10. jūnijs vēsturē: Aprit 100 gadi, kopš Vatikāns atzina Latvijas valsti

10. jūnijs vēsturē: Aprit 100

Foto: Pixabay.com | Alise Zvejniece | 2021.06.10

1921. gada 10. jūnijā Vatikāns atzina Latvijas valsti formāli (de iure), kas garantēja pilnīgu Latvijas diplomātisko atzīšanu un garantēja Latvijai kļūšanu par pilntiesīgu starptautisko tiesību subjektu.

Latvijas un Vatikāna attiecības ilgu laiku ir bijušas ļoti labas un abu valstu diplomātiskās attiecības aizsākās jau 20. gadsimta 20. gados. Pēc Pirmā pasaules kara, kad Latvija starptautiskajā arēnā tiecās uz valsts neatkarības neatgriezenisku nodrošināšanu, tika meklēts drošības garants pasaulē. 1919. gada augusta beigās uz Vatikānu devās pirmā Latvijas diplomātu delegācija, kuras uzdevums bija lūgt Latvijas valsts atzīšanu, Rīgas arhibīskapijas atjaunošanu un latviešu tautības garīdznieku iecelšanu arhibīskapa amatā.

Padomju okupācijas laikā Latvijas un Vatikāna attiecības tika pārtrauktas, bet, pat tad, Vatikāns nekad neatzina Latvijas iekļaušanu PSRS sastāvā un uzskatīja, ka diplomātiskās attiecības ar Latviju ir pārtrauktas tikai uz laiku. Kopš 1940.gada Latvija tikai iekļauta oficiālajos Vatikāna diplomātisko pārstāvniecību sarakstos.
2005. gadā uz Latvijas Valsts prezidentes vēstuli par II Pasaules Kara un Latvijas okupācijas tēmu Vatikāns oficiāli atbildes vēstulē izteica atbalstu Latvijas nostādnēm.

Pāvesta Jāņa Pāvila II valstiskā un pastorālā vizīte Latvijā 1993. gadā bija vēsturisks notikums ne tikai Latvijas katoļu dzīvē, bet visas Latvijas vēsturē. Viņš bija pirmais pāvests, kas oficiāli apmeklēja Latviju. Arī vairākas Latvijas amatpersonas ir devušās vizītēs uz Vatikānu, kas vien parāda Latvijas un Vatikāna ciešo saikni.


Avots: BalticTravelnews.com/mfa.gov.lv

Turība - 3559
Burvīgas brīvdienas Dienvidkurzemē!

Burvīgas brīvdienas Dienvidkurzemē!

Dienvidkurzemes novads ir teiksmu, muižu, parku un dabas taku bagāts. Izvēlies savu maršrutu un sakrāj iedvesmojošas atmiņas.

Liepājas reģiona TIB

Viesu māja

Viesu māja "Kalnu pūpoli"

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli” atrodas pie Šenheidas ezera. Piedāvā nakšņošanu, svinību un semināru telpas, pavāra pakalpojumus, atpūtas iespējas u.c.

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv