8. decembris vēsturē: Tiek nodibināta Neatkarīgo Valstu Sadraudzības organizācija

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.12.08

NVS jeb Neatkarīgo Valstu Sadraudzības organizācija tika dibināta ar mērķi izveidot jaunu savienību brūkošās Padomju Savienības vietā.

1991. gada 8. decembrī līgums par NVS izveidi (Belovežas līgums) tika parakstīts starp Baltkrievijas PSR, Ukrainas PSR un Krievijas PFSR. Pēc NVS deklarētajiem pamatprincipiem, NVS ir kaut kas pa vidu starp Eiropas Savienību un NATO.

1991.gadā, kad norisinājās PSRS pašlikvidēšanās process un, cita starpā, PSRS arī atzina okupēto Baltijas valstu pilnīgu neatkarību, uz PSRS pamatiem tika mēģinās izveidot jaunu republiku - ar kopīgiem bruņotajiem spēkiem un ārpolitiku, bet neatkarīgu iekšpolitiku. Šai savienībai gan atteicās pievienoties liela daļa no bijušām PSRS valstīm, taču Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas pārstāvji sanāca kopā jau minētajā Belovežas nacionālajā parkā, kur  konstatēja, ka "sarunas par jauna savienības līguma sagatavošanu ir nonākušas strupceļā, republiku izstāšanās no PSRS objektīvais process un neatkarīgu valstu izveide ir kļuvusi par realitāti". Šo sarunu noslēgumā tika parakstīta Belovežas vienošanās, kuru vēlāk arī apstiprināja Krievijas PFSR Augstakā padome, pie viena atsuacot arī līgumu par PSRS izveidi. Drīz pēc tam NVS paplašinājās, Almati tikšanās laikā savienībai pievienojoties vēl astoņām valstīm - Azerbaidžānai, Armēnijai, Kazahstānai, Kirgizstānai, Moldovai, Tadžikistānai, Turkmenistānai un Uzbekistānai.

Gruzija iestājās NVS 1995. gadā pēc tam, kad par tās prezidentu kļuva bijušais PSRS ārlietu ministrs E. Ševardnadze.

2005. gadā Turkmenistāna daļēji izstājās no NVS, paliekot asociētā dalībnieka statusā. 2008. gada 14. augustā pēc Krievijas-Gruzijas kara no NVS izstājās Gruzija. Pēc Krimas aneksijas arī Ukraina 2014. gada 19. martā ir sākusi izstāšanās procedūru no NVS un ir izstājusies. 

NVS pamatprincipi ir cilvēktiesību ievērošana, iekšpolitikas koordinēšana, ekonomiskā sadarbība, tās attīstība transporta un sakaru sfērā, cilvēka veselības un apkārtējās vides uzturēšana, vienota sociālā un migrācijas politika, cīņa pret organizēto noziedzību, vienota aizsardzības politika un valstu ārējo robežu aizsardzība.

Avots: BalticTravelnews.com/History.com/Wikipedia



Jaunas atlaides Piedzīvojumu ceļojumiem!

Jaunas atlaides Piedzīvojumu ceļojumiem!

Līdz 30.06. iespēja iegādāties Piedzīvojumu ceļojumus ar atlaidi līdz pat 30%! Īpašas cenas pēdējā brīža tūrēm! Jautājiet vairāk piedāvājumu Estravel Latvia

EUR 489 | Estravel Latvia

JAUNUMS! Apskates saimniecība DAŽĀDI TRUŠI

JAUNUMS! Apskates saimniecība DAŽĀDI TRUŠI

Trušu saimniecībā saimnieko Inesīte Skrauča un Māris Keršteins. Viņu saimniecībā sastopamas 30 dažādas trušu šķirnes - katra ar savu izskatu un stāstu.

Madonas TIC

Andris Nelsons un

Andris Nelsons un "Gewandhaus"

2027. gada 26. maijā Andris Nelsons un "Gewandhaus" orķestris Liepājā cildinās Bēthovenu.

Liepājas reģiona TIB

Tavs labākais ceļojumu biedrs

Tavs labākais ceļojumu biedrs

Atrodi savu jauno telefonu internetveikalā zauers.lv un iemūžini katru piedzīvojumu nepārspējamā kvalitātē!

Zauers.lv

Vasaras sezona koncertdārzā

Vasaras sezona koncertdārzā "Pūt, vējiņi!"

“Pūt, vējiņi!” ik gadu ir vieta, kur vasaras vakaros vari dziedāt līdzi leģendārām dziesmām, baudīt izcilus klasiskās mūzikas skaņdarbus un smelties iedvesmu.

Liepājas reģiona TIB

Brīvdienu māja “Pakrasti”

Brīvdienu māja “Pakrasti”

Brīvdienu māja “Pakrasti” piedāvā 2 guļbaļķu mājas, jauku lauku pirtiņu ar slotām, lapenes pie ezera un pludmali, laivu nomu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

☀️Kalimera, Buen dia, Zdavro☀️

☀️Kalimera, Buen dia, Zdavro☀️

Roda, Krēta, Maljorka, Barselona un Melnkalne - vasaras galamērķi visā to raibumā!

Coral Travel Latvia

Brīvdienu māja “Meijas nams”

Brīvdienu māja “Meijas nams”

Labiekārtota divstāvu guļbaļķu māja ar 3 guļamistabām, viesību telpu, virtuvi, iekštelpu pirti un āra baļļu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Viesu māja “WoodStay”

Viesu māja “WoodStay”

Viesu māja “WoodStay” atrodas starp augošām priedēm un bērziem, tikai 10-15 minūšu brauciena attālumā no Daugavpils pilsētas centra.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Zanzibāra! Cena sākot no 1519 eur!

Zanzibāra! Cena sākot no 1519 eur!

EUR 1519 | Itaka Latvia

🌴Kenija - eksotiska atpūta Indijas okeāna

🌴Kenija - eksotiska atpūta Indijas okeāna

🏨 Diani Sea Resort 4*- Atrodas vienā no skaistākajām Kenijas pludmalēm 13.11.2026 | 10 naktis

EUR 2549 | Atlantic Travel

Stilīgas telpas pasākumiem, kāzām un...

Stilīgas telpas pasākumiem, kāzām un...

Jaunmoku pils piedāvā vēsturisku pili ar muzeju, plašu ainavu parku pastaigām, kā arī stilīgas telpas pasākumiem, kāzām un atpūtai ģimenēm...

Jaunmoku pils

Brīvdienu māja “Meža skuķi”

Brīvdienu māja “Meža skuķi”

Ģimenei vai nelielai kompānijai iespēja baudīt dabas burvību, senas Latgales viensētas mieru un saimnieku viesmīlību.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

 Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu māja “Beibuki” piedāvā atpūtas un izmitināšanas pakalpojumus līdz 40 personām Daugavas krastā, Daugavas loku teritorijā, 14 km attālumā no Daugavpils.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Oceania Cruises Luksus kruīziem līdz 50%

Oceania Cruises Luksus kruīziem līdz 50%

Kruīzi tikai Pieaugušajiem // Piedāvājumu 2026. un 2027. gadam. SAtlaide līdz 50% vairāk kā 100 kruīziem!

EUR 1195 | CRUISEcentre

Vjetnama, Hošimina

Vjetnama, Hošimina

Agrās rezervēšanas piedāvājums atpūtai Vjetnamā // 11 naktis, no Rīgas, brokastis

EUR 1409 | Estravel Latvia

Ģimenes brīvdienas Somijā. Vasara

Ģimenes brīvdienas Somijā. Vasara

No Rovaniemi // 2+4 personām // 2 naktis brīvdienu mājā, brokastis, dabas parka apmeklējums // līdz 31.08.

EUR 519 | Estravel Latvia

🌴 Maini rudeni pret sauli Šrilankā!

🌴 Maini rudeni pret sauli Šrilankā!

Citrus Waskaduwa 5* - komfortabls 5* kūrorts pie okeāna. ✈️17.10.2026 uz 9 naktīm

EUR 1509 | Atlantic Travel

Trīs Alūksnes gidi - trīs stāsti

Trīs Alūksnes gidi - trīs stāsti

Šovasar Alūksnes iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja ieraudzīt pilsētu no pavisam cita skatupunkta publiskajā ekskursijā ar trīs vietējām gidēm

Alūksnes TIC

Svini vasaras saulgriežus Bauskas pusē

Svini vasaras saulgriežus Bauskas pusē

Apskati pasākumu plānu un apmeklē sev interesējošus pasākumus Bauskas novadā!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -