BalticTravelnews.com | 2024.12.06
Šodien, 6. decembrī, savu neatkarības dienu svin Somija, kas ir visai interesanta valsts - lai arī teritorijas ziņā (337 tūkstoši kvadrātmetru) tā ir viena no lielākajām Eiropas valstīm, iedzīvotāju skaita ziņā (5 miljoni), tā ierindojas starp mazajām valstīm.
Mazais iedzīvotāju skaita blīvums (2,5-3 reizes mazāks nekā Latvijā) arī rada Ziemeļniekiem raksturīgo atturīgumu - ja dienvidnieki jau latviešus sauc par vēsiem, viņiem būtu jāiepazīstas ar kādu Somijas iedzīvotāju...
Galerijā «Mans's» atklāta divu savdabīgu mākslinieku – Kalvja Zutera un Zanes Lūses – personālizstādes, kam dots kopējais nosaukums «Tuvā tālumā».
Jēkabpils novada TIC
Tomēr, lai arī Somijā ir auksts un daudz sniega, dažādi atklājumi liecina, ka pašreizējo Somijas teritoriju neandertālieši apdzīvoja jau pirms 130 tūkstošiem gadu. Par to liecina viņiem raksturīgo darbarīku atradumi 1996. gadā Vilku alā Susiluolā, Rietumsomijā. Ledus laikmetā visu Somijas teritoriju klāja vairāku kilometru biezs ledus, bet pirmās dzīvības pazīmes šajā teritorijā atsākās pāris tūkstošus gadu pirms mūsu ēras. Aptuveni 5000 gadus pirms mūsu ēras te sāka dzīvot somugru ciltis, bet 1500 gadus vēlāk - arī balti. Tomēr balti pamazām asimilējās, šīm valodām paliekot arvien retākām - taču tāpat somu valodā var atrast vārdus, kas līdzīgi baltu vārdiem - īpaši vienkāršākus vārdus, kas saistīti ar zemkopību.
Ņemot vērā lielo sajaukumu, pašu somu izcelsme ir neskaidra - ir versija, ka somi vairāk ir no austrumiem (Urālu kalni), taču vēlāk sāka uzskatīt, ka vairāk tomēr ir Baltijas, Skandināvijas un Ziemeļkrievijas sajaukums.
Arī Somija ir piedzīvojusi gan zviedru, gan krievu laikus, bet 1917.gada 6.decembrī, izmantojot politisko neskaidrību Krievijā, kad tās cars Nikolajs II atteicās no troņa, Somijas parlaments pasludināja neatkarību. Tuvākajos gados gan pašā valstī notika lielas nesaskaņas, arī pilsoņu karš. Tas pamazām norima - līdz 1939.gadam, kad pēc Molotova - Rībentropa pakta noslēgšanas Somija nonāca Padomju Savienības interešu lokā. PSRS, protams, uzsāka teritoriālas pretenzijas un provokācijas, arī veicot uzbrukumus Somijai. PSRS arī piespieda Somiju atteikties no pāris teritorijām, lai noslēgtu miera līgumu. Pēc kara beigām, Somija lūdza palīdzību nacistiskajai Vācijai, kas aizsāka jaunu karu un jaunas teritoriālās nesaskaņas - līdz 1944.gadā tika noslēgts jauns miera līgums ar PSRS, paredzot, ka Somijas teritoriju jāpamet visiem vācu spēkiem. Visā šajā laikā valsts bija ļoti ievērojami cietusi, taču tā spēja saglabāt savu neatkarību.
Gadus vēlāk Somijai tika piespriestas reparācijas, kuras tai jāsamaksā Padomju Savienībai - tā arī to izdarīja. Uzreiz pēc kara Somijā strauji pieauga jaundzimušo skaits, un, kad 70. gados šie jaunieši sasniedza darbspējīgu pilsoņu vecumu, valsts nebija spējīga nodrošināt viņus visus ar darba vietām, tādēļ daudzi emigrēja uz Zviedriju. 1995. gada 1. janvārī Somija iestājās Eiropas Savienībā.
Somija (somu: Suomi, zviedru: Finland), oficiāli Somijas Republika (Suomen tasavalta, Republiken Finland), ir valsts Ziemeļeiropā, parlamentāra republika un Eiropas Savienības locekle. Ziemeļrietumos tā robežojas ar Zviedriju, ziemeļos ar Norvēģiju un austrumos ar Krieviju. Somiju apskalo divi Baltijas jūras līči: dienvidu daļu apskalo Somu līcis, kurš atdala Somiju no Igaunijas, bet rietumu daļu apskalo Botnijas līcis. Aptuveni viena trešdaļa no Somijas teritorijas atrodas aiz Ziemeļu polārā loka.
Šobrīd Somijā dzīvo 5,3 miljoni iedzīvotāju un pēc apdzīvotības blīvuma (16 cilvēki uz 1 kvadrātkilometru). Somija ir viena no visretāk apdzīvotajām Eiropas valstīm. Lielākā daļa no iedzīvotājiem dzīvo valsts dienvidos, Somijas galvaspilsētā Helsinkos un tās apkārtnē. Oficiālās valsts valodas ir divas: somu un zviedru valoda, lai gan 92% no iedzīvotājiem ir somi, bet zviedri ir tikai 6%. Zviedri dzīvo galvenokārt Olandē (Ālandu salās), par kuru Somijai un Zviedrijai bija lielas teritoriālās nesaskaņas līdz šai teritorijai ir piešķirta autonomija, paliekot Somijas sastāvā.
No kopējās teritorijas aramzeme aizņem 8%, meži — 57%, ezeri — 9% un purvi — 26%. Somijā meži ir galvenā dabas bagātība, tie valsti nodrošina ar kokmateriāliem un izejmateriāliem. Purvi Somiju nodrošina ar kūdru, kuru pārsvarā izmanto kā kurināmo. Somijas krasta līnija ir ļoti robota, ar daudzām sīkām salām un šērām. Somijai ir arī ostas, kas atvieglo valsts ārējo tirdzniecību.
Valsts nosaukums "Somija" ir cēlies no somu pašnosaukuma suomi. Šī vārda izcelsme nav īsti skaidra, bet viena no versijām apgalvo, ka tas ir cēlies no baltu valodu vārda "zeme". Saskaņā ar citām versijām, nosaukums ir cēlies no vārda suomaa, kas nozīmējot "purvainā zeme". Dažreiz Somiju dēvē arī par "Tūkstoš ezeru zemi", jo valstī ir 187 888 ezeru, kuru platība ir lielāka par 500 m².
Avots: BalticTravelnews.com/History.com/Wikipedia/Visitfinland.com
Palanga sāk svinēt un dzirksteļot, lai sagatavotos kurorta sezonai- svētki ik uz soļa! Pievienojies 31.05.2025 uz šo dzirksteļojošo svētku virpuli!
EUR 40 | Nikos Travel
Krāslavas novada atpūtas nams Karina Home iepriecina ar izcilu pasākumu programmu. Šoreiz 25. maijā varēs baudīt vijolnieku un akordeonistu!
Krāslavas TIC
Bulgārija - patīkams klimats,garas skaistas pludmales, aromātiskie vietejie ēdieni.
EUR 349 | Itaka Latvia
Augsti kalni, kurus apskalo jūra, dzidri ezeri, kā arī mierīgai atpūtai piemērotas smilšu pludmales.
EUR 489 | Itaka Latvia
Tallina - Visbija - Tallina // 2 naktis, izklaides programma uz prāmja // vietu skaits ierobežots
EUR 125 | Estravel Latvia
No 11.aprīļa līdz 24.maijam Naukšēnu Cilvēkmuzejā izstāde “Porcelāns un fajanss no Martas Alberingas kolekcijas” (no Valmieras muzeja krājuma).
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Atrodas gleznainā vietā pie Belinsku ezera – vieta, kur baudīt atpūtu un noķert lauku sajūtu. Šeit var izbaudīt kā skan klusums un kā smaržo miers.
TAKA
6. un 7. jūnijā Aizpute kļūs par laikmetīgās dejas festivāla HOROS norises vietu, piedāvājot iepazīties ar rezidējošajiem māksliniekiem.
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs
Limbažu novadā Liepupes muižas komplekss piedāvā kāzu un citu svinīgu pasākumu rīkošanu.
Liepupes muiža
Lieliska vieta nesteidzīgai atpūtai kopā ar ģimeni vai draugu kompānijā. Atpūtas komplekss atrodas Višķu ezera krastā.
TAKA
5* viesnīcas skaistākajās Antālijas piekrastēs // Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā, ultra viss iekļauts ēdināšanas programma
EUR 1514 | Estravel Latvia
Nevari izlemt, ko apskatīt Bauskā? Mēs palīdzēsim ar idejām - dodies piedzīvojumā!
Bauskas TIC
Atkarībā no sezonas un guļvietu pieejamības, dienesta viesnīcā iespējams pieteikt naktsmītni līdz pat 100 cilvēku grupām (maksa 1 personai diennaktī 4.27 EUR).
TAKA
17.maijā, 18:00 kultūrtelpā AKUSTIKA ielūdzam uz Mārtiņa Vilsona muzikālo dzejas izrādi “Mīlestības gads” Aleksandrs Čaks. Niks Matvejevs. Mārtiņš Vilsons!
EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde
No 16. līdz 18. maijam Pāvilostā norisināsies pilsētas 146. dzimšanas dienas svinības ar devīzi “Vienā laivā”
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs
Pārgājienu seriāls “Izpēdo Dienvidkurzemi” piektais sezonas posms vedīs uz Priekuli
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs