Elektroskrejriteņi ir liels izaicinājums satiksmes drošībai

Sam.gov.lv | 2021.07.05

Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, elektroskrejriteni uzskata par izaicinājumu satiksmes drošībai. Lielākā daļa jeb 82% aptaujāto iedzīvotāju uzskata, ka  elektroskrejriteņi rada risku drošai satiksmei. Arī pasaulē tiek meklēti labākie risinājumi, kas katrā valstī ir atšķirīgi un tas ir jāņem vērā ceļotājiem, kas plāno pārvietoties ar skrejriteni ārvalstīs.

Satiksmes ministrijas tiešsaistē veiktajā aptaujā* 82% respondentu norādījuši, ka elektroskrejriteņi rada papildu riskus satiksmes drošībai, savukārt 65% iedzīvotāju neuzskata elektroskrejriteni par drošu pārvietošanās līdzekli. Aptaujas rezultāti liecina, ka sabiedrības attieksme pēdējo divu gadu laikā nav būtiski mainījusies, jo 2019. gada pavasarī Latvijas Automoto biedrības (LAMB) veiktajā aptaujā** 87% iedzīvotāju elektriskos skrejriteņus uzskatīja par draudu satiksmes drošībai.

Vienlaikus, palielinoties elektroskrejriteņu popularitātei, arvien vairāk iedzīvotāju raugās pozitīvi uz šī pārvietošanās līdzekļa iegādi un izmantošanu. Aptuveni 36% aptaujāto norādīja, ka jau izmanto vai arī plāno iegādāties elektroskrejriteni, un tas ir ievērojami vairāk nekā  LAMB veiktajā aptaujā divus gadus atpakaļ, kad  aptuveni 20% respondentu atzina, ka apsver šādu pārvietošanās iespēju.

“Satiksme un braukšanas paradumi mainās. Arvien vairāk cilvēku izvēlas pārvietoties ar skrejriteni, bet, lai ceļu satiksmē iekļautos droši, neapdraudot sevi un citus, pirmkārt, ir jāzina ceļu satiksmes noteikumi (CSN). Otrkārt, CSN ir jāievēro un, treškārt, ir jābūt labām braukšanas prasmēm ar elektroskrejriteni. Tiem, kuri plāno ceļot un ar elektroskrejriteni pārvietoties citās valstīs, ir jāzina arī konkrēto valstu regulējums, jo tas ir atšķirīgs Eiropas Savienības un citās valstīs,” norāda Satiksmes ministrijas Autoceļu infrastruktūras departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Šī gada 11. maijā valdība apstiprināja grozījumus Ceļu satiksmes noteikumos, kuros  noteikts regulējums elektroskrejriteņiem.  Vienlaikus elektroskrejriteņu regulējums ne tikai Eiropas Savienības valstīs, bet arī citās pasaules valstīs vēl ir izstrādes stadijā. Eiropas Savienības valstīs nav izstrādātu kopīgu vadlīniju, kādiem jābūt elektroskrejriteņu lietošanas noteikumiem, lai tie būtu droši satiksmē.

Pasaules valstu pieredze liecina par dažādu risinājumu integrēšanu regulējumā - proti, uz velosipēdiem attiecināmu noteikumu piemērošana elektroskrejriteņiem, speciālu noteikumu un klasifikācijas izstrāde jaunajiem elektriskajiem pārvietošanās līdzekļiem, līdz pat pilnīgam elektroskrejriteņu lietošanas aizliegumam ceļu satiksmē.

Vairums Eiropas valstu pielīdzina elektroskrejriteņus gājējiem, tiem braucot pa gājēju celiņiem un ietvēm ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju ātrumu, un velosipēdiem - uz veloceliņiem, kas nepārsniedz velosipēdu braukšanas ātrumu. Ir valstis, kur uz elektroskrejriteņiem attiecināms tas pats regulējums, kas uz velosipēdiem.

Vairākās pasaules valstīs saskaņā ar reglamentējošiem noteikumiem kā obligāti papildu drošības elementi ir braucēja aizsargķivere un atstarojošā veste. Tāpat ir atrunāts, ka skrejritenim jābūt aprīkotam ar gaismām, bremzēm un atstarotājiem. Daudzviet ir paredzēts ne tikai braukšanas ātruma, bet arī vecuma ierobežojums, no kāda vecuma atļauta elektroskrejriteņu lietošana ceļu satiksmē.

Pasaules valstu pieeja elektroskrejriteņu ātruma ierobežojumiem ir sekojoša -  valstīs, kur skrejriteņiem ir atļauts pārvietoties pa velojoslām, maksimālais ātrums ir noteikts ne ātrāk par 20-25 km/h. Savukārt, ja ar elektroskrejriteni pārvietojas pa gājēju ietvēm, tad pārvietošanās ātrums ir pielīdzināts gājēju iešanas ātrumam, lai neapdraudētu kājām gājējus.

* Satiksmes ministrijas rīkotajā iedzīvotāju aptaujā, kas no 31. maija līdz 6. jūnijam tika veikta Satiksmes ministrijas sociālo mediju platformās, piedalījās 284 respondenti.

** LAMB tiešsaistes aptaujā, kas tika veikta 2019. gadā no 30.aprīļa līdz 7.maijam, piedalījās 701 respondents no visas Latvijas.

Avots: Sam.gov.lv



Ventspilī dzirkstīs strūklakas

Ventspilī dzirkstīs strūklakas

Lai pilsētas ikdienas ritmu papildinātu ar dzirkstoša un plūstoša ūdens skaņām, pakāpeniski tiek iedarbinātas Ventspils strūklakas.

Ventspils TIC

Bērnu svētki Ventspilī

Bērnu svētki Ventspilī

Svētdien, 31. maijā Ventspilī norisināsies Bērnu svētki “Visuma iemītnieku karnevāls”, kuros šogad īpaša uzmanība pievērsta Visuma tēmai.

Ventspils TIC

SVĒTKI PILSĒTĀ | Blūza vakars

SVĒTKI PILSĒTĀ | Blūza vakars

Koncerta gaitā skanēs blūza klasika jaunās kaverversijās, oriģinālmūzika un improvizācijas – no lēnas melanholijas līdz dzīvai, enerģijas pilnai skanējumam.

Tukuma TIC

Saldējuma svētki Rūjienā

Saldējuma svētki Rūjienā

30. maijā Rūjienā svinēsim Saldējuma svētkus! Amatnieku un mājražotāju tirdziņš no 9.00-15.00, aktivitātes lieliem un maziem, kocerti.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

"Engure. Osta. Stīgu kvartets"

Kamermūzikas koncerts Engures ostas elingā piedāvās unikālu pieredzi, kur klasiskā mūzika sastapsies ar neierastu vidi. Telpā, kur parasti mājo laivas.

Tukuma TIC

Būšnieku ezera laivu bāze

Būšnieku ezera laivu bāze

Būšnieku ezera laivu bāze uzsāk jauno sezonu un aicina atpūtniekus – makšķerniekus, dabas un miera cienītājus- baudīt aktīvu un mierpilnu atpūtu pie dabas.

Ventspils TIC

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Zentenes pils dārzā, Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”, kas arī šogad pulcēs daudzveidīgus Latvijas mūzikas projektus.

Tukuma TIC

Ventspilī drukā arī naudu

Ventspilī drukā arī naudu

Izstāde "Drukāts Ventspilī" Livonijas ordeņa pilī pieejama līdz 18. novembrim.

Ventspils TIC

Vasara tik karsta kā ..

Vasara tik karsta kā ..

CORAL grupas viesnīcām Turcijā īpašs piedāvājums ģimenēm ⭐🛫

Coral Travel Latvia

TAUTUMEITU rītausmas koncertrituāls

TAUTUMEITU rītausmas koncertrituāls

Dziesmas, gaisma un senču spēks, kas uzplaukst gada maģiskākajā brīdī - vasaras saulgriežos! Aicinām nākamo “Rītausmas koncertrituālu” piedzīvot kopā ar mums.

Tukuma TIC

Vilkaču maratons 2026

Vilkaču maratons 2026

Iespējams, grūtākais maratons Latvijā: 42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas.

Tukuma TIC

8. Vidzemes stāstnieku festivāls

8. Vidzemes stāstnieku festivāls

29. un 30. maijā aicinām uz 8. Vidzemes stāstnieku festivālu “Stāsti krēslā”, kas norisināsies Valmieras novadā – Valmierā, Vērsī, Sēļos un Burtniekos.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

Leģendārās “Skroderdienas Silmačos” atgriežas ar īstu Jāņu sajūtu, humoru un latviskām tradīcijām

Rēzeknes pilsētas TIC

Otrie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē

Otrie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē

30. maijā Rundāles pils goda pagalmā norisināsies otrie Latvijas vīndaru svētki Rundāles pilī.

Bauskas TIC

Rūdolfs Blaumanis

Rūdolfs Blaumanis "No saldenās pudeles"

Rūdolfa Blaumaņa komēdija “No saldenās pudeles” atdzīvosies uz skatuves ar īsti latvisku humoru, kaislībām un dzīvesprieku.

Tukuma TIC

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

“Botania uzzināts – Salaspilī ieraudzīts” ir aizraujošs pastaigu maršruts aptuveni 4,5 km garumā.

Salaspils novada TIC

Jūrmalā notiks Kūrorta svētki

Jūrmalā notiks Kūrorta svētki

30. maijā Jūrmala aicina uz Kūrorta svētkiem ar koncertiem, aktivitātēm ģimenēm, ielu ēdieniem, sportu un vakara programmu Majoru pludmalē.

Jūrmalas TIC

XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss

XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss

30.maijā no plkst. 12.00 Mazsalacas Kultūras centrā notiks XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss. Plkst. 18.00 “Līču skolā” R. Paula dziesmu koncerts

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām tirgotājus un amatniekus izmantot iespēju būt daļai no svētkiem un pieteikties tirdzniecībai svētku aktīvākajā dienā – 1. augustā.

Ventspils TIC

Apskatāms Iecavas muižas pils makets

Apskatāms Iecavas muižas pils makets

Makets ļauj iztēloties, kā pils savulaik izskatījās: tās apjomu, formas un arhitektūras detaļas.

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -