27. jūnijs vēsturē: Krievijā atklāj pasaulē pirmo atomelektrostaciju

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.06.27

1954. gada 27. jūnijā Obņinskas pilsēta Krievijā tika atvērta pirmā atomelektrostacija pasaulē. Obņinskas pilsēta tiek dēvēta par zinātnieku pilsētiņu un tā atrodas 110 kilometru attālumā no Krievijas galvaspilsētas Maskavas.

Lielā slepenībā turētie celtniecības darbi ilga nepilnus četrus gadus. Pēc tās svinīgās atklāšanas un sekmīgas pirmās darbības dienas, pāris dienas vēlāk ar Padomju Savienības telegrāfa aģentūras TASS palīdzību šī vēsts aplidoja visu pasauli. Obņinska, kuras vārdu nesa jaudīgais elektrības ražotājs, pa to laiku bija kļuvusi par visai lielu pilsētu.

Atomelektrostacija darbojās no 1954.gada līdz pat 2002. gadam, kad to slēdza, jo bija krasi palielinājušās reaktora uzturēšanas izmaksas, kas bija nepieciešamas, lai pusgadsimtu vecu reaktoru uzturētu drošā stāvoklī. Šobrīd atomelektrostacijā iekārtots muzejs.

Atomelektrostacija jeb kodolspēkstacija ir elektrostacija, kurā elektroenerģiju ražo no siltuma, kuru iegūst dažu smago elementu atomu kodolu dalīšanās ķēdes reakcijā.  Atomelektrostacijas ir līdzīgas termoelektrostacijām, tikai tajās netiek sadedzināts liels daudzums kurināmā un tāpēc neveidojas izmeši – dūmi un nav nepieciešamas liela daudzuma kurināmā pārkraušanas un apstrādes iekārtas. Kondensējot tvaiku pēc turbīnām, izdalās liels daudzums siltuma, tāpēc ir nepieciešama dzesēšana ar tuvējās ūdenstilpes ūdeni vai dzesēšanas torņos). Tā kā atomreaktora avārijai var būt smagākas sekas nekā ar oglēm vai gāzi kurināma tvaika katla avārijai, mūsdienīgās AES reaktoru ievieto izturīgā betona apvalkā, kas pasargā no radioaktīvo materiālu nokļūšanas apkārtējā vidē, ja notiek avārija. Šī konstrukcija (containment building) ir dārga, tāpēc dažiem agrāk būvētajiem reaktoriem to nelietoja (piemēram, Černobiļas AES).

Saskaņā ar datiem uz 2015. gada februāri, 31 pasaules valstī ir 435 komerciālo atomelektrostaciju ar kopējo ražošanas jaudu 375 000 MWe, un tās saražo vairāk nekā 11,5% no pasaules elektrības.

Avots: BalticTravelnews.com/History.com


b2b - 3993
10 interesanti objekti, ko vērts apskatīt

10 interesanti objekti, ko vērts apskatīt

Traķu pilsēta kopš sendienām ir slavena ar harmonisku dažādu nacionālo un reliģisko kopienu līdzāspastāvēšanu.

Trakai TIC

Kruīzi no Atēnām

Kruīzi no Atēnām

3 - 7 nakšu kruīzi ar Costa no Atēnām // pilna pansija, izklaude uz kuģa // akcijas cenas un pēdējā brīža piedāvājumi

EUR 359 | CRUISEcentre

Mālpils strawberry festival

Mālpils strawberry festival

Honoring the Latvian summer cult berry - strawberries in Mālpils. Various musical programs and attractions

Siguldas novada TIC

Skrējiensoļojums Rīga-Valmiera 107 km

Skrējiensoļojums Rīga-Valmiera 107 km

Naktī no 1. uz 2. maiju tiks dots starts tradicionālajam labdarības skrējiensoļojumam Rīga-Valmiera. 2. maijā aicinām dalībniekus sagaidīt Valmierā!

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Aija Vītoliņa un Mārcis Auziņš  Akustikā

Aija Vītoliņa un Mārcis Auziņš Akustikā

2.maijā Kultūrtelpa “Akustika” aicina doties saulainā pavasara ceļojumā uz Aijas Vītoliņas un Mārča Auziņa koncertprogrammu “Krustojumi”.

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Šrilnaka! Cena sākot no 1229 eur!

Šrilnaka! Cena sākot no 1229 eur!

EUR 1229 | Itaka Latvia

Alus gardēžu vakariņas

Alus gardēžu vakariņas

24. aprīlī plkst. 19.00 Valmiermuižas alus viesistabā alus gardēžu vakariņas.

EUR 59 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Viesu māja “Rudzupuķes”

Viesu māja “Rudzupuķes”

Viesu māja “Rudzupuķes” piedāvā izmitināšanu 9 komfortablos numuros, krievu pirti, kafejnīcas-bāra pakalpojumus.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Japāna! Cena sākot no 1429 eur!

Japāna! Cena sākot no 1429 eur!

EUR 1429 | Itaka Latvia

“Wings for Life World Run” Valmierā

“Wings for Life World Run” Valmierā

Pasaulē lielākais labdarības skrējiens "Wings for Life World Run" 10. maijā pirmo reizi klātienē notiks arī Latvijā – Valmierā.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Kempings “Ozianna”

Kempings “Ozianna”

Kempings atrodas ainaviski skaistā vietā, blakus Daugavai pie Rozališķu loka, kas ir viens no astoņiem Daugavas senteces lokiem.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Bārtas plostnieku svētki 2026 – tradīcijas

Bārtas plostnieku svētki 2026 – tradīcijas

Dienvidkurzemē 2. un 3. maijā norisināsies Bārtas plostnieku svētki

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Maurīcija! Cena sākot no 1479 eur!

Maurīcija! Cena sākot no 1479 eur!

EUR 1479 | Itaka Latvia

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

EUR 379 | Itaka Latvia

Marijas Naumovas koncerts

Marijas Naumovas koncerts

Sestdien, 25.aprīlī plkst. 19.00 aicinām uz jau otro Marijas Naumovas koncertu Mujānu biedrības namā!

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Brīvdienu māja “Meža skuķi”

Brīvdienu māja “Meža skuķi”

Ģimenei vai nelielai kompānijai iespēja baudīt dabas burvību, senas Latgales viensētas mieru un saimnieku viesmīlību.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Ekspedīciju kruīzi - Jubilejas akcija

Ekspedīciju kruīzi - Jubilejas akcija

Atlaides līdz 35% ekspedīciju kurīziem ar HX - Hurtigruten // 130 gadu pieredze, ekskluzīvi maršruti // pilna pansija // Deluxe klases piedzīvojums

EUR 2961 | Estravel Latvia

Albānija! Cena sākot no 359 eur!

Albānija! Cena sākot no 359 eur!

EUR 359 | Itaka Latvia

Horvātija! Cena sākot no 479 eur!

Horvātija! Cena sākot no 479 eur!

EUR 479 | Itaka Latvia

Mekongas upes kruīzi, 5+7 naktis. Lukss

Mekongas upes kruīzi, 5+7 naktis. Lukss

4-5 naktis viesnīcā + 7 nakšu kruīzs, viss iekļauts ēdināšana un dzērieni uz kuģa, izklaides programma, ekskursijas saskaņā ar aprakstu

EUR 2734 | CRUISEcentre

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -