30. jūnijs vēsturē: Tungunskā notiek slavenais fenomens jeb sprādziens

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.06.30

1908.gada 30.jūnijā Sibīrijas austrumdaļu satricināja milzīgs sprādziens ko vēlāk nodēvēja par Tungunskas fenomenu. Vēl arī līdz šim brīdim – vairāk nekā 100 gadus vēlāk īsti nav skaidrs, kas Tungunskā šajā dienā norisinājās, taču vairums zinātnieku fenomenu saista ar kosmiska objekta (iespējams, liela meteoroīda vai komētas) sprādzienu 5 — 10 km augstumā atmosfērā. Eksplozijas jauda tiek vērtēta aptuveni 10 — 40 megatonnas, kas ir līdzīga vidējas ūdeņraža bumbas enerģijai.

Šos zinātnieku pieņēmumus pastiprinājusi arī cilvēku turpmākā pieredze kosmosā, kas norisinājusies gandrīz vai gadsimtu pēc noslēpumainā sprādziena - vairākkārt izmantojamo kosmosa kuģu izplūdes gāzes atmosfērā. Zinātnieki apgalvo, ka lielais ūdens tvaiku daudzums, kas izdalījies no komētas kodola atmosfērā, tika ierauts masīvos gaisa straumju virpuļos jeb tā dēvētajā divdimensiju turbulencē. Tādēļ sudrabainie mākoņi veidojās dienu vēlāk pat ļoti lielā attālumā no sadursmes vietas, kā tas norisinās arī kosmosa kuģu izplūdes gāzes rezultātā.

Pēc 1908. gada sprādziena jeb Tunguskas fenomena naksnīgās debesis bija izgaismotas vairākas dienas pēc kārtas ļoti tālu no sadursmes vietas. Izpētot vēsturiskos aculiecinieku stāstījumus, secināts, ka spožās debesis liecina par sudrabainajiem mākoņiem. Iespējams, ka komēta sākusi sadalīties tādā pašā augstumā, kur lielākā daļa tvaika nonāk pēc kosmosa kuģa starta. Abos gadījumos atmosfērā nonāk liels apjoms ūdens tvaiku.

Pati milzīgā eksplozija, notika 07:14 neapdzīvotā taigā Podkamennaja Tunguskas upes tuvumā Krasnojarskas novadā, Krievijā. Vairāk nekā 2000 kvadrātmetru platībā tika izgāzti tika izgāzti aptuveni 80 miljoni koku. Uz notikuma vietu tika organizētas ekspedīcijas, tomēr netika atrastas meteorīta atliekas. Triecienu fiksēja visas pasaules observatorijas, bet vairākas dienas pēc sadursmes teritorijā no Atlantijas okeāna līdz centrālajiem Sibīrijas rajoniem tika novērota intensīva mākoņu spīdēšana.

Ja objekts būtu sadūries ar Zemi aptuveni 4-5 stundas vēlāk, tas būtu eksplodējis virs Sanktpēterburgas, radot milzīgus zaudējumus un izmainot pasaules vēstures gaitu.

Kā citi zinātnieku pieņēmumi par šo sprādzienu variējas no ģeofiziskām planētas Zeme novirzēm (vulkānu aktivitāte, tektoniskā aktivitāte u.c.), kā arī kodolsprādziena eksperimenta (vai apzināta sprādziena) vai cita veida bumbas sprādziena, kā arī pat citplanētiešu kuģa katastrofa vai melnā cauruma sprādziens. Tāpat ir arī pieņēmumi, ka sprādzienu veicis kāds zinātnieks - piemēram, Tesla.

Vairāki eksperti gan norāda, ka īpatnēji ir tas – ka šis gadījums neradīja nekādu īpašu efektu vai netika pieprasīti rezultāti par notikušo – lai arī notikums tika pētīts, tas lielākā mērā palika "kaut kas uzsprāga, dzīvojam tālāk" veidā.

Avots: BalticTravelnews.com/Starspace.lv/History.com


b2b - 3993
Kempings “Ozianna”

Kempings “Ozianna”

Kempings atrodas ainaviski skaistā vietā, blakus Daugavai pie Rozališķu loka, kas ir viens no astoņiem Daugavas senteces lokiem.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

19. aprīlī pārgājiens Raunā

19. aprīlī pārgājiens Raunā

19. aprīlī notiks pārgājiens “Raunas baltais miers un zaļais siers”, kas būs jau ceturtais no pārgājienu cikla "Smiltenes novads - vieta, ko atklāt".

Smiltenes TIC

Ekskursija izstādē “Rokas un pavedieni”

Ekskursija izstādē “Rokas un pavedieni”

19. aprīlī plkst. 15.00 aicinām satikt izstādes “Rokas un pavedieni” veidotājus – ekskursija, kopā apskatot izstādi Valmieras muzejā.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Naktsmītne “Raiņa māja Berķenelē”

Naktsmītne “Raiņa māja Berķenelē”

Raiņa māja Berķenelē piedāvā nakšņošanas iespējas 4 guļamistabās ar 10 gultasvietām.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Stand-up komēdija EVOLŪCIJA

Stand-up komēdija EVOLŪCIJA

24. aprīlī 20.00 Valmieras Kultūras centrā notiks Rūdolfa Kugrēna Stand-up komēdija EVOLŪCIJA.

EUR 20 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Etnovakars Valmiermuižā

Etnovakars Valmiermuižā

18.⁠ ⁠aprīlī plkst. 18.00 Valmiermuižas alus viesistabā muzikāls etnovakars kopā ar ģitāristu Reini Jauno un Indijas klasiskās mūzikas meistaru Manish Pingle.

EUR 12 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Jauktā kora

Jauktā kora "Lauma" jubilejas koncerts

25. aprīlī koncertzālē "Lielais dzintars" izskanēs jauktā kora "Lauma" jubilejas koncerts.

Liepājas reģiona TIB

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

EUR 379 | Itaka Latvia

Slutišķu krauja

Slutišķu krauja

Slutišķu krauja atrodas Daugavas loku teritorijā un ir vislielākais kvartāra iežu atsegums Daugavas ielejas Latvijas daļā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Saimis tradiceju škola ap Jura dīnu

Saimis tradiceju škola ap Jura dīnu

19. aprīlī 12.00 Andrupenes lauku sētā – Ģimenes tradīciju skola par Jura dienu. Rotaļas, dziesmas, māla zirdziņi. Dalība: 2 olas un kārums. Info: 26187266

Krāslavas TIC

Mākslas nedēļa Valmieras novadā

Mākslas nedēļa Valmieras novadā

Aicinām pievienoties pirmajai Latvijas Mākslas gada balvas Mākslas nedēļai, kas no 13. līdz 19. aprīlim iedzīvinās Valmieras novadu!

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Marijas Naumovas koncerts

Marijas Naumovas koncerts

Sestdien, 25.aprīlī plkst. 19.00 aicinām uz jau otro Marijas Naumovas koncertu Mujānu biedrības namā!

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Nevari sagaidīt vasaru?

Nevari sagaidīt vasaru?

Vairāk kā 15 valstis, vairāk kā 30 lidojumu galamēki, vairāk desmiti kūrortu// Brīvdieanas ikviena gaumei // Meklē ĒRTĀKAJĀ PLATFORMĀ

EUR 399 | On-line ceļojumi Estravel

Horvātija! Cena sākot no 479 eur!

Horvātija! Cena sākot no 479 eur!

EUR 479 | Itaka Latvia

Šrilnaka! Cena sākot no 1229 eur!

Šrilnaka! Cena sākot no 1229 eur!

EUR 1229 | Itaka Latvia

LVM MTB /Gravel maratons Cēsis-Valmiera

LVM MTB /Gravel maratons Cēsis-Valmiera

26. aprīlī tiks dots starts Latvijas valsts mežu MTB un Gravel maratona 25. jubilejas sezonai! 1. posms Cēsis-Valmiera.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Uzlādē enerģiju!

Uzlādē enerģiju!

Nepadodies vīrusiem! Uzņem saules enerģiju, dzen prom stresu un uzplauksti pavasarim! // Dažādi SPA un viesnīcu piedāvājumi!

EUR 135 | Estravel Latvia

Brazīlija,Riodežaneiro, cena no 2119 eur!

Brazīlija,Riodežaneiro, cena no 2119 eur!

EUR 2119 | Itaka Latvia

Sigulda Region Spring Restaurant Week

Sigulda Region Spring Restaurant Week

From April 10 to April 19, the Sigulda Region Spring Restaurant Week will take place. During this time, restaurants will offer three-course meals.

Siguldas novada TIC

Ar vilcienu uz Madonu un Cesvaini

Ar vilcienu uz Madonu un Cesvaini

2026. gada tūrisma sezonā aicinām braukt ciemos ar vilcienu uz Madonu, Cesvaini, Gulbeni un Alūksni, lai izbaudītu īpašas brīvdienas!

Madonas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -