Talsos «augšāmcēlusies» Kuršu pils

Līva Dāvidsone | 2019.03.07

Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka no 10.-14.gs. Talsu pilskalnā bijis kuršu nocietinājums jeb pilsāts, bet Talsi bijuši kuršu zemes Vanemas centrs. Talsu pilskalnā un Vilkmuižas ezerā arheoloģiskajos izrakumos atrasti vairāki tūkstoši senlietu, kas liecina, ka Talsi vairākus gadsimtus bijis nozīmīgs kuršu centrs. Pilskalnā atrastas liecības par pavisam deviņiem apbūves periodiem.

Neviens, protams, īsti nezina, kāda pils izskatījusies, bet mums gribējās, ja ne pašu pili uzcelt, tad vismaz vizualizēt, kāda tā varēja būt. Tā tapa stends Talsu ezera krastā. Ilustrācijas autore - māklsiniece Inese Mīlberga, drukas darbi un uzstādīšana - SIA "Revix", finansējums - Talsu novada pašvaldība. Personīgs paldies par padomu un atbalstu māksliniecei Gunai Millersonei.

Teika par Nāroni

Talsu pils virsaitim bijusi skaista meita, vārdā Nārone, kurai uz pleca vienmēr sēdējis mazs dziedātājputniņš. Tas sargājis Nāroni un savu pili. Kamēr putniņš dzīvs, nekādi ļauni spēki nespējuši pilij kaitēt.

Aiz pilskalna Jušķu purvā dzīvojusi ragana ar savu dēlu Jurci. Kāda sirojuma laikā Jurcis ieraudzījis Nāroni, meitene viņam tā iepatikusies, ka gribējis to iegūt sev par sievu. Savu nodomu Jurcis pavēstījis mātei, bet tā Jurcim pastāstījusi par putniņu–sargātāju. Kad dēls mātei bezgala uzstājis, ka tomēr grib sev par sievu Nāroni, māte likusi lietā visas savas tumšās gudrības.

Tveicīgā jūlija naktī, kad pils logi bijuši vaļā, ragana sūtījusi uz pili savu gudro pūci, lai tā putniņu saplosa. Nodoms izdevies. Nu Jurcis ar saviem vīriem uzbrucis pilskalnam, pili aizdedzinājis un tā sākusi grimt. Bet pils pagalmā no Nārones ne vēsts. Raganas dēls pacēlies gaisā uz mātes dotā burvju mēteļa un apskatījis apkārtni. Ieraudzījis, ka pa meža ceļu skrien meitene, Jurcis lidojis pakaļ, bet Nārone skrējusi bez elpas. Viņš tomēr meiteni panācis, uzcēlis uz burvju mēteļa, un abi lidojuši atpakaļ. Nārone ar Jurci uzsākusi cīņu un ar mazu duncīti atgriezusi pa gabaliņam no burvju mēteļa. Kur gabals nokritis, tur izveidojies ezers. Tāpēc Talsu apkārtnē ir tik daudz ezeru. Kad abi cīnītāji sasnieguši pilskalnu, burvju mētelis vairs nav varējis viņus noturēt. Nārone un Jurcis nokrituši pilskalna pakājē, kur izveidojies ezers.

Ja kāds spētu pusnaktī, kad pulkstenis sit tieši divpadsmit, apskriet apkārt ezeram, tad nogrimusī pils atkal paceltos un Nārone kļūtu brīva.

Avots: Talsu novada tūrisma informācijas centrs



Vilkaču maratons 2026

Vilkaču maratons 2026

Iespējams, grūtākais maratons Latvijā: 42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas.

Tukuma TIC

Piejūras brīvdabas muzeja vasaras sezona

Piejūras brīvdabas muzeja vasaras sezona

Ventspils Piejūras brīvdabas muzejs uzsācis vasaras sezonu un gaida apmeklētājus no otrdienas līdz svētdienai, no plkst. 10.00 - 18.00. Tiekamies muzejā!

Ventspils TIC

Izstāde “Ziedēšana” GORĀ

Izstāde “Ziedēšana” GORĀ

Māra Čačkas māksla atver sajūtas un klātbūtnes spēku. Apskatāma līdz 12. jūlijam

Rēzeknes pilsētas TIC

Maija Izskaņa Tukuma novadā

Maija Izskaņa Tukuma novadā

Notikumi Tukuma novadā!

Tukuma TIC

Disku golfs Ventspilī

Disku golfs Ventspilī

Disku golfs ir lielisks veids, kā apvienot pastaigu dabā ar aizraujošu sporta aktivitāti. Priežu mežā izvietoti 18 grozi, kas pieejami bez maksas visu gadu!

Ventspils TIC

TAUTUMEITU rītausmas koncertrituāls

TAUTUMEITU rītausmas koncertrituāls

Dziesmas, gaisma un senču spēks, kas uzplaukst gada maģiskākajā brīdī - vasaras saulgriežos!

Tukuma TIC

Rūdolfs Blaumanis

Rūdolfs Blaumanis "No saldenās pudeles"

Rūdolfa Blaumaņa komēdija “No saldenās pudeles” atdzīvosies uz skatuves ar īsti latvisku humoru, kaislībām un dzīvesprieku.

Tukuma TIC

Ventspilī drukā arī naudu

Ventspilī drukā arī naudu

Izstāde "Drukāts Ventspilī" Livonijas ordeņa pilī pieejama līdz 18. novembrim.

Ventspils TIC

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

“Botania uzzināts – Salaspilī ieraudzīts” ir aizraujošs pastaigu maršruts aptuveni 4,5 km garumā.

Salaspils novada TIC

Peoniju Dārza svētki

Peoniju Dārza svētki "Romju pojenēs"

Šī diena būs lieliska iespēja ne vien pabūt vienā no skaistākajiem peoniju dārziem Kurzemē, bet arī piedalīties sarunās

Tukuma TIC

Atklāj laivošanas sezonu Bauskas noavadā

Atklāj laivošanas sezonu Bauskas noavadā

Izvēlies kādu no laivošanas maršrutiem – no nesteidzīga ģimenes brauciena līdz īstam piedzīvojumam draugu kompānijā!

Bauskas TIC

SVĒTKI PILSĒTĀ | Blūza vakars

SVĒTKI PILSĒTĀ | Blūza vakars

Koncerta gaitā skanēs blūza klasika jaunās kaverversijās, oriģinālmūzika un improvizācijas – no lēnas melanholijas līdz dzīvai, enerģijas pilnai skanējumam.

Tukuma TIC

Bērnu svētki Ventspilī

Bērnu svētki Ventspilī

Svētdien, 31. maijā Ventspilī norisināsies Bērnu svētki “Visuma iemītnieku karnevāls”, kuros šogad īpaša uzmanība pievērsta Visuma tēmai.

Ventspils TIC

Valmieras Yamaha mūzikas skolas koncerts

Valmieras Yamaha mūzikas skolas koncerts

30.maijā plkst. 18.00 Valmieras Kultūras centrā Valmieras Yamaha mūzikas skolas vecāko grupu audzēkņu koncerts “Tie esam mēs!”. Ieeja: 12–15 EUR.

EUR 12 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piedzīvojumu parks

Piedzīvojumu parks

Ventspils Piedzīvojumu parkā atrodas Baltijā lielākā rodeļu trase. Atvērts katru dienu!

Ventspils TIC

Starptautiskā bērnu aizsardzības diena!

Starptautiskā bērnu aizsardzības diena!

Ģimenes gaidīs aizraujošas aktivitātes, koncerts, piedzīvojumu pastaiga, radošās darbnīcas, atrakcijas un daudz citu pārsteigumu bērniem un pieaugušajiem.

Rēzeknes pilsētas TIC

Latvijas līnijdejotāju olimpiādes koncerts

Latvijas līnijdejotāju olimpiādes koncerts

31. maijā plkst.15.00 Dzirnavu ezeriņa promenādē Latvijas līnijdejotāju olimpiādes brīvdabas koncerts

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Saldējuma svētki Rūjienā

Saldējuma svētki Rūjienā

30. maijā Rūjienā svinēsim Saldējuma svētkus! Amatnieku un mājražotāju tirdziņš no 9.00-15.00, aktivitātes lieliem un maziem, kocerti.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Tuvojas Ventspils pusmaratons 2026

Tuvojas Ventspils pusmaratons 2026

7.jūnijā, jau 15.reizi notiks Ventspils skriešanas svētki, kas pulcē gan ventspilniekus, gan viesus no Latvijas un tuvākajām kaimiņvalstīm.

Ventspils TIC

Virvju trases kokos

Virvju trases kokos

No 1. maija ir atvērtas Ventspils Piedzīvojuma parka virvju trases kokos „Kaķa taka” un bērnu virvju trase „Lācēns”. Gaidīsim ciemos!

Ventspils TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -