Pavasara sezonas sākums Rotko centrā

Aivars Baranovskis | 2022.04.24

22. aprīlī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzsāk pavasara izstāžu sezonu ar sešiem jauniem izstāžu projektiem un jaunas izstāžu telpas – MARTINSONA MĀJAS – atklāšanu.

Tradicionāli pavasara sezona apvieno Latgales reģiona māksliniekus kopīgā jaunāko darbu izstādē. Arī šis gads nav izņēmums, un tāds ir arī izstādes nosaukums – “Nav izņēmums”. Pēdējā laika notikumi ir spilgti iezīmējuši savstarpējo saistību, kas globālā mērogā ietekmē visus zemeslodes iedzīvotājus. Tas ir izpaudies gan ekonomikā, gan politikā, gan veselības aprūpē, un izņēmums nav arī mākslas pasaule. Tāpat izņēmums nav arī Latgales reģions, kur mākslas dzīve ir turpinājusies un atsevišķu cilvēku radošums ir izpaudies jaunos darbos. Izstādē apskatāmi 44 Latgales reģiona mākslinieku darbi, kas raksturo pēdējo gadu sajūtas, fiksējot gan pārmaiņas, kas skārušas ikdienas dzīvi, gan nemainīgās vērtības, kas gadu gaitā vieno pasauli kopīgā mākslas valodā.

Materiālu un ideju daudzslāņainība fiksēta Valdas Podkalnes (Latvija) instalācijās, kuras apskatāmas un izjūtamas izstādē “Eseju arēna”. Kā atzīst māksliniece: “Es strādāju pie “domu salām”, no kurām katra ietver noteiktu vēstījumu, vīziju, sapni vai atmiņas, kas pārtop manu pieredzes pasauli atspoguļojošās instalācijās. Mana notikumu uztvere un interpretācija ir saistīta ar pagātnes un tagadnes, privātuma un publicitātes, intimitātes, bērnības un zaudējuma tēmām.” Izstāde balansē starp nepieciešamību atrasties “šeit un tagad” un reflektīvām atmiņām par apkārt notiekošo, kas kļūst par priekšnoteikumu atgūt iespēju būt šajā stāvoklī.

Radošums kā reiz iesācies neapturams process Haralda Jegodzienska (Latvija) darbos un izstādē “Kā ripojošs akmens” uzrunā aktīvu vērotāju. Tādu, kurš mākslinieka veidotos tēlus spēs savā uztverē papildināt un mainīt – kā mākonī, ieraudzīt aizvien jaunas multiformas, kuras, iespējams, arī autors nav apjautis. Uz Haralda izstādi jādodas kā uz eksperimentālās mūzikas koncertu – pilnībā ļaujoties nezināmajam, ar atvērtību uztvert racionālajai pasaulei neraksturīgo.

Vēsturisko dimensiju iezīmē Rīgas Ebreju kopienas un muzeja “Ebreji Latvijā” veidotā izstāde “Ebreju mākslinieki starpkaru Latvijā: Meklējumos”. Izstāde ir vienlaikus gan mēģinājums reflektēt par pirmskara ebreju mākslinieku izstādēm, gan piedāvāt plašākas auditorijas uzmanībai mazāk zināmus autorus. Par dažiem no viņiem trūka pat biogrāfijas pamatdatu, un izstādes sagatavošana bija vienlīdz mākslas kuratoru un vēsturnieku darbs. Izstādes nosaukums ietver sevī ne tikai pašu mākslinieku centienus rast savu identitāti, bet arī kuratoru iesākto pētniecisko darbu.

Annes Tirnas un Tomasa Tūla (Igaunija) dabas iedvesmotā instalācija “Atspulgi” piemēro atspulga jēdzienu attiecībām starp cilvēkiem. Varbūt tieši tur slēpjas izstādes īpašais valdzinājums – sapņainā, noslēpumainā mežotne, ko veido izgaismotas formas un struktūras lielformāta attēlos pie sienām un figūrās uz izstāžu zāles grīdas, rada mistiskas, maģiskas telpas, kur tumsa un gaisma pieskaras līdzīgiem atspulgiem mūsu dvēseles slēptākajās dzīlēs.

Martins Gaubs un Arvids Martinaitis (Lietuva) iesoļo Rotko centrā ar ironisma pārpilnu izstādi “Labāk nebūs!”. Košums, plašums un nebeidzama simbolu valoda ir abiem Lietuvas māksliniekiem kopīgi radošie instrumenti, lai arī realizēti atšķirīgos materiālos. Arvida Martinaiša košās, blīvās un gruntīgās krāsas iegremdē vērotāja skatienu eksistences plaknē aiz laiktelpas robežām, kur nošķīrums starp realitāti un iztēli vairs nepastāv – kur mums zināmā pasaule ir apgriezta kājām gaisā un neiespējamais kļūst iespējams. Martins Gaubs mākslā ironizē, un viņa darbi ir humora pārpilni – groteski, karikatūriski, parodējoši, lai kādā izpausmē viņš darbotos.

Jaunās sezonas izstādes apmeklētājiem pieejamas līdz 2022. gada 26. jūnijam.

Atgādināsim, ka vienlaikus ar jaunās izstāžu sezonas atklāšanu pirmo dienu durvis apmeklētājiem ver “Martinsona māja” – jauna izstāžu telpa, kas veltīta izcilākajam un pasaulē atpazīstamākajam latviešu keramikas māksliniekam Pēterim Martinsonam (1931–2013). Pirmajā izstāžu sezonā “Martinsona mājā” būs apskatāma pastāvīgā ekspozīcija ar Pētera Martinsona darbiem, mainīgā ekspozīcija “Ķīpsalas keramika” no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājuma un atvērtais keramikas krājums.

Izstāžu projekti ir vēl viens solis Daugavpils ceļā uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusa iegūšanu.

Avots: Rothkocenter.com


celojumubode - 3946

"Pa pasauli ar Alūksnes akentu"

Alūksnes Tūrisma informācijas centrs aicina aizraujošā ceļojumā ar pasākumu ciklu “Pa pasauli ar Alūksnes akcentu”- 14., 28. novembrī un 12. decembrī.

Alūksnes TIC

Adventes laika radošās darbnīcas

Adventes laika radošās darbnīcas

Adventes vainags vai dekors ir sirsnīga svētku gaidīšanas tradīcija, kas palīdz radīt svētku noskaņu un ienes mieru mājās, gaidot Ziemassvētkus.

Tukuma TIC

Lielās Ziemassvētku egles iedegšana

Lielās Ziemassvētku egles iedegšana

Rēzekne 7. decembrī iedegs Ziemassvētku egli Festivāla parkā ar ziemīgu svētku programmu!

Rēzeknes pilsētas TIC

Jaunums! Komiltoņa Raiņa dzīvoklis Madonā

Jaunums! Komiltoņa Raiņa dzīvoklis Madonā

Moderns dzīvoklis Madonā, Raiņa kvartālā ar plašu balkonu un skaistu skatu uz Romas katoļu baznīcu. Lieliski piemērots atpūtai vai komandējumiem Madonā.

Madonas TIC

Zelma Kraft: Roku darbs ar stāstu!

Zelma Kraft: Roku darbs ar stāstu!

Atklāj vietu, kur āda pārtop par mākslu — “Zelma Kraft” darbnīcā Rēzeknē atradīsi neatkārtojamus rokdarbus, kādus neatradīsi nekur citur pasaulē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Semināru un konferenču vietas Bauskā

Semināru un konferenču vietas Bauskā

Esam apkopojuši semināru un konferenču piedāvājumu Bauskas novadā.

Bauskas TIC

Cesvaines pils gada nogales pasākumi

Cesvaines pils gada nogales pasākumi

Uzsākot Ziemassvētku gaidīšanas laiku, Cesvaines pils aicinās aizdegt adventes sveces pasākumu ciklā “No tumsas uz gaismu Cesvaines pilī”.

Madonas TIC

7 iemesli, lai atbrauktu ciemos uz Rēzekni

7 iemesli, lai atbrauktu ciemos uz Rēzekni

Ziemīgā Rēzekne vilina ar klusām gaismām, slepeniem stāstiem un negaidītu siltumu aukstumā.

Rēzeknes pilsētas TIC

Dienvidkurzemē iedegsies svētku egles

Dienvidkurzemē iedegsies svētku egles

Ar svētku pasākumiem un aktivitātēm no 28. novembra līdz 8. decembrim Dienvidkurzemes novadā iedegs pilsētu un pagastu galvenās Ziemassvētku egles

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

KUUP Meistarklase: Kafijas ceļojums garšās

KUUP Meistarklase: Kafijas ceļojums garšās

Ienirsti kafijas pasaulē KUUP meistarklasē Rēzeknē – izgaršo, uzzini un piedzīvo kafijas ceļu no pupiņas līdz tasītei.

EUR 7 | Rēzeknes pilsētas TIC

Mazo ražotāju tirdziņš Tukumā

Mazo ražotāju tirdziņš Tukumā

Dāvanas, Gardumi un nakšķi, Amatnieku darinājumi, Pirtslietas.

Tukuma TIC

Ziemassvētku tirdziņš Bauskas rātslaukumā

Ziemassvētku tirdziņš Bauskas rātslaukumā

Bauskas rātslaukumā līdztekus mājražotāju un amatnieku svētku tirdziņam, svinīgā atmosfērā tiks iedegtas lampiņas galvenajā pilsētas Ziemassvētku eglē.

Bauskas TIC

Kamermūzikas pēcpusdiena

Kamermūzikas pēcpusdiena

Šlokenbekas muižā notiks kamermūzikas pēcpusdiena kopā ar pianisti Aurēliju Šimkus un vijolnieci Elīnu Bukšu.

Tukuma TIC

Pirmā advente Tukuma novadā

Pirmā advente Tukuma novadā

Šī nedēļas nogale solās būt tik raiba kā piparkūku šķīvis - te atradīsies gan kas salds, gan kas pikants, gan kaut kas tāds, kas liek acīm iemirdzēties.

Tukuma TIC

Mobilā lietotne “Botania”

Mobilā lietotne “Botania”

Salaspils novada TIC

Latvija - spa atpūtai un relaksācijai

Latvija - spa atpūtai un relaksācijai

Jūra, mežs, gardi ēdieni, rūpes par Jums, spa procedūras, baseini un saunas // Atpūta pāriem, ģimenēm un draugiem /

EUR 99 | Estravel Latvia

Jelgavas lielās egles iedegšana!

Jelgavas lielās egles iedegšana!

Pirmajā adventē, 30. novembrī, jelgavnieki un pilsētas viesi aicināti iedegt lielu svētku egli

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Delfinārijs, Klaipēda Ziemassvētku rosībā!

Delfinārijs, Klaipēda Ziemassvētku rosībā!

06.12.2025. Delfinārijs un Klaipēda Ziemassvētku rosībā! Super piedāvājums!

EUR 40 | Nikos Travel

Svētku plaukšķeņu darbnīca Mežotnes pilī

Svētku plaukšķeņu darbnīca Mežotnes pilī

Radošajā darbnīcā ikvienam būs iespēja izgatavot savu īpašo Ziemassvētku galda rotu, kas svētku vakaru ģimenes vai draugu lokā padarīs interesantāku un jautrāku

Bauskas TIC

Madonā sākas jaunā slēpošanas sezona

Madonā sākas jaunā slēpošanas sezona

Ziemas galvaspilsētā Madonā sākas jaunā slēpošanas sezona. Aicinām visus izmantot šo laiku un doties uz kādu no slēpošanas vietām!

Madonas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -