Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.09.13
Lai arī pasaulē pirmais kontrolētais lidojums ar lidmašīnu notika 1903. gadā, kad to Amerikas Savienotajās valstīs paveica brāļi Raiti, Eiropā šis, tam laikam brīnums, notika trīs gadus vēlāk - 1906. gadā.
Eiropā šie lidojumi 1906. gadā notika vairākās vietās un vēsturnieku starpā ir noritējušas daudzas diskusijas par to - kurš lidojums skaitās un kurš ne. Viens gan ir skaidrs - šis bija tas gads, kad Eiropā lidoja pirmo reizi. Par vienu no pirmajiem Eiropas lidaparātu pavēlniekiem tiek uzskatīts Traians Vuī, kurš 5. martā Francijā sāka testēt savu lidaparātu - monoplānu, kas tika darbināts ar karbona gāzes dzinēju. Šis arī bija pirmais lidaparāts ar pneimātiskām riepām. 18. martā Vuī vadītais lidaparāts pacēlās un nolidoja 11 metrus un arī tad 24 metrus, paceļoties viena metra augstumā.
Jūnijā zinātnes centrs VIZIUM svinēs jubileju un priecēs apmeklētājus ar daudzveidīgām aktivitātēm.
Ventspils TIC
Savukārt tā paša gada 12. septembrī mazā Dānijas saliņā Lindholmā, Jakobs Ellehammers pacēlās un apmeta pāris riņķus savā lidaparātā "Danemark I". Viņa radītais lidaparāts gan līdz galam nav uzskatāms par lidmašīnu, bet gan ko līdzīgu mūsdienu helikopteram. Arī viņa lidaparāts veica pāris īsus "lidojumus" jeb "lēcienus". Šajā gadījumā arī lidaparāts bija piesiets pie virves, lai, negadījuma rezultātā, pašam lidotājam nenāktos attapties kosmosā.
Tomēr centrālais notikums Eiropas lidojumu vēsture notika dienu vēlāk - 13. septembrī, kad brazīļu pilots Alberto Santos-Dumonts Francijā skatītāju priekšā veica lidojumu pirmajā cilvēka vadītajā lidaparātā. Tā kā šis lidojums notika liecinieku klātbūtnē, tas ticis ierakstīts kā pirmais oficiālais lidojums ārpus ASV. Lidaparāts gan nolidoja vien aptuveni 5-6 metrus, paceļoties tikai uz sekundi (arī pacelšanās izdevās tikai ar otro mēģinājumu). Tāpat, lidaparāts nokrita uz "deguna", salaužot ierīces propelleru - tomēr tas netraucēja skatītāju pūlim sajūsminā gavilēt - viņi bija liecinieki vēsturiskam notikumam. Turpinot eksperimentus, Santos-Dumonts tā paša gada oktobrī ar to pašu lidaparātu nolidoja arī 50 metrus, paceļoties 3-5 metru augstumā. Par šo lidojumu viņš arī saņēma 3000 franku balvu. Vēlāk viņš arī veica 220 metru garu lidojumu, kā arī turpināja attīstīt citas lidmašīnas, kļūstot par vienu no ievērojamākiem aviācijas pionieriem Eiropā un pasaulē.


Izklaidējošs un izzinošs 35 minūšu ceļojums pa Vecliepāju ar vilcieniņu audio-vizuālā gida pavadībā ar Liepājas vēstures akcentu.
Liepājas reģiona TIB

Lai iepriecinātu gan novada iedzīvotājus, gan viesus, Smiltenes novada Tūrisma informācijas centrs sagatavojis īpašas pastkartes.
Smiltenes TIC

Izdedvīgāki avansa iemaksas nosacījumi līdz 30.06. // garantēta pasākuma norise, finansiāls izdevīgums un efektīvāka plānošana
EUR 50 | Estravel Latvia

Sestdien, 18.jūlijā no plkst. 14.00-02.00 ieplāno vērienīgāko etnomūzikas notikumu Latvijā, Valmiermuižā! Info - https://www.etnovalmiermuiza.lv/
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

13. jūnijā plkst. 11.00–14.00 radošā darbnīca kopā ar “Deja Today” komandu ikvienam interesentam, bet dejas izrāde plkst. 17.00 dejas mājā "Kurtuve"
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Nīcā, Dienvidkurzemes novadā, pēc ilgāka pārtraukuma atgriežas pagasta svētki “Dzelzs ritmi Nīcā”
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Madonas novada zaļā bagātība! Teiču un Krustkalnu dabas rezervāts. Interesenti tos apskatīt un iepazīt var tikai apmeklētāju dienās.
Madonas TIC

Viesu nams “Laimes Taure” – vieta, kur daba, komforts un mājīgums rada ideālus apstākļus atpūtai.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

SEVEN SEAS HOTEL LIFE 5* - rada ideālus apstākļus neaizmirstamam atvaļinājumam Vidusjūras piekrastē. ✈ 13-07-26 uz 7 naktīm
EUR 1495 | Atlantic Travel

Sezonas atpūtas vietas, koncerti, ūdenssporta piedzīvojumi un kultūras notikumi soli pa solim iezīmē Jūrmalas vasaras sākumu.
Jūrmalas TIC

Šī gada 22.jūnijā plkst. 18.30 Ilūkstes brīvdabas estrāde kļūs par vietu, kur satiksies latviešu iemīļotākās saulgriežu tradīcijas, teātris un īsta zaļumballe.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Plašs operatoru pēdējā brīža piedāvājums atpūtai Turcijas kūrortos! Pēdējās vietas par izpārdošanas cenām vai rūpīgi plānota atpūta?
EUR 259 | Estravel Latvia

“Sventes muiža” ir mājīga, pagājušā gadsimtā celta muiža, kurā iekārtota 4-zvaigžņu viesnīca.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

No 1. jūnija līdz 31. oktobrim norisinās Valmieras novada Tūrisma akcija. Piedalies un laimē galveno balvu - Ērenpreiss velosipēdu!
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Svētku laikā aicinām uz mobilo Tūrisma informācijas telti, kur būs pieejami suvenīri ar Madona 100 simboliku, bez maksas ekskursijas "100 minūtes Madonā" u.c.
Madonas TIC