Aptauja: Puse Latvijas iedzīvotāju izjutuši sabiedrības agresiju

Inga Supe | 2021.01.11

48 % Latvijas iedzīvotāju pēdējā mēneša laikā izjutuši agresivitāti no sabiedrības, 22 % – no līdzcilvēkiem, bet 24 % atzinuši,  ka paši pēdējā mēneša laikā jutušies agresīvāk noskaņoti nekā ierasts, liecina Apotheka un tirgus pētījumu aģentūras Norstat veiktā aptauja. Kā skaidro eksperti – pieaugošā Covid-19 izplatība, kā arī stingrākie ierobežojumi ir liels izaicinājums sabiedrības mentālajai veselībai.  

Visvairāk sabiedrības agresiju izjutušas sievietes (51 %), bet vīrieši to izjutuši ievērojami retāk (43 %). Ar sabiedrības agresiju visvairāk saskārušies jauni cilvēki vecumā no 18 līdz 29 gadiem (60 %), 30 līdz 59 gadu vecuma grupā to izjutuši 48 % iedzīvotāju, bet vecumā no 60 līdz 74 gadiem – 38 % iedzīvotāju.

Arī līdzcilvēku agresiju nedaudz biežāk izjutušas sievietes (24 %) nekā vīrieši (21 %). Visvairāk ar to sastapušies jaunāki cilvēki – teju katrs trešais (28 %) vecumā no 18 līdz 39 gadiem, 24 % vecumā no 40 līdz 49 gadiem, 20 % vecumā no 50 līdz 59 gadiem un 13 % vecumā no 60 līdz 74 gadiem.

Tāpat arī biežāk nekā parasti agresīvi jutušās sievietes (25 %), bet vīrieši nedaudz retāk (22 %). Agresīvs noskaņojums visvairāk (36 %) novērots 18 līdz 29 gadu vecumā, bet vismazāk – (16 %) 50 līdz 74 gadu vecumā.

Krīzes situācijās ir normāli justies jūtīgākam un nervozākam

Sabiedrības veselības speciāliste un Veselības zinātņu maģistre Ineta Vanaga skaidro, ka krīzes situācijās aizsargmehānismi, kas atrodas smadzeņu garozā, nestrādā kā ierasts, tāpēc cilvēks kļūst jūtīgāks pret apkārt notiekošo un asāk gan izjūt, gan izpauž emocijas. Šajos apstākļos vairāk izpaužas reptīlās smadzenes un primārie instinkti, kas, izjūtot draudus, liek uzbļaut, pasīvi klusēt, ignorēt vai pat uzbrukt. Eksperte gan skaidro, ka sabiedrībā vienmēr bijuši atšķirīgi viedokļi un to izpausmes veids, bet šobrīd, kad paši esam nervozāki un jūtīgāki, tos uztveram daudz asāk, tāpēc arī šķiet, ka agresivitāte kopumā palielinājusies. Kad jūtamies labi, arī mūsu smadzenes vairāk pamana pozitīvo un daudz retāk ievēro kāda negatīvās izpausmes.

Nervozitāti pastiprina aktivitāšu un komunikācijas trūkums

“Sabiedrības šī brīža emocionālo veselību ietekmē dažādi faktori. Rudenī un ziemā vienmēr novērojami sezonālie garastāvokļa traucējumi, kas saistīti ar to, ka uzņemam mazāk saules gaismas un samazinājies vispārējais aktivitātes līmenis. Ja iepriekš nācās iziet no mājas vismaz tādēļ, lai aizietu uz darbu vai transportu, tad šobrīd, kad tiek strādāts no mājām, var atrast iemeslus, lai ārā neizietu nemaz. Krīze to tikai pastiprina, jo neziņas apstākļos cilvēks vienmēr vēlas rīkoties mazāk. Daudzās situācijās gan tieši mazkustīgums, nevis stress, ir tas, kas “uzdod pa nerviem”, jo kustība ir domāta, lai cilvēks atbrīvotos, turklāt pēc fiziskām aktivitātēm un to laikā izdalās endorfīni jeb "laimes hormoni", kas rada pacilātību un laimes sajūtu,” stāsta Ineta Vanaga.

Lai cilvēks justos labi un viņa smadzenes būtu jaunas, ir svarīgi divi faktori – fiziskās aktivitātes un komunikācija. Cilvēks pēc savas dabas ir sociāla būtne, kuram ir ļoti svarīgi būt daļai no kādas grupas. Šī brīža attālinātais komunikācijas formāts lielai daļai jau ir apnicis, un arī tas ir iemesls, kāpēc cilvēks kļūst nomākts un nervozs.

Kā nomierināt sevi?

Stresa un nervoziātes mazināšanai palīdzēs aerobā slodze, kuras laikā paātrinās sirdsdarbība, kā arī stiepšanās vingrinājumi. Lai stimulētu nervu sistēmas parasimpātisko jeb nomierinošo daļu, liela nozīme ir elpošanai ar uzsvaru uz garu izelpu. Derēs dažādi elpošanas vingrinājumi, piemēram, četras sekundes ieelpa un septiņas sekundes izelpa, to atkārtojot vairākas reizes. Arī ūdens dzeršana un svaigs gaiss ir ļoti svarīgs –  strādājot no mājām, ieteicams pusdienu pauzē vai pirms darba iziet pastaigā apkārt mājai vai kvartālam.

Sabiedrības veselības speciāliste un Veselības zinātņu maģistre skaidro, ka katram pašam jāapzinās, ka esam atbildīgi par to, ko liekam savā prātā. Vienam cilvēkam ziņās rakstītais šķitīs negatīvs un kaitinās, otram tā būs vienkārša informācijas pasniegšana. Arī mūsu garastāvoklis nosaka to, kā jūtamies par konkrēto faktu. Ja ikdienā šķiet, ka apkārt ir tikai negatīvas ziņas, un viss uzvelk, jācenšas no tām distancēties.

Uzaicini līdzcilvēku uz kopīgu pastaigu!

Ja līdzcilvēks, ar kuru dzīvo kopā, kļuvis jūtīgāks pret notiekošo vai nervozāks, svarīgi ir nenoliegt viņa emocijas un uzsākt sarunu par to, kas viņu nomāc. Ja cilvēks par to nevēlas runāt, var uzaicināt kopīgā pastaigā vai fiziskās aktivitātēs, jo arī tas atbrīvo. Taču šobrīd izteiktas divas galējības – vientulība tiem, kuri dzīvo vieni, un pārlieku daudz kopā pavadīta laika ģimenēs, kur visi strādā un mācās no mājām. Ja partneris ir noguris no nemitīgās kopā būšanas, ir jāvienojas par laiku, kurā viņš var atpūsties viens pats un atvilkt elpu, jo arī laiks ar sevi ikvienam no mums ir svarīgs, lai sakārtotu domas.

Krīze liek iepazīt sevi un tuvākos

“Kopumā šis ir ļoti labs laiks, lai sevi izzinātu, meklētu palīdzību pie speciālista. Krīze pati par sevi nemaina konkrētas indivīda īpašības vai attieksmi, bet gan paspilgtina to, kas vienmēr ir bijis. Ar laiku cilvēks adaptējas arī krīzes situācijai, ieslēdzas izdzīvošanas mehānismi – daļēji tas redzams jau ar Covid-19 uzsliesmojumu otro vilni. Ja pavasarī lielākā daļa iedzīvotāju patiesi rūpīgi ievēroja visus ierobežojumus, tad šobrīd daļa iedzīvotāju ar situāciju šķietami apraduši un mēdz tos ignorēt. Taču patiesībā to, kā sabiedrība krīzi būs pārvarējusi, redzēsim vien pēc diviem līdz trīs gadiem, jo cilvēki līdz pēdējam uzskata, ka viss ir kārtībā, palīdzību nemeklē, bet pēc laika pienāk lūzuma punkts,” skaidro eksperte.

Pētījums veikts sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju Norstat, laika posmā no 8. līdz 15. decembrim, aptaujājot 1010 respondentus.

Avots: Apotheka.lv


celojumubode - 3801
Lieldienas Tukuma Pilsētas parkā

Lieldienas Tukuma Pilsētas parkā

Tradicionālo svētku svinības jau atkal Tukuma pilsētā! Lieldienu izdarības, radošās darbnīcas, spēles, rotaļas, trušu māja un kazlēni, muzikālā programma.

Tukuma TIC

Gaismas apsolījums koku stāstos Madonā

Gaismas apsolījums koku stāstos Madonā

1.aprīlī, LVM Kalsnavas arborētums aicina uz pasākumu “Koku stāsti gaismai”, ar tradicionālo dziedāšanas grupu “Saucējas” un krāsainām aktivitātēm

Madonas TIC

Skolēnu pavasara ceļvedis

Skolēnu pavasara ceļvedis

Noderīgs materiāls skolēniem un ģimenēn plānojot pavasara atpūtu Jelgavas pusē.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

6 populārākie brīvdienu galamērķi šogad

6 populārākie brīvdienu galamērķi šogad

Dodies neaizmirstamos piedzīvojumos un baudi Balkānu pasakainos skatus, vēsturiskās vietas un neskarto dabu.

EUR 79 | airBaltic

,,Higiēna renesansē” Bauskas pilī

,,Higiēna renesansē” Bauskas pilī

Bauskas pils rīkotā Senā dzīvesveida skolas nodarbība piedāvā uzzināt, kāda bija higiēnas kultūra renesansē.

Bauskas TIC

Lubānas mitrāja putnu vērošanas pastaiga

Lubānas mitrāja putnu vērošanas pastaiga

Lubāna mitrājs un tā apkārtne var lepoties ar dažādām putniem un citām pievilcīgām dzīvotnēm. Aicinām braucienā uz Īdeņas un Kvāpānu zivju dīķiem, vērot putnus.

Madonas TIC

Lieldienas | Šokolādes muzejā Pūrē

Lieldienas | Šokolādes muzejā Pūrē

30. martā, pulksten 12:00 Lieldienās Šokolādes muzejā Pūrē ir iespēja uzburt saldu, pārsteigumiem bagātu dienu!

Tukuma TIC

Pavasaris Lubānas mitrājā

Pavasaris Lubānas mitrājā

Aicinām sajust un sadzirdēt īstu pavasari 6. aprīļa putnu dienās pie Lubāna ezera

Madonas TIC

Heršela grupas izstāde “Ciano mistērijas”

Heršela grupas izstāde “Ciano mistērijas”

No 5. marta līdz 14. aprīlim Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē skatāma Heršela grupas darbu izstāde cianotipijas tehnikā.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Pārgājiens Alūksnē

Pārgājiens Alūksnē

Ieplāno 13.aprīli, lai trīs stundu aizraujošā pārgājienā uzzini viduslaiku mantojuma faktus, nostāstus un teikas! Dosimies Alūksnes viduslaiku pils stāsta atkl

EUR 12 | Alūksnes TIC

Aicina uz putnu vērošanas ekskursiju

Aicina uz putnu vērošanas ekskursiju

7.aprīlī, pulksten 9.30 no Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa pagalma sāksies velo ekskursija “Braucam vērot putnus”. Pieteikšanās 63005447

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Jautrās LIELDIENAS Kandavā

Jautrās LIELDIENAS Kandavā

31.martā Kandavas Promenādē tiks svinētas Lieldienas ar muzikālu izrādi "Pasaku sargi" pulksten 12:00, pūkaino mīluļu parādi, putnu būrīšu gatavošanu

Tukuma TIC

Zemgales pastalu izstāde

Zemgales pastalu izstāde

No 19. marta līdz 30. aprīlim Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2 skatāma Zemgales pastalu izstāde.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Svini Lieldienas Bauskas novadā!

Svini Lieldienas Bauskas novadā!

Esam apkopojuši Lieldienu svinību norises vietas Bauskas novadā! Foto:N.Veiss

Bauskas TIC

Lieldienas Jaunmoku pilī un parkā

Lieldienas Jaunmoku pilī un parkā

Pirmajās Lieldienās, 31. martā, Jaunmoku pils aicina visus uz aizraujošu svinību dienu pils parkā. Šīs dienas laikā norisināsies aktivitātes visai ģimenei.

Tukuma TIC

"Baroka mūzikas ģēniji" Rundāles pilī

Esi aicināts uz Liepājas Simfoniskā orķestra koncertprogrammu Rundāles pilī!

Bauskas TIC

Pavadi Lieldienu brīvdienas Jēkabpilī!

Pavadi Lieldienu brīvdienas Jēkabpilī!

Pavadi Lieldienu brīvdienas Jēkabpils novadā! Esi aktīvs, dodies dabā, apmeklē pasākumus!

Jēkabpils novada TIC

Brauc ar skolēniem uz Bauskas novadu!

Brauc ar skolēniem uz Bauskas novadu!

Izzini Bauskas novadu, brauc pavasara ekskursijā kopā ar klasi!

Bauskas TIC

“Mājas kafejnīcu dienas 2024”. Piesakies!

“Mājas kafejnīcu dienas 2024”. Piesakies!

Aicinām Tukuma novada aktīvos ļaudis, kam patīk gatavot un uzņemt viesus iesaistīties arī šogad akcijā "Mājas kafejnīcu dienas 2024"!

Tukuma TIC

Putnu dienas pārgājiens Dzērbenē

Putnu dienas pārgājiens Dzērbenē

Kopā ar LOB Cēsu putnu grupas pārstāvjiem Agnesi Gaili un Mārtiņu Plataci dosimies dabā, vērosim dažādas putnu sugas un atpazīsim to balsis!

Cēsu TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -