Eksperte: Tūristi apdraud kartupeļus Latvijā

Dace Ūdre | 2023.08.24

Latvijā netrūkst ceļotāju uz tālākām zemēm, bet jāņem vērā, ka no šādiem ceļojumiem mājās nedrīkst vest augus,  jo tā var Latvijā ievazās jaunus augu kaitēkļus un slimības. Kartupeļi latviešiem ir svarīga pārtikas sastāvdaļa, bet vai varam iedomāties, ka Latvijā vairs vispār neaugs kartupeļi, vai to raža samazināsies par 50%?  Šausmas! Bet tā ir realitāte, ja Latvijā parādīsies kartupeļu karantīnas organisms Ralstonia solanacearum, brīdina Valsts augu aizsardzības dienesta Augu karantīnas departamenta Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Jevgeņija Trofimova.

Eiropas Savienībā no trešajām valstīm kartupeļus ievest nedrīkst, tomēr sociālajos tīklos dažkārt parādās informācija par dārzniekiem entuziastiem, kas savas kolekcijas papildināšanai slepus čemodānā ieved, piemēram, kartupeļu bumbuļus no Dienvidamerikas. Kaut šķietami sākotnēji šāda rīcība lielu ļaunumu nenodara, patiesībā apdraudēta tiek kartupeļu audzēšana visā Latvijā.

Iepriekš pieminētais kartupeļu karantīnas organisms Ralstonia solanacearum ir baktērija, kas izraisa slimību – kartupeļu tumšo gredzenpuvi. Diemžēl šī baktērija nav vienīgā, kas potenciāli apdraud kartupeļu audzēšanu un kas varētu radīt lielus postījumus.

Ne velti Eiropas Savienībā ir vesels saraksts ar karantīnas organismiem – tie ir baktērijas, nematodes, vīrusi, sēnes, kā arī kukaiņi un citi kaitēkļi ar paaugstinātu bīstamību un spēju izraisīt postošas augu slimības, kuras apkarot bieži vien var tikai pilnībā iznīcinot augus, sējumus, dārzu vai siltumnīcu. Citiem vārdiem sakot, karantīnas organismi ir kaitīgie organismi, kuri Eiropas Savienībā nav sastopami vai ir sastopami ierobežotās teritorijās, kuri tiek aktīvi ierobežoti un var radīt nepieņemamu ekonomisku, ar vidi saistītu vai sociālu ietekmi.

Lai uzlabotu vispārējo kartupeļu fitosanitāro stāvokli, kartupeļu audzētājiem katru gadu jāatjauno sēklas materiāls ar sertificētiem sēklas kartupeļiem 10% apmērā no apstādāmās platības. Un šajā stāstā atslēgas vārds ir “sertificētiem” – tas nozīmē, ka sēklas kartupeļi ir pārbaudīti un brīvi no karantīnas organismiem.

Lai uzlabotu iedzīvotāju izpratni par augu veselības nozīmi un mūsu ikdienas rīcību, kas to apdraud, jūlija beigās Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde EFSA, Eiropas Komisija un ES dalībvalstis uzsāka kampaņu "Augu veselība - dzīvībai" jeb #PlantHealth4Life. Aicinu atbalstīt kampaņu! Kampaņas #PlantHealth4Life tīmekļvietnē ir pieejami materiāli, kas tulkoti arī latviešu valodā – materiāli presei, videomateriāli un sociālo mediju ziņojumi, kurus varat kopīgot savos kanālos. Kopīgiem spēkiem mēs varam nodrošināt veselīgāku nākotni sev, sabiedrībai kopumā un videi!

Avots: Vaad.gov.lvResorāni un kafejnīcas Bauskas novadā

Resorāni un kafejnīcas Bauskas novadā

Ielūkojies, kur garšīgi paēst, kad viesojies Bauskas pusē!

Bauskas TIC

Jaungada vakariņas džeza noskaņās

Jaungada vakariņas džeza noskaņās

31. decembrī aicinām Tevi uz izsmalcinātām Jaungada sagaidīšanas svinībām, baudot bagātīgu vakariņu bufeti dzīvās džeza mūzikas pavadījumā no grupas AG Trio!

EUR 130 | Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Izstāde

Izstāde "Mana Latvija"

No 12.novembra līdz 6.decembrim, patriotu mēneša ietvaros, Jelgavas Vecpilsētas mājā būs skatāma mākslinieka Dāvida Jāņa Baumaņa gleznu izstāde “Mana Latvija”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Ziemassvētku vakariņas Rundāles pilī

Ziemassvētku vakariņas Rundāles pilī

Rundāles pils kafejnīca “Ozollāde” no 1.decembra sāk pieņemt rezervācijas Ziemassvētku piedzīvojumam - 7-kārtu degustāciju vakariņām!

Bauskas TIC

Kādēļ apmeklēt Bausku

Kādēļ apmeklēt Bausku

Bauskas reģionu var dēvēt par Latvijas kultūrtūrisma metropoli. Te koncentrētā veidā var iepazīt galvenos mākslas un arhitektūras posmus. Iepazīsti!

Bauskas TIC

Jaunais gads ar R.Zeltiņu & Dziļi Violets!

Jaunais gads ar R.Zeltiņu & Dziļi Violets!

Pievienojies grandiozākajai Jaunā gada sagaidīšanas ballei Rīgā ar aizraujošām izklaidēm, dejām, svētku bufeti, DJ Kārli Ķilkutu un jautrām izklaidēm bērniem.

EUR 150 | Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Mārtiņš Vilsons Mazmežotnes muižā

Mārtiņš Vilsons Mazmežotnes muižā

8.decembrī Mazmežotnes muižā koncertuzvedums "Mīlestības gads". Mārtiņa Vilsona dzejas pasniegšanas veids klausītāju aizved pāri laikam!

Bauskas TIC

Dāvanām izvēlies vietejo!

Dāvanām izvēlies vietejo!

1. - 24.decembrim tīmekļa vietnē www.visit.jelgava.lv un visit.jelgava Facebook būs publicēti attēli un apraksti ar īpaši sarūpētu svētku dāvanu izlasi

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Radošās meistarklases svētku laikam

Radošās meistarklases svētku laikam

Atklāj tradicionālās un jaunās Bauskas novada garšas, un piedzīvo radīšanas prieku!

Bauskas TIC

Mazo ražotāju SVĒTKU TIRDZIŅŠ 9.decembrī

Mazo ražotāju SVĒTKU TIRDZIŅŠ 9.decembrī

Mazo ražotāju tirdziņš Tukuma ledushallē 9.decembrī no 10:00 līdz 14:00!

Tukuma TIC

Vakara Ziemassvētku tirdziņš Limbažos

Vakara Ziemassvētku tirdziņš Limbažos

Tirdziņā varēsiet iegādāties dāvanas sev tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem – dažādus amatnieku un mājražotāju darinājumus u.c.

Limbažu TIC

Madona - Latvijas ziemas galvaspilsēta?

Madona - Latvijas ziemas galvaspilsēta?

Šajā ziemā Madonas novadā par vienu kalnu vairāk! Brauciet izbaudīt aktīvu un iedvesmojošu Vidzemes augstienes ziemu.

Madonas TIC

Ziemassvētku tirdziņš Bauskā

Ziemassvētku tirdziņš Bauskā

Lieliska iespēja sarūpēt oriģinālas svētku dāvanas! Ierezervē 10., 17. un 23.decembri Bauskā!

Bauskas TIC

Egles iedegšana Tukumā

Egles iedegšana Tukumā

Brīvības laukumā, šogad īpaši atzīmējot Tukuma 770 gadu jubileju, pilsētas centrā iedegsim 3 egles un baudīsim citādu Adventi - 3.decembrī!

Tukuma TIC

Rocketman 2024! Jaungada ballīte

Rocketman 2024! Jaungada ballīte

Ieskandini Jauno gadu Skyline bārā Eltona Džona stilā. Pievienojies mums 31. decembrī, lai izbaudītu ballīti, kas liks Tev justies kā īstai superzvaigznei!

Skyline Bar

Otrajā adventē Jelgavas Tornī koncerts

Otrajā adventē Jelgavas Tornī koncerts

10. decembrī 15 Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī uzstāsies duets “Infini” ar koncertprogrammu “Klusuma mūzika”. Jelgavas iedzīvotāji un viesi

EUR 28 | Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Piparkūku cepšana

Piparkūku cepšana "Rožmalās"

Atpūtas komplekss "Rožmalas" piedāvā piparkūku cepšanu Ribbes dzirnavās!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -