6. decembris vēsturē: Somijā svin neatkarības dienu

BalticTravelnews.com | 2023.12.06

Šodien, 6. decembrī, savu  neatkarības dienu svin Somija, kas ir visai interesanta valsts - lai arī teritorijas ziņā (337 tūkstoši kvadrātmetru) tā ir viena no lielākajām Eiropas valstīm, iedzīvotāju skaita ziņā (5 miljoni), tā ierindojas starp mazajām valstīm.

Mazais iedzīvotāju skaita blīvums (2,5-3 reizes mazāks nekā Latvijā) arī rada Ziemeļniekiem raksturīgo atturīgumu - ja dienvidnieki jau latviešus sauc par vēsiem, viņiem būtu jāiepazīstas ar kādu Somijas iedzīvotāju...

Tomēr, lai arī Somijā ir auksts un daudz sniega, dažādi atklājumi liecina, ka pašreizējo Somijas teritoriju neandertālieši apdzīvoja jau pirms 130 tūkstošiem gadu. Par to liecina viņiem raksturīgo darbarīku atradumi 1996. gadā Vilku alā Susiluolā, Rietumsomijā. Ledus laikmetā visu Somijas teritoriju klāja vairāku kilometru biezs ledus, bet pirmās dzīvības pazīmes šajā teritorijā atsākās pāris tūkstošus gadu pirms mūsu ēras. Aptuveni 5000 gadus pirms mūsu ēras te sāka dzīvot somugru ciltis, bet 1500 gadus vēlāk - arī balti. Tomēr balti pamazām asimilējās, šīm valodām paliekot arvien retākām - taču tāpat somu valodā var atrast vārdus, kas līdzīgi baltu vārdiem - īpaši vienkāršākus vārdus, kas saistīti ar zemkopību.

Ņemot vērā lielo sajaukumu, pašu somu izcelsme ir neskaidra - ir versija, ka somi vairāk ir no austrumiem (Urālu kalni), taču vēlāk sāka uzskatīt, ka vairāk tomēr ir Baltijas, Skandināvijas un Ziemeļkrievijas sajaukums.

Arī Somija ir piedzīvojusi gan zviedru, gan krievu laikus, bet 1917.gada 6.decembrī, izmantojot politisko neskaidrību Krievijā, kad tās cars Nikolajs II atteicās no troņa, Somijas parlaments pasludināja neatkarību. Tuvākajos gados gan pašā valstī notika lielas nesaskaņas, arī pilsoņu karš. Tas pamazām norima - līdz 1939.gadam, kad pēc Molotova - Rībentropa pakta noslēgšanas Somija nonāca Padomju Savienības interešu lokā. PSRS, protams, uzsāka teritoriālas pretenzijas un provokācijas, arī veicot uzbrukumus Somijai. PSRS arī piespieda Somiju atteikties no pāris teritorijām, lai noslēgtu miera līgumu. Pēc kara beigām, Somija lūdza palīdzību nacistiskajai Vācijai, kas aizsāka jaunu karu un jaunas teritoriālās nesaskaņas - līdz 1944.gadā tika noslēgts jauns miera līgums ar PSRS, paredzot, ka Somijas teritoriju jāpamet visiem vācu spēkiem. Visā šajā laikā valsts bija ļoti ievērojami cietusi, taču tā spēja saglabāt savu neatkarību.

Gadus vēlāk Somijai tika piespriestas reparācijas, kuras tai jāsamaksā Padomju Savienībai - tā arī to izdarīja. Uzreiz pēc kara Somijā strauji pieauga jaundzimušo skaits, un, kad 70. gados šie jaunieši sasniedza darbspējīgu pilsoņu vecumu, valsts nebija spējīga nodrošināt viņus visus ar darba vietām, tādēļ daudzi emigrēja uz Zviedriju. 1995. gada 1. janvārī Somija iestājās Eiropas Savienībā.

Somija (somu: Suomi, zviedru: Finland), oficiāli Somijas Republika (Suomen tasavalta, Republiken Finland), ir valsts Ziemeļeiropā, parlamentāra republika un Eiropas Savienības locekle. Ziemeļrietumos tā robežojas ar Zviedriju, ziemeļos ar Norvēģiju un austrumos ar Krieviju. Somiju apskalo divi Baltijas jūras līči: dienvidu daļu apskalo Somu līcis, kurš atdala Somiju no Igaunijas, bet rietumu daļu apskalo Botnijas līcis. Aptuveni viena trešdaļa no Somijas teritorijas atrodas aiz Ziemeļu polārā loka.

Šobrīd Somijā dzīvo 5,3 miljoni iedzīvotāju un pēc apdzīvotības blīvuma (16 cilvēki uz 1 kvadrātkilometru). Somija ir viena no visretāk apdzīvotajām Eiropas valstīm. Lielākā daļa no iedzīvotājiem dzīvo valsts dienvidos, Somijas galvaspilsētā Helsinkos un tās apkārtnē. Oficiālās valsts valodas ir divas: somu un zviedru valoda, lai gan 92% no iedzīvotājiem ir somi, bet zviedri ir tikai 6%. Zviedri dzīvo galvenokārt Olandē (Ālandu salās), par kuru Somijai un Zviedrijai bija lielas teritoriālās nesaskaņas līdz šai teritorijai ir piešķirta autonomija, paliekot Somijas sastāvā.

No kopējās teritorijas aramzeme aizņem 8%, meži — 57%, ezeri — 9% un purvi — 26%. Somijā meži ir galvenā dabas bagātība, tie valsti nodrošina ar kokmateriāliem un izejmateriāliem. Purvi Somiju nodrošina ar kūdru, kuru pārsvarā izmanto kā kurināmo. Somijas krasta līnija ir ļoti robota, ar daudzām sīkām salām un šērām. Somijai ir arī ostas, kas atvieglo valsts ārējo tirdzniecību.

Valsts nosaukums "Somija" ir cēlies no somu pašnosaukuma suomi. Šī vārda izcelsme nav īsti skaidra, bet viena no versijām apgalvo, ka tas ir cēlies no baltu valodu vārda "zeme". Saskaņā ar citām versijām, nosaukums ir cēlies no vārda suomaa, kas nozīmējot "purvainā zeme". Dažreiz Somiju dēvē arī par "Tūkstoš ezeru zemi", jo valstī ir 187 888 ezeru, kuru platība ir lielāka par 500 m².

Avots: BalticTravelnews.com/History.com/Wikipedia/Visitfinland.com


celojumubode - 3801
Lieldienās uz pasaules malu Spānijā!

Lieldienās uz pasaules malu Spānijā!

Ceļojums piemērots visiem, kuriem interesē vietas ar nenovērtējamu kultūrvēsturisku nozīmi, tiem, kuru dzīvē reliģija ieņem nozīmīgu lomu, kā arī tiem...

EUR 899.00 | Latvia Tours

Atpūta Meksikas kūrortos. 01.04.

Atpūta Meksikas kūrortos. 01.04.

Pēdējās vietas lidojumiem uz Meksiku ar atpūtu pludmalē - 13 naktis, viss iekļauts

EUR 1766 | Estravel Latvia

Pārgājienu seriāls

Pārgājienu seriāls "Izpēdo Dienvidkurzemi"

Aizraujošs pārgājienu seriāls, kas piedāvā neaizmirstamu piedzīvojumu un brīnišķīgu laika pavadīšanu svaigā gaisā.

Liepājas reģiona TIB

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Trakai TIC

Izbaudi Liepājas garšu

Izbaudi Liepājas garšu

Liepājas garšu piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs, sākot no mājīgiem krodziņiem un kafejnīcām līdz izsmalcinātiem un augstu novērtētiem restorāniem.

Liepājas reģiona TIB

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā 2024

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā 2024

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā 2024. gadā.

TAKA

Juris Hiršs. “Brīnumi notiek”

Juris Hiršs. “Brīnumi notiek”

8.martā plkst.19.00 Kultūrtelpā "Akustika" norisināsies aktiera Jura Hirša koncerts " “Brīnumi notiek”.

EUR 15 | Valmieras TIC

Lieldienas Jūrmalā

Lieldienas Jūrmalā

Ģimenes atpūta Lieldienās! 2 naktis viesnīcā un izvēlētā dāvana. Vietu skaits ierobežots. Ceļošanas periods: 28.03. - 01.04.2024.

EUR 450 | Estravel Latvia

JuRita mini zoo aicina ciemos!

JuRita mini zoo aicina ciemos!

JuRita Mini Zoo ir lieliska atpūtas vieta ģimenēm, kur iespējams iepazīties ar dažādiem dzīvniekiem.

TAKA

Piesakies pirtsskolā

Piesakies pirtsskolā "Lielzemenēs"!

Piesakies pirtsskolā un apgūsti latviskās pirts zinības! Uzsāc pavasari ar jaunu enerģiju un jaunu dzīves pieredzi!

Bauskas TIC

Dodies uz slēpošanas bāzi Egļukalns.

Dodies uz slēpošanas bāzi Egļukalns.

Katru ziemu Augšdaugavas novada slēpošanas bāze un snovborda paradīze - slēpošanas bāze Egļukalns piedāvā baudīt ziemas priekus.

TAKA

"Sulu maģija" organisma attīrīšanai

Dažas dienas Rehabilitācijas centra „Jaunķemeri” veselības veicināšanas programmā "Sulu maģija" ir labs sākums, lai īstenotu jaunus un veselīgus paradumus.

EUR 204 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Līgo svētki 𝐆𝐨𝐭𝐥𝐚𝐧𝐝𝐞𝐬 𝐬𝐚𝐥𝐚̄

Līgo svētki 𝐆𝐨𝐭𝐥𝐚𝐧𝐝𝐞𝐬 𝐬𝐚𝐥𝐚̄

Rezervējot ceļojuma komplektu 𝐥𝐢̄𝐝𝐳 𝟏𝟓.𝐦𝐚𝐫𝐭𝐚𝐦 - 𝐃𝐀̄𝐕𝐀𝐍𝐀̄ 🎁 Visbijas pilsētas ekskursija 45 Eur vērtībā!

EUR 529.00 | Latvia Tours

Sieviešu dienas brančs

Sieviešu dienas brančs

Gada sievišķīgākie svētki jau ir pavisam tuvu! Aicinām atzīmēt šos svētkus īpašā atmosfērā un ar gardiem ēdieniem– Sieviešu dienas brančā.

EUR 29 | Jurmala Golf Club & Hotel

Populārākais Itālijas pludmales kūrorts

Populārākais Itālijas pludmales kūrorts

Pludmales kūrortā ir smilšu, platas un lēzenas, jūra silta un, turklāt, nav dziļa. Brīnišķīgi attīstīta infrastruktūra ar tradicionāli sirsnīgu itāļu viesmīlību

EUR 460 | Latvia Tours

📣SLĒPOTĀJI, NEPALAIDIET GARĀM!

📣SLĒPOTĀJI, NEPALAIDIET GARĀM!

Iepriekšpārdošana tuvojas!! No 5. līdz 8.martam darbosies sezonas labākie cenu piedāvājumi! Patiks visiem!

EUR 1480 | Latvia Tours

Egļukalna meža taka

Egļukalna meža taka

"Egļukalna meža taka” lielisks pastaigu maršruts gan ģimenēm, gan pieredzējušiem tūristiem.

TAKA

SPA brīvdienas Polijā (3 dienas)!

SPA brīvdienas Polijā (3 dienas)!

Aktivitātes ūdens atrakciju parkā Tropikana Bjalistokā un vakariņas iekļautas cenā!

EUR 220 | Latvia Tours

Ideāla dāvana Valentīna dienā?

Ideāla dāvana Valentīna dienā?

Romantisks vakars nedēļas vidū un VIŅAS izvēlēts ceļojums jums ērtā laikā! - Estravel Latvia dāvanu karte Jūsu izvēlētajā vērībā sākot no 50 EUR.

EUR 50 | Estravel Latvia

Atpūta 2 Skrundas muižā

Atpūta 2 Skrundas muižā

Romantiska atpūta Latvijā - Skrindas muižā // 1 nakts 2 personām izvēlētajā numurā, brokastis un SPA centra apmelējums

EUR 145 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -