LNVM jaunajā 100-gades izstādē stāsta par muzeja darbību

Astrīda Burbicka | 2020.09.16

Vairums cilvēku zina, kas ir dators, bet tikai daļa spēj izskaidrot, kā tas strādā. Arī vienkāršais jautājums “Kā darbojas muzejs?” ir sarežģītāks nekā šķiet. Tādēļ atzīmējot Latvijas Nacionālā vēstures muzeja simtgadi valsts muzeja statusā un 150 gadus kopš muzeja kolekciju pirmsākuma, muzejs aicina uz izstādi “Tuvplāni. Kā darbojas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs?”. Tajā muzeja darbinieki pirmoreiz tik izvērsti un detalizēti izstādes formātā skaidro paši savu darbu, turklāt nevis vēsturiskā retrospekcijā, bet gan vairāk pievēršoties muzeja šodienai. Izstāde aplūkojama LNVM pagaidu ekspozīciju telpās Brīvības bulvārī 32 no 16. septembra līdz 30. decembrim. Izstādes norisi papildinās arī dažādu pasākumu programma.

Izstāde “Tuvplāni” veidota kā pietuvināts skats uz visām galvenajām muzeja darba jomām – muzeja publisko darbību ekspozīcijās, krājuma veidošanu, restaurāciju, pētniecību. Katru no muzeja darba jomām izstādē skaidro īsas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem: “Vai muzejs krāj visu?”, “Kā priekšmets nonāk muzeja krājumā?”, “Vai restauratori var visu?”, “Vai priekšmeti var kļūt “ietekmīgi”?”, “Vai visi muzeja priekšmeti apskatāmi ekspozīcijā?” un citiem. Izstādē aplūkojamos eksponātus, kuru vidū ir arī daudzi pirmoreiz izstādīti priekšmeti, papildina īsi video sižeti, kuros skaidrots un rādīts muzeja ikdienas darbs. Apmeklētājiem būs arī iespēja ielūkoties improvizētā muzeja krātuvē, lai apjaustu LNVM glabātā krājuma daudzveidību un arī pašiem pamēģināt priekšmetus iedalīt atbilstošajā muzeja kolekcijā. Izstādē un tās pasākumu programmā aktualizētas arī tādas tēmas kā modernās priekšmetu izpētes metodes un iespēja šķietami neciliem artefaktiem kļūt par pierādījumu citādai vēstures gaitai, muzeja krājuma izmantošana citu radošo jomu darbā, arī muzeja eksponātu tapšana par plaši tiražētiem un atpazīstamiem simboliem.

Izstādes kuratori cer, ka muzeja darba nonākšana uzmanības centrā ļaus arī apmeklētājiem izprast, ka neredzamā muzeja daļa nebūt nav putekļaina mantu glabātava ar garlaikotiem darbiniekiem un pašmērķīgu darbošanos. Savstarpēji saskanīgi attīstīta krājuma papildināšana, saudzīga saglabāšana, pētniecība un ekspozīciju veidošana ļauj saglabāt kultūras mantojumu, dod pienesumu zinātnei, ļauj veidot daudzveidīgu pasākumu programmu, sabiedrībā aktualizēt noteiktas tēmas un uzturēt kultūras atmiņu – spēju atcerēties un izprast vairāk nekā pieredzējusi mūsu paaudze.

Izstādi veidojusi dažādu LNVM struktūrvienību pārstāvju darba grupa: Imants Cīrulis, Inita Heinola, Toms Ķikuts, Anita Meinarte, Olga Miheloviča, Ieva Ozola, Līga Palma, Inita Smila, Jevgēnija Svikle, Jānis Šabanovs, Artūrs Tomsons, Anna Zeibārte, Irina Zeibārte, Irita Žeiere. Tās mākslinieks ir Ģirts Boronovskis.

Izstādes projekts, atzīmējot LNVM simtgadi valsts muzeja statusā, veidots ar Kultūras ministrijas atbalstu.

Izstādes “Tuvplāni” apmeklētājus muzejs 19. septembrī, 17. oktobrī, 21. novembrī plkst. 12.00 aicina uz ekskursiju un nodarbību bērniem; 19., 20., septembrī, 24. oktobrī, 21. novembrī plkst. 14.00 uz ekskursiju un nodarbību pieaugušajiem interesentiem; grupām pieejama arī programma “Kas ir muzejs?”.

Savukārt 26. septembrī muzejs atvērto durvju dienā aicinās ieskatīties arī LNVM jaunajās krātuvēs Pulka ielā Pārdaugavā.

Dalība visos pasākumos iespējama ar iepriekšēju pieteikšanos info@lnvm.lv vai zvanot 67221357, lai ievērotu epidemioloģisko drošību.


Avots: www.lnvm.lv



Iepazīsti Jēkabpils novada Daugavas krāces

Iepazīsti Jēkabpils novada Daugavas krāces

Šī gada jūlijā Jēkabpils novadā norisināsies trīs publiski laivošanas pasākumi "Daugavas krāces 2026".

Jēkabpils novada TIC

ĒĢIPTE 2026/27 sezona

ĒĢIPTE 2026/27 sezona

⭐Ziema tik pat karsta kā vasara! Rezervē savu ziemas atvaļinājumu līdz 4.augustam un izmanto -50EUR atlaidi rezervācijai

Coral Travel Latvia

TOP12 vietas, kas jāapmeklē Bauskas novadā

TOP12 vietas, kas jāapmeklē Bauskas novadā

Atklāj Bauskas novadu: 10 km rādiusā ap Bausku apskatāmas Latvijas krāšņākās pilis un muižas un citi tūrisma apskates objekti.

Bauskas TIC

Palmas, jūra un .. 🍇

Palmas, jūra un .. 🍇

Ziemas sezona ir atvērta! Atklāj savu brīvdienu galamērķi ar mūsu plašo viesnīcu piedāvājumu

Coral Travel Latvia

Majas kafejnīcu dienas Gulbenes novadā

Majas kafejnīcu dienas Gulbenes novadā

Jūlija vidū Gulbenes novads kļūs par īpašu pieturpunktu ikvienam ceļotājam,gardēdim un jaunu iespaidu meklētājam,tradicionāli aicinot uz Mājas kafejnīcu dienām.

Gulbenes novada TIC

Ventspils Piejūras kempings

Ventspils Piejūras kempings

Ventspils Piejūras kempingā aktīvā tūrisma sezona rit pilnā sparā – priežu ieskauto teritoriju atpūtai izvēlējušies gan viesi no Latvijas, gan ārvalstīm!

Ventspils TIC

LuckyBet Latvijas dragreisa Festivāls

LuckyBet Latvijas dragreisa Festivāls

No 31. jūlija līdz 2. augustam Ventspils lidostā, pilsētas svētku ietvaros, norisināsies viens no šīs vasaras skaļākajiem pasākumiem.

Ventspils TIC

Devītie Latvijas Vīndaru svētki

Devītie Latvijas Vīndaru svētki

19. jūlijā no plkst. 11.00 līdz 15.00, vēsturiskajā Straupes Zirgu pastā norisināsies Latvijas Vīndaru svētki.

Cēsu TIC

Ekskursiju vilcieniņš

Ekskursiju vilcieniņš

Ekskursiju vilcieniņš VENTSPILS TRAIN kursē katru dienu no plkst. 11.00 līdz 18.00. Lielisks veids, kā iepazīt Ventspili un tās vēsturi!

Ventspils TIC

Piknika vietas Jūrmalā

Piknika vietas Jūrmalā

Jūrmala aicina piknikā – pie dabas takām, Lielupes, ezeriem un jūras. Atklāj brīvi pieejamas un rezervējamas piknika vietas nesteidzīgai atpūtai.

Jūrmalas TIC

Mājas kafejnīcu dienas Valmieras novadā

Mājas kafejnīcu dienas Valmieras novadā

1. un 2. augustā Valmieras novadā jau sesto reizi norisināsies Mājas kafejnīcu dienas, kurās apmeklētāji varēs izbaudīt 20 dažādu mājas kafejnīcu piedāvājumu.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piļu un muižu apceļošanas festivāls

Piļu un muižu apceļošanas festivāls

No 1. jūnija līdz 31. oktobrim norisinās “Piļu un muižu apceļošanas festivāls 2026“, aicinot viesoties arī Valmiermuižā, Sēļu un Naukšēnu muižās un Jērcēnmuižā.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Cēsis svin 820!

Cēsis svin 820!

Pašā vasaras pilnbriedā, 17. un 18. jūlijā, aicinām ikvienu būt Cēsīs un svinēt pilsētas 820. jubileju - “Cēsis 820”.

Cēsu TIC

Viena diena Bauskā ar bērniem: ko redzēt?

Viena diena Bauskā ar bērniem: ko redzēt?

Vai plānojat brīvdienas kopā ar mazuļiem, skolēniem vai pusaudžiem? Bauskas novads ir ģimenēm draudzīga vieta!

Bauskas TIC

Atklāj Mājas kafejnīcu dienas Bauskā

Atklāj Mājas kafejnīcu dienas Bauskā

Atklāj visas Mājas kafejnīcu dienu pieturas, ēdienkartes un rezervē savu gardēžu maršrutu!

Bauskas TIC

Ekspozīcijas “de Woldemer” 3 gadu jubileja

Ekspozīcijas “de Woldemer” 3 gadu jubileja

17. jūlijā Valmieras muzeja ekspozīcija “de Woldemer” atzīmē trešo dzimšanas dienu ar "Senioru rītu" plkst. 11 un ekskursiju plkst. 15.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Gleznieciskie krāsu un pieredzes slāņi

Gleznieciskie krāsu un pieredzes slāņi

No 2026. gada 18. jūlija līdz 29. augustam Amatu mājā (Skolas iela 3) būs skatāma mākslinieces Daces Grundmanes personālizstāde “Slāņi”.

Ventspils TIC

Piedzīvojumu parks visai ģimenei

Piedzīvojumu parks visai ģimenei

Ventspils piedzīvojumu parkā atradīsiet plašas izlaides iespējas visai ģimenei. Virvju trase, rodelis, kamēršļūkšana, bamperlaivas, katapulta un vēl.

Ventspils TIC

Ķemeru svētki vēsturiskajā parkā

Ķemeru svētki vēsturiskajā parkā

18. jūlijā Ķemeri aicina uz koncertiem, tirdziņu, ekskursijām un brīvdabas balli vēsturiskā parka ainavā.

Jūrmalas TIC

17.nūjošanas un iešanas festivāls

17.nūjošanas un iešanas festivāls

Latvijas lielākais nūjotāju saiets – Vislatvijas 17. nūjošanas un iešanas festivāls – šogad notiks 8. augustā plkst. 11.00 Ventspils Piedzīvojumu parkā.

Ventspils TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -