Aviopasažierus izglītos par eksotiskajiem suvenīriem no apdraudēto sugu dzīvniekiem un augiem

Turpinoties atvaļinājumu sezonai, lidosta “Rīga”, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde aicina pasažierus būt uzmanīgiem un zinošiem, ārvalstīs izvēloties un iegādājoties eksotiskus suvenīrus. Kopīgā informatīvajā kampaņā aviopasažieriem tiks atgādināts par nepieciešamību ievērot Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) prasības, lai suvenīru ievešanai nesekotu sods par likumpārkāpumu un suvenīra konfiskācija.

Īpaši ceļojumos uz eksotiskām valstīm pasažieri tiek aicināti laikus noskaidrot, vai izvēlētie suvenīri, piemēram, koraļļi, lielie gliemežvāki, eksotiski dzērieni ar rāpuļiem pudelēs, arī kosmētikas līdzekļi ar eksotiskām sastāvdaļām, savvaļas dzīvnieku ādas izstrādājumi vai rotaslietas nav izgatavoti no sugām, uz kurām attiecas CITES prasības (https://www.daba.gov.lv/lv/cites-sugas).

“Mēs vēlamies, lai mūsu pasažieri ir informēti un zinoši, un vienlaikus gribam atgādināt, ka rūpes par savvaļas sugu aizsardzību jebkurā pasaules vietā ir mūsu visu atbildība. Turklāt atbildība par vidi un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu ir arī daļa no lidostas “Rīga” ilgtspējas stratēģijas,” skaidro lidostas “Rīga” Ilgtspējas un vides pārvaldības nodaļas vadītāja Santa Auguste–Šole.

VID Muitas pārvalde ir apkopojusi datus par juridiskām un fiziskām personām konfiscētajiem CITES īpatņiem un no tiem izgatavotajiem izstrādājumiem. Pēdējos piecos gados pirms pandēmijas, kad lidosta “Rīga” piedzīvoja straujāko pasažieru skaita pieaugumu, tika konfiscētas gandrīz 2250 vienības šādu aizliegto priekšmetu. Lielākā daļa no tiem bija dažādi kosmētiskie līdzekļi, kuru sastāvā ir kaviāra vai medicīnisko dēļu ekstrakts, vai lāču tauki. Tāpat konfiscēti vairāk nekā 160 koraļļu koloniju fragmenti, alkohola pudeles ar apdraudētu sugu čūskām, vairākas lāču ādas, galvaskauss un priekšķepas, sieviešu rokaspulksteņu siksniņas no krokodila ādas, rožkoka izstrādājumi, valzirga ilkņi, čūskādas izstrādājumi, dzīvi Vidusāzijas bruņurupuči un dzīvas medicīniskās dēles.

Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode uzsver: “Dažkārt ceļojuma laikā nopirkts suvenīrs vai pludmalē salasītu koraļļu gabaliņi var radīt neparedzamas sekas, jo ikvienu no mums var iesaistīt savvaļas sugu nelegālās ieguves vai tirdzniecības virpulī. CITES regulējuma mērķis ir veicināt savvaļas sugu izmantošanu ilgtspējīgi, lai šo sugu populācijas netiktu apdraudētas. Ir sugas, kas labi vairojas nebrīvē vai tiek iegūtas savvaļā tādā apmērā, kas šo sugu eksistenci neapdraud, piemēram, dažādi krokodili vai čūskas. Ja suvenīri veidoti no savvaļas sugām, kas iegūtas legāli un ilgtspējīgā veidā, to apliecina CITES sertifikāti. Savukārt, iegādājoties suvenīrus “no rokas”, lēti un bez dokumentiem, kas apliecina to legālo izcelsmi, katrs pircējs kļūst par zobratiņu nelegālās tirdzniecības shēmā, jo pieprasījums veicina piedāvājumu.   Savukārt šādas darbības var  novest pie situācijas, kad kāda tirdzniecībā pieprasīta suga savvaļā kļūst ļoti reta un izmirstoša. Tādēļ ir svarīgi iepazīties ar tirdzniecībā apdraudēto sugu sarakstu un, ja ir vēlme ko tādu iegādāties, izvēlēties legālu tirdzniecības vietu, kuras darbības neapdraud savvaļas sugas”.

Neskatoties uz pandēmijas laika ceļošanas ierobežojumiem, arī divos pandēmijas gados VID Muitas pārvaldes darbinieki ceļotāju bagāžas kontroles rezultātā konfiscējuši neatļautus suvenīrus no CITES konvencijas sarakstos iekļautu savvaļas dzīvnieku sugām, tai skaitā gliemežvākus, koraļļus un čūsku.

VID Muitas pārvaldes Riska vadības daļas Ierobežojumu un aizliegumu uzraudzības nodaļas vadītāja Dace Brimerberga atgādina: “Atjaunojoties iespējām ceļot, ievērojami paplašinās iespējas izdarīt izvēles, kas vai nu palīdz sargāt apkārtējo vidi, vai – gluži pretēji – veicina apdraudētu sugu izzušanu. Aicinām neizvēlēties tādus suvenīrus, kas izgatavoti no apdraudēto sugu dzīvniekiem vai augiem, kuri savvaļā nomedīti vai iegūti nelegāli. Atbildīga rīcība, laikus noskaidrojot, kas ir atļauts un kas ne, ļaus izvairīties no nevēlamām sekām. Ceļotājiem jābūt informētiem, lai nekļūtu par nejaušiem kontrabandistiem nezināšanas dēļ. Lai Latvijā ievestu no CITES pielikumos iekļauto sugu dzīvniekiem vai augiem izgatavotus priekšmetu, preces iegādes valstī ir jāsaņem CITES uzraudzības iestādes izsniegta eksporta atļauja, kā arī Dabas aizsardzības pārvaldes izsniegta importa atļauja vai muitas kontroles punktā jānoformē paziņojums par importu. Šķērsojot robežu, dokumenti kopā ar priekšmetu jāuzrāda muitas amatpersonai.”

CITES uzraudzības institūcija Latvijā ir Dabas aizsardzības pārvalde, bet konvencijas nosacījumu ievērošanu uz Latvijas ārējās robežas veic VID Muitas pārvalde.

Vairāk informācijas par CITES konvencijas aizsargātajām sugām uzzini DAP tīmekļvietnē www.daba.gov.lv. Informāciju par aizsargāto sugu īpatņu deklarēšanu uzzini VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv.

Avots: Riga-airport.com


turiba - 3665
ĶIRBJU SVĒTKI VIRKAS MUIŽĀ

ĶIRBJU SVĒTKI VIRKAS MUIŽĀ

Virkas muiža piedāvā pavadīt rudenīgu Oktobra sestdienu muižas dārzā, lai kopīgi darbotos radošajā darbnīcā, baudītu koncertu, kā arī ķirbju izstādi!

Hotel Virkas Muiža

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu.

Park Hotel Latgola

Gūsti prieku kustībā!

Gūsti prieku kustībā!

Kustībā ir dzīvība! Kustībā ir prieks! Uzkrāj spēkus jaunam darba cēlienam – atjaunojies un atpūties pie jūras. Nūjošana svaigajā jūras gaisā izkustinās ķermeni, atjaunos veselību un nomierinās garu.

EUR 137 | Kurshi Hotel & SPA

Skolēniem Bauskas novadā

Skolēniem Bauskas novadā

Idejas aizraujošām skolēnu ekskursijām Bauskas novadā. Šeit atradīsiet radošās darbnīcas, degustācijas, dažādas aktivitātes un izglītojošās programmas

Bauskas TIC

Skyline Bar brančs ir atgriezies!

Skyline Bar brančs ir atgriezies!

No 11. septembra, katru otro svētdienu, aicinām uz vēlajām brokastīm. Vairāk informācijas meklē mūsu mājas lapā: www.skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Ražas laiks Virkas muižā

Ražas laiks Virkas muižā

Oktobris ir ne vien ražas laiks, bet arī laiks, kad Virkas muiža dāvina Tev bagātīgas brokastis muižā - bez maksas!

Hotel Virkas Muiža

Dodies iepazīt jauno Saieta namu!

Dodies iepazīt jauno Saieta namu!

18. augustā Likteņdārzā tika svinīgi atklāts jaunuzceltais Saieta nams. Saieta nams Likteņdārzā ir atvērts apmeklētājiem.

Aizkraukles novada TIC

Sveicam tūrisma dienā!

Sveicam tūrisma dienā!

Esat vienmēr mīļi gaidīti mūsu viesnīcā "Park Hotel Latgola"!

Park Hotel Latgola

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu. Īrējot uz 5 stundām: • Saunu un džakuzi (līdz 10 pers.)...

Park Hotel Latgola

Kino randiņš

Kino randiņš

Lūk, Tev randiņa ideja! Labs kino, lieliska kompānija un kāds dzirkstošs dzēriens. Atliek tikai izvēlēties, kuru seansu apmeklēt!

Splendid Palace

25.09. Artura Maskata autorvakars

25.09. Artura Maskata autorvakars

25. septembrī koncertsērijas “Personīgi” sezonu koncertzālē "Lielais dzintars" atklās Artura Maskata teātra mūzikas autorvakars

Liepājas reģiona TIB

IDEJAS SKOLĒNU EKSKURSIJĀM JĒKABPILS PUSĒ!

IDEJAS SKOLĒNU EKSKURSIJĀM JĒKABPILS PUSĒ!

Aicinām skolēnu grupas doties iepazīt Jēkabpils pilsētu un plašo Jēkabpils novadu!

Jēkabpils novada TIC

Rudens nakšņošanas piedāvājums

Rudens nakšņošanas piedāvājums

Nakšnošana & brokastis, Wellness Oasis, SPA procedūras VAI restorāna piedāvājums

EUR 122 | Hotel Jūrmala SPA

 SPA rituāls “Siltuma pieskāriens”

SPA rituāls “Siltuma pieskāriens”

Šis burvīgais rituāls apvieno masāžas iedarbību uz ķermeni un izsmalcinātu dabīgu aromātu šarmu. Ķermeņa pīlinga sastāvā ir augstvērtīgas kanēļa, krustnagliņas, ingvera un vaniļas ēteriskās eļļas, kuras palīdzēs atjaunot...

EUR 95 | Kurshi Hotel & SPA

Pühajärve Spa & Holiday Resort

Pühajärve Spa & Holiday Resort

Nedēļas nogale SPA viesnīcā //2 naktis viesnīcas standarta numurā 2 personām, brokastis, 1 pusdienas, SPA procedūras un izklaides iespējas

EUR 269 | Estravel Latvia

Melngalvju ceļojums kolēģiem

Melngalvju ceļojums kolēģiem

Par Melngalvju namu ir dzirdēts sakām: “Vienmēr iets garām, bet nav sanācis ieiet”. Vai arī: “Vai tad tur parasti cilvēki maz iekšā tiek? Tiek.

Melngalvju nams

Family holidays in Hotel Jurmala Spa

Family holidays in Hotel Jurmala Spa

1 night for 2 adults and 1 child till age of 12 // Included: breakfast, family time at Wellness Oasis, special offer for adults and children

EUR 137 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -