Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.09.22
Ja šorīt miegainām acīm termometrā manīji temperatūru, kas sākās ar mīnus zīmi, nebrīnies – Latvijā un citviet Zemes ziemeļu puslodē šodien plkst. 21:19 iestājies astronomiskais rudens, savukārt dienvidu puslodē sācies pavasaris.
Astronomiskā rudens sākums ir ekvinokcija - šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu saules gaismas un siltuma daudzumu. Ekvinokcija ir laika moments, kad saules centrs šķērso debess ekvatoru. Uz Zemes šāds brīdis ir divas reizes gadā. Pirmo reizi ekvinokcija ir martā (20. vai 21. martā), ko dēvē par pavasara ekvinokciju, bet otro reizi — septembrī (22. vai 23. septembrī), ko dēvē par rudens ekvinokciju.
Gadalaikus iedala dažādi. Meteoroloģiskais rudens iestājas tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra vismaz piecas dienas pēc kārtas ir zemāka par +15 grādiem. Savukārt klimatiskā rudens robežas ir pēdējo 30 gadu meteoroloģiskā rudens sākuma un beigu vidējie datumi.
Fenoloģisko rudeni iezīmē gājputnu aizlidošana, lapu krāsošanās un citas norises dabā. Kalendārais rudens vienmēr sākas 1.septembrī un noslēdzas 30.novembrī.


Ar svētku pasākumiem un aktivitātēm no 28. novembra līdz 8. decembrim Dienvidkurzemes novadā iedegs pilsētu un pagastu galvenās Ziemassvētku egles
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Nikolaja diena Livonijas ordeņa pilī – notikums ģimenēm ar bērniem. Rūķu darbnīcas visā pilī – cepti āboli pavardā un piparkūku smarža.
Ventspils TIC

Svētku 5 kārtu vakariņas Harper Woolf 24.–26.12. Divi laiki: 17:00 un 20:00. Cena 65 €/pers. Vīnu saskaņojums 55 € vai 95 €.
EUR 65 | Harper Woolf

Jaungada vakars Harper Woolf | 31.12. 8 kārtu vakariņas. Laiki: 17:00–20:00 & 21:00–01:00. Cena €135. Vīnu saskaņojums €85/€125. Bārs ar DJ līdz 03:00.
EUR 135 | Harper Woolf

Izstāde "Kamols / Komuļs" apvieno 73 Latgales autorus, atklājot radošumu, krāsas un sajūtas.
Rēzeknes pilsētas TIC

Jūra, mežs, gardi ēdieni, rūpes par Jums, spa procedūras, baseini un saunas // Atpūta pāriem, ģimenēm un draugiem /
EUR 99 | Estravel Latvia

Gada izskaņa pienāk ar skaisto Ziemassvētku un brīnuma gaidīšanas laiku. Svētku sajūtu smelties aicinām ieplānot Alūksnes dzelzceļa stacijas kvartālā!
Alūksnes TIC

Dāvanas, Gardumi un nakšķi, Amatnieku darinājumi, Pirtslietas.
Tukuma TIC

Rēzekne 7. decembrī iedegs Ziemassvētku egli Festivāla parkā ar ziemīgu svētku programmu!
Rēzeknes pilsētas TIC

Kandavas vecpilsētas Promenādē notiks Ziemassvētku dāvanu tirdziņš “Ziemassvētki Rūķu ciemā”, kur varēs iegādāties svētku dāvanas un izbaudīt svētku noskaņu.
Tukuma TIC
.jpg)
13. decembrī aicinām ikvienu doties šī gada pēdējā pārgājienā. Šoreiz galamērķis – Bernāti.
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Ziemassvētku noskaņu koncertā mazi un lieli varēs baudīt siltu un sirsnīgu mūziku dažādos žanros un gadsimtos.
Tukuma TIC

Rēzekne 7. decembrī iedegs Ziemassvētku egli Festivāla parkā ar ziemīgu svētku programmu!
Rēzeknes pilsētas TIC
.jpg)
Izstāde “Ražots Latvijā” atklāj Latvijas rūpniecības un amatniecības sasniegumus Brīvvalsts laikā.
Rēzeknes pilsētas TIC

Ienirsti Latgales sirdī – kur kultūra dzīvo un skan! GORS nav tikai koncertzāle, bet vesela pieredze ar pasaules klases akustiku, gardēžu virtuvi un skatu!
Rēzeknes pilsētas TIC
Rūķi atklās, kas patiesībā ir “Dāvanu prieks” – kā gatavojas svētkiem, kā notiek dāvanu saiņošana un cik jautri ir cept piparkūkas.
Tukuma TIC