Kā bērni var mācīties pieņemt atšķirīgo caur mākslu

Marta Mackeviča | 2023.08.24

Mākslas nodarbības bērniem nav tikai radošuma attīstīšana vai talanta izkopšana – tas ir arī veids, kā izteikt savas emocijas, attīstīt empātiju un spēju pieņemt dažādo. Mākslas nodarbības palīdz disciplinēt sevi un māca paveikt savus iesāktos darbus līdz galam. Viedokli pauž Mākslas maģistre, mākslu skolas “Kultūras Patnis” mākslas nodaļas vadītāja Astra Rubene.

Vairot labo un iesaistīt labdarības projektos

Ikdienā, strādājot ar bērniem ar īpašām vajadzībām sociālajā uzņēmumā “Brāļi un māsas”, un profesionālās ievirzes mākslas programmā ar audzēkņiem mākslu skolā “Kultūras Patnis”, kas piedāvā gan mūzikas, gan mākslas apguvi, kārtējo reizi pārliecinos, ka māksla nešķiro – šajā procesā visi ir vienlīdzīgi. Māksla veicina izpratni par to, kā pieņemt atšķirīgo un vairot labo.

Gan “Brāļi un māsas”, gan “Kultūras Patņa” audzēkņu darbi līdz augusta beigām skatāmi arī izstādē “Atpakaļ skolā”. Tiklīdz bērni uzzināja par ideju izstādīt viņu darbus labdarības akcijas ietvaros, tādējādi mudinot cilvēkus atbalstīt grūtībās nonākušās Latvijas daudzbērnu ģimenes un Ukrainas bēgļu ģimenes, palīdzot sagatavoties skolai, viņi bija ārkārtīgi priecīgi. Bērni bieži ir daudz gatavāki atbalstīt un palīdzēt, un šī ir viena no lietām, ko mēs, pieaugušie, varam mācīties. Māksla ir lielisks veids, kā vairot labo un veids, kā varam palīdzēt ieraudzīt un saprast lietas, ko ikdienā reizēm nepamanām.

Saprast, kā bērni uztver pasauli

Māksla palīdz saprast, kā katrs bērns uztver pasauli, t.sk bērni ar īpašām vajadzībām. Tā palīdz veidot izpratni par lietu kārtību, apkārtējo pasauli un notikumiem tajā. Līdzīgi kā šajā gadījumā – par to, ka daudzās ģimenēs gatavošanās skolai var sagādāt grūtības. Izstādē apzināti tika izmantoti gan profesionālās ievirzes mākslu skolas bērnu darbi, gan darbi, ko radījuši īpašie bērni – tas palīdz ieraudzīt un atgādināt, ka mākslā varam iekļauties mēs visi, nejūtot atšķirības.

Veids, kā disciplinēt sevi

Nav mazsvarīgi, ka mākslas nodarbības lielā mērā palīdz arī uzturēt disciplīnu – pabeigt iesākto, sakārtot savu darba vietu pēc tam, kad nodarbība ir beigusies. Mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā māksla māca arī pacietību. Nav noslēpums, ka maziem bērniem ātri var apnikt uzsāktais darbs, bet, saņemoties un pabeidzot iesākto, gandarījums ir ārkārtīgi liels. Šodienas mākslā liela nozīme ir pedagogiem – vai viņi vienkārši uzdod uzdevumu vai arī aicina iedziļināties tēmā, skaidro, ar kādu mērķi radām vienu vai otru darbu. Strādājot ar bērniem, ir svarīgi izskaidrot katra uzdevuma mērķi, tas sniedz papildus radošo domāšanu un motivāciju veidot savu mākslas pasaules uztveri.

Parādīt piemēru, bet neuzspiest savu redzējumu

Runājot par bērnu radītu mākslu, svarīgi atcerēties, ka bērns zīmē tā, kā viņš redz – pedagogam ir jāparāda, jāpaskaidro, jāmāca saskatīt reālo pasauli, tomēr vienlaikus nevajag uzspiest savu redzējumu. Mākslā nav “pareizi” vai “nepareizi”, tāpēc, ja bērns vēlas ielikt darbā savu redzējumu, jāiedziļinās viņa sajūtās un jāatrod pareizo pieeju, lai rosinātu viņa iztēli. Un noteikti ir jāpievērš uzmanība tam, kā bērns redz vienu vai otru lietu, jo caur mākslu varam labāk izprast bērnus, viņa sajūtas un noskaņojumu.

Māksla kā atslēga uz katru bērnu

Strādājot ar īpašajiem bērniem, piemeklēju uzdevumus, kas palīdz katrā bērnā atrast to īpašo mākslas uztveri un attēlošanas veidu. Tāpat caur mākslas darbiem var pamanīt, kādas ir bērna sajūtas, vai viņam ir nepieciešama palīdzība. Pēc tā, kādas krāsas, formas un tēlus savos darbos izvēlas bērni, var secināt, vai viņi ir nomākti, satraukti, noguruši, vai gluži pretēji – jautri un laimīgi. Māksla ir arī veids, kā mudināt bērnus domāt par pozitīvo un pievērst viņu uzmanību labiem un skaistiem notikumiem, vai tikt galā ar negatīvām emocijām. Reiz uz nodarbību atnāca zēns, kurš bija ļoti dusmīgs un neko īsti negribēja darīt – tajā reizē aicināju viņu, nevis zīmēt to, ko pārējie bērni, bet uzzīmēt savas dusmas, izlikt tās uz papīra, lai tās netraucē atlikušajai dienai. To zīmējumu atceros joprojām – dusmas tika attēlotas kā kaķveidīgs briesmonis koši sarkanā krāsā. Tiklīdz tās tika izliktas uz papīra, bērnam bija pavisam cits garastāvoklis. Ar dusmām var tikt galā arī šādi.

Māksla ir daudzveidīgs instruments – tā palīdz skaidrot un saprast lietas, bet galvenais ir prast pareizi šo instrumentu pielietot un nemēģināt bērniem uzspiest savu redzējumu, jo tā viņi ātri zaudēs motivāciju. Papildus visam, māksla palīdz attīstīt radošumu un izkopj talantus, atgādinot, ka katram bērns ir savs unikālais talants.

Avots: Miltton.comIedvesmojies Latvijas-Lietuvas apceļošanai

Iedvesmojies Latvijas-Lietuvas apceļošanai

Iedvesmojies no Gardānu ģimenes brīvdienu ceļojuma ģimenēm ar bērniem Bauskas, Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu apkārtnē!

Bauskas TIC

Mājas kafejnīcu dienas Jelgavas novadā

Mājas kafejnīcu dienas Jelgavas novadā

Ieplāno 10.-11.augustu un apmeklē Mājas kafejnīcu dienas Jelgavas novadā!

Zemgales Tūrisma asociācija

 Gulbenes pilsētas svētki - 25.-27.jūlijā

Gulbenes pilsētas svētki - 25.-27.jūlijā

Jūlija pēdējā nedēļas nogalē no 25. līdz 27. jūlijam Gulbene svinēs Pilsētas svētkus, aicinot nākt kopā lielus un mazus un piedzīvot īstenu paaudžu satikšanos.

Gulbenes novada TIC

Mājas kafejnīcu dienas tūrisma maršruti!

Mājas kafejnīcu dienas tūrisma maršruti!

Dodoties uz kādu no Mājas kafejnīcām, ieplāno arī apskates objekta apmeklējumu! Apskati praktisku karti!

Bauskas TIC

KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024

KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024

Kandavas gaisa balonu festivāls būs no 9.līdz 11.augustam. Precīzāka svētku programma vēl sekos.

Tukuma TIC

Apmeklē mājas kafejnīcas!

Apmeklē mājas kafejnīcas!

Apmeklē mājas kafejnīcas Vidusdaugavā - baudi 23 mājas kafejnīcu piedāvājumu Aizkrauklē, Skrīveros, Jaunjelgavā, Pļaviņās un Koknesē!

Aizkraukles novada TIC

Ieturi gardu Maltīti Zemgalē

Ieturi gardu Maltīti Zemgalē

Piestāj un ieturi gardu maltīti kādā no Zemgales restorāniem vai kafejnīcām

Zemgales Tūrisma asociācija

Aizvadi vasaru

Aizvadi vasaru "SAULI TVEROT" Cēsu novadā!

Jaunajā Cēsu novada vasaras ceļvedī ir apkopotas idejas neaizmirstamiem piedzīvojumiem, jautrām aktivitātēm un daudz kā cita noderīga!

Cēsu TIC

Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024

Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024

27.-28. jūlijā norisināsies vasaras baudpilnais pasākums - Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024!

Bauskas TIC

Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu

Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu

Atpūties Junior Suite 304. 🗝️ ar vannu un skatu uz Doma katedrāli. ✨

Dome Hotel

Iepazīsti Zemgali - Aizkraukles novadu!

Iepazīsti Zemgali - Aizkraukles novadu!

Iepazīsti Aizkraukles novada daudzveidīgo piedāvājumu!

Zemgales Tūrisma asociācija

īpašs ģimenes piedāvājums

īpašs ģimenes piedāvājums

Īpašais ģimenes piedāvājums!

EUR 150 | Bellevue Park Hotel Riga

Brunavas mālotava aicina!

Brunavas mālotava aicina!

Apmeklē "Brunavas mālotavu" mājas kafejnīcu dienu ietvaros!

Bauskas TIC

Naktsmītnes Zemgalē mierpilnai atpūtai

Naktsmītnes Zemgalē mierpilnai atpūtai

Ieskaties un izvēlies sev piemērotāko naktsmītni ceļojot pa Zemgali

Zemgales Tūrisma asociācija

IV Folkloras festivāls “Lipa kust

IV Folkloras festivāls “Lipa kust"

Ziemeļlatgalē svinēs IV starptautisko festivālu “Lipa Kust” un IX Latgales stāstnieku festivālu

Balvu TIC

Rundāles dzirnavas aicina!

Rundāles dzirnavas aicina!

Rundāles ūdensdzirnavas aicina uz mājas kafejnīcu dienām!

Bauskas TIC

Izbaudi vasaras sauli Skrundā!

Izbaudi vasaras sauli Skrundā!

Viena no skaistākajām Latvijas muižām – Skrundas muiža – atrodas Kurzemē, stāvā Ventas krastā.

Skrundas muiža

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -