25. septembris vēsturē: 1513. gadā Kluso okeānu ierauga pirmais eiropietis

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.09.25

Klusais okeāns, kas ir pasaules lielākā ūdenstilpe klāj aptuveni trešo daļu Zemes virsmas. Nosaukumu okeānam devis portugāļu jūrasbraucējs Fernāns Magelāns – pirmais eiropietis, kas šķērsoja šo okeānu 1519. gadā. Okeāna nosaukums cēlies no tā, ka visu ceļu no Magelāna šauruma līdz Filipīnām Magelāna ceļojums pagāja mierīgos laikapstākļos.

Tomēr eiropieši Kluso okeānu pirmoreiz ieraudzīja vēl neilgi pirms Magelāna, kad tas to izlēma šķērsot. Tas notika tā paša 16. gadsimta sākumā. Uzskata, ka pirmais Kluso okeānu sasniedza spāņu konkistadors Vasko Nunjess de Balboa 1513. gadā pēc Panamas zemesšauruma šķērsošanas.

Pats Klusā okeāna "atklājējs" de Balboa ir dzimis ap 1475. gadu, miris 1519. gadā un bija spāņu jūrasbraucējs, pētnieks, gubernators un konkistadors. Tomēr viņa mērķi Panamā, protams, nebija tik cēli - viņš šeit siroja, meklēdams zeltu un citas vērtslietas. Spāņi šajā zemes malā atradās, jo vēl nesen (pirms aptuveni 20 gadiem), no saviem ceļojumiem bija atgriezties Amerikas atklājējs Kristofors Kolumbs, vēstīdams par jaunatrastajām zemēm un bagātībām, kas tajās atrodamas. Jau drīz vien viņam sekoja līdzdomātāji - konkistadori, kuri ātri vien saprata, ka viņu ieroči un kara iemaņas ir daudz pārāki par iezemiešu, kas ļāva eiropiešiem ātri vien iegūt varu un līdz ar to arī dārgumus šajās zemēs.

Balboa pats savās ekspedīcijās devās, jo viņu pēc neveiksmīga biznesa vajāja kreditori. Viņš nolēma nostiprināt pirmo spāņu apmetni Dienvidamerikā - tagadējās Panamas krastā, pretēji jau esošajām nometnēm, kas atradās vairāk uz dienvidiem - Kolumbijā. Balboa plāns atrada dzirdīgas ausis - viņam tika piešķirti karavīri, kuru vadībā viņš Panamas krastā pieveica vietējos, izlaupot esošās apmetnes un nodibinot apmetni. No šejienes tad viņš devās arī dziļāk iekšzemē, meklējot arvien vairāk vērtslietu. Viņam palīdzeja tas, ka vietējie karoja savā starpā un nebija vienoti. Zelts bija konkistadoru galvenais dzinulis un to viņi ieguva vai nu ar varu, vai arī iemainot pret mazvērtīgām lietām no Eiropas. Savos sirojumos arī Balboa pirmo reizi uzzināja par "otru jūru" jeb okeānu zemes otrā pusē, turp arī dodoties kopā ar aptuveni 200 vīru armiju. Lai arī vietējie jau iepriekš bija brīdinājuši, ka ceļu šķērso citas iezemiešu ciltis, Balboa izmantoja savas diplomāta prasmes, ar daudziem vietējiem vienojoties un izlaužoties cauri šai zemei. Savu mērķi - Kluso okeānu Balboa ieraudzīja 25.septembrī, taču fiziski Kluso okeānu sasniedza tikai četras diena vēlāk - 29.septembrī, pa priekšu laižot izlūkus, kas pārbaudīja ceļa drošību.

Sasniedzis okeānu un iebridis tajā, Balboa pasldināja atrasto ūdenstilpni par "Dienvidu jūru" un Spānijas īpašumu. Lai arī šis atradums bija vērtīgāks nekā zelts, Balboa tāpat turpināja sirot un vākt zeltu, ko no sava gājiena atveda lielā apjomā.

Pēc atgriešanās Balboa turpināja veikt dažādus sirojumus un manipulācijas, kas noveda pie tā, ka viņš tika apvainots nodevībā un arī notiesāts - viņam nocirta galvu.

Avots: BalticTravelnews.com



Mājas kafejnīcu dienas Augšdaugavas novadā

Mājas kafejnīcu dienas Augšdaugavas novadā

11. un 12. jūlijā Augšdaugavas novadā norisināsies Mājas kafejnīcu dienas.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Rīgas jumtu un Operas skati pusdienā!

Rīgas jumtu un Operas skati pusdienā!

Terase piedāvā elegantus skatus pār Vecrīgas torņiem, apvienojot luksusa atmosfēru un izsmalcinātu virtuvi ar mierīgu pilsētas panorāmu

Grand Hotel Kempinski Riga

Kipra! Cena sākot no 409 eur!

Kipra! Cena sākot no 409 eur!

EUR 409 | Itaka Latvia

Lauku māja “Gaišā”

Lauku māja “Gaišā”

Lauku māja “Gaišā” piedāvā naktsmītnes, pirti, banketu zāli, kamīnzāli, sporta laukumu ar volejbola tīklu, telšu vietas.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem” piedāvā naktsmītnes komfortablos numuros, pirti un dīķi, svinību telpas, bērnu rotaļu laukumu, sporta laukumu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

SĒLIJAS TAUTAS MĀKSLAS SVĒTKI SĒLIJA ROTĀ

SĒLIJAS TAUTAS MĀKSLAS SVĒTKI SĒLIJA ROTĀ

18. jūlijā Augšdaugavas novada Ilūkstē notiks X tautas mākslas svētki “Sēlija rotā”.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Ar vairāk nekā 80 galamērķiem!

Ar vairāk nekā 80 galamērķiem!

Ar vairāk nekā 80 galamērķiem mūsu maršrutu tīklā ik dienu savienojam Latviju ar pasauli.

airBaltic

Pārgājiens

Pārgājiens "Drustu muižu medalus"

21. jūnijā aizvadīts sestais pārgājiens "Drustu muižu medalus" no pārgājienu cikla "Smiltenes novads – vieta, ko atklāt".

Smiltenes TIC

SEAGULL BEACH RESORT & CLUB

SEAGULL BEACH RESORT & CLUB

Ēģiptes sezonas priekšpārdošana. Iesakām atpūtai jauniešiem un ģimeņu atpūtai kopā ar bērniem. ✈️ 03.11.2026 | 7 naktis

EUR 803 | Atlantic Travel

Viesu māja “Kalnu pūpoli”

Viesu māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli” atrodas pie Šenheidas ezera. Piedāvā nakšņošanu, svinību un semināru telpas, pavāra pakalpojumus, atpūtas iespējas u.c.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Mājas kafejnīcu dienas Augšdaugavas novadā

Mājas kafejnīcu dienas Augšdaugavas novadā

11. un 12. jūlijā Augšdaugavas novadā norisināsies Mājas kafejnīcu dienas.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Labrīt visiem, kam rīts labs!

Labrīt visiem, kam rīts labs!

Pica Lulū ir drosmīga, garšīga un vienmēr gatava pacelt garastāvokli ar lielisku picu!

Pica Lulū

Viduslaiku dienas Tallinas vecpilsētā

Viduslaiku dienas Tallinas vecpilsētā

Ieskatieties vēsturiskās Tallinas noslēpumos un dodieties ceļojumā laikā uz viduslaiku pilsētas sirdi!

EUR 46 | Nikos Travel

Sezonas garšas restorānā Tapas Tapas!

Sezonas garšas restorānā Tapas Tapas!

Piedāvājam jauno à la carte ēdienkarti, kas iepriecinās ar daudzveidīgām garšām un rūpīgi gatavotiem ēdieniem. Mūsu terase ir atvērta!

Wellton Riga Hotel & SPA

 Grieķija - Halkidiki! Cena no 399 eur!  I

Grieķija - Halkidiki! Cena no 399 eur! I

EUR 439 | Itaka Latvia

Piestāj mūsu terasē uz garšīgu kokteili

Piestāj mūsu terasē uz garšīgu kokteili

Rixwell Elefant Hotel piedāvā Pārdaugavā vasaras terasi ar atspirdzinošiem kokteiļiem un garšīgām maltītēm!

Rixwell Elefant Hotel

Viesu māja “Stārķis”

Viesu māja “Stārķis”

Viesu māja „Stārķis” piedāvā vairākas aprīkotas banketu zāles svinībām, ēdināšanas pakalpojumus, karaoke, deju zāli, krievu pirti, labiekārtotu pludmali.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Liepājas muzejā apskatāma izstāde

Liepājas muzejā apskatāma izstāde

Līdz 27. septembrim Liepājas muzejā būs apskatāma apvienības "Bedre" izstāde "0. laika tips – nenosakāms"

Liepājas reģiona TIB

Negaidījāt?

Negaidījāt?

Vasarā labo slēpes, ziemā - ratus! Ir laiks sākt pētīt un rezervēt ziemas ceļojumus! Aviobiļetes un visnīcas jau ir nopērkamas! Lai Jums ir LABĀKAIS!

EUR 310 | Estravel Latvia

Izgaršo jau iecienītās un jaunās garšas.

Izgaršo jau iecienītās un jaunās garšas.

Pasūti ar piegādi uz mājām vai tiekamies LIDO restorānos.

LIDO Atpūtas centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -