20. septembris vēsturē: Fernāns Magelāns uzsāk ekspedīciju, kas pierāda - zeme nav plakana

20. septembris vēsturē: Fernān

Foto: Pixabay.com | Autors: Jānis Pēteris Bērziņš | 2023.09.20

Fernāns Magelāns bija portugāļu jūras braucējs, kurš Spānijas dienestā vadīja pirmo ekspedīciju, kurā tika apbraukts apkārt pasaulei.

1519. gada 20. septembrī no Sanlukara de Barramedas ostas jūrā izgāja flotile, kurā bija 5 kuģi - flagmaņkuģis Trinidad, kur vadīja flotiles admirālis Magelāns, lielākais kuģis San Antonio, aiz tā Conception, Victoria un Santiago. Kuģu ekipāžā bija 265 cilvēki. Kuģi devās pāri Atlantijas okeānam uz dienvidaustrumiem. 29. novembrī tie sasniedza Brazīlijas krastus un turpināja burāt uz dienvidiem.

1520. gada janvārī flotile izpētīja Laplatas līci un Paranas upes lejteci Pirms došanās ekspedīcijā iepazinies ar vecām kartēm, Magelāns bija pārliecināts, ka tieši šeit atrodas jūras šaurums. Taču viņa ziņa izrādījās maldi: tā bija tikai ļoti plata upe. Tas izjauca visus Magelāna plānus un sarežģīja ekspedīcijas turpmāko likteni. Magelāns bija spiests virzīties tālāk uz dienvidiem. Viņš izpētīja vairāk nekā 2000 km piekrastes, ko nosauca par Patagoniju. Tuvojās dienvidu puslodes ziema, bet Magelāns nebija ticis ne soli tuvāk mērķim. No 30. marta līdz 24. augustam ekspedīcija bija spiesta pārlaist ziemu Sanhuliana līcī (pie Argentīnas).

Sanhuliana līcī trīs spāņu kapteiņi sacēlās pret Magelānu. Sacelšanos nežēlīgi apspieda. Kapteinis Huans de Kartagena, Magelāna vietnieks, tika izsēdināts tuksnesīgajā Patagonijas krastā un pazuda bez vēsts; kapteinis Luiss de Mendosa sarunu laikā tika nogalināts un viņa līķis sacirsts gabalos, kapteinim Kasparam Kesadam nocirta galvu. Pārējos sazvērestības dalībniekus apžēloja.

Maijā kuģis Santiago uzskrēja uz klintīm un nogrima. Augusta beigās flotile turpināja burāt gar piekrasti, un 21. oktobrī ekspedīcija beidzot atklāja jūras šaurumu starp Dienvidameriku un Ugunszemes arhipelāgu. 38 dienas kuģi burāja caur 550 km garu šaurumu, kuru vēlāk nosauca par Magelāna šaurumu. Šeit eskadru pameta kuģis San Antonio un atgriezās Spānijā, kur dezertieri apvainoja Magelānu nodevībā.

28. novembrī 3 atlikušie kuģi izgāja "Dienvidu jūrā". Bija jauks laiks, pūta labs ceļavējš, un Magelāns jauno jūru nosauca par Kluso jūru (El Mare Pacifico). Taču jūrniekiem tālākajā ceļā uzbruka bads un cinga, jo uz dezertējušā eskadras lielākā kuģa San Antonio bija galvenie pārtikas krājumi. Ekskadras hronists vēsta, ka 3 mēnešus un 20 dienas cilvēkiem nebija svaigas pārtikas, viņiem bija jāsamierinās ar sausiņu atliekām. Pigafeta raksta: "Tie jau vairs nebija maizes sausiņi, bet putekļu un peļu urīna sajaukums, pa kuru ložņāja tārpi. Ūdens ādas maisos sasmacis un drausmīgi smird... Lai nenomirtu badā, mēs pēdīgi ēdām arī vēršādas gabalus, ar ko bija pārvilkta lielā rāja un kura pasargāja no sairšanas tauvas." Vismaz 19 vīru šai braucienā briesmīgās ciešanās aizgāja bojā bada nāvē.

Vairāk nekā 17 tūkstoš kilometru garajā ceļā pāri okeānam kuģi sastapa tikai divas tuksnesīgas saliņas. Beidzot 1521. gada 21. martā rietumos parādījās vēl trīs kokiem apaugušas salas no Marianas salu grupas. Magelāns tās nosauca par "Zagļu salām", tāpēc ka iezemieši uzrāpās uz kuģiem un paķēra līdzi visu, ko varēja panest, un aizīrās Magelāna kuģa laivā. Lai atgūtu nozagtās mantas, spāņi sūtīja uz krastu četrdesmit apbruņotus matrožus.

Viņi nodedzināja vairākas būdas un nogalināja septiņus saliniekus. Iezemieši pretojās, jo nelaimīgajiem dabas bērniem nebija nekādas izpratnes par nonāvēšanas mākslu, un viņi sabēga mežā. Badā panīkušie spāņi savāca visu pārtiku, ko vien varēja atrast, ūdeni un atgriezās uz kuģiem.

16. martā kuģi piestāja pie lielu salu grupas, ko Magelāns nosauca par Lāzara salām (tagad Filipīnas salām). Tur jūras braucēji ieguva visu nepieciešamo pārtiku. Sebu salā Magelāns vietējo valdnieku iecēla par Spānijas karaļa vasali. Taču, iesaistoties salu valdnieku savstarpējo nesaskaņu risināšanā, Magelāns kopā ar 7 jūrniekiem 1521. gada 27. aprīlī gāja bojā sadursmē ar iezemiešiem Maktanas salā. No visas Magelāna flotiles tikai kuģis Victoria Huana Sebastjana Elkano vadībā 1522. gada septembrī atgriezās Spānijā. Uz kuģa bija 18 cilvēki.

Magelāna ceļojumam bija liela nozīme, jo tika pierādīts, ka Klusais okeāns, kas atdala Āziju no Amerikas, ir daudz lielāks, nekā uzskatīja līdz tam, un tika noskaidrots, ka visi okeāni ir savienoti.

Avots: Baltictravelnews.com/wikipedia.orgItālijas dienvidi - Bari un Apūlija

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija

Ceļojums piemērots visiem, kas ilgojas pēc saules un patīkamas gaisa temperatūras Itālijas atvasarā, mīl krāšņus dabasskatus patīk itāliešu kultūra

EUR 799 | Latvia Tours

Pludmales atpūta Kiprā

Pludmales atpūta Kiprā

Karsta saule, zilas debesis un zeltainas pludmales – lūk, galvenie kritēriji, pēc kuriem daudzi cilvēki izvēlās atpūtas vietas!

Latvia Tours

Skolēnu ekskursija uz Madonas novadu

Skolēnu ekskursija uz Madonas novadu

Rudens ekskursiju laiks ir sācies! Kā ierasts, zeltainais rudens ir izzinošu ekskursiju laiks. Šis ir īstais brīdis, lai dotos iepazīt krāšņo un bagātīgo Madonas novadu! Atsaucoties uz šīs vasaras tūrisma piedāvājumu "I...

Madonas TIC

Ilūzijas šovs “Iluzionists Edžus ūdenī”

Ilūzijas šovs “Iluzionists Edžus ūdenī”

Šā gada rudenī skatītājus sagaida šovi ar jauniem un pārsteidzošiem trikiem, kas Baltijas valstīs vēl līdz šim nav redzēti, 27. oktobrī šovs Valmierā.

Valmieras TIC

no 51 EUR | Septembra populārākie piedāvāj

no 51 EUR | Septembra populārākie piedāvāj

HOOKUSBOOKUS.COM septembra labākie piedāvājumi populārākajās viesnīcās no 51 EUR! Skatīties un veiciet rezervāciju šeit👇

Hookusbookus.com

Nesteidzīga atpūta pie dabas

Nesteidzīga atpūta pie dabas

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā dažas idejas, kur baudīt dabu Augšdaugavas novadā.

TAKA

Iepazīsti Rēzekni rudenīgā ekskursijā!

Iepazīsti Rēzekni rudenīgā ekskursijā!

Lai dažādotu izziņas un mācību procesu ārpus pierastajām telpām, esam sagatavojuši interesantu ekskursiju piedāvājumu izcilam piedzīvojumam Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Nevainojamas pludmales un gardas paeljas!

Nevainojamas pludmales un gardas paeljas!

Barselona ir burvīga piejūras pilsēta ar plašu kultūru, pasakainu arhitektūru un plašu pasaules klases dzērienu un ēdienu piedāvājumu.

EUR 389 | Latvia Tours

Ekskursiju laiks ir sācies arī Rēzeknē!

Ekskursiju laiks ir sācies arī Rēzeknē!

Lai dažādotu izziņas un mācību procesu ārpus pierastajām telpām, esam sagatavojuši interesantu piedāvājumu izcilam piedzīvojumam Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija!

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija!

Ceļojums piemērots visiem, kas ilgojas pēc saules un patīkamas gaisa temperatūras Itālijas atvasarā, mīl krāšņus dabasskatus patīk itāliešu kultūra

EUR 799 | Latvia Tours

Audi Q5 Pilna Servisa Līzings

Audi Q5 Pilna Servisa Līzings

Pilna Servisa Līzings Audi Q5 Vairāk par piedāvājumu mūsu mājaslapā!

Europcar

Skolēnu Rudens brīvdienas. Ēģipte

Skolēnu Rudens brīvdienas. Ēģipte

Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu

EUR 845 | Estravel Latvia

Valmieras peldbaseina dzimšanas diena!

Valmieras peldbaseina dzimšanas diena!

Lai atzīmētu 5 gadu jubileju, Valmieras peldbaseins svētdien, 1. oktobrī, no plkst. 12.00 līdz 16.00 aicina uz dzimšanas dienas svinībām!

Valmieras TIC

Tagad esam vēl pieejamākie

Tagad esam vēl pieejamākie

Mums ir priecīga ziņa 🥳 Tagad mūsu restorāna ēdienus var pasūtīt caur Wolt 🚚🥘😋 ✅Izmanto kodu PIRMAISWOLT un saņem 7€ atlaidi savam pirmajam pasūtījumam mūsu restorāna Wolt platformā. *Kods ir derīgs jaunajiem lietot...

Park Hotel Latgola

Jordānija. 1 ceļojums - 2 kūrorti

Jordānija. 1 ceļojums - 2 kūrorti

Akaba, Eilata, Ammāna un Nāves jūra // 7 naktis // lidojumi, transfēri un izvēlētā ēdināšanas programma

EUR 996 | Estravel Latvia

Aktuālās izstādes Liepājā

Aktuālās izstādes Liepājā

Iepazīsties ar šī brīža aktuālajām izstādēm Liepājā – ieplāno un iedvesmojies!

Liepājas reģiona TIB

Atpūta Toskānā. Apartamentu / māju īre

Atpūta Toskānā. Apartamentu / māju īre

Toskāna, Itālija. Mājas, villas vai apartamentu īre // cena aprēķināta 1 personai 7 naktīm, ceļojot grupā

EUR 124 | Estravel Latvia

Vakars ar DJ

Vakars ar DJ

Katru sestdienu mēs gaidām Jūs uz vakaru ar Dj 😎bārā La Terrasse 🤩 Nāciet atpūsties no ikdienas😍izbaudīt gardus ēdienus , dzērienus🥘🍹 pasēdēt labā kompānija un protams padancot 🕺💃 📲Galdiņu rezervācija +371 65404910

Park Hotel Latgola

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Katru sestdienu un svētdienu plkst. 12.00, gids ar zaļi sarkano Liepājas karodziņu rokās gaidīs pie koncertzāles “Lielais dzintars”, Radio ielā 8.

Liepājas reģiona TIB

Izglītības iestāžu darbiniekiem

Izglītības iestāžu darbiniekiem

Ja par savu darba vietu sauc kādu izglītības iestādi, izmanto rehabilitācijas centra "Jaunķemeri" īpašo piedāvājumu un palutini sevi. www.jaunkemeri.lv

EUR 300 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -