Lauku dzīvesveids ir zaļš dzīvesveids! 39 saimniecības saņem «Zaļo sertifikātu»

Asnāte Ziemele | 2022.11.29

30. novembrī vides kvalitātes zīmi “Zaļais sertifikāts” saņems 39 lauku tūrisma uzņēmumi. Viņus sveiks sertifikāta komisijas pārstāvji, klātesot ap 100 lauku tūrisma rudens semināra dalībniekiem viesnīcā “Zeit”, Līgatnē.

“Zaļais sertifikāts” ir vides kvalitātes zīme lauku tūrisma saimniecībām, kurās ievēro zaļas saimniekošanas principus, saudzējot resursus, veidojot videi un vietējai kopienai draudzīgu, viesiem ērtu un patīkamu tūrisma piedāvājumu. Zaļā sertifikāta vērtēšana un attīstība notiek ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu.

Papildināti sertifikāta kritēriji – līdzi laikam

Šogad LLTA “Lauku ceļotājs” kopā ar vides un ilgtspējas ekspertiem ir krietni pastrādājuši, lai saimniekošana laukos  būtu arvien zaļāka. Specifiski kritēriji izstrādāti kempingiem. Naktsmītņu kritēriju saraksts papildināts ar baseinu, kublu, silto vannu kritērijiem. Jaunie kritēriji atspoguļo reālu zaļās saimniekošanas praksi. To izveidošanā un formulēšanā iesaistījās arī paši lauku tūrisma uzņēmēji, tādēļ jaunie kritēriji un to skaidrojums noderēs tiem, kas vēl tikai apsver savu saimniecību padarīt zaļāku.

Zaļajā saimniekošanā iesaistīti arī viesi

Sertifikātu saņēmušie saimnieki kļūst par zaļā dzīvesveida vēstnešiem. Jau pie ārdurvīm Zaļā sertifikāta logo norāda, ka šeit dzīvo videi un dabai draudzīgi. Vienota stila vizuālas norādes telpās atgādina par mājas kārtību un iedrošina viesus uz videi draudzīgu rīcību, piemēram, kā šķirojami atkritumi, lai samazinātu to daudzumu. Daudzviet ir norādes, ka krāna ūdens ir droši dzerams. Dodoties pastaigā, to var arī uzpildīt līdzņemtā vairākkārt lietojamā traukā. Tādā veidā tiek samazināts plastmasas pudeļu patēriņš.

Pieredzes apmaiņa un mācības saimniekiem

Labākā mācīšanās ir no praktiskās pieredzes, tādēļ šogad esam paredzējuši gan jaunas apmācības, gan pieredzes braucienus pa Zaļā sertifikāta saimniecībām. To laikā saimnieki var apskatīt labākos un izdevīgākos risinājumus, cits no cita saņemot noderīgus padomus.

Lielisks pieredzes apmaiņas forums ir lauku tūrisma nozares pasākumi. 30. novembra lauku tūrisma semināram pieteikušies ap 100 dalībnieku. Pasākuma laikā Zaļā sertifikāta komisijas pārstāvji pasniegs sertifikātus šī gada saņēmējiem – šogad to ir 39, no kuriem 19 būs klāt pasākumā.   Klātesošie komisijas eksperti, kuriem interesenti varēs uzdot praktiskus jautājumus:  elektroauto uzlādes ierīkošanas speciālists Raitis Mazjānis, enerģijas un apkures eksperts Edgars Vīgants, Dabas Aizsardzības pārvaldes pārstāve Agnese Balandiņa, vides ekspertes Undīne Būde un Ērika Lagzdiņa, biologs Juris Smaļinskis.

Īsam ieskatam par to, ko nozīmē saimniekot zaļi, izveidoti pieci video, kur dažādu veidu lauku tūrisma uzņēmumu saimnieki iepazīstina ar savu pieredzi un motivāciju. Tie ir – atpūtas komplekss “Turbas” mazās Juglas krastos, viesu nams un kempings “Ūši” Slīteres nacionālajā parkā, viesu nams "Kosīši" Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, viesu nams "Stikāni" Lubāna mitrājā, un viesu māja "Senlīči" pie Lielupes.

Video skatāmi http://www.celotajs.lv/lv/c/prof/certificates/green_certificate/experiences

Zaļā sertifikāta saņēmēji šogad

Starp Zaļā sertifikāta saņēmējiem ir viesu mājas, kempingi, lauku mājas, brīvdienu mājas, viesnīcas un citi. Vairāk informācijas par katru no šeit nosauktajiem var atrast www.celotajs.lv sdadaļā  Zaļās Brīvdienas.  Zaļo Sertifikātu šogad saņem:

Lauku māja AIZUPMĀJAS, Brīvdienu māja BRAMAŅI, Lauku māja DIENIŅAS, Lauku māja DZIRNUPES, Viesu māja EZERNIEKI, Brīvdienu māja EZERZEMES, Brīvdienu māja GĀZNIEKI, Lauku māja JAUN-IEVIŅAS, Brīvdienu māja KASTAŅAS, viesnīca KĀRĻAMUIŽA, Viesu māja KUČURU DZIRNAVAS, Kempings LABIRINTI, Lauku māja LAUCIŅI, viesnīca KLIDZIŅA, Viesu nams MAURIŅI, viesnīca MAZMEŽOTNES MUIŽA, Viesu māja MEŽA SALAS, Viesu nams STIKĀNI, Viesu māja PILSĒTNIEKI, Viesu māja PĪTAGI, Viesu māja PŪPOLI, Uzņēmums ĶIPLOKU PASAULE, Brīvdienu māja RŪĶĪŠI, Viesu māja SAULE, Viesu māja SPĀRE, atpūtas komplekss TURBAS, viesnīca un kempings Usma SPA, Brīvdienu māja ŪŠI, Kempings ŪŠI, Brīvdienu māja VĒJAVAS, Viesu māja SENLĪČI, Kempings APAĻKALNS, Kempings LAKESIDE, Brīvdienu māja RAGACIEMA SKADIŅI, Zemnieku saimniecība BĒRZIŅI, viesnīca OTTO Hotel & Sun, Brīvdienu māja KOSĪŠI, Kempings EZERPRIEDES, Lauku māja LŪĶI.

Kas var iegūt Zaļo Sertifikātu

Zaļo Sertifikātu vides un tūrisma ekspertu komisija piešķir viesu namiem, brīvdienu mājām, ražojošām saimniecībām, ēdināšanas uzņēmumiem, kempingiem.  Lauku viesnīcas un lauku mājas tiek vērtētas pēc viesu namu kritērijiem. No nākamā gada uz Zaļo Sertifikātu vairs nevarēs pretendēt publiskie tūrisma pakalpojumu sniedzēji. Sertifikāts tiks pasniegts tikai privātiem uzņēmējiem, un tiem jādarbojas viesmīlības jomā.

Uzņēmēji, kuri apsver pieteikties Zaļajam Sertifikātam, var aizpildīt uzņēmuma pašnovērtējuma anketu, lai iepazītos ar sertifikāta jomām, kritērijiem un skaidrojumiem:  http://www.celotajs.lv/zalais.

Avots: Celotajs.lv



Jūrmala – pieejama arī ratiņkrēslā

Jūrmala – pieejama arī ratiņkrēslā

Jūrmalā pieejamas pludmales, parki, kultūras vietas un infrastruktūra, kas ļauj arī cilvēkiem ratiņkrēslā pilsētu izbaudīt ērtāk un brīvāk.

Jūrmalas TIC

Vērienīgs Stādu festivāls Cēsīs

Vērienīgs Stādu festivāls Cēsīs

Pavasara pilnbriedā, 23. maijā, Cēsīs jau septīto reizi norisināsies viens no gaidītākajiem sezonas notikumiem dārzkopības entuziastiem "Cēsu stādu festivāls".

Cēsu TIC

Ventspilī drukā arī naudu

Ventspilī drukā arī naudu

Izstāde "Drukāts Ventspilī" Livonijas ordeņa pilī pieejama līdz 18. novembrim.

Ventspils TIC

Pūtēju orķestru svētki “Skanēt savā laikā

Pūtēju orķestru svētki “Skanēt savā laikā"

30. maijā Balvu pilsētas estrādē notiks Latvijas pūtēju orķestru svētki “Skanēt savā laikā”. Koncertā piedalīsies 19 Vidzemes un Latgales pūtēju orķestri.

Balvu TIC

Muzeju nakts “Mucas ceļš” Valmiermuižā

Muzeju nakts “Mucas ceļš” Valmiermuižā

23. maijā Valmiermuižas alus darītavā būs Muzeju nakts norise “Mucas ceļš”, aicinot iepazīt Degalus pagrabu plkst. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Latvijas garšu vēlās brokastis

Latvijas garšu vēlās brokastis

24. maijā plkst. 10.00–16.00 Valmiermuižas alus virtuvē Latvijas garšu vēlās brokastis. Galdiņu rezervācija: alusvirtuve@valmiermuiza.lv vai tālr. 28664424.

EUR 20 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Zentenes pils dārzā, Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”, kas arī šogad pulcēs daudzveidīgus Latvijas mūzikas projektus.

Tukuma TIC

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

3. jūlijā aicinām uz džeza nakti Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos!

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Muzeju nakts Cēsu novadā

Muzeju nakts Cēsu novadā

Sestdien, 23. maijā, Cēsu novads pievienosies starptautiskajai akcijai “Muzeju nakts”, aicinot baudīt plašu kultūras un izklaides programmu.

Cēsu TIC

Muzikāla dejas fantāzija Burtniekos

Muzikāla dejas fantāzija Burtniekos

Deju skolas “Dzirnas” sadarbībā ar Burtnieku apkaimes bērniem un jauniešiem 8.augustā plkst. 21:30 aicina uz muzikālu dejas fantāziju “Mana Daba”.

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Jaunmoku sezonas atklāšanas svētki

Jaunmoku sezonas atklāšanas svētki

Jaunmoku pils aicinās uz vasaras sezonas atklāšanas svētkiem, kuros pils dārzi un parks pārtaps par radošu, izzinošu un dzīvības pilnu svētku vietu.

Tukuma TIC

GARDĒŽIEM | Brančs ar Mārtiņu Zelmeni

GARDĒŽIEM | Brančs ar Mārtiņu Zelmeni

Maija garšas brančs aicinās baudīt izsmalcinātu un pavasarīgu kulināro pieredzi kopā ar šefpavāru Mārtiņu Zelmeni.

Tukuma TIC

Būšnieku ezera laivu bāze

Būšnieku ezera laivu bāze

Būšnieku ezera laivu bāze uzsāk jauno sezonu un aicina atpūtniekus – makšķerniekus, dabas un miera cienītājus- baudīt aktīvu un mierpilnu atpūtu pie dabas.

Ventspils TIC

Parasporta diena Valmierā

Parasporta diena Valmierā

23. maijā Valmieras Olimpiskajā centrā notiks plašākie parasporta svētki Latvijā. Pasākums norisināsies no plkst. 11.00 līdz 16.00 13 dažādos sporta veidos.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Velotūre Bānīša zemē

Velotūre Bānīša zemē

30.maijā aicinām ģimenes, draugu kompānijas un veloentuziastus doties neaizmirstamā pavasara piedzīvojumā, piedaloties pasākumā "Velotūre Bānīša zemē".

Gulbenes novada TIC

Muzeju nakts Naukšēnu Cilvēkmuzejā

Muzeju nakts Naukšēnu Cilvēkmuzejā

Plaša pasākumu programma no plkst. 18.00 līdz pat 22:3-

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Vilkaču maratons 2026

Vilkaču maratons 2026

Iespējams, grūtākais maratons Latvijā: 42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas.

Tukuma TIC

Otrie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē

Otrie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē

30. maijā Rundāles pils goda pagalmā norisināsies otrie Latvijas vīndaru svētki Rundāles pilī.

Bauskas TIC

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

Jaunums! Iepazīsti Salaspils koku stāstus.

“Botania uzzināts – Salaspilī ieraudzīts” ir aizraujošs pastaigu maršruts aptuveni 4,5 km garumā.

Salaspils novada TIC

Tuvojas Ventspils pusmaratons 2026

Tuvojas Ventspils pusmaratons 2026

7.jūnijā, jau 15.reizi notiks Ventspils skriešanas svētki, kas pulcē gan ventspilniekus, gan viesus no Latvijas un tuvākajām kaimiņvalstīm.

Ventspils TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -