmu un deju lietus Irlavā 2024

Dziesmu un deju lietus Irlavā 2024

Festivāls "Dziesmu un deju lietus Irlavā 2024" būs 23.maijā pulksten 12:00 Irlavas kultūras namā.

Tukuma TIC

Mūsdienu Latvijas garšas. Gardēžu pasākums

Mūsdienu Latvijas garšas. Gardēžu pasākums

Visas vasaras garumā, katru trešdienu gardēžu pasākumi angļu valodā. Gatavo kopā ar šefpavāru Mūsdienu Latvijas garšas. Gan individuāliem viesiem, gan grupām.

EUR 79 | Viesistaba

Muzeju nakts Tukuma novadā

Muzeju nakts Tukuma novadā

Eiropas Muzeju nakts ietvaros arī Tukuma pusē aicinām baudīt izstādes, muzikālus priekšnesumus, kā arī arī gūt jaunus atklājumus, darbojoties muzejos radoši.

Tukuma TIC

Nostalgy SĀKAS GRILĒŠANAS SEZONA!

Nostalgy SĀKAS GRILĒŠANAS SEZONA!

Lapmežciemā kafejnīcā "Nostalgy" maijā sākas grilešanas sezona. Brauc ciemos!

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -