Tiks apbalvoti laikmetīgās keramikas konkursa izstādes «Martinsona balva 2023» uzvarētāji

Arta Bāliņa | 2023.09.01

2023. gada 8. septembrī plkst. 16:00, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, notiks šī gada Latvijas keramikas biennāles centrālais pasākums - starptautiskās konkursa izstādes “Martinsona balva 2023” atklāšana un apbalvošanas ceremonija, kurā tiks paziņoti uzvarētāji, sadalot kopējo balvu fondu – 20 000 eiro. Konkursā šogad saņemti 685 izcilu darbu pieteikumi no 71 valsti pārstāvošiem māksliniekiem, tostarp 68 pieteikumi no Latvijas keramiķiem, kas ir līdz šim lielākais pieteikumu skaits balvas vēsturē.

Konkursa izstāde “Martinsona balva 2023” šogad saņēma līdz šim lielāko pieteikumu skaitu konkursa izstādes vēsturē. No 685 pieteikumiem pirmajai konkursa kārtai žūrija izvēlējās 64 darbus jeb 22 darbus no Latvijas un 42 starptautisko mākslinieku darbus, pārstāvot 28 valstis, tai skaitā, Ķīnu, Taizemi, Čīli, Japānu, Austrāliju un citas pasaules valstis. Pēc konkursa pirmās kārtas tika izvēlēti darbi, kas piedalās izstādē, un tos varēs apskatīt Rotko centrā. Pēc otrās konkursa kārtas tiek izvēlēti trīs “Martinsona balvas” uzvarētāji bronzas, sudraba un zelta godalgu kategorijās nacionālā un starptautiskā līmenī, sadalot kopējo balvu fondu – 20 000 eiro.

Uz pirmo atlases kārtu darbi žūrijai tika nosūtīti anonīmi, proti, žūrijai bija pieejami tikai darbu attēli, nosaukumi, izmantotās tehnikas, izmēri un autora valsts, tādējādi vērtēšanas centrā izvirzot pašus darbus un vērtējot mākslinieku vizuāli tehnisko sniegumu.

Turpina viens no biennāles kuratoriem Aivars Baranovskis: “Žūrijas pamatkritērijs ir vizuāli tehniskais risinājums, proti, vai mākslinieks ir spējis sasniegt vizuālo efektu. Šis efekts savukārt balstās arī tajā, cik labi ir iespējams nolasīt mākslinieka idejisko vēstījumu. Tehniskais risinājums ir ārkārtīgi svarīgs keramikas mākslā, savukārt spēja un varēšana ideju iekļaut materiālā - paspilgtina darba idejisko pusi. Materiāls šajā izstādē tik tiešām ir primārs. Katrs no māksliniekiem ir savas jomas profesionālis, un žūrija izvērtēja, vai darbs tehniski un mākslinieciski atbilst visiem kritērijiem, lai tiktu iekļauts šāda līmeņa izstādē, kas keramikas mākslā ir augsts apliecinājums arī pasaules mērogā.”

A. Baranovskis atklāj, ka 7. septembrī konkursa otrajā kārtā žūrijas pārstāvji vērtēs darbus klātienē, Rotko centrā, Daugavpilī. “Gan pirmās, gan otrās kārtas balsojumos žūrija viens otra balsojumus nezina, tādējādi šis būs matemātiski balstīts vērtējums. “Martinsona balvas” konkursa žūrijai ir liela starptautiskā pieredze keramikas pētniecībā, izstāžu kūrēšanā, un viņi ir plaši pazīstami pasaules eksperti šajā mākslas jomā,” atzīst A. Baranovskis.  

“Martinsona balva 2023”  žūrijas sastāvā ir Latvijas Keramikas biennāles kurators, mākslinieks Valentīns Petjko, mākslinieks, pasniedzējs, “Martinsona Balva 2021” uzvarētājs Nacionālajā kategorijā Dainis Pundurs, māksliniece, kuratore, “Martinsona Balva 2021” uzvarētāja Starptautiskajā kategorijā Agne Šemberaite (Lietuva), starptautiskā keramikas žurnāla "Ceramics now" galvenais redaktors Vasi Hirdo (Rumānija), mākslas zinātniece, Faencas Starptautiskā keramikas muzeja direktore Claudia Casali (Itālija), māksliniece, Starptautiskās keramikas akadēmijas Ženēvā biedre un bijusī valdes locekle Ilona Romule (Latvija), Aveiru Keramikas mākslas biennāles pārstāve Andreia Vale Lourenco (Portugāle) un Ceramic Art Andenne mākslinieciskā vadītāja Gaëlle Cornut (Beļģija).

Atklāšanas programma 8. septembrī:

    • Galerijā 4METRI, plkst. 14:00, notiks Unas Guras un Elīnas Titānes dubultizstādes “4+3” atklāšana.

    • Martinsona mājā, Nikolaja ielā 1, plkst. 15:00, notiks Daiņa Pundura performance/instalācija ”Vizualizējot gravitāciju”. Turpat notiks arī Daugavpils cietokšņa 7. bastiona kazemātu Laikmetīgās keramikas krātuves atklāšana un Pētera Martinsona memoriāla kataloga atvēršana.

    • Rotko centrā, Mihaila ielā 1, plkst. 16:00, notiks  “Martinsona Balva” apbalvošanas ceremonija

Latvijas Keramikas biennāles ietvaros vēl notiks sekojoši pasākumi:

    • līdz 30. septembrim Sanitas Ābelītes personālizstāde “Terra”.

    • līdz 15. oktobrim starptautiskā keramikas simpozija “KUR” izstāde Rīgas Porcelāna muzejā.

    • 6. septembrī portugāļu laikmetīgās keramikas izstādes “Kopsolī” atklāšana un tikšanās ar kuratoriem un māksliniekiem Rīgas Mākslas telpā.

    • 8. septembrī Agnes Šemberaites (Lietuva) personālizstādes atklāšana Rotko centrā, Daugavpils cietoksnī.

    • 4. oktobrī Korejas laikmetīgās keramikas izstādes “Pašterapija” atklāšana Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Rīgā.

    • 28. oktobrī Baltijas valstu laikmetīgās keramikas izstādes “Baltic Current” atklāšana Aveiro pilsētas muzejā, Portugālē.

Ar detalizētu pasākumu programmu var iepazīties Rotko centra mājaslapā: https://www.rothkocenter.com/4-latvijas-keramikas-biennales-programma/

Biennāli organizē Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru un izstāžu norises vietām. Biennāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Latgales Kultūras programma.

Avots: Repute.lvRundāles dzirnavas aicina!

Rundāles dzirnavas aicina!

Rundāles ūdensdzirnavas aicina uz mājas kafejnīcu dienām!

Bauskas TIC

Izbaudi vasaras sauli Skrundā!

Izbaudi vasaras sauli Skrundā!

Viena no skaistākajām Latvijas muižām – Skrundas muiža – atrodas Kurzemē, stāvā Ventas krastā.

Skrundas muiža

īpašs ģimenes piedāvājums

īpašs ģimenes piedāvājums

Īpašais ģimenes piedāvājums!

EUR 150 | Bellevue Park Hotel Riga

 Gulbenes pilsētas svētki - 25.-27.jūlijā

Gulbenes pilsētas svētki - 25.-27.jūlijā

Jūlija pēdējā nedēļas nogalē no 25. līdz 27. jūlijam Gulbene svinēs Pilsētas svētkus, aicinot nākt kopā lielus un mazus un piedzīvot īstenu paaudžu satikšanos.

Gulbenes novada TIC

Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu

Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu

Atpūties Junior Suite 304. 🗝️ ar vannu un skatu uz Doma katedrāli. ✨

Dome Hotel

Ieturi gardu Maltīti Zemgalē

Ieturi gardu Maltīti Zemgalē

Piestāj un ieturi gardu maltīti kādā no Zemgales restorāniem vai kafejnīcām

Zemgales Tūrisma asociācija

Brunavas mālotava aicina!

Brunavas mālotava aicina!

Apmeklē "Brunavas mālotavu" mājas kafejnīcu dienu ietvaros!

Bauskas TIC

Iedvesmojies Latvijas-Lietuvas apceļošanai

Iedvesmojies Latvijas-Lietuvas apceļošanai

Iedvesmojies no Gardānu ģimenes brīvdienu ceļojuma ģimenēm ar bērniem Bauskas, Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu apkārtnē!

Bauskas TIC

KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024

KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024

Kandavas gaisa balonu festivāls būs no 9.līdz 11.augustam. Precīzāka svētku programma vēl sekos.

Tukuma TIC

Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024

Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024

27.-28. jūlijā norisināsies vasaras baudpilnais pasākums - Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024!

Bauskas TIC

Iepazīsti Zemgali - Aizkraukles novadu!

Iepazīsti Zemgali - Aizkraukles novadu!

Iepazīsti Aizkraukles novada daudzveidīgo piedāvājumu!

Zemgales Tūrisma asociācija

Naktsmītnes Zemgalē mierpilnai atpūtai

Naktsmītnes Zemgalē mierpilnai atpūtai

Ieskaties un izvēlies sev piemērotāko naktsmītni ceļojot pa Zemgali

Zemgales Tūrisma asociācija

Aizvadi vasaru

Aizvadi vasaru "SAULI TVEROT" Cēsu novadā!

Jaunajā Cēsu novada vasaras ceļvedī ir apkopotas idejas neaizmirstamiem piedzīvojumiem, jautrām aktivitātēm un daudz kā cita noderīga!

Cēsu TIC

"Padegas" aicina uz mājas kafejnīcu dienu

Saimniecība "Padegas" aicina uz mājas kafejnīcu dienām!

Bauskas TIC

Mājas kafejnīcu dienas tūrisma maršruti!

Mājas kafejnīcu dienas tūrisma maršruti!

Dodoties uz kādu no Mājas kafejnīcām, ieplāno arī apskates objekta apmeklējumu! Apskati praktisku karti!

Bauskas TIC

Apmeklē mājas kafejnīcas!

Apmeklē mājas kafejnīcas!

Apmeklē mājas kafejnīcas Vidusdaugavā - baudi 23 mājas kafejnīcu piedāvājumu Aizkrauklē, Skrīveros, Jaunjelgavā, Pļaviņās un Koknesē!

Aizkraukles novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -