5. decembris vēsturē: ASV atceļ «sauso likumu»

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.12.05

1933. gada 5. decembrī ASV pilnībā ratificēja konstitūcijas grozījumus, kas visbeidzot ļāva valsts iedzīvotājiem iegādāties, ražot un izplatīt alkoholu.

20. gadsimta 20. gados Amerikas Savienotajās Valstīs izsludināja "sauso likumu", proti, aizliedza jelkādā veidā ražot, izplatīt un iegādāties alkoholu. Tas radīja veselīgu augsni nelegālajam alkoholam un melnajam tirgum. Arī ievērojamais mafiozo Als Kapone no alkohola melnā tirgus nopelnīja brangu naudu.

1933. gada 3. oktobrī grozījumus ratificēja Vašingtonas štats. 5. decembrī tobrīd pēdējais, proti, Jūtas štats ratificēja grozījumus. Tūlīt pēc tam tobrīdējais ASV prezidents Franklins Rūzvelts grozījumus izsludināja.

Par laiku, kad ASV valdīja “sausais likums” jeb prohibīcija, dzirdējuši ir daudzi, pat tie, kuri nelasa vēstures grāmatas, bet informāciju smeļas sociālajos tīklos vai filmās. Galu galā šis likums un tā sekas tika izdzīvotas slavenajā filmā ar Merilinas Monro dalību “Džezā tikai meitenes”.

Šajā laikā visā ASV teritorijā tika aizliegta alkoholisko dzērienu ražošana, importēšana un tirdzniecība. Bet, vai tas līdzēja? Nē, jo “sausā likuma” laikā ASV plaši attīstījās organizētā noziedzība, it īpaši Čikāgā, Ņujorkā un Sanfrancisko. Tauta, kurai bija jākļūst labākai, nedzerot, slapstījās pa slepenām dzertuvēm, lai tāpat tiktu pie kārotā.

Kopumā sausā likuma sausais atlikums bija milzīga noziedzība, prātam neaptveramu līdzekļu zaudējums valsts kasei un sabiedrība, kas tāpat lietoja alkoholiskos dzērienus.

Avots: BalticTravelnews.com/Historylink.org/Lr1.lsm.lv



Malaga. Andalūzija. Atpūta pludmalē

Malaga. Andalūzija. Atpūta pludmalē

ceļošanas periodI: 16.05. - 20.06. un 12.09. - 17.10.2026. // 7 naktis viesnīcā, aviobiļetes, transfēri, izvēlētā ēdināšana

EUR 849 | Estravel Latvia

Kempings “Daugavas lokos”

Kempings “Daugavas lokos”

Kempings “Daugavas lokos” atrodas tieši starp Daugavpili un Krāslavu – Slutišku sādžā. Tas atrodas vienkāršā, bet brīnumskaistā vietā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Flamenko ritmos - Spānija!Cena 1129 eur!

Flamenko ritmos - Spānija!Cena 1129 eur!

EUR 1129 | Itaka Latvia

Muzikālās brokastis

Muzikālās brokastis

Ikgadēja vasaras tradīcija Siguldas Jaunās pils dārzā - baudi jūlija svētdienu rītu brokastis izsmalcinātas mūzikas pavadībā

Siguldas novada TIC

Ātra rezervēšana - ērta atcelšana

Ātra rezervēšana - ērta atcelšana

VĒRTĪGI! Idejas ceļojumam, garantētas ekskursijas, pat esot jau ceļā, ieejas biļetes bez rindas! // bezmaksas atcelšana 24 h pirms plānotā notikuma

EUR 9 | Estravel Latvia

Sasildieties gaidot vasaru!

Sasildieties gaidot vasaru!

Viesnīcu piedāvājumi atpūtai ar SPA // Jūsu vitamīnu un enerģijas deva līdz sagaidāt vasaru // 1 - 5 naktīm // individuāli, pāriem un ģimenēm

EUR 99 | Estravel Latvia

Dominikāna! Cena sākot no 1869 eur!

Dominikāna! Cena sākot no 1869 eur!

EUR 1869 | Itaka Latvia

Japāna! Cena sākot no 1429 eur!

Japāna! Cena sākot no 1429 eur!

EUR 1429 | Itaka Latvia

Ar latviski runājošu grupas vadītāju

Ar latviski runājošu grupas vadītāju

Aviobiļetes, 8 naktis viesnīcās/lodžās, norādītā ēdināšana, ekskursiju programma ar aktivitātēm, grupas vadītāja/gidu pakalpojumi

EUR 4700 | Estravel Latvia

Grandiozs ceļojums uz MALAIZIJU

Grandiozs ceļojums uz MALAIZIJU

Aicinām jūs iegremdēties īstā piedzīvojumā.

AL SVETS

Laimē SPA atpūtu pie jūras diviem

Laimē SPA atpūtu pie jūras diviem

Starp visiem jaunajiem abonentiem 2026. gada 29. maijā izlozēsim atjaunojošu SPA atpūtu leģendārajā Jūrmala SPA Hotel Latvijā – ar vakariņām, brokastīm un...

Hookusbookus.com

Glempings “BikBus”

Glempings “BikBus”

Ekskluzīva atpūtas un ekskursiju vieta – glempings “BikBus” ir pirmā unikāla vieta Latgalē ar iespēju nakšņot autobusā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Itālijas ezeru burvība 31.07!Cena 1029 eur

Itālijas ezeru burvība 31.07!Cena 1029 eur

EUR 1029 | Itaka Latvia

Kempings “Krasti”

Kempings “Krasti”

Kempings “Krasti” atrodas pie Slutišķiem, dabas parkā Daugavas loki, ļoti skaistā vietā Daugavas krastā Daugavsargu lokā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Boutique viesnīca “Lielbornes muiža”

Boutique viesnīca “Lielbornes muiža”

Lielbornes muiža ir vienīgais muižas komplekss, kas saglabājies dabas parka „Daugavas loki“ teritorijā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

KAUKĀZA PĒRLES: ARMĒNIJA UN GRUZIJA

KAUKĀZA PĒRLES: ARMĒNIJA UN GRUZIJA

Divas valstis, divi koši kaimiņi, viens ceļš, daudzas garšas un stāsti!!!

EUR 1100 | AL SVETS

Austrumu Ekspresis - 08.05. un 13.09.!

Austrumu Ekspresis - 08.05. un 13.09.!

EUR 909 | Itaka Latvia

Norvēģija 14.08.! Cena 1539 eur!

Norvēģija 14.08.! Cena 1539 eur!

EUR 1539 | Itaka Latvia

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

Jauns ceļojums uz Kirgizstānu! Neskarta daba starp debesīm un zemi, krāsainas zaļas ainavas ar jurtām, nacionālā virtuve.

EUR 1480 | AL SVETS

Glempings

Glempings "Daugavas lokos"

Vienā no skaistākajām vietām Latvijā, pašas likteņupes krastā atrodas jaunais Glempings Daugavas lokos.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -