6. decembris vēsturē: Somijā svin neatkarības dienu

Šodien, 6. decembrī, savu  neatkarības dienu svin Somija, kas ir visai interesanta valsts - lai arī teritorijas ziņā (337 tūkstoši kvadrātmetru) tā ir viena no lielākajām Eiropas valstīm, iedzīvotāju skaita ziņā (5 miljoni), tā ierindojas starp mazajām valstīm.

Mazais iedzīvotāju skaita blīvums (2,5-3 reizes mazāks nekā Latvijā) arī rada Ziemeļniekiem raksturīgo atturīgumu - ja dienvidnieki jau latviešus sauc par vēsiem, viņiem būtu jāiepazīstas ar kādu Somijas iedzīvotāju...

Tomēr, lai arī Somijā ir auksts un daudz sniega, dažādi atklājumi liecina, ka pašreizējo Somijas teritoriju neandertālieši apdzīvoja jau pirms 130 tūkstošiem gadu. Par to liecina viņiem raksturīgo darbarīku atradumi 1996. gadā Vilku alā Susiluolā, Rietumsomijā. Ledus laikmetā visu Somijas teritoriju klāja vairāku kilometru biezs ledus, bet pirmās dzīvības pazīmes šajā teritorijā atsākās pāris tūkstošus gadu pirms mūsu ēras. Aptuveni 5000 gadus pirms mūsu ēras te sāka dzīvot somugru ciltis, bet 1500 gadus vēlāk - arī balti. Tomēr balti pamazām asimilējās, šīm valodām paliekot arvien retākām - taču tāpat somu valodā var atrast vārdus, kas līdzīgi baltu vārdiem - īpaši vienkāršākus vārdus, kas saistīti ar zemkopību.

Ņemot vērā lielo sajaukumu, pašu somu izcelsme ir neskaidra - ir versija, ka somi vairāk ir no austrumiem (Urālu kalni), taču vēlāk sāka uzskatīt, ka vairāk tomēr ir Baltijas, Skandināvijas un Ziemeļkrievijas sajaukums.

Arī Somija ir piedzīvojusi gan zviedru, gan krievu laikus, bet 1917.gada 6.decembrī, izmantojot politisko neskaidrību Krievijā, kad tās cars Nikolajs II atteicās no troņa, Somijas parlaments pasludināja neatkarību. Tuvākajos gados gan pašā valstī notika lielas nesaskaņas, arī pilsoņu karš. Tas pamazām norima - līdz 1939.gadam, kad pēc Molotova - Rībentropa pakta noslēgšanas Somija nonāca Padomju Savienības interešu lokā. PSRS, protams, uzsāka teritoriālas pretenzijas un provokācijas, arī veicot uzbrukumus Somijai. PSRS arī piespieda Somiju atteikties no pāris teritorijām, lai noslēgtu miera līgumu. Pēc kara beigām, Somija lūdza palīdzību nacistiskajai Vācijai, kas aizsāka jaunu karu un jaunas teritoriālās nesaskaņas - līdz 1944.gadā tika noslēgts jauns miera līgums ar PSRS, paredzot, ka Somijas teritoriju jāpamet visiem vācu spēkiem. Visā šajā laikā valsts bija ļoti ievērojami cietusi, taču tā spēja saglabāt savu neatkarību.

Gadus vēlāk Somijai tika piespriestas reparācijas, kuras tai jāsamaksā Padomju Savienībai - tā arī to izdarīja. Uzreiz pēc kara Somijā strauji pieauga jaundzimušo skaits, un, kad 70. gados šie jaunieši sasniedza darbspējīgu pilsoņu vecumu, valsts nebija spējīga nodrošināt viņus visus ar darba vietām, tādēļ daudzi emigrēja uz Zviedriju. 1995. gada 1. janvārī Somija iestājās Eiropas Savienībā.

Somija (somu: Suomi, zviedru: Finland), oficiāli Somijas Republika (Suomen tasavalta, Republiken Finland), ir valsts Ziemeļeiropā, parlamentāra republika un Eiropas Savienības locekle. Ziemeļrietumos tā robežojas ar Zviedriju, ziemeļos ar Norvēģiju un austrumos ar Krieviju. Somiju apskalo divi Baltijas jūras līči: dienvidu daļu apskalo Somu līcis, kurš atdala Somiju no Igaunijas, bet rietumu daļu apskalo Botnijas līcis. Aptuveni viena trešdaļa no Somijas teritorijas atrodas aiz Ziemeļu polārā loka.

Šobrīd Somijā dzīvo 5,3 miljoni iedzīvotāju un pēc apdzīvotības blīvuma (16 cilvēki uz 1 kvadrātkilometru). Somija ir viena no visretāk apdzīvotajām Eiropas valstīm. Lielākā daļa no iedzīvotājiem dzīvo valsts dienvidos, Somijas galvaspilsētā Helsinkos un tās apkārtnē. Oficiālās valsts valodas ir divas: somu un zviedru valoda, lai gan 92% no iedzīvotājiem ir somi, bet zviedri ir tikai 6%. Zviedri dzīvo galvenokārt Olandē (Ālandu salās), par kuru Somijai un Zviedrijai bija lielas teritoriālās nesaskaņas līdz šai teritorijai ir piešķirta autonomija, paliekot Somijas sastāvā.

No kopējās teritorijas aramzeme aizņem 8%, meži — 57%, ezeri — 9% un purvi — 26%. Somijā meži ir galvenā dabas bagātība, tie valsti nodrošina ar kokmateriāliem un izejmateriāliem. Purvi Somiju nodrošina ar kūdru, kuru pārsvarā izmanto kā kurināmo. Somijas krasta līnija ir ļoti robota, ar daudzām sīkām salām un šērām. Somijai ir arī ostas, kas atvieglo valsts ārējo tirdzniecību.

Valsts nosaukums "Somija" ir cēlies no somu pašnosaukuma suomi. Šī vārda izcelsme nav īsti skaidra, bet viena no versijām apgalvo, ka tas ir cēlies no baltu valodu vārda "zeme". Saskaņā ar citām versijām, nosaukums ir cēlies no vārda suomaa, kas nozīmējot "purvainā zeme". Dažreiz Somiju dēvē arī par "Tūkstoš ezeru zemi", jo valstī ir 187 888 ezeru, kuru platība ir lielāka par 500 m².

Avots: BalticTravelnews.com/History.com/Wikipedia/Visitfinland.com


celojumubode - 3749
Pasaules čempionāta florbolā sievietēm

Pasaules čempionāta florbolā sievietēm

No 30. janvāra līdz 4. februārim Kocēnu Sporta namā notiks pasaules čempionāta florbolā sievietēm kvalifikācijas turnīrs.

Valmieras TIC

Zemledus makšķerēšana Alūksnē

Zemledus makšķerēšana Alūksnē

Lai arī Alūksnes pusē ir atkusnis, tas netraucē baudīt zemledus makšķerēšanas priekus

Alūksnes TIC

Latvian Blues Band Duo koncerts

Latvian Blues Band Duo koncerts

18. februārī plkst. 18:00 restorāna “Akustika” koncertzālē norisināsies “Latvian Blues Band Duo” koncerts.

EUR 25 | Valmieras TIC

Aicina māksliniekus uz Karostas festivālu

Aicina māksliniekus uz Karostas festivālu

Līdz 1. martam tiek izsludināta pieteikšanās Karostas festivālam. Gaidīti drosmīgi mākslinieki kuri vēlas papildināt Karostas neparasto vidi.

Liepājas reģiona TIB

Latvijas - Igaunijas pieredzējums ziemā

Latvijas - Igaunijas pieredzējums ziemā

Alūksnes novads un Veru apriņķis ir tradīciju un vietējās kultūras, pauguru un dabas skaistuma bagāti kaimiņu novadi – pierobežā.

Alūksnes TIC

Viesnīca ar akvaparku - Tervise Paradiis

Viesnīca ar akvaparku - Tervise Paradiis

Ziema ir labākais laiks Ūdens priekiem atrakciju parkā!! Tikai līdz 30.03. - piedāvājumi ģimenēm un romantiskai atpūtai. Pērnava gaida Jūs!

EUR 144 | Estravel Latvia

Iepazīsti Traķu brīvdienu piedāvājumu

Iepazīsti Traķu brīvdienu piedāvājumu

Traķi ir īpaša vieta Lietuvā, kur vēsture un daba satiekas harmoniskā vienotībā. Reģions ir pilns ar dārgumiem: gleznaini pakalni, zaļi meži, zili ezeri un viesmīlīgi cilvēki. Uzzini vairāk par reģiona dārgumiem Traķu tū...

Trakai TIC

Daumanta Kalniņa koncerts

Daumanta Kalniņa koncerts "Akustikā"

11. februārī plkst. 18:00 restorāna “Akustika” koncertzālē norisināsies Daumanta Kalniņa koncerts.

EUR 25 | Valmieras TIC

Bļitkošanas sacensības „ILGĀJA ZIVTIŅA

Bļitkošanas sacensības „ILGĀJA ZIVTIŅA"

Veicināt Latvijas – Igaunijas pierobežā dzīvojošo cilvēku sadarbību. Popularizēt zemledus makšķerēšanu Ilgāja ezerā kā veselīgu un aktīvu sporta veidu.

Alūksnes TIC

BALTTOUR nāk pie Jums!

BALTTOUR nāk pie Jums!

🔥NENOKAVĒ! No 30.01. līdz 5.02. papildu atlaides un izdevīgi piedāvājumi ceļojumiem! Viskarstākie piedāvājumi čarterceļojumiem ir gaidāmi 3.-4.-5.februārī!

EUR 355 | Latvia Tours

Denisa Paškeviča koncerts

Denisa Paškeviča koncerts "Akustikā"

25.februārī plkst. 18:00 restorāna “Akustika” koncertzālē norisināsies Denisa Paškeviča akustikais koncerts.

EUR 25 | Valmieras TIC

Slēpošanas bāze

Slēpošanas bāze "Egļukalns" aicina!

Katru ziemu Augšdaugavas novada slēpošanas un snovbordinga paradīze – slēpošanas bāze “Egļukalns” piedāvā izklaidēties trīs trasēs...

TAKA

Vesels ēdis pie Šefa Ilūkstē!

Vesels ēdis pie Šefa Ilūkstē!

Ilūkstē durvis nupat vērusi ilgi gaidītā kafejnīca “Šefa uzkodas”, kur patīkamā un sirsnīgā gaisotnē viesi beidzot var ieturēt gardu maltīti!

TAKA

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā

Ieskaties Augšdaugavas novada lielāko tūrisma un kultūras pasākumu 2023. gada kalendārā un ieplāno sev tīkamo datumu!

TAKA

Raimonda Paula koncertprogramma Valmierā

Raimonda Paula koncertprogramma Valmierā

12. februārī plkst. 16.00 Valmieras Kultūras centrā ar koncertprogrammu “Atkal no jauna” viesosies maestro Raimonds Pauls, soliste Paula Saija un mūziķi.

Valmieras TIC

Pārcelts

Pārcelts "Rally Aluksne" pasākums

“Rally Alūksne 2023” PĀRCELTS uz 24./25.februāri. Lēmums pieņemts organizatoru komandai sadarbībā ar sportistiem, treneriem.

EUR 15.00 | Alūksnes TIC

Starptautiskais zvaigžņu festivāls

Starptautiskais zvaigžņu festivāls

No 25. februāra līdz 11. martam Liepājas Simfoniskais orķestris aicinās klausītājus uz Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāla spilgtajiem koncertiem.

Liepājas reģiona TIB

BALTTOUR nāk pie Jums!

BALTTOUR nāk pie Jums!

🔥NENOKAVĒ! No 30.01. līdz 5.02. papildu atlaides un izdevīgi piedāvājumi ceļojumiem! Viskarstākie piedāvājumi čarterceļojumiem ir gaidāmi 3.-4.-5.februārī!

EUR 355 | Latvia Tours

Rezervē un saņem atlaidi līdz 25%

Rezervē un saņem atlaidi līdz 25%

Bellevue Park Hotel Riga

Jura Kaukuļa koncerts

Jura Kaukuļa koncerts "Akustikā"

4. februārī plkst. 18:00 restorāna “Akustika” koncertzālē norisināsies Jura Kaukuļa koncerts.

EUR 25 | Valmieras TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -