25. septembris vēsturē: Pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko dzimšanas diena

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.09.25

Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs) piedzima Daugavpilī 1903. gada 25. septembrī. Kad zēnam bija desmit gadi, 1913. gada viņa ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajam Valstīm, uz dzīvi apmetoties Portlendā, Oregonas štatā.

1921. gadā Rotko iesaistījās Jēlas universitātē, kur viņš apguva angļu un franču valodas, Eiropas vēsturi, matemātiku, fiziku, bioloģiju, ekonomiku un filosofiju.

Viņa sākotnējais nodoms bija kļūt pat inženieri vai advokātu, taču pēc diviem gadiem Jēlā viņš pārceļas uz Ņujorku un mācījās gleznošanu Maksa Vēbera klasē Mākslas studentu līgā. Vēlāk viņš studēja patstāvīgi un var apgalvot, ka lielāko daļu viņš ir iemācījies pašmācības ceļā.

Rotko bija centrālā figūra pēckara glezniecības attīstībā Savienotajās Valstīs, kas cieši identificējās ar Ņujorkas skolu. Līdz ar šī laika daudzajiem gleznotajiem un skulptoriem, Marks Rotko uzskatīja, ka atpazīstami tēli ir šķēršļi tiešai mākslas pieredzei. Pamatojoties uz ekspresionista un sirreālista tēlainību, viņš visbeidzot attīstīja savu stilu, ko var raksturot kā divas vai trīs taisnstūrainas formas, kas ir izvietotas viena virs otras un mijiedarbojas viena ar otru pret laukumu. Rotko bija spējīgs radīt spēcīgas melanholijas vai starojoša spīduma gleznas  kompozicionāla formāta ietvaros, ko viņš attīstīja līdz 1949.gadam.

Viņa darbi koncentrējas uz lielu krāsu laukumu ekspresīvām un fiziskajām izjūtām, ko radīja spīdošo optisko efektu aptverošā atmosfēra. Viena no Rotko glezniecības iezīmēm ir spēja izraisīt emocionālu reakciju skatītājos, attēlojot vienkāršas un sarežģītas, personiskas un universālas idejas, izmantojot reducētu, taču vizuāli spēcīgu valodu.

1969.gadā Jēlā viņam tika piešķirts goda nosaukums. Citējot: "Kā viens no nedaudzajiem māksliniekiem jaunas amerikāņu glezniecības skolas dibinātāju vidu, jūs esat nodrošinājis sev nezūdošu vietu šīs valsts mākslā. Jūsu darbi ir ievērojami ar formas vienkāršību un krāsu greznību. Tajos jūs esat sasnieguši vizuālo un garīgo grandiozumu, kura pamatā ir visas cilvēces eksistences traģisma vēna. Apbrīnojot jūsu ietekmi, kas ir iedvesmojusi jaunos māksliniekus visā pasaulē, Jēla piešķir jums telotājmākslas doktora goda nosaukumu".

Marka Rotko daiļradi var apskatīt ikviens interesents Daugavpils Rotko muzejā kas ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas un kultūras centrs Daugavpils cietoksnī, bijušā Artilērijas Arsenāla ēkā (1833). Tā ir vieta, kur senatne atguvusi jaunu elpu un iet roku rokā ar mūsdienīgo, radot unikālu un iedvesmojošu vietu daudzveidīgām radošām izpausmēm.

Centrā tiek piedāvāta iespēja iepazīties ar pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko darbu oriģināliem un viņam veltītu ekspozīciju "Marks Rotko. Dzīve un māksla", un apmeklēt Latvijas un ārvalstu mākslinieku izstādes un kulturvēsturiskās ekspozīcijas.

Avots: Baltictravelnews.com/rothkocenter.com


gunrange - 3920
Tomātu svētki Brenguļos

Tomātu svētki Brenguļos

29. augustā no plkst. 10.00 līdz 15.00 Brenguļos pie sporta centra “Kaimiņi” norisināsies gadskārtējie Tomātu svētki.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Bezmaksas vietas izbraucienam

Bezmaksas vietas izbraucienam

Ieplāno vasaras nogales izbraucienu un iepazīsti parkus, dabas takas, mākslas objektus un citas vietas, kuras vari apmeklēt bez maksas.

Bauskas TIC

Dodies maršrutā pa Bauskas novadu

Dodies maršrutā pa Bauskas novadu

Iepazīsti jaunus gastronomiskā un pieredzes tūrisma maršrutus, kas ved pie Bauskas novada mājražotājiem un vietējiem uzņēmējiem.

Bauskas TIC

Itāļu dzīves garša Stāmerienas pilī

Itāļu dzīves garša Stāmerienas pilī

22.augustā Stāmerienas pilī norisināsies ikgadējais kultūras festivāls "Itāļu dzīves garša", uz kuru aicināts ikviens kultūras cienītājs un dzīves baudītājs.

Gulbenes novada TIC

Dzīvās mūzikas vakars Valmiermuižā

Dzīvās mūzikas vakars Valmiermuižā

21. augustā plkst. 21.00 Valmiermuižas alus dārzā dzīvās mūzikas vakars ar grupām “Nielslens Lielsliens” un “Nora Kripta”. Galdiņu rezervācija: tālr. 28664424.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Informācija tirgotājiem - Simjūda tirgus

Informācija tirgotājiem - Simjūda tirgus

Aicinām tirgotājus pieteikties Simjūda tirgum Valmierā, kas norisināsies 10. oktobrī. Pieteikšanās līdz 30. augustam.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Atvērto durvju dienas: LaikaPaka

Atvērto durvju dienas: LaikaPaka

Sajūti bērnības garšu un atklāj unikālu iepakojumu vēsturi īpašās atvērto durvju dienās! - 29 augusts un 30 augusts

Rēzeknes pilsētas TIC

"Lukturīšu brauciens" uz Skaņokalnu

Pievienojies "Lukturīšu braucienam" no kafejnīcas "Būda" Mazsalacā līdz Skaņamkalnam 21. augustā, lai pavadītu ceļā "Salacas mauciena" dalībniekus.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Radioastronomijas centrs Irbenē

Radioastronomijas centrs Irbenē

Braucot uz Ventspili, iegriezies Irbenē – apskati milzu radioteleskopu, uzkāp RT-8 radioteleskopā un izstaigā pazemes tuneli. Ekskursija, ko atcerēties.

Ventspils TIC

GORS aicina! JUMTA KINO + GARŠAS

GORS aicina! JUMTA KINO + GARŠAS

Šovasar koncertzāles GORS jumta terase atkal pārtaps par īpašu brīvdabas kino vietu, kur satiekas filmas un ēdiens.

Rēzeknes pilsētas TIC

Augusta notikumi Balvu novadā

Augusta notikumi Balvu novadā

Augusts Balvu novadā - ko apmeklēt un izbaudīt? Seši ieteikumi piepildītām brīvdienām Ziemeļlatgalē.

Balvu TIC

Nopietna komēdija “Uz visu banku!”

Nopietna komēdija “Uz visu banku!”

Izrāde “Uz visu banku!” – asa komēdija par izvēlēm, vērtībām un cīņu par savu iespēju. Asprātīgi dialogi un negaidīti pavērsieni garantē spriedzi.

EUR 20 | Salaspils novada TIC

Brīvdabas koncertvakars Bruknas muižā

Brīvdabas koncertvakars Bruknas muižā

Zvaigžņotās augusta debesīs Bruknas muižā piedzīvo garīgās mūzikas koncertuzvedumu ar gaismu spēlēm un īpašu atmosfēru.

Bauskas TIC

Brīvdabas kino. TTT. Leģendas dzimšana

Brīvdabas kino. TTT. Leģendas dzimšana

20. augustā plkst. 21.00 Valmiermuižas parkā aicinām uz brīvdabas kino vakaru ar režisora Dzintara Dreiberga spēlfilmu “Tīklā. Leģendas dzimšana".

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Vasara turpinās

Vasara turpinās

Vasara vēl nav galā! Nedēļas nogalē dodies uz Ventspili – izbrauc ar rodeli, kāp Kaķa takā un atklāj pilsētas TOP vietas.

Ventspils TIC

Atpūta ar ģimeni Ventspilī

Atpūta ar ģimeni Ventspilī

Ģimenes nedēļas nogale Ventspilī? VIZIUM, Piedzīvojumu parks un ūdens prieki – pietiekami daudz, lai bērniem nebūtu laika garlaikoties!

Ventspils TIC

Vasaras noslēguma zaļumballe Valmiermuižā

Vasaras noslēguma zaļumballe Valmiermuižā

Atzīmēsim vasaras noslēgumu ar skanīgām dziesmām un lustīgiem dančiem zaļumballē 28. augustā plkst. 20.00 Valmiermuižas parkā kopā ar pūtēju orķestri "Smiltne"

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piektdienas vakara pastaiga

Piektdienas vakara pastaiga

21. augustā norisināsies ventspilnieku iecienīts un iemīļots pasākums – piektdienas vakara pastaiga. Dažādās pieturvietās notiks koncerti, gaismas šovi.

Ventspils TIC

TIMEMACHINE 10 gadu svinības

TIMEMACHINE 10 gadu svinības

22.augustā 17:00 aicinam uz dzimšanas dienas svinībām Valmierā, Krāču ielā 2. Piedzīvojumu kompānija TimeMachine svin 10 gadus.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Vijas Meisteres mākslas darbu izstāde

Vijas Meisteres mākslas darbu izstāde

No 1. jūlija līdz 28. augustam Sēļu muižā skatāma Vijas Meisteres mākslas darbu izstāde “Ar kafijas lāsi”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -