Ekonomiskās recesijas dēļ Latvijas uzņēmēji šogad mazāk nekā citās Baltijas valstīs koncentrēsies uz izaugsmi

Linda Hakīma | 2023.06.28

Augsta inflācija un procentu likmju kāpums negatīvi ietekmē vairums uzņēmumu darbību un vājina likviditātes rādītājus. Šo problēmu dēļ uzņēmumi ir spiesti upurēt izaugsmi par labu efektivitātei – pētījums atklāj, ka Latvijas uzņēmēji šogad retāk nekā uzņēmēji pārējās Baltijas valstīs izvirzīs sava uzņēmuma izaugsmi kā galveno prioritāti. Šajā ziņā Latvija atpaliek arī no Eiropas rādītājiem.

Latvijā tikai 42 % uzņēmēju norādījuši, ka šogad plāno fokusēties uz sava biznesa izaugsmi,  Igaunijā to darīs 43 %, Lietuvā 46 %, kamēr Eiropā vidēji to plāno darīt 51 % aptaujāto, liecina Eiropas vadošā kredītu pārvaldības uzņēmuma “Intrum” jaunākā Eiropas maksājumu ziņojuma 2023 dati.

Tajā pašā laikā daudz lielāka daļa (64 %) apgalvo, ka izmaksu samazināšana un efektivitātes uzlabošana šogad ir viņu organizācijas galvenā prioritāte.

“Ekonomiskās recesijas laikā vairums Latvijas uzņēmumu ir ieslēguši “izdzīvošanas režīmu”, lai veiksmīgāk pārdzīvotu inflācijas un augsto procentu likmju radītos izaicinājumus. Lai gan daudziem šāda stratēģija ir vienīgais loģiskais risinājums pašreizējā situācijā, tam, protams, būs arī sava ēnas puse. Maksājumu kavējumi un finansiālais spiediens daudziem uzņēmējiem liks pārplānot vai pat atlikt investīcijas uzņēmuma izaugsmē un paplašināšanā, tādējādi bremzējot arī Latvijas uzņēmējdarbības vides attīstību kopumā,” skaidro “Intrum” ģenerāldirektore Baltijā Ilva Valeika.

Eiropas maksājumu ziņojumā 66 % respondentu prognozē, ka turpmāko 12 mēnešu laikā palielināsies kavēto rēķinu skaits. Kā galvenos iemeslus maksājumu kavējumiem lielākā daļa uzņēmēju norāda piegādes ķēžu traucējumus, debitoru finansiālās grūtības, inflācijas un procentu likmju kāpumu, ģeopolitisko neskaidrību, klimata riskus vai arī tīšu apmaksas termiņu neievērošanu no klientu puses.

Tikmēr finansiāli saspringtā situācijā esošie darbinieki aizvien biežāk pieprasa lielākas algas nekā parasti. 81 % Latvijas uzņēmumu sagaida, ka līdz gada beigām saskarsies ar darbinieku prasībām palielināt atalgojumu.

“Augstā inflācija un augošās darbaspēka izmaksas ietekmē maksājumu apgūšanu, liekot uzņēmumiem veltīt laiku un resursus likviditātes stabilizēšanai. Droša naudas plūsma un pareiza kredītu pārvaldība būs galvenie faktori, lai pārvarētu šī brīža izaicinājumus. Līdz ar to, 45 % respondentu apgalvo, ka tik ļoti koncentrējas uz sava uzņēmuma ekonomisko risku pārvaldību, ka ir atstājuši novārtā tādas iniciatīvas, kas padarītu uzņēmumu par pievilcīgāku spēlētāju tirgū,” norāda I. Valeika.

Par pētījumu:

Eiropas maksājumu ziņojums 2023 (European Payment Report 2023) ir balstīts uz pētījumu, ko vienlaicīgi 29 Eiropas valstīs no 2022. gada 28.novembra līdz 2023. gada 4. martam veica starptautiska pētījumu kompānija Longitude, Financial Times grupas uzņēmums, apkopojot iegūtos datus no vairāk nekā 10 000 uzņēmumu, kas pārstāv 15 nozares, lai gūtu priekšstatu par Eiropas uzņēmumu aktuālo situāciju attiecībā uz maksājumu procesiem un to finansiālo stāvokli. Respondenti bija finanšu direktori vai citas personas ar finanšu zināšanām par uzņēmumu, kurā viņi strādā, un uzņēmumi tika atlasīti nejauši no B2B datu bāzes.

Avots: Intrum.com


Valmiera - 3773
Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā no 15. septembra būs skatāma Ilzes Pauliņas un Alberta Pauliņa izstāde "DZĪVES TELPA".

Tukuma TIC

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Ko apmeklēt Jēkabpils pilsētā un novadā skolēnu grupām? Piedāvājam ielūkoties apkopotās vienas dienas brauciena idejās. 

Jēkabpils novada TIC

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Klāt noslēdzošais VisitBauska Fotomirkļa temats - Baudi rudeni Bauskas novadā un dalies ar saviem fotoattēliem!

Bauskas TIC

Multimediāla izrāde

Multimediāla izrāde "MULTIKOSMOSS" Tukumā

1.oktobrī Tukuma kultūras namā plkst. 12:00 norisināsies aizraujoša, interaktīva un pamācoša bērnu izrāde latviešu valodā “Multikosmoss"!

Tukuma TIC

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Pievienojies mums katru ceturtdienu no plkst. 20.00 – 22.00, lai baudītu dzīvo džeza mūziku viesnīcas elegantajā Lobija bārā. Ieeja bez maksas.

Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu, kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Ieskaties ceļvedī un dodies izzināt Bauskas novadu!

Bauskas TIC

"Gada izrāviens" Tūrisma fakultātei

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns saņem atzinību “Gada izrāviens”

Biznesa augstskola Turība

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-"EROTĒRIKA"

27.septembrī, plkst. 19:00, Lapmežciema tautas nams, aicina uz Andra Buļa dzejas lasījumu, Ērika Upenieka mūzikas pavadījumā

Tukuma TIC

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepājas arhitektūru, šarmantās ieliņas, mākslas darbus pilsētvidē un uzzini daudz jauna par pilsētu, izvēloties kādu no pastaigu maršrutiem!

Liepājas reģiona TIB

Skyline Bar brančs

Skyline Bar brančs

Pie mums varēsi baudīt gardus ēdienus, dzērienus, dzīvo mūziku un Rīgas panorāmas skatus. Informācija par datumiem un rezervācijām: skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Rudens ir iesācies, biežāk dzirdam skolēnu čalas un sākam pamazām atgriezties pasākumu un izstāžu baudīšanas virpulī siltās, mājīgās telpās. Āpkopojums >>

Tukuma TIC

A/k

A/k "Miķelim" - 45!

Atpūtas komplekss "Miķelis" rudenī atzīmē ražas svētkus, priecājoties par paveikto un šogad atzīmējot 45 gadus kopš pirmo reizi durvis vēra muzejs!

Bauskas TIC

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Aicinām skolēnus doties rudenīgā piedzīvojumā Smiltenes novadā. Piedāvājam apskatīt dabas objektus – tādus, kādus citur Latvijā nevar neatrast.

Smiltenes TIC

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Dodies izjādēs zirga mugurā un aplūko apkārtni no cita skatupunkta!

Bauskas TIC

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

Tradicionālās Miķeļdienas svinības šogad norisināsies Brīvības laukumā Tukumā.

Tukuma TIC

Velobrauciens

Velobrauciens "Ieriteņo rudenī"

30. septembrī Smiltenes tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā “Ieriteņo rudenī”, kas šogad ieripo savā desmitgadē!

Smiltenes TIC

Satiec Bausku rudenī!

Satiec Bausku rudenī!

Klāt jaunākais Bauskas novada apceļošanas un iedvesmas žurnāls!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -