Travelnews.lv unikālā izstādes atklāšanā Tallinā bauda «Michelin» novērtēta restorāna ēdienu

Ludmila Glazunova | 2023.04.25

Satraucoši, pārsteidzoši, drosmīgi un koši – šādi var dažos vārdos raksturot amerikāņu mākslinieka Mailza Oldridža (Miles Aldridge) izstādes “Jaunava Marija. Supermārketi. Popkorns. Fotogrāfijas 1999-2020” izstādes atklāšanu Tallinā, muzejā “Fotografiska”.

Šīs izstādes atklāšanas pasākuma dreskods bija “Krāsu sprādziens” – jo košāk, jo labāk. Un, redzot arī Oldridža darbus, tapa skaidrs, ka krāsas ir ļoti būtiskas.

“Fotografiska” ir ne tikai muzejs, bet nams, kurā viss notiek, turklāt muzeja sestajā stāvā ir restorāns “Fotografiska”, kas izpelnījies “Michelin” zaļo zvaigzni. Bet Mailza Oldridža izstādes atklāšana kļuva unikāla, jo šajā reizē tajā tika apvienota fotomāksla, gastronomija un teatralizēti skeči. Unikāla, jo neviena no pasaulē esošajām “Fotografiska” vēl nebija izstādes atklāšanā, pašā izstāžu zālē organizējusi “Michelin” novērtēta restorāna klātu galdu un maltītes.

Dažos vārdos mēģināšu aprakstīt sajūtas. Izstāžu zāle, spilgtas, spēcīgas, krāšņas fotogrāfijas ar interesantiem sieviešu raksturiem. Un emocijas – bildēs saplēsti šķīvji, ēdiens, ģimenes drāmas. Pa vidu zālēm uzklāts milzīgs galds vairākiem desmitiem viesu, un kā elementi izmantoti aksesuāri no bildēm – tosteri, ziedi, somas, antīki telefoni.

Vakariņas sākas ar teatralizētu šovu – tā vien šķita, ka bildes ir atdzīvojušās, un to personāži iznākuši no fotogrāfijām, lai parādītu mums šo raksturu. Plīst trauki. Bet tikmēr viesmīļi, kas tērpti, nevis stīvos smokingos, bet pārdrošu krāsu tērpos, iznēsā ēdienus.

Par ēdieniem. Arī tie bija radīti, iespaidojoties no izstādes darbiem. Īpaši jāatzīmē liellopa tartars, kas jābauda ar tobasco mērci. Dzīvē ir nācies pagaršot dažādi pagatavotu un pasniegtu tartaru, bet šī bija unikāla pieredze!

Pēc pasākuma “Fotografiska” cilvēki jautāja, vai izdevās pārsteigt. Pārsteigt, pat nav īstais vārds! Izdevās apstulbināt, bet šī vārda pozitīvā nozīmē. Dot vielu pārdomām, restartēt, atklāt jaunus apvāršņus.

Nākamajā rītā sekoja īpašs brančs, arī iepazīstoties ar izstādes bildēm un izstādes kuratores Nadīnes Bārtas stāstījumu par autoru, modelēm un apstākļiem kā tapuši izstādes darbi. Un tad arī brokastis. Kā pirmais – cepta ola, kuras viducī iesprausts izsmēķis – arī viena no Oldridža bildēm.

Pēc īsā, bet gana spožā Tallinas apciemojuma, ir skaidrs, ka “Fotografiska” gribēšu atgriezties vēl un vēl. Gribēšu izstaigāt Telleskivi radošo kvartālu.

Ziniet, kas šobrīd ir pārsteidzošākais? Ne jau vairs Tallinas vecpilsēta tik ļoti vilina apmeklētājus. Kā izrādās, lai pavakariņotu vecpilsētā, galdiņi nav jārezervē, bet, ja ir vēlme ieturēt maltīti Telleskivi kvartāla restorānos, rezervācija būs nepieciešama... Te ir tā Tallina, kas spēj pārsteigt un iedvesmot.

Plašāka informācija par izstādi un Mailzu Oldridžu

Mailza Oldridža darbos būtisks temats ir viltus cerības un solījumi mūsdienu patērētāju kultūrā. Viņa fotogrāfijās tiek izmantoti psihodēliski interjeri,  kas sastāv no valdzinošiem luksus priekšmetiem, kas raksturīgi 20. gadsimta ASV priekšpilsētu iedzīvotājiem,  uzsverot attēlos redzamo cilvēku bagātību. Turklāt sadzīves ainas bieži tiek veidotas rūgti saldenas, atspoguļojot paša Mailza Oldridža bērnības atmiņas par māti pēc vecāku šķiršanās. Mākslinieka darbos reti redzamas ainas no reālās dzīves. Turklāt pat tie attēli, kuros atainoti realitātei pietuvināti skati, mākslinieka izvēlētā formāta dēļ izskatās viltoti. Tādējādi fotogrāfijās izgaismojas kritiskā attieksme pret patērētāju kultūru un cilvēku ilūzijām.

Kā stāsta izstādes vadītāja Marja Lorenta, lielu iespaidu uz mākslinieka darbiem ir  atstājuši tādi klasiskie mākslinieki kā Mikelandželo un Karavadžo. Šīs paralēles var redzēt "Jaunava Marija" sērijā, kur hiperreālisma stilā attēlotas skaistas sievietes, kas ir reliģisko simbolu vai to atsauču ieskautas.“Mailza darbi ir izteiksmīgs paraugs tam, kā klasiskās mākslas ietekme var atspoguļoties mūsdienu vizuālajā kultūrā. Viņa darbi  vienlaikus atspoguļo gan Holivudas spozmi un greznumu, gan mākslinieka mīlestību pret itāļu glezniecību, radot dziļus un daudzveidīgus darbus,”  norāda izstādes vadītāja. Pats Mailzs Oldridžs uzskata, ka fikcija un teatralitāte spēj izpausties daudz vairāk kā patiesi dokumentēta realitāte. Tāpēc viņa fotogrāfijās visas detaļas un iekārtojums ir ļoti rūpīgi pārdomāts, liekot domāt par garāku stāstījumu, un vērotājam no malas izskatās kā izgriezti kadri no kādas filmas.
 
Izstādē iekļautas vairāk nekā 50 fotogrāfijas, kas uzņemtas, izmantojot analogo foto filmiņu. Tajās  attēlotas tādas slavenības kā Sofija Tērnere, Karmena Kasa, Viola Deivisa, Maikls Fasbenders un Donatella Versače.

Mailzs Oldridžs dzimis 1964.gadā Londonā, pēc grafiskā dizaina studijām sāka strādāt kā ilustrators un režisors mūzikas videoklipiem tādām grupām kā ”The Verve”, tai skaitā izveidojis vairākas atmiņā paliekošas vizuālās kampaņas slaveniem mūziķiem. Viņš ilgstoši  ir sadarbojies ar itāļu  “Vogue” un žurnāla leģendāro galveno redaktori Franku Sozani (Franca Sozzani), radot vairākas ievērojamas fotogrāfijas un virsrakstus, kas spilgti parādīja viņa talantu un radošumu. Viņa darbi ir ieguvuši starptautisku atzinību un  iekļauti vairākos prestižos izdevumos un galerijās visā pasaulē: gan  “Viktorijas un Alberta muzejā” un  “Britu muzejā” Londonā, gan  nodibinājumā “Fondation Carmignac” un modes un mākslas muzejā “Palais Galliera” Parīzē, gan Starptautiskajā fotogrāfijas centrā Ņujorkā.

Avots: BalticTravelnews.com/Miltton.com


b2b - 3993
Melnkalne. Tivata

Melnkalne. Tivata

Pludmales sezona Melnkalnē jau gandrīz sākusies // 7 naktis, izvēlētā ēdināšana // ceļo no 10.05. - 11.10.2026.

EUR 429 | Estravel Latvia

Bārtas plostnieku svētki 2026 – tradīcijas

Bārtas plostnieku svētki 2026 – tradīcijas

Dienvidkurzemē 2. un 3. maijā norisināsies Bārtas plostnieku svētki

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Horvātija! Cena sākot no 479 eur!

Horvātija! Cena sākot no 479 eur!

EUR 479 | Itaka Latvia

Islande! Cena sākot no 489 eur!

Islande! Cena sākot no 489 eur!

EUR 489 | Itaka Latvia

Naktsmītne “Raiņa māja Berķenelē”

Naktsmītne “Raiņa māja Berķenelē”

Raiņa māja Berķenelē piedāvā nakšņošanas iespējas 4 guļamistabās ar 10 gultasvietām.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Brīvdienu māja “Pakrasti”

Brīvdienu māja “Pakrasti”

Brīvdienu māja “Pakrasti” piedāvā 2 guļbaļķu mājas, jauku lauku pirtiņu ar slotām, lapenes pie ezera un pludmali, laivu nomu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Portugāle! Cena sākot no 459 eur!

Portugāle! Cena sākot no 459 eur!

EUR 459 | Itaka Latvia

ESTA vīza uz ASV

ESTA vīza uz ASV

Bezmaksas konsultācijas, zvaniet 28454547

AL SVETS

Ūsiņdiena Cesvaines

Ūsiņdiena Cesvaines "Smēdes namā"

Pasākumu mērķis ir radīt dzīvu vidi, kurā tradīcijas netiek tikai demonstrētas, bet gan aktīvi izdzīvotas caur dziesmām, rotaļām un stāstiem.

Madonas TIC

Itālija - Roma! Cena sākot no 459 eur!

Itālija - Roma! Cena sākot no 459 eur!

EUR 459 | Itaka Latvia

Albānija! Cena sākot no 359 eur!

Albānija! Cena sākot no 359 eur!

EUR 359 | Itaka Latvia

Dublina! Cena sākot no 589 eur!

Dublina! Cena sākot no 589 eur!

EUR 589 | Itaka Latvia

Melnkalne! Cena sākot no 429 eur!

Melnkalne! Cena sākot no 429 eur!

EUR 429 | Itaka Latvia

Lauku māja “Gaišā”

Lauku māja “Gaišā”

Lauku māja “Gaišā” piedāvā naktsmītnes, pirti, banketu zāli, kamīnzāli, sporta laukumu ar volejbola tīklu, telšu vietas, ugunskura vietu, bērnu rotaļu laukumu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Seišelu salas! Cena sākot no 1459 eur!

Seišelu salas! Cena sākot no 1459 eur!

EUR 1459 | Itaka Latvia

Upju kruīzi

Upju kruīzi

Upju kruīzi visā pasaulē // augstākās klases apkalpošana // dažādi garumi

EUR 595 | CRUISEcentre

Londona! Cena sākot no 669 eur!

Londona! Cena sākot no 669 eur!

EUR 669 | Itaka Latvia

Aviobiļešu Lielpārdošana

Aviobiļešu Lielpārdošana

Izpārdošanā vairāk kā 80 galamērķi! // ceļo: no 11.05.- 15.12.2026. //pārdošanā: līdz 03.05. // TURP un ATPAKAĻ

EUR 89 | SKY24.LV

Alus gardēžu vakariņas

Alus gardēžu vakariņas

24. aprīlī plkst. 19.00 Valmiermuižas alus viesistabā alus gardēžu vakariņas.

EUR 59 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

EUR 379 | Itaka Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -