LNVM jaunajā 100-gades izstādē stāsta par muzeja darbību

LNVM jaunajā 100-gades izstādē

Foto: Jānis Puķīte/LNVM | Astrīda Burbicka | 2020.09.16

Vairums cilvēku zina, kas ir dators, bet tikai daļa spēj izskaidrot, kā tas strādā. Arī vienkāršais jautājums “Kā darbojas muzejs?” ir sarežģītāks nekā šķiet. Tādēļ atzīmējot Latvijas Nacionālā vēstures muzeja simtgadi valsts muzeja statusā un 150 gadus kopš muzeja kolekciju pirmsākuma, muzejs aicina uz izstādi “Tuvplāni. Kā darbojas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs?”. Tajā muzeja darbinieki pirmoreiz tik izvērsti un detalizēti izstādes formātā skaidro paši savu darbu, turklāt nevis vēsturiskā retrospekcijā, bet gan vairāk pievēršoties muzeja šodienai. Izstāde aplūkojama LNVM pagaidu ekspozīciju telpās Brīvības bulvārī 32 no 16. septembra līdz 30. decembrim. Izstādes norisi papildinās arī dažādu pasākumu programma.

Izstāde “Tuvplāni” veidota kā pietuvināts skats uz visām galvenajām muzeja darba jomām – muzeja publisko darbību ekspozīcijās, krājuma veidošanu, restaurāciju, pētniecību. Katru no muzeja darba jomām izstādē skaidro īsas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem: “Vai muzejs krāj visu?”, “Kā priekšmets nonāk muzeja krājumā?”, “Vai restauratori var visu?”, “Vai priekšmeti var kļūt “ietekmīgi”?”, “Vai visi muzeja priekšmeti apskatāmi ekspozīcijā?” un citiem. Izstādē aplūkojamos eksponātus, kuru vidū ir arī daudzi pirmoreiz izstādīti priekšmeti, papildina īsi video sižeti, kuros skaidrots un rādīts muzeja ikdienas darbs. Apmeklētājiem būs arī iespēja ielūkoties improvizētā muzeja krātuvē, lai apjaustu LNVM glabātā krājuma daudzveidību un arī pašiem pamēģināt priekšmetus iedalīt atbilstošajā muzeja kolekcijā. Izstādē un tās pasākumu programmā aktualizētas arī tādas tēmas kā modernās priekšmetu izpētes metodes un iespēja šķietami neciliem artefaktiem kļūt par pierādījumu citādai vēstures gaitai, muzeja krājuma izmantošana citu radošo jomu darbā, arī muzeja eksponātu tapšana par plaši tiražētiem un atpazīstamiem simboliem.

Izstādes kuratori cer, ka muzeja darba nonākšana uzmanības centrā ļaus arī apmeklētājiem izprast, ka neredzamā muzeja daļa nebūt nav putekļaina mantu glabātava ar garlaikotiem darbiniekiem un pašmērķīgu darbošanos. Savstarpēji saskanīgi attīstīta krājuma papildināšana, saudzīga saglabāšana, pētniecība un ekspozīciju veidošana ļauj saglabāt kultūras mantojumu, dod pienesumu zinātnei, ļauj veidot daudzveidīgu pasākumu programmu, sabiedrībā aktualizēt noteiktas tēmas un uzturēt kultūras atmiņu – spēju atcerēties un izprast vairāk nekā pieredzējusi mūsu paaudze.

Izstādi veidojusi dažādu LNVM struktūrvienību pārstāvju darba grupa: Imants Cīrulis, Inita Heinola, Toms Ķikuts, Anita Meinarte, Olga Miheloviča, Ieva Ozola, Līga Palma, Inita Smila, Jevgēnija Svikle, Jānis Šabanovs, Artūrs Tomsons, Anna Zeibārte, Irina Zeibārte, Irita Žeiere. Tās mākslinieks ir Ģirts Boronovskis.

Izstādes projekts, atzīmējot LNVM simtgadi valsts muzeja statusā, veidots ar Kultūras ministrijas atbalstu.

Izstādes “Tuvplāni” apmeklētājus muzejs 19. septembrī, 17. oktobrī, 21. novembrī plkst. 12.00 aicina uz ekskursiju un nodarbību bērniem; 19., 20., septembrī, 24. oktobrī, 21. novembrī plkst. 14.00 uz ekskursiju un nodarbību pieaugušajiem interesentiem; grupām pieejama arī programma “Kas ir muzejs?”.

Savukārt 26. septembrī muzejs atvērto durvju dienā aicinās ieskatīties arī LNVM jaunajās krātuvēs Pulka ielā Pārdaugavā.

Dalība visos pasākumos iespējama ar iepriekšēju pieteikšanos info@lnvm.lv vai zvanot 67221357, lai ievērotu epidemioloģisko drošību.


Avots: www.lnvm.lv

TN - 3486
Šefpavāra otrdienas akcija- mīdijām 50%

Šefpavāra otrdienas akcija- mīdijām 50%

Akcija 🧑‍🍳 ŠEFPAVĀRA OTRDIENA Mārupes Hercogā - Šonedēļ, 29.septembrī no plkst.17:00 💥Mīdijas saldkrējuma mērcē 1 kg 💥 Cena ar 50% atlaidi - €9,50

Hercogs Mārupe

Izaicinājums

Izaicinājums "Mežtaka zelta rudenī"

Zelta rudens jau ierodas Latvijā - dodies tam līdzi! Lai izbaudīto skaisto rudeni, pievienojies Endomondo izaicinājumam "Mežtakas pārgājieni Zelta rudenī.

Lauku Ceļotājs

Vitamīnu kūre SPA viesnīcā Ezeri, Siguldā

Vitamīnu kūre SPA viesnīcā Ezeri, Siguldā

Vitamīnu kūre. 1 nakts 2 personām standarta numurā, brokastis, spa atpūta, nūjošana

EUR 190 | Estravel Latvia

Dienas SPA Baltic Beach Hotel

Dienas SPA Baltic Beach Hotel

Dodieties nelielā atvaļinājumā uz Baltic Beach Hotel un izbaudiet dienas SPA atpūtu – enerģijas atgūšanai un relaksācijai.

EUR 29 | Estravel Latvia

Valsts svētkiem veltīti pasākumi Valmierā

Valsts svētkiem veltīti pasākumi Valmierā

No 11. līdz 18. novembrim Valmierā norisināsies valsts svētkiem un Latvijas 102. gadadienai veltīti pasākumi, piedāvājot plašu svētku programmu.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Katru svētdienu no 11:00-14:00 – brīvdienu vēlās brokastis. Tagad nedaudz savādākā formātā, kur ēdiens tiek servēts pie galda.

EUR 19 | Hercogs Mārupe

SPA brīvdienas

SPA brīvdienas "Rudens valsis"

Izbaudiet mierpilnu un lutinošu atpūtu Jūrmalā. Nakšņošana, bagātīgas brokastis un SPA programma pēc izvēles.

EUR 189 | Baltic Beach Hotel & SPA

SPA brīvdienas diviem. Atpūta Jūrmalā

SPA brīvdienas diviem. Atpūta Jūrmalā

1 nakts 2 personām Classic kategorijas numurā, brokastis un Prosecco, izvēlētā spa programma – Dzintars, Medus vai Zelts

EUR 189 | Estravel Latvia

Valmieras Restorānu nedēļa

Valmieras Restorānu nedēļa

No 7. līdz 14. novembrim Valmierā norisināsies gardēžu iecienītā rudens Valmieras Restorānu nedēļa.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv