Starpdisciplināra konference “Agrārajai reformai – 100” - tiešsaistē

Arta Skuja | 2020.10.14

Sakarā ar Covid-19 pastiprināto izplatību Latvijā, 15. oktobrī Turaidas muzejrezervāta organizētā starpdisciplinārā konference “Agrārajai reformai – 100” notiks tiešsaistes režīmā un tai sekot līdzi aicināts ikviens interesents Turaidas muzeejrezervāta Facebook profilā: https://www.facebook.com/turaida.muzejs

Konferences programmā iekļauta arī grāmatas “Materiāli Latvijas agrārās reformas vēsturei” (1929) atkārtotā izdevuma atvēršana. Atkārtotā izdevuma mērķis ir sniegt iespēju sabiedrībai iepazīties ar pirmavotiem, kas raksturo sarežģītos apstākļus, kādos jaunajai Latvijas valstij nācās izstrādāt agrāro reformu. Plkst. 12.00 virtuāli būs iespēja iepazīties ar Turaidas muzejrezervāta sagatavoto izstādi “Latvijas agrārajai reformai – 100”.

Turaidas muzejrezervāta direktores vietniece zinātniskajā darbā Vija Stikāne: “ Konferencē tiks runāts par tēmām, kas pētītas jau ekspozīcijas “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis” izveides procesā. Jaunā ekspozīcija, kas atvērta 2019. gadā, sākas Vidzemes klaušu muižā 19. gadsimta sākumā, kas nevarēja pastāvēt bez dzimtzemnieku, no 1819. gada – klaušinieku darba. Ekspozīcijā aptvertais laika posms arī noslēdzas muižā – bet jau brīdī, kad Latvijas Republikas Agrārās reformas gaitā muižas tika likvidētas un sadalītas jaunsaimniecībās. Tas bija viens no pirmajiem politiskajiem lēmumiem jaundibinātajā republikā – veikt diezgan radikālu, mūsdienās pretrunīgi vērtētu īpašumu nacionalizāciju.  Agrāro attiecību radikālo risinājumu nevar izprast bez iedziļināšanās vēsturiskajā kontekstā, sociālo attiecību būtiskajās izmaiņās. Konferencē diskutēsim arī par agrārajām attiecībām, sākot no muižu izveides laikiem vēlajos viduslaikos līdz mūsdienām, akcentējot neatkarības atgūšanas laiku 20. gadsimta 90. gados, kad pēdējo reizi radikāli mainījās zemes attiecību tiesiskais regulējums.

Vēsturiski agrārās attiecības bija cieši saistītas ar sabiedrības hierarhiju, tās noteica pārvaldes institūciju formu, sociālo struktūru un lielā mērā arī vērtību skalu. Mūsdienās mēs dzīvojam arvien urbanizētākā sabiedrībā, tomēr vēl joprojām valsts ir zeme. Teritorija ar iedzīvotājiem, kuru uzticība valstij un tiesību sistēmai ir milzīgs politisks kapitāls”.

KONFERENCES PROGRAMMA

2020. gada 15. oktobrī

Tiešsaistē – https://www.facebook.com/turaida.muzejs

10.00–10.20                           Grāmatas “Materiāli Latvijas Agrārās reformas vēsturei” atkārtotā izdevuma atvēršana (video)

10.20–12.00                             1. sesija – Agrārā reforma pirms 100 gadiem

Edgars Ceske, Dr. hist.           Agrārā reforma un nacionālais valstiskums: Latvijas piemērs Eiropas jauno valstu kontekstā

Tālis Pumpuriņš, Dr. hist.       Latvijas valsts dibinātāji un Agrārā reforma: personālijas, attieksme, konflikti

Elīna Grigore-Bāra, Dr. iur.    Agrārās reformas tiesiskie izaicinājumi

Uģis Niedre, Dr. hist.              Agrārā reforma un kultūrainava

12.00–12.15                            Iepazīšanās ar  izstādi “Latvijas agrārajai reformai – 100”

12.15 – 13.00                          Pārtraukums

13.00–14.30                            2. sesija – Zemes reformas un agrārais jautājums Latvijas vēsturē

Gvido Straube Dr. hist.           Agrārās attiecības 17.–18. gadsimtā

Jānis Šiliņš Dr. hist.                1817.–1920. gads: laikmets starp divām radikālām agrārajām reformām

Gatis Krūmiņš, Dr. hist.          Priekšnosacījumi agrārajai reformai Latvijā neatkarības laikā (1988–1996)

Ilma Čepāne, Dr.iur.               Zemes reformas īpatnības pilsētās pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas

14.30–15.00                            Diskusija, konferences noslēgums

Avots: Turaida-muzejs.lv



Valmieras Yamaha mūzikas skolas koncerts

Valmieras Yamaha mūzikas skolas koncerts

30.maijā plkst. 18.00 Valmieras Kultūras centrā Valmieras Yamaha mūzikas skolas vecāko grupu audzēkņu koncerts “Tie esam mēs!”. Ieeja: 12–15 EUR.

EUR 12 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss

XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss

30.maijā no plkst. 12.00 Mazsalacas Kultūras centrā notiks XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss. Plkst. 18.00 “Līču skolā” R. Paula dziesmu koncerts

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Bērnu svētki Ventspilī

Bērnu svētki Ventspilī

Svētdien, 31. maijā Ventspilī norisināsies Bērnu svētki “Visuma iemītnieku karnevāls”, kuros šogad īpaša uzmanība pievērsta Visuma tēmai.

Ventspils TIC

Saldējuma svētki Rūjienā

Saldējuma svētki Rūjienā

30. maijā Rūjienā svinēsim Saldējuma svētkus! Amatnieku un mājražotāju tirdziņš no 9.00-15.00, aktivitātes lieliem un maziem, kocerti.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ko apskatīt Bauskas novada svētku laikā

Ko apskatīt Bauskas novada svētku laikā

Lai apmeklējums būtu izdevies un nesteidzīgs, esam sagatavojuši ceļvedi, ko apskatīt un darīt Rundālē svētku dienās 30.05.-06.06.

Bauskas TIC

Būšnieku ezera laivu bāze

Būšnieku ezera laivu bāze

Būšnieku ezera laivu bāze uzsāk jauno sezonu un aicina atpūtniekus – makšķerniekus, dabas un miera cienītājus- baudīt aktīvu un mierpilnu atpūtu pie dabas.

Ventspils TIC

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

Leģendārās “Skroderdienas Silmačos” atgriežas ar īstu Jāņu sajūtu, humoru un latviskām tradīcijām

Rēzeknes pilsētas TIC

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām tirgotājus un amatniekus izmantot iespēju būt daļai no svētkiem un pieteikties tirdzniecībai svētku aktīvākajā dienā – 1. augustā.

Ventspils TIC

8. Vidzemes stāstnieku festivāls

8. Vidzemes stāstnieku festivāls

29. un 30. maijā aicinām uz 8. Vidzemes stāstnieku festivālu “Stāsti krēslā”, kas norisināsies Valmieras novadā – Valmierā, Vērsī, Sēļos un Burtniekos.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

"Opus Pro" jubilejas koncerts

Grupas “Opus Pro” jubilejas koncerts Šlokenbekas muižā kļūs par jaudīgu un emocionālu rokmūzikas notikumu, kas vienos vairākas klausītāju paaudzes.

Tukuma TIC

Ventspilī drukā arī naudu

Ventspilī drukā arī naudu

Izstāde "Drukāts Ventspilī" Livonijas ordeņa pilī pieejama līdz 18. novembrim.

Ventspils TIC

Virvju trases kokos

Virvju trases kokos

No 1. maija ir atvērtas Ventspils Piedzīvojuma parka virvju trases kokos „Kaķa taka” un bērnu virvju trase „Lācēns”. Gaidīsim ciemos!

Ventspils TIC

Piejūras brīvdabas muzeja vasaras sezona

Piejūras brīvdabas muzeja vasaras sezona

Ventspils Piejūras brīvdabas muzejs uzsācis vasaras sezonu un gaida apmeklētājus no otrdienas līdz svētdienai, no plkst. 10.00 - 18.00. Tiekamies muzejā!

Ventspils TIC

SKRODERDIENAS SILMAČOS. RĒZEKNĒ

SKRODERDIENAS SILMAČOS. RĒZEKNĒ

Varam droši apgalvot, ka Rūdolfs Blaumanis rakstot “Skroderdienas Silmačos” pat nenojauta, ka tieši šī viņa luga kļūs par fenomenu.

Rēzeknes pilsētas TIC

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

“Botania uzzināts – Salaspilī ieraudzīts” ir aizraujošs pastaigu maršruts aptuveni 4,5 km garumā.

Salaspils novada TIC

Apmeklē Rundāles reisā no Rīgas

Apmeklē Rundāles reisā no Rīgas

No 1. maija līdz 30. septembrim ir pieejami tiešie sabiedriskā transporta reisi maršrutā Rīga – Rundāles pils – Rīga.

Bauskas TIC

Rūdolfs Blaumanis

Rūdolfs Blaumanis "No saldenās pudeles"

Rūdolfa Blaumaņa komēdija “No saldenās pudeles” atdzīvosies uz skatuves ar īsti latvisku humoru, kaislībām un dzīvesprieku.

Tukuma TIC

Starptautiskā bērnu aizsardzības diena!

Starptautiskā bērnu aizsardzības diena!

1.jūnijā svinam Starptautisko bērnu aizsardzības dienu Rēzeknē! Aicinām ģimenes uz piedzīvojumiem piepildītiem svētkiem, kur netrūks aktivitāšu un smaidu!

Rēzeknes pilsētas TIC

Regnum piedāvājums ģimenēm - 2+2

Regnum piedāvājums ģimenēm - 2+2

Jūnija mēnesī Regnum viesnīcas (Carya & The Crown) piedāvā īpašu atlaidi 2+2 - otrajam bērnam izmitināšana bezmaksas!

Coral Travel Latvia

Velotūre Bānīša zemē

Velotūre Bānīša zemē

30.maijā aicinām ģimenes, draugu kompānijas un veloentuziastus doties neaizmirstamā pavasara piedzīvojumā, piedaloties pasākumā "Velotūre Bānīša zemē".

Gulbenes novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -