10. septembris vēsturē: Pasaulē svin alpaku dienu

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.09.10

10. septembris dzīvnieku mīļotāju vidū tiek atzīmēts kā alpakas diena. Laiks iepazīt šo dzīvnieku tuvāk.

Alpaka ir kamieļu dzimtas mājdzīvnieks, kas, atšķirībā no lamām, vienmēr ir ticis audzēts tikai, lai iegūtu vilnu, no kuras gatavo segas, cepures, apmetņus (pančo), vilnas audumus apģērbu šūšanai, cimdus, zeķes, šalles, džemperus un citus adītos izstrādājumus.

Saskaņā ar Peru klasifikāciju no alpakas iegūst vilnas dzīparus vairāk kā 52 dabīgos toņos, bet, saskaņā ar Starptautisko klasifikāciju, 22 toņos. Indiāņi alpakas kā mājdzīvniekus vilnas iegūšanai Dienvidamerikas ir audzējuši vairākus tūkstošus gadu. Inku impērijas pastāvēšanas laikā no alpaku vilnas darinātus apģērbus varēja atļauties tikai augstdzimušie. Dienvidamerikā tiek izmantota arī alpaku gaļa, bet komerciāli realizēta tā tiek ļoti reti.

Alpakas tiek audzētas Andu kalnu centrālajā un dienviddaļā: Bolīvijas ziemeļos, Peru dienvidos, Ekvadorā, Argentīnas ziemeļrietumos un Čīles ziemeļos, 1000 — 5000 metru augstumā virs jūras līmeņa. 20. gadsimta beigās alpakas sāka izvest no Dienvidamerikas un audzēt arī citās valstīs: ASV, Jaunzēlandē, Austrālijā un Nīderlandē.

Neskatoties uz to, ka alpakas ārpus Dienvidamerikas audzē arvien lielākā skaitā, joprojām 99% alpaku vilnas tiek iegūta Dienvidamerikā. Peru mājo lielākā daļa alpaku populācijas — apmēram 3,5 miljoni alpaku jeb 75% no kopējās populācijas.

Arī Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā iespējams apskatīt tur dzīvojošās alpakas.

Avots: Baltictravelnews.com/daysoftheyear.com/wikipedia.org



KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

Jauns ceļojums uz Kirgizstānu! Neskarta daba starp debesīm un zemi, krāsainas zaļas ainavas ar jurtām, nacionālā virtuve.

EUR 1480 | AL SVETS

Kostadorada. Spānijas pludmales

Kostadorada. Spānijas pludmales

Liec koferi un dodies baudīt sauli! Pārved to mājās jau vasaras sākumā! Pēdējās vietas reisos par izdevīgākajām cenām!

EUR 439 | On-line ceļojumi Estravel

Muzeju nakts Krāslavas pils kompleksā

Muzeju nakts Krāslavas pils kompleksā

Atzīmē kalendārā – 23. MAIJS KRĀSLAVĀ! Krāslavas pils pagalms pārtaps par vietu, kur satiekas vēsture, māksla un kopā būšanas prieks! Tiekamies no plkst. 19.00!

Krāslavas TIC

Malta! Cena sākot no 319 eur!

Malta! Cena sākot no 319 eur!

EUR 319 | Itaka Latvia

Īsās ģimenes brīvdienas Nallikari, no Oulu

Īsās ģimenes brīvdienas Nallikari, no Oulu

Brīvdienu mājas vai villas noma // 2 dienu ieejas maksa atrakciju parkā // atpūta pie jūras brīvdienu ciematiņā // no 4 naktīm

EUR 155 | Estravel Latvia

Franču Rivjēra! Cena sākot no 369 eur!

Franču Rivjēra! Cena sākot no 369 eur!

EUR 369 | Itaka Latvia

Mākslas izstāde

Mākslas izstāde "Mierā!"

29. maijā Liepājā tiks atklāta laikmetīgās mākslas izstāde "Mierā!"

Liepājas reģiona TIB

Viesu māja “Manturi”

Viesu māja “Manturi”

Jauna un komfortabla guļbūves pirts un viesību māja svinību rīkošanai un atpūtai draugu lokā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Jūsu uzņēmuma pasākums jūrā

Jūsu uzņēmuma pasākums jūrā

Izdedvīgāki avansa iemaksas nosacījumi līdz 30.06. // garantēta pasākuma norise, finansiāls izdevīgums un efektīvāka plānošana

EUR 50 | Estravel Latvia

CYLVĀKS. MUZYKA. PIĻSĀTA

CYLVĀKS. MUZYKA. PIĻSĀTA

23. maijā GORS aicina baudīt Rēzekni ar ekskursijām, koncertu, degustācijām un vakaru alus darītavā

Rēzeknes pilsētas TIC

Romantiskai laika pavadīšanai

Romantiskai laika pavadīšanai

Īpaši piedāvājumi - no Spa viesnīcas, līdz romantiskiem kruīziem un medusmēneša galamērķiem

EUR 95 | Estravel Latvia

Notiks pārgājiens

Notiks pārgājiens "Trapenes medību alejas"

24. maijā aicinām iepazīt Trapenes pagastu, kurā teju katrs ceļš ved caur kādu aleju - lapegļu, ozolu, liepu vai bērzu.

Smiltenes TIC

International Sigulda Opera Festival

International Sigulda Opera Festival

Original production of Giacomo Puccini's opera "Madama Butterfly" on an open-air stage. Sacred music concert, Gala concert

Siguldas novada TIC

Bahamu salu kruīzs

Bahamu salu kruīzs

Maiami – Nassau – Ocean Cay MSC jūras rezervāts – Maiami // 3 naktis ar MSC Seaside

EUR 174 | CRUISEcentre

Viesu māja “Priedes”

Viesu māja “Priedes”

Viesu māja “Priedes” piedāvā ērtas naktsmītnes, saunu, atpūtu lapenē un makšķerēšanas iespējas Dubnas upē vai Luknas ezerā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Augšdaugavas novada Tūrisma triatlons

Augšdaugavas novada Tūrisma triatlons

10. maijā norisinājās Augšdaugavas novada Tūrisma triatlons, kas jau ir kļuvis par tradicionālu ikgadēju aktīvās atpūtas pasākumu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

ŠRILANKA 18.-29.08.2026

ŠRILANKA 18.-29.08.2026

Atklājiet eksotisko Šrilanku - Indijas okeāna pērli ar zeltainām pludmalēm, tropisko dabu, UNESCO pasaules mantojuma vietām un bagātīgu kultūru.

AL SVETS

Viesu māja “Mežmalas”

Viesu māja “Mežmalas”

Viesu māja “Mežmalas” piedāvā atpūtu komfortablos numuros un brokastis, svinību telpas, galdu klāšanu, melno pirti, telšu vietas, bērnu rotaļu laukumu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Viesu nams “Baltiņi”

Viesu nams “Baltiņi”

Viesu namā “Baltiņi” tiek piedāvātas naktsmītnes ar senlaicīga un mūsdienu stila mēbelēm. Šeit dominē postmodernisma stila interjers ar antīkiem elementiem.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Grandiozs ceļojums uz MALAIZIJU

Grandiozs ceļojums uz MALAIZIJU

Aicinām jūs iegremdēties īstā piedzīvojumā.

AL SVETS

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -