Aptauja: 48% vecāku ir pieļāvuši, ka bērni, braucot ar velosipēdu, neizmanto ķiveri

Aptauja: 48% vecāku ir pieļāvu

Foto: Csdd.gov.lv | Autors: Csdd.gov.lv | 2023.08.31

Saskaņā ar VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) veiktās aptaujas* datiem, neskatoties uz to, ka ķiveres lietošana bērniem vecumā līdz 12 gadiem ir obligāta, 48% vecāku ar bērniem vecumā līdz 14 gadiem ir pieļāvuši, ka viņu atvases, braucot ar velosipēdu, neizmanto ķiveri. Kā biežākos gadījumus, kad vecāki ļāvuši neizmantot ķiveri, aptaujātie norāda brīžus, kad ķivere nav bijusi pieejama, kā arī mērojot īsu maršrutu, piemēram, līdz tuvākajam veikalam. Tajā pašā laikā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dati rāda, ka bērnu skaits, kuri atzinuši, ka trauma gūta, krītot no velosipēda, šajā gadā ir audzis par aptuveni 25%.

Aptaujas dati atklāj, ka 19% vecāku ļāvuši bērnam braukt ar velosipēdu, nelietojot ķiveri, ja tā tobrīd nav bijusi pieejama, savukārt 15% vecāku ļāvuši bērnam nelietot ķiveri, mērojot īsu maršrutu, piemēram, līdz tuvākajam veikalam. 6% atzīmējuši, ka atļāvuši galvas aizsargu nelietot, ja pašiem nav bijusi uzvilkta ķivere. Tikpat daudzi aptaujātie atļāvuši bērnam braukt ar divriteni bez ķiveres, ja ir bijis plānots braukt pa līdzenu un norobežotu ceļu, kur nav bedru un ir labs segums. Bet 2% šādus gadījumus pieļāvuši, ja bērns ir niķojies un nav gribējis vilkt ķiveri. Tikai 25% norādījuši, ka nekad neļauj savām atvasēm braukt ar divriteni bez ķiveres. Turpretim 17% aptaujāto vecāku bērni ar velosipēdu nepārvietojas.

“Mūsu dati rāda, ka šogad no janvāra līdz jūnijam 585 bērni ir bijuši iesaistīti ceļu satiksmes negadījumos kā velosipēdisti. Un 70% bērnu, kuri pārvietojas ar velosipēdu, ķiveri nelieto. Raugoties uz datiem, jāsecina šis drošības paradums nav nostiprinājies pieaugušo, tostarp vecāku vidū, un netiek mācīts bērniem. Šajā ziņā jāatceras, ka iespēju nokrist no velosipēda vai balansa riteņa, gūstot traumas, neietekmē tikai satiksmes intensitāte vai ceļa seguma kvalitāte, tā var būt mirkļa neuzmanība, gājēju vai citu velobraucēju pēkšņa apstāšanās vai virziena maiņa arī dodoties pavisam īsā braucienā. Tāpēc ķiveres lietošanai ir jābūt daļai no velobraukšanas kultūras gan pieaugušo, gan bērnu vidū, lai kritiena vai sadursmes gadījumā gūtās traumas nebūtu smagas ar ilgstošu atveseļošanos,” uzsver Aivars Aksenoks, CSDD valdes priekšsēdētājs.

Viņš papildina, ka ķiveres lietošana ir obligāta līdz 12 gadu vecumam, taču ļoti vēlama ikvienam riteņbraucējam. Turklāt pieaugušajiem, īpaši vecākiem, ir jāsāk ar savu priekšzīmi, iedibinot ķiveres lietošanu kā ilgtermiņa drošības paradumu arī bērniem.

Krītot no velosipēda, bērni vairāk gūst kāju, krūšu kurvja un vēdera dobuma orgānu traumas

Bērnu slimnīcas speciālisti akcentē, ka, krītot no velosipēda, bērni visbiežāk gūst kāju, krūšu kurvja un vēdera dobuma orgānu traumas. Bērni gūst arī galvas traumas, nereti tās ir ar nopietnām sekām.

“Tikmēr, ja no velosipēda krīt ar seju uz leju, ķiveres mala ir pirmā, kas uztver triecienu, mazinot tā spēku. Arī starptautiskie pētījumi apstiprina, ka ķiveres lietošana ir nozīmīga, pasargājot no traumu, arī no ļoti nopietnu traumu gūšanas riska. Ķivere mazina triecienu un, ja arī trauma tiek gūta, pastāv lielāka iespēja izdzīvot vai gūt vieglāku traumu, nekā kritiena brīdī vai sadursmē saņemot tiešu triecienu pa galvu. Uzliekot plaukstu vai elkoņa aizsargus, mēs pasargājam šīs ķermeņa daļas, turpretim ķivere  efektīvāk slāpē trieciena spēku, aizsargājot visu galvu. Situācijā, kad iegādājamies jaunu mobilo telefonu, šķiet, ir tikai pašsaprotami tā ekrānam uzreiz uzlīmēt aizsargstiklu, tikpat pašsaprotamai jābūt arī ķiveres lietošanai, pārvietojoties ar mikromobilitātes braucamrīkiem, tā pasargājot mūsu centrālo “procesoru” – galvu,” stāsta Jānis Upenieks, Bērnu slimnīcas bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs, Latvijas bērnu ķirurgu asociācijas prezidents.

52% vecāku sāktu lietot ķiveri, ja tas palīdzētu bērniem izprast galvas aizsarga lietošanas nozīmīgumu

Aptaujas laikā 52% vecāku atzina, ka viņi sāktu lietot ķiveri, ja būtu pārliecināti un tas nozīmētu, ka viņu priekšzīme palīdzētu atvasēm izprast šī galvas aizsarga lietošanas nozīmīgumu. 35% atzīmēja, ka, iespējams, to sāktu lietot, bet 13% atklāja, ka to nedarītu.

Andis Rinkevics, Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks norāda, ka ikdienā bieži redz situācijas, kurās bērni pārvietojas ar mikromobilitātes braucamrīkiem bez ķiverēm: “Bērni ir savu vecāku “spogulis”, un bieži vien viņu paradumi ir vecāku izpratnes un atbildības jautājums, ne nezināšana vai steiga. Ja ķiveres lietošana ģimenē ir daļa no velobraukšanas rutīnas, arī bērni to iemācīsies un saglabās kā ilgtermiņa paradumu. Ticu, ka cilvēki šajā ziņā spēj mainīties un sākt rīkoties atbildīgi. Galu galā, paradumiem ir liels spēks, jo īpaši, ja iemācīto un zināšanas pielietojam praksē, piedaloties ceļu satiksmē.”

Par satiksmes drošības kampaņu “Tava priekšzīme – svarīgākā ceļazīme”

Ar mērķi veidot izpratni par pieaugušo atbildību bērnu un jauniešu satiksmes drošības nodrošināšanā, kas ilgtermiņā samazinātu ceļu satiksmē cietušo bērnu un jauniešu skaitu un palielinātu bērnu un jauniešu skaitu, kuri lieto drošības līdzekļus, piemēram, bērnu sēdeklīšus, ķiveres, atstarotājus u.tml., š.g. 27. jūlijā CSDD, Bērnu slimnīca un Valsts policija uzsāka kampaņu “Tava priekšzīme – svarīgākā ceļazīme”, kas aicina visus pieaugušos, bet jo īpaši vecākus, atcerēties, ka bērni no viņiem mācās, arī, kad runa ir par ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu un drošu rīcību uz ceļiem.

Kampaņa vērš uzmanību uz 3 būtiskām situācijām ceļu satiksmes negadījumos, kuros cieš bērni, aicinot vecākus lietot bērna vecumposmam atbilstošu autosēdeklīti līdz viņš sasniedz 150 cm augumu, bērnu vienmēr tajā piesprādzējot; aicinot ievērot, ka bērniem līdz 12 gadiem, pārvietojoties ar mikromobilitātes līdzekļiem, ķivere jālieto obligāti, un tā ir ieteicama ikvienam velobraucējam; aicinot izglītot bērnus, ka līdz 14 gadu vecumam ar elektroskrejriteni nedrīkst braukt, un tas ir transportlīdzeklis 1 personai.

Kampaņas “Tava priekšzīme – svarīgākā ceļazīme” video klips ir pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=aVOKk59p1qE

Kampaņu organizē CSDD sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, Valsts policiju un “If Apdrošināšana”. Kampaņa tiek finansēta no CSDD un Ceļu satiksmes drošības padomes līdzekļiem.

*Aptauja tika īstenota 2023. gada jūlijā sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Norstat Latvija”. Tajā piedalījās 700 Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir bērni vecumā līdz 14 gadiem.

Avots: Csdd.gov.lvAndris Bulis un Ēriks Upenieks-

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-"EROTĒRIKA"

27.septembrī, plkst. 19:00, Lapmežciema tautas nams, aicina uz Andra Buļa dzejas lasījumu, Ērika Upenieka mūzikas pavadījumā

Tukuma TIC

Ziemeļu valstis - pievilcīgs galamērķis!

Ziemeļu valstis - pievilcīgs galamērķis!

Ēriks Lingebērziņš, komentējot tūristu paradumus un tūrisma nozares tendences atzīst, ka Baltijas valstis arvien vairāk piesaista tūrismu acis un uzmanību!

Biznesa augstskola Turība

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Dodies izjādēs zirga mugurā un aplūko apkārtni no cita skatupunkta!

Bauskas TIC

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Ko apmeklēt Jēkabpils pilsētā un novadā skolēnu grupām? Piedāvājam ielūkoties apkopotās vienas dienas brauciena idejās. 

Jēkabpils novada TIC

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Klāt noslēdzošais VisitBauska Fotomirkļa temats - Baudi rudeni Bauskas novadā un dalies ar saviem fotoattēliem!

Bauskas TIC

Velobrauciens

Velobrauciens "Ieriteņo rudenī"

30. septembrī Smiltenes tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā “Ieriteņo rudenī”, kas šogad ieripo savā desmitgadē!

Smiltenes TIC

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Rudens ir iesācies, biežāk dzirdam skolēnu čalas un sākam pamazām atgriezties pasākumu un izstāžu baudīšanas virpulī siltās, mājīgās telpās. Āpkopojums >>

Tukuma TIC

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepājas arhitektūru, šarmantās ieliņas, mākslas darbus pilsētvidē un uzzini daudz jauna par pilsētu, izvēloties kādu no pastaigu maršrutiem!

Liepājas reģiona TIB

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā no 15. septembra būs skatāma Ilzes Pauliņas un Alberta Pauliņa izstāde "DZĪVES TELPA".

Tukuma TIC

Skyline Bar brančs

Skyline Bar brančs

Pie mums varēsi baudīt gardus ēdienus, dzērienus, dzīvo mūziku un Rīgas panorāmas skatus. Informācija par datumiem un rezervācijām: skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Aicinām skolēnus doties rudenīgā piedzīvojumā Smiltenes novadā. Piedāvājam apskatīt dabas objektus – tādus, kādus citur Latvijā nevar neatrast.

Smiltenes TIC

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

Tradicionālās Miķeļdienas svinības šogad norisināsies Brīvības laukumā Tukumā.

Tukuma TIC

Satiec Bausku rudenī!

Satiec Bausku rudenī!

Klāt jaunākais Bauskas novada apceļošanas un iedvesmas žurnāls!

Bauskas TIC

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu, kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Ieskaties ceļvedī un dodies izzināt Bauskas novadu!

Bauskas TIC

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Pievienojies mums katru ceturtdienu no plkst. 20.00 – 22.00, lai baudītu dzīvo džeza mūziku viesnīcas elegantajā Lobija bārā. Ieeja bez maksas.

Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

"Gada izrāviens" Tūrisma fakultātei

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns saņem atzinību “Gada izrāviens”

Biznesa augstskola Turība

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -