36% autovadītāju mēdz braukt nepiesprādzējušies

Toms Kursītis | 2022.06.29

Neraugoties uz regulārām informatīvajām kampaņām un negadījumu statistiku, 36% autovadītāju mēdz braukt nepiesprādzējušies – 28% to dara reti, 5% - bieži, bet 3% - regulāri. Vēl 4% atzīst, ka paši piesprādzējas, bet viņu pasažieri to nedara, liecina “Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa” dati. Pētījums apliecina, ka vīrieši (32% - reti, 7% bieži) nepiesprādzējas biežāk nekā sievietes (23% - reti, 3% - bieži), taču sievietes biežāk piever acis uz nepiesprādzēties pasažieriem savā auto (5%, kamēr vīrieši – 3%).

Salīdzinot pētījuma rezultātus ar 2021. gada datiem, varam secināt, ka situācija nav būtiski uzlabojusies – pērn 6% šoferu pauda uzskatu, ka pasažieriem nav vajadzības piesprādzēties. Dažādi atbildīgo iestāžu pētījumi gan apliecina, ka ir būtiski atšķirība, kā pasažieri uzvedas, sēžot priekšā, un kā – aizmugurē. Identificēti arī dažādi iemesli, kādēļ cilvēki mēdz nelietot drošības jostas, piemēram, uzskata, ka tās ir neērtas, uzticas autovadītājam u.tml.

Arī Ceļu satiksmes drošības plānā 2021. – 2027. gadam minēts, ka par spīti Ceļu satiksmes noteikumu prasībām lietot drošības jostas, ES valstīs, kurās aktīvi kontrolē drošības jostu lietošanu, tās tiek izmantotas tikai 90% priekšējās sēdvietās un 71% aizmugurējās sēdvietās. Eiropas Satiksmes drošības padome lēš, ka, piemēram, 2012. gadā varēja izvairīties no 900 ceļu satiksmes dalībnieku bojāejas, ja 99% pasažieru būtu piesprādzējušies ar drošības jostu, turklāt to bija iespējams sasniegt ar vadītāju brīdinošiem atgādinājumiem par drošības jostu lietošanu visos sēdekļos.

“Tas laiks, kad drošības jostu automašīnās vispār nebija, ir senā pagātnē un mūsdienās, kad ar tām aprīkotas visas automašīnas, nav iemeslu nepiesprādzēties. Vērojot autovadītāju paradumus, varam secināt, ka drošības jostas biežāk lieto (un arī pasažieriem atgādina) tie, kuri piedzīvojuši negadījumu, lai gan patiesībā katram autovadītājam būtu jāapzinās, cik dzīvību drošības jostas ir izglābušas. Modernākajām automašīnām tās savienotas ar citām drošības sistēmām, piemēram, drošības spilveniem,” norāda Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks.

Drošības jostu lietošana ir būtisks problēmjautājums – ar to nelietošanu grēko gan autovadītāji, gan pasažieri, taču svarīgi atcerēties, ka drošības josta samazina bojāejas vai nopietnu ievainojumu iespējamību ceļu satiksmes negadījumos. Tās samazina arī sekundārā trieciena spēku (vadītāja vai pasažieru trieciens pret priekšējo paneli, stūri u.c.), turot pasažierus sēdvietās, lai panāktu arī maksimālu gaisa drošības spilvenu efektivitāti (ja tādi ir uzstādīti). Zīmīgi arī, ka gaisa drošības spilveni spēj veikt savu funkciju un samazināt traumas tikai kopā ar drošības jostām, tādēļ ir būtiski vienmēr piesprādzēties, it īpaši, ja automašīnai ir drošības spilveni. Braucot ar ātrumu 50 km/h, sadursmes brīdī cilvēks, kurš nav piesprādzējies, virzīsies uz priekšu ar spēku, kas pielīdzināms vismaz tonnai, iztrieksies cauri priekšējam stiklam vai arī salauzīs priekšā sēdošā krēslu.

Jānis Vanks piebilst: “Runājot par drošības jostu lietošanu, mums jābūt atbildīgiem pašiem un jāatgādina to nozīme arī citiem – autovadītājiem vai pasažieriem, ja redzam, ka tiek grēkots ar jostas nelietošanu.”

“Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indekss” ir bezalkoholiskā alus “Carlsberg 0.0” pētījums, kas tapis sadarbībā ar Drošas braukšanas skolu un pētījumu centru Norstat. Pētījumā, kas veikts aprīlī, piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Aptaujas ietvaros respondenti varēja izvēlēties vairākus atbilžu variantus. Pētījums veikts ar mērķi sekmēt atbildīgu braukšanu un izpratni par to, kas rada papildus riskus uz ceļiem, un kā tos novērst.

Avots: Aldaris.lv


gunrange - 3920
Friday Party Package

Friday Party Package

Apvienojiet izvēlēto piektdienas izklaides programmu un vakariņas ar nakšņošanu pie jūras, bagātīgām brokastīm un atpūtu Sea Wellness kompleksā.

EUR 230 | Baltic Beach Hotel & SPA

KVARC kafejnīca atvērta!

KVARC kafejnīca atvērta!

KVARC kafejnīca Valmiermuižā ir atvērta! Gaidām ciemos baudīt salātus, sātīgus pamatēdienus, gardus desertus un dzērienus. Darba dienās | 11.00–18.00

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

TOP 15 septembra pasākumi Bauskas novadā

TOP 15 septembra pasākumi Bauskas novadā

Plāno rudens izbraucienu uz Bauskas novadu! Atklāj TOP 15 pasākumus, ko apmeklēt septembrī – no koncertiem un kultūras notikumiem līdz aktivitātēm visai ģimenei

Bauskas TIC

Ventspilī pat govs zied!

Ventspilī pat govs zied!

Pastaigā pa Ventspili sameklē Puķu govi, Zaķu ģimeni, Ziedu pulksteni un citus ziedu tēlus – košas foto pieturas visā pilsētā.

Ventspils TIC

Valmieras novada Tūrisma akcija

Valmieras novada Tūrisma akcija

No 1. jūnija līdz 31. oktobrim norisinās Valmieras novada Tūrisma akcija. Piedalies un laimē galveno balvu - Ērenpreiss velosipēdu!

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ražas svētki Rēzeknes Bruyverī!

Ražas svētki Rēzeknes Bruyverī!

Vasarai pa finiša taisni - Bryuvers pagalmā ar vietējiem labumiem, dzīvo mūziku, dančiem, gardu maltīti un kārtīgu ballīti – tiekamies 05.09. “zem tilta"

Rēzeknes pilsētas TIC

Grilling & Chilling Tēva dienas brančs

Grilling & Chilling Tēva dienas brančs

Godinām tētus tā, kā viņi ir pelnījuši – ar bagātīgu BBQ branču, ģimenes sacensībām, mūziku, dejām un svētkiem visai ģimenei Jūrmalā!

EUR 35 | Baltic Beach Hotel & SPA

Informācija tirgotājiem - Simjūda tirgus

Informācija tirgotājiem - Simjūda tirgus

Aicinām tirgotājus pieteikties Simjūda tirgum Valmierā, kas norisināsies 10. oktobrī. Pieteikšanās līdz 30. augustam.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ko izbaudīt nedēļas nogalē Balvu novadā?

Ko izbaudīt nedēļas nogalē Balvu novadā?

Augusta un šīs vasaras pēdējā nedēļas nogale - ko apmeklēt Balvu novadā? Koncerti, rikšotāju sacensības, sportiski notikumu visai ģimenei! Gaidām ciemos!

Balvu TIC

Aicinam piedalīties fotoattēlu konkursā

Aicinam piedalīties fotoattēlu konkursā

Ventspils domes administrācijas Mārketinga un tūrisma nodaļas Tūrisma informācijas centrs (TIC) aicina piedalīties “Ventspils 2026. gada fotoattēlu konkursā”.

Ventspils TIC

Satikšanās svētki Kokmuižā

Satikšanās svētki Kokmuižā

Ar daudzveidīgu norišu programmu – muzikālām, radošām, izzinošām aktivitātēm un muižas tirgu, 5. septembrī Kocēnos tiks svinēti “Satikšanās svētki Kokmuižā”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Dodies karaliskā izbraucienā Bauskas pusē

Dodies karaliskā izbraucienā Bauskas pusē

Apmeklē Bauskas novada pilis un muižas, izstaigā vēsturiskos parkus un izbaudi Zemgales skaistākās vietās.

Bauskas TIC

Zinību diena Tukuma novadā

Zinību diena Tukuma novadā

Tukuma novads aicina skolēnus, jauniešus un vecākus doties kopīgos piedzīvojumos. Krāšņi svētki, enerģiski koncerti, radošas darbnīcas un spilgtas emocijas.

Tukuma TIC

Tomātu svētki Brenguļos

Tomātu svētki Brenguļos

29. augustā no plkst. 10.00 līdz 15.00 Brenguļos pie sporta centra “Kaimiņi” norisināsies gadskārtējie Tomātu svētki.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Nopietna komēdija “Uz visu banku!”

Nopietna komēdija “Uz visu banku!”

Izrāde “Uz visu banku!” – asa komēdija par izvēlēm, vērtībām un cīņu par savu iespēju. Asprātīgi dialogi un negaidīti pavērsieni garantē spriedzi.

EUR 20 | Salaspils novada TIC

Atklāj neparasto Bišu SPA Bauskas pusē

Atklāj neparasto Bišu SPA Bauskas pusē

Ieklausies bišu sanoņā un izbaudi neparastu atpūtu dabā. Bišu SPA piedāvā mierpilnu pieredzi, kas ļauj iepazīt bišu pasauli citādi.

Bauskas TIC

Bezmaksas vietas izbraucienam

Bezmaksas vietas izbraucienam

Ieplāno vasaras nogales izbraucienu un iepazīsti parkus, dabas takas, mākslas objektus un citas vietas, kuras vari apmeklēt bez maksas.

Bauskas TIC

Dailes teātra aktieru grupa

Dailes teātra aktieru grupa "Ilga"

Jaunpils pils Dzirnavu šķūnī skanēs dziesmas, humors un aktieru enerģija, uzstājoties Dailes teātra dziedošo aktieru ansamblim “ILGA”.

Tukuma TIC

Ielūdz Bānīša svētki!

Ielūdz Bānīša svētki!

5. septembrī Baltijā vienīgais regulāri kursējošais šaursliežu vilciens - Gulbenes-Alūksnes bānītis - svinēs savu 123. gadadienu.

Gulbenes novada TIC

Miķeļdienas svinības un tirdziņš

Miķeļdienas svinības un tirdziņš

Sestdien, 19.septembrī no plkst. 11.00–15.00 Miķeļdienas svinības un tirdziņš Valmiermuižā.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -