Astrīda Burbicka | 2020.11.18
Saistībā ar valstī noteiktajiem vīrusa Covid-19 izplatības ierobežojumiem, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) šā gada 18. novembrī būs apmeklētājiem slēgts. Tomēr Latvijas Republikas proklamēšanas 102. gadadienā muzejs sabiedrībai piedāvā dažādas valstssvētku atzīmēšanas iespējas digitālā formātā, kas turklāt pieejamas no jebkuras vietas pasaulē.

Tirkīzzila jūra, iespaidīgas kaļķakmens klintis un tropu daba – Krabi ir vieta, kur atvaļinājums pārvēršas īstā piedzīvojumā
EUR 1905 | Atlantic Travel
- no 18. novembra video formātā būs skatāms teatralizēts uzvedums „Latviju dibināsim rīt”. Tas veidots kā gidu – muzeja vēsturnieku – vadīts stāsts izstādē “Latvijas gadsimts” par to, kā 39 delegāti no atšķirīgām politiskām partijām sarežģītos apstākļos pasludināja jauno Latvijas valsti. Izšķirošās, dramatiskākās un no mūsdienu viedokļa arī neparastākās valsts dibināšanas stāsta epizodes vēsturniekiem palīdz izstāstīt aktieri, kuri iejūtas dažādu 1917.–18. gada notikumu dalībnieku lomās. Teatralizētās etīdes veltītas gan Latviešu pagaidu nacionālās padomes dzimšanas aizkulisēm 1917. gada nogalē, gan Demokrātiskā bloka nelegālajām sapulcēm Rīgā vācu okupācijas laikā, tāpat tās rāda pretrunas Latvijas Tautas padomes tapšanas procesā 1918. gada 16.–17. novembrī un steigu, kādā 17.–18. novembrī bija jārisina ar valsts dibināšanu saistītie praktiskie jautājumi.
Latvijas valsts dzima trauksmainā laikā. Pirmais pasaules karš bija beidzies, tomēr Latvijā joprojām atradās vācu okupācijas varas iestādes, kas mēģināja ietekmēt tās politisko nākotni, bet no Austrumiem draudēja briesmas sociālistiskās padomju Latvijas idejas formā. Nacionālās patstāvības idejas aizstāvju rīcībā bija vien pāris nedēļu īss laika sprīdis 1918. gada novembrī, lai pasludinātu Latvijas Republiku un ņemtu zemes politisko likteni savās rokās.
Videoizrādē piedalās vēsturnieki Toms Ķikuts un Imants Cīrulis, aktieri Kārlis Anitens, Anna Šteina, Madars Zvagulis, ieraksts pieejams arī muzeja mājaslapā lnvm.lv un izstādes “Latvijas gadsimts” vietnē latvijasgadsimts.lv.
- izmantojot tēmturi #Bermontiādesmaršruti, var uzzināt, kā Rīgas centrā un Pārdaugavā izskatījās tieši pēc Bermontiādes kaujām un iegūt 3 ieteicamo Bermontiādes izziņas maršrutu kartes.
- virtuālā izstādē var uzzināt Brīvības pieminekļa tapšanas stāstu pagājušā gadsimta 20.-30. gados:
https://www.youtube.com/watch?v=wftgsZ_IXEI.
- videosižetā “1918. gads. Brīdis pirms Latvijas valsts”, kas izstādē “Latvijas gadsimts” ievada stāstu par Latvijas neatkarības pasludināšanu, var iepazīt politiskos, sociālos un militāros apstākļus pirms valsts dibināšanas;
- kartoshēma "Varu maiņa Latvijā Neatkarības kara laikā” palīdzēs izsekot tam, kā mainījās Latvijas politiskās kartes krāsojums 1918.–1920. gadā.
- pāršķirstot Gadsimta albumu – Latvijas vēstures virtuālo attēlu panorāmu –, rosinām pievērst uzmanību citu lietotāju pievienotajiem attēliem par laikposmu no 1914.–1918. gadam un Neatkarības kara laiku (1918.–1920. gads), kā arī aicinām papildināt virtuālo albumu ar attēlus no savas dzimtas fotoarhīva.
Ar Latvijas Republikas pirmajiem soļiem tematiski saistīts arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja vēsturnieku jaunākais veikums – sadarbībā ar AS “Latvijas mediji“ izdotā grāmata “Par Latviju. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena”. Izmantojot grāmatas nosaukumu kā meklētājvārdu, tīmeklī var lasīt intervijas, noskatīties videosižetus ar tās autoriem.

.jpg)
Tukuma novads aicina skolēnus, jauniešus un vecākus doties kopīgos piedzīvojumos. Krāšņi svētki, enerģiski koncerti, radošas darbnīcas un spilgtas emocijas.
Tukuma TIC

Ieplāno vasaras nogales izbraucienu un iepazīsti parkus, dabas takas, mākslas objektus un citas vietas, kuras vari apmeklēt bez maksas.
Bauskas TIC

No 1. jūnija līdz 31. oktobrim norisinās Valmieras novada Tūrisma akcija. Piedalies un laimē galveno balvu - Ērenpreiss velosipēdu!
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
.png)
Vasarai pa finiša taisni - Bryuvers pagalmā ar vietējiem labumiem, dzīvo mūziku, dančiem, gardu maltīti un kārtīgu ballīti – tiekamies 05.09. “zem tilta"
Rēzeknes pilsētas TIC

Visas vasaras garumā Strenču pilsētvidē apskatāma mākslinieku apvienības “Orbīta” kūrēta izstāde – objekti un instalācijas, kas paslēpti pilsētvidē.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

6. septembrī plkst. 16.00 Valmieras Kultūras centrā būs laikmetīgās dejas izrāde “Kāda ķermeņa stāsts”. Biļetes ierobežotā skaitā pieejamas "Biļešu paradīzē"
EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Izrāde “Uz visu banku!” – asa komēdija par izvēlēm, vērtībām un cīņu par savu iespēju. Asprātīgi dialogi un negaidīti pavērsieni garantē spriedzi.
EUR 20 | Salaspils novada TIC
.png)
Vasarai pa finiša taisni - Bryuvers pagalmā ar vietējiem labumiem, dzīvo mūziku, dančiem, gardu maltīti un kārtīgu ballīti – tiekamies 05.09. “zem tilta"
Rēzeknes pilsētas TIC

Sajūti bērnības garšu un atklāj unikālu iepakojumu vēsturi īpašās atvērto durvju dienās! - 29 augusts un 30 augusts
Rēzeknes pilsētas TIC

Engurē valdīs asprātīga, dzirkstoša un nedaudz pikanta noskaņa pasākumā "Iznākšana no Dainu skapja", kurā atdzīvosies latviešu nerātnās tautasdziesmas.
Tukuma TIC

27. septembrī no plkst. 12.00 Užavā valdīs īsta rudens tirgus noskaņa – notiks jau sestais Zivju tirgus.
Ventspils TIC
.jpg)
Augusts Balvu novadā - ko apmeklēt un izbaudīt? Seši ieteikumi piepildītām brīvdienām Ziemeļlatgalē.
Balvu TIC

Ziemeru muiža aicina uz muzikāli interaktīvu spēli par Katrīnu I — izdzīvo neticamo ceļu no Alūksnes bārenes līdz impērijas valdniecei!
Alūksnes TIC

Pirmā skolas diena ir klāt, un mēs to gribam padarīt vēl saldāku! 1. septembrī plkst. 10.00-16.00 (vai līdz pēdējai kūciņai!), Valmieras iela 12, Rencēni
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Jau sesto reizi Tukuma novads rudenī aicina ciemos uz Mājas kafejnīcām Tukumā un apkārtnē! Šogad 12. un 13. septembrī Tukumā un apkārtnē.
Tukuma TIC

Aicinām tirgotājus pieteikties Simjūda tirgum Valmierā, kas norisināsies 10. oktobrī. Pieteikšanās līdz 30. augustam.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
.png)
Rēzekne gatavo vasaras iespaidīgākos svētkus! Trīs dienas ar koncertiem, svētku gājienu, amatniekiem, salūtu, putu šovu un īpašiem notikumiem visai ģimenei!
Rēzeknes pilsētas TIC

Nakšņo pie upes, ezera vai dabas ielokā! Izvēlies kempingu vai treileru vietu Bauskas novadā un izbaudi nesteidzīgu atpūtu.
Bauskas TIC

Augusta un šīs vasaras pēdējā nedēļas nogale - ko apmeklēt Balvu novadā? Koncerti, rikšotāju sacensības, sportiski notikumu visai ģimenei! Gaidām ciemos!
Balvu TIC

Jaunpils pilī gaidāms asprātīgs vakars ar Ekharta Kūpa jauno politiskās satīras stāvizrādi “Kandidāts”.
Tukuma TIC