16. oktobris vēsturē: Durvis ver viena no pirmajām mūsdienu viesnīcām

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.10.16

Lai arī vietas kur pa nakti apmesties par nelielu (vai lielu - atkarīgs no ceļotāja maksātspējas) samaksu, ceļotājiem bijušas pieejamas jau gadu tūkstošiem, mūsdienu pasaules izpratnē viesnīcas sāka rasties tikai 19.gadsimta sākumā - vidū, kad visapkārt pasaulē izplatījās idejas (un arī iespējas) par komfortablu ceļošanu.

Viena no pirmajām viesnīcām pasaulē bija "Tremont House" viesnīca, kuru atklāja 1829.gadā ASV pilsētā Bostonā. Tā pilnīgi noteikti ir pirmā viesnīca ASV, kura tiek klasificēta ar nosaukumu "hotel", taču pasaules līmenī ir pāris citas viesnīcas, kas uz šo godu - būt par pirmo viesnīcu pasaulē kandidē pirms "Tremont House. Šajā ziņā pioniere ir Lielbritānija, kur jau 1768.gadā durvis vēra kāda viesnīca, kuru mūsdienās atļaujas patiešām dēvēt par viesnīcu, kā arī 1812.gadā kāds "Mivart Hotel". Tomēr abas šīs vietas īsti viesnīcu "bumu" neaizsāka un tikai 19.gadsimta sākumā pamazām pasaulē sāka rasties viesnīcu tipa iestādes - mājas ar atsevišķiem, slēdzamiem numuriņiem, iekštelpu santehniku, kā arī galveno ieeju un recepciju.

Tieši "Tremont House" bija pionieris vairākās jau minētajās lietās - slēdzamiem numuriņiem, recepciju, iekštelpu tualetēm un vannas istabām, kā arī santehniku vispār. Tāpat "Tremont House" bija pirmā vieta pasaulē, kas sāka saviem viesiem piedāvāt bezmaksas ziepes, lai varētu nomazgāties. Te radās arī tā saucamie izsaucamie zēni, kas bija gatavi veikt dažādus uzdevumus viesa labā - kā, piemēram, aizskriet uz veikalu, nopirkt avīzi, aiznest paciņu vai citus sīkumus.

Tomēr viesnīcas pats ievērojamākais sasniegums bija jau minētā iekštelpu santehnika līdz ar to arī dušas telpas viesiem vairākos stāvos. Ūdens spiediens tika panākts ar tvaika dzinēja pumpja palīdzību - un vannās bija pieejams arī silts ūdens (metāla vannā iepildīja ūdeni un tad to uzsildīja).

"Tremont House" arī bija pirmā viesnīca pasaulē, kas ļāva sievietēm izbaudīt maltīti vienām - tā atvēra tikai sievietēm paredzētu ēdamistabu (šajā laikā bija nepieklājīgi sievietei sēdēt pie galda vienai). Tieši šī viesnīca uzstādīja pirmos standartus citām viesnīcām - kas vēlāk jau sāka rasties lielā vairumā.

Tuvāko gadu laikā pasaulē "piedzima" tādas viesnīcas kā "Ritz" zīmols Londonā un Parīzē, kā arī "Savoy Hotel" un "Astor House".

Avots: BalticTravelnews.com


b2b - 3993
Amsterdama! Cena sākot no 549 eur!

Amsterdama! Cena sākot no 549 eur!

EUR 549 | Itaka Latvia

Itālija ! Cena sākot no 449 eur!

Itālija ! Cena sākot no 449 eur!

EUR 449 | Itaka Latvia

Maurīcija! Cena sākot no 1479 eur!

Maurīcija! Cena sākot no 1479 eur!

EUR 1479 | Itaka Latvia

Bārtas plostnieku svētki 2026 – tradīcijas

Bārtas plostnieku svētki 2026 – tradīcijas

Dienvidkurzemē 2. un 3. maijā norisināsies Bārtas plostnieku svētki

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Londona! Cena sākot no 669 eur!

Londona! Cena sākot no 669 eur!

EUR 669 | Itaka Latvia

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu māja “Beibuki” piedāvā atpūtas un izmitināšanas pakalpojumus līdz 40 personām Daugavas krastā, Daugavas loku teritorijā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Portugāle! Cena sākot no 459 eur!

Portugāle! Cena sākot no 459 eur!

EUR 459 | Itaka Latvia

Īsais Sēnas upes kruīzs. Premium klase

Īsais Sēnas upes kruīzs. Premium klase

3 naktis elegantā kajītē, pilna pansija, tai skaitā gardēžu maltītes, dzērieni, krasta ekskursijas, wi-fi, apkalpošanas maksa

EUR 595 | CRUISEcentre

Atpūtas komplekss “Beļmonti”

Atpūtas komplekss “Beļmonti”

Atpūtas komplekss “Beļmonti” piedāvā naktsmītnes 3 viesu mājās (kopā 20 guļvietas), pirti, ugunskura vietas, labiekārtotas peldēšanas vietas.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

29. Gaujas plostnieku svētki Strenčos

29. Gaujas plostnieku svētki Strenčos

15.-16. maijā Strenčos, pludmalē pie Gaujas un brīvdabas estrādē norisināsies 29. Gaujas plostnieku svētki “Upe neprasa ceļu, Upe pati ir ceļš…”

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Leģendāras keramiķes stāsts

Leģendāras keramiķes stāsts

Kā viena personība iedvesmojusi keramiķu paaudzes? Atklāj izstādē

Rēzeknes pilsētas TIC

Skrējiensoļojums Rīga-Valmiera 107 km

Skrējiensoļojums Rīga-Valmiera 107 km

Naktī no 1. uz 2. maiju tiks dots starts tradicionālajam labdarības skrējiensoļojumam Rīga-Valmiera. 2. maijā aicinām dalībniekus sagaidīt Valmierā!

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Marijas Naumovas koncerts

Marijas Naumovas koncerts

Sestdien, 25.aprīlī plkst. 19.00 aicinām uz jau otro Marijas Naumovas koncertu Mujānu biedrības namā!

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Šrilnaka! Cena sākot no 1229 eur!

Šrilnaka! Cena sākot no 1229 eur!

EUR 1229 | Itaka Latvia

Sūti savus vasaras mirkļus Jūrmalā!

Sūti savus vasaras mirkļus Jūrmalā!

Sūti savus vasaras mirkļus Jūrmalā un kļūsti par daļu no Kūrorta svētku vizuālā stāsta – redzi savus kadrus uz lielajiem ekrāniem Majoru pludmalē!

Jūrmalas TIC

Maroka! Cena sākot no 539 eur!

Maroka! Cena sākot no 539 eur!

EUR 539 | Itaka Latvia

Albānija! Cena sākot no 499 eur!

Albānija! Cena sākot no 499 eur!

EUR 499 | Itaka Latvia

Maldīvas! Cena sākot no 1839 eur!

Maldīvas! Cena sākot no 1839 eur!

EUR 1839 | Itaka Latvia

Dodies ekspedīcijā pa Krāslavu!

Dodies ekspedīcijā pa Krāslavu!

Krāslava svin, un Tu esi aicināts piedzīvojumā! 26.04. 10:00 pie poliklīnikas startē ekspedīcija ar uzdevumiem, līdz 10 km maršrutu!

EUR 10.00 | Krāslavas TIC

Kruīzi no Atēnām

Kruīzi no Atēnām

3 - 7 nakšu kruīzi ar Costa no Atēnām // pilna pansija, izklaude uz kuģa // akcijas cenas un pēdējā brīža piedāvājumi

EUR 359 | CRUISEcentre

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -