Travelnews.lv unikālā izstādes atklāšanā Tallinā bauda «Michelin» novērtēta restorāna ēdienu

Ludmila Glazunova | 2023.04.25

Satraucoši, pārsteidzoši, drosmīgi un koši – šādi var dažos vārdos raksturot amerikāņu mākslinieka Mailza Oldridža (Miles Aldridge) izstādes “Jaunava Marija. Supermārketi. Popkorns. Fotogrāfijas 1999-2020” izstādes atklāšanu Tallinā, muzejā “Fotografiska”.

Šīs izstādes atklāšanas pasākuma dreskods bija “Krāsu sprādziens” – jo košāk, jo labāk. Un, redzot arī Oldridža darbus, tapa skaidrs, ka krāsas ir ļoti būtiskas.

“Fotografiska” ir ne tikai muzejs, bet nams, kurā viss notiek, turklāt muzeja sestajā stāvā ir restorāns “Fotografiska”, kas izpelnījies “Michelin” zaļo zvaigzni. Bet Mailza Oldridža izstādes atklāšana kļuva unikāla, jo šajā reizē tajā tika apvienota fotomāksla, gastronomija un teatralizēti skeči. Unikāla, jo neviena no pasaulē esošajām “Fotografiska” vēl nebija izstādes atklāšanā, pašā izstāžu zālē organizējusi “Michelin” novērtēta restorāna klātu galdu un maltītes.

Dažos vārdos mēģināšu aprakstīt sajūtas. Izstāžu zāle, spilgtas, spēcīgas, krāšņas fotogrāfijas ar interesantiem sieviešu raksturiem. Un emocijas – bildēs saplēsti šķīvji, ēdiens, ģimenes drāmas. Pa vidu zālēm uzklāts milzīgs galds vairākiem desmitiem viesu, un kā elementi izmantoti aksesuāri no bildēm – tosteri, ziedi, somas, antīki telefoni.

Vakariņas sākas ar teatralizētu šovu – tā vien šķita, ka bildes ir atdzīvojušās, un to personāži iznākuši no fotogrāfijām, lai parādītu mums šo raksturu. Plīst trauki. Bet tikmēr viesmīļi, kas tērpti, nevis stīvos smokingos, bet pārdrošu krāsu tērpos, iznēsā ēdienus.

Par ēdieniem. Arī tie bija radīti, iespaidojoties no izstādes darbiem. Īpaši jāatzīmē liellopa tartars, kas jābauda ar tobasco mērci. Dzīvē ir nācies pagaršot dažādi pagatavotu un pasniegtu tartaru, bet šī bija unikāla pieredze!

Pēc pasākuma “Fotografiska” cilvēki jautāja, vai izdevās pārsteigt. Pārsteigt, pat nav īstais vārds! Izdevās apstulbināt, bet šī vārda pozitīvā nozīmē. Dot vielu pārdomām, restartēt, atklāt jaunus apvāršņus.

Nākamajā rītā sekoja īpašs brančs, arī iepazīstoties ar izstādes bildēm un izstādes kuratores Nadīnes Bārtas stāstījumu par autoru, modelēm un apstākļiem kā tapuši izstādes darbi. Un tad arī brokastis. Kā pirmais – cepta ola, kuras viducī iesprausts izsmēķis – arī viena no Oldridža bildēm.

Pēc īsā, bet gana spožā Tallinas apciemojuma, ir skaidrs, ka “Fotografiska” gribēšu atgriezties vēl un vēl. Gribēšu izstaigāt Telleskivi radošo kvartālu.

Ziniet, kas šobrīd ir pārsteidzošākais? Ne jau vairs Tallinas vecpilsēta tik ļoti vilina apmeklētājus. Kā izrādās, lai pavakariņotu vecpilsētā, galdiņi nav jārezervē, bet, ja ir vēlme ieturēt maltīti Telleskivi kvartāla restorānos, rezervācija būs nepieciešama... Te ir tā Tallina, kas spēj pārsteigt un iedvesmot.

Plašāka informācija par izstādi un Mailzu Oldridžu

Mailza Oldridža darbos būtisks temats ir viltus cerības un solījumi mūsdienu patērētāju kultūrā. Viņa fotogrāfijās tiek izmantoti psihodēliski interjeri,  kas sastāv no valdzinošiem luksus priekšmetiem, kas raksturīgi 20. gadsimta ASV priekšpilsētu iedzīvotājiem,  uzsverot attēlos redzamo cilvēku bagātību. Turklāt sadzīves ainas bieži tiek veidotas rūgti saldenas, atspoguļojot paša Mailza Oldridža bērnības atmiņas par māti pēc vecāku šķiršanās. Mākslinieka darbos reti redzamas ainas no reālās dzīves. Turklāt pat tie attēli, kuros atainoti realitātei pietuvināti skati, mākslinieka izvēlētā formāta dēļ izskatās viltoti. Tādējādi fotogrāfijās izgaismojas kritiskā attieksme pret patērētāju kultūru un cilvēku ilūzijām.

Kā stāsta izstādes vadītāja Marja Lorenta, lielu iespaidu uz mākslinieka darbiem ir  atstājuši tādi klasiskie mākslinieki kā Mikelandželo un Karavadžo. Šīs paralēles var redzēt "Jaunava Marija" sērijā, kur hiperreālisma stilā attēlotas skaistas sievietes, kas ir reliģisko simbolu vai to atsauču ieskautas.“Mailza darbi ir izteiksmīgs paraugs tam, kā klasiskās mākslas ietekme var atspoguļoties mūsdienu vizuālajā kultūrā. Viņa darbi  vienlaikus atspoguļo gan Holivudas spozmi un greznumu, gan mākslinieka mīlestību pret itāļu glezniecību, radot dziļus un daudzveidīgus darbus,”  norāda izstādes vadītāja. Pats Mailzs Oldridžs uzskata, ka fikcija un teatralitāte spēj izpausties daudz vairāk kā patiesi dokumentēta realitāte. Tāpēc viņa fotogrāfijās visas detaļas un iekārtojums ir ļoti rūpīgi pārdomāts, liekot domāt par garāku stāstījumu, un vērotājam no malas izskatās kā izgriezti kadri no kādas filmas.
 
Izstādē iekļautas vairāk nekā 50 fotogrāfijas, kas uzņemtas, izmantojot analogo foto filmiņu. Tajās  attēlotas tādas slavenības kā Sofija Tērnere, Karmena Kasa, Viola Deivisa, Maikls Fasbenders un Donatella Versače.

Mailzs Oldridžs dzimis 1964.gadā Londonā, pēc grafiskā dizaina studijām sāka strādāt kā ilustrators un režisors mūzikas videoklipiem tādām grupām kā ”The Verve”, tai skaitā izveidojis vairākas atmiņā paliekošas vizuālās kampaņas slaveniem mūziķiem. Viņš ilgstoši  ir sadarbojies ar itāļu  “Vogue” un žurnāla leģendāro galveno redaktori Franku Sozani (Franca Sozzani), radot vairākas ievērojamas fotogrāfijas un virsrakstus, kas spilgti parādīja viņa talantu un radošumu. Viņa darbi ir ieguvuši starptautisku atzinību un  iekļauti vairākos prestižos izdevumos un galerijās visā pasaulē: gan  “Viktorijas un Alberta muzejā” un  “Britu muzejā” Londonā, gan  nodibinājumā “Fondation Carmignac” un modes un mākslas muzejā “Palais Galliera” Parīzē, gan Starptautiskajā fotogrāfijas centrā Ņujorkā.

Avots: BalticTravelnews.com/Miltton.com


Valmiera - 3773
Tuvojas gada grandiozākā izpārdošana

Tuvojas gada grandiozākā izpārdošana

13. oktobrī turpinām tradīciju un svinam Sunny Night jeb gada grandiozāko izpārdošanu. Izmanto iespēju iegādāties unikālus piedāvājumus par patīkamu cenu!

Baltic Beach Hotel & SPA

Iepazīsti Rēzekni rudenīgā ekskursijā!

Iepazīsti Rēzekni rudenīgā ekskursijā!

Lai dažādotu izziņas un mācību procesu ārpus pierastajām telpām, esam sagatavojuši interesantu ekskursiju piedāvājumu izcilam piedzīvojumam Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija

Ceļojums piemērots visiem, kas ilgojas pēc saules un patīkamas gaisa temperatūras Itālijas atvasarā, mīl krāšņus dabasskatus patīk itāliešu kultūra

EUR 799 | Latvia Tours

Bazārs – izsole!

Bazārs – izsole!

1. oktobrī plkst. 14.00, aicinām apmeklēt sirsnīgu pasākumu Bazārs – izsoli. Bazārs norisināsies Burtnieku baznīcas kompleksa staļļa ēkā.

EUR 1 | Valmieras TIC

Izglītības iestāžu darbiniekiem

Izglītības iestāžu darbiniekiem

Ja par savu darba vietu sauc kādu izglītības iestādi, izmanto rehabilitācijas centra "Jaunķemeri" īpašo piedāvājumu un palutini sevi. www.jaunkemeri.lv

EUR 300 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija!

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija!

Ceļojums piemērots visiem, kas ilgojas pēc saules un patīkamas gaisa temperatūras Itālijas atvasarā, mīl krāšņus dabasskatus patīk itāliešu kultūra

EUR 799 | Latvia Tours

Velomaršruts

Velomaršruts "Vidussēlijas mazais loks"

27. augustā notika velomaršruta Nr. 791 “Vidussēlijas mazais loks” atklāšana. Pasākumā piedalījās 50, entuziasma pilni, aktīvās atpūtas piekritēji.

TAKA

Club Med Bodrum

Club Med Bodrum

Šī ir lieliska vieta romantiskai atpūtai divatā vai jautrai atpūtai ar draugiem. Aktīvās izklaides, kultūras atklājumi un dabas skaistums jūs sagaidīs kūrortā

EUR 860 | Latvia Tours

2 nakšu SPA atpūta ar vakariņām

2 nakšu SPA atpūta ar vakariņām

2 naktis viesnīcā, 2 personām, brokastis un vakariņas, spa un atpūtas piedāvājums

EUR 320 | Estravel Latvia

Tagad esam vēl pieejamākie

Tagad esam vēl pieejamākie

Mums ir priecīga ziņa 🥳 Tagad mūsu restorāna ēdienus var pasūtīt caur Wolt 🚚🥘😋 ✅Izmanto kodu PIRMAISWOLT un saņem 7€ atlaidi savam pirmajam pasūtījumam mūsu restorāna Wolt platformā. *Kods ir derīgs jaunajiem lietot...

Park Hotel Latgola

Audi Q5 Pilna Servisa Līzings

Audi Q5 Pilna Servisa Līzings

Pilna Servisa Līzings Audi Q5 Vairāk par piedāvājumu mūsu mājaslapā!

Europcar

Amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi”

Amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi”

28. septembrī plkst. 20.00 Kocēnu Kultūras namā notiks Bērzaines Tautas nama amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi” (režisors Andris Liepiņš).

Valmieras TIC

SPA atpūta Taizemē

SPA atpūta Taizemē

Tūkstošiem gadu laikā uzkrātas zināšanas un pieredze Jūsu labsajūtai un veselībai. Atpūta Taizemē.

EUR 2950 | Estravel Latvia

Pludmales atpūta Kiprā

Pludmales atpūta Kiprā

Karsta saule, zilas debesis un zeltainas pludmales – lūk, galvenie kritēriji, pēc kuriem daudzi cilvēki izvēlās atpūtas vietas!

Latvia Tours

Aktuālās izstādes Liepājā

Aktuālās izstādes Liepājā

Iepazīsties ar šī brīža aktuālajām izstādēm Liepājā – ieplāno un iedvesmojies!

Liepājas reģiona TIB

Zelta rudens - Ezeri SPA, Siguldā

Zelta rudens - Ezeri SPA, Siguldā

Izbaudiet Zelta rudeni Siguldā un atpūtu viesnīcā Eseri SPA // nakšņošana, brokastis un piedāvājums relaksācijai

EUR 100 | Estravel Latvia

Kalnu slēpošana Slovākijā

Kalnu slēpošana Slovākijā

5 dienas slēpošana Augstajos un Zemajos Tatros. Pēc grupas vēlēšanās – termālie baseini, stalaktītu alas, nacionālās vakariņas.

EUR 335 | Latvia Tours

Vakars ar DJ

Vakars ar DJ

Katru sestdienu mēs gaidām Jūs uz vakaru ar Dj 😎bārā La Terrasse 🤩 Nāciet atpūsties no ikdienas😍izbaudīt gardus ēdienus , dzērienus🥘🍹 pasēdēt labā kompānija un protams padancot 🕺💃 📲Galdiņu rezervācija +371 65404910

Park Hotel Latgola

Rudens ēdienkarte Jaunpils pils krogā!

Rudens ēdienkarte Jaunpils pils krogā!

Ar septembri pils krogā baudāma īpaši izsmalcināta rudens ēdienkarte! Podiņu ēdieni- asinsdesas, zirņi ar speķīti, liellopa sautējums...un mutē kūstoši deserti

EUR 5 | Jaunpils pils

Dzīvesziņas un arodu sētā Miķeļdiena

Dzīvesziņas un arodu sētā Miķeļdiena

30.septembrī pl. 12:00 rotaļas un sadziedāšanās ar folkloras kopu Dimzēns, gardās zupas baudīšana.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -