Pētījums: 44% jauniešu ir svarīgāks elastīgs darba laiks un vieta, nevis atalgojums

Marta Mackeviča | 2023.09.06

61% jauniešu norāda, ka, izvēloties darbu, svarīgākais aspekts ir elastīgs darba laiks un iespēja strādāt attālināti, noskaidrots starptautiskā tehnoloģiju uzņēmuma “Wise” un pētījumu centra “Norstat” veiktajā pētījumā. Arī pērn pētījums atspoguļoja līdzīgus rezultātus. Iespēja izvēlēties darba laiku un vietu ir viens no iemesliem, kāpēc jaunieši izvēlētos kļūt par uzņēmējiem, taču arī citās nozarēs viņi no darba devēja sagaida elastību attiecībā uz darba vietu un laiku.

Skaidrojot, kas viņus motivē strādāt un cik svarīga ir alga, 44% jauniešu norādīja, ka iespēja izvēlēties darba laiku un papildus atvaļinājums ir svarīgāki par lielu atalgojumu; katrs trešais (31%) jaunietis dotu priekšroku augstākai algai, bet ceturtā daļa (25%) šajā jautājumā bija neitrāli. Iespēja strādāt no jebkuras vietas pasaulē jauniešiem ir svarīgāka par augstu atalgojumu - gandrīz puse aptaujāto (47%) gribētu strādāt un ceļot vienlaicīgi. Runājot par darbu birojā, jāpiezīmē, ka 28% izvēlētos dažādus papildus bonusus augstākas algas vietā.

Lielākās izmaiņas, salīdzinot ar pērnā gada rezultātiem, vērojamas saistībā ar jauniešu vēlmi iegūt uzņēmuma daļas. Pērn 50% jauniešu uzskatīja, ka iespēja iegūt uzņēmuma daļas ir svarīgāka par augstu atalgojumu, bet šogad tā domā tikai 36%. Jauniešiem tika jautāts, cik svarīgs, viņuprāt, ir attiecīgā uzņēmuma ieguldījums globālās sasilšanas novēršanā, un kā šis aspekts ietekmē viņu izvēli par labu vienam vai otram darba devējam? Gada laikā šī aspekta nozīme ir samazinājusies - pērn šo tēmu par svarīgu uzskatīja 57%, bet šogad 47%. Klimata pārmaiņu jautājums ir svarīgāks jaunām sievietēm (53%), tas satrauc tikai 36% jaunu vīriešu.

“Mūsdienu jauniešiem ir skaidri mērķi un viņi paši vēlas veidot savu darba dzīvi. Darbs no mājām jau ir kļuvis par dabisku korporatīvās kultūras sastāvdaļu daudzās nozarēs, tāpēc kā nākamo soli redzam iespēju strādāt no jebkuras vietas pasaulē. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, arvien vairāk cilvēku rada darba vidi tur, kur viņi atrodas – vai tā būtu vasarnīca, darba un eksotiska ceļojuma apvienojums vai viesošanās pie ģimenes, kas dzīvo citā valstī. Arī mēs piedāvājam iespēju strādāt no jebkuras vietas pasaulē līdz pat 90 dienām gadā, un redzam, ka šī tendence kļūst arvien populārāka – pērn to izmantoja vairāk nekā 1000 mūsu darbinieku. 50% no mūsu komandas Tallinā nemaz nav no Igaunijas, un cilvēkiem ar globālu dzīvesveidu, ir svarīga iespēja pavadīt laiku ar ģimeni arī ārpus brīvdienām. Mūsu komandā strādājošie latvieši var izmantot iespēju pagarināt atvaļinājumu un līdz trīs mēnešiem gadā pavadīt kopā ar sev tuvajiem, stāsta Māra Grobiņa, “Wise” maksājumu operāciju komandas vecākā vadītāja.

“Darba devēji agri vai vēlu sapratīs, ka ir jāmaina attieksme, un, ka mums visiem jāmācās būt daudz elastīgākiem, domājot par dažādu paaudžu līdzās pastāvēšanu darba tirgū. Papildus tam jāņem vērā, ka jaunieši ir vairāk vērsti uz sevi, viņi nefokusējas uz sociālo hierarhiju – jaunieši necienīs kādu tikai dēļ amata, bet gan par to, ko cilvēks prot vai spēj izdarīt. Jaunieši mazāk baidās pazaudēt darbu, tāpēc viņi var atteikties nedarīt lietas, kas nesaskan ar viņu uzskatiem,” skaidro Latvijas Universitātes profesore, izglītības zinātņu eksperte Zanda Rubene.

Pētījumā piedalījās jaunieši no 16 līdz 19 gadu vecumam, atklājot savas cerības par nākotnes karjeru. Pētījuma rezultāti skaidri apliecina jauniešu vēlmi patstāvīgi noteikt savu darba laiku un vietu. Vienlaikus pētījums apliecina, ka augsts atalgojums ir svarīgāks par iespēju iegūt uzņēmuma daļas. Pētījumā piedalījās 9. klašu un vidusskolu (t.sk. profesionālo vidusskolu) audzēkņi no Igaunijas, kopumā 303 respondenti.

“Wise” ir starptautisks tehnoloģiju uzņēmums, kas izstrādājis un piedāvā veidu, kā pārvietot naudu visā pasaulē. Izmantojot “Wise” kontus, privātpersonas un uzņēmumi var uzglabāt naudu vairāk nekā 40 valūtās, veikt starptautiskos pārskaitījumus un norēķināties ārzemēs. Uzņēmumu 2011. gadā dibināja Tāvets Hinrikus (Taavet Hinrikus) un Kristo Kārmans (Kristo Kärmann). Tas ir viens no straujāk augošajiem un ienesīgākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem pasaulē un tiek kotēts Londonas biržā ar simbolu WISE. Uzņēmuma pakalpojumus izmanto vairāk nekā 16 miljoni privāto un biznesa klientu, katru ceturksni pārskaitot vairāk nekā 29 miljardus eiro. Uzņēmuma pakalpojumi palīdz klientiem ietaupīt vairāk nekā 1,7 miljardus eiro gadā. Lielākais birojs ar 2000 darbiniekiem atrodas Tallinā.

Avots: Miltton.com



Lietaina diena Jūrmalā

Lietaina diena Jūrmalā

Kad kūrorta ritms pieklust, Jūrmala atklājas citādi – ar dramatiskiem dabas skatiem, nesteidzīgām maltītēm, mākslu, SPA un izklaidēm zem jumta.

Jūrmalas TIC

Atklāj Mājas kafejnīcu dienas Bauskā

Atklāj Mājas kafejnīcu dienas Bauskā

Atklāj visas Mājas kafejnīcu dienu pieturas, ēdienkartes un rezervē savu gardēžu maršrutu!

Bauskas TIC

TOP12 vietas, kas jāapmeklē Bauskas novadā

TOP12 vietas, kas jāapmeklē Bauskas novadā

Atklāj Bauskas novadu: 10 km rādiusā ap Bausku apskatāmas Latvijas krāšņākās pilis un muižas un citi tūrisma apskates objekti.

Bauskas TIC

Valmiera svin 743!

Valmiera svin 743!

No 23. līdz 26. jūlijam Valmiera aicina ikvienu - tuvu un tālu - pievienoties pilsētas 743. dzimšanas dienas svinībās!

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piedalies Mājas kafejnīcu dienu konkursā

Piedalies Mājas kafejnīcu dienu konkursā

Gatavojoties vienam no vasaras gardākajiem notikumiem — Mājas kafejnīcu dienām — Bauskas novads aicina iedzīvotājus un viesus iesaistīties īpašā konkursā.

Bauskas TIC

Gleznieciskie krāsu un pieredzes slāņi

Gleznieciskie krāsu un pieredzes slāņi

No 2026. gada 18. jūlija līdz 29. augustam Amatu mājā (Skolas iela 3) būs skatāma mākslinieces Daces Grundmanes personālizstāde “Slāņi”.

Ventspils TIC

Brīvdabas vakars ar

Brīvdabas vakars ar "The Sound Poets"

Trešdien, 15. jūlijā plkst. 21.00 Valmiermuižas parkā aicinām uz “Katram kuģim savs ceļš” dokumentālās filmas pirmizrādi un vakaru kopā ar grupu The Sound Poets

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

GORS aicina! JUMTA KINO + GARŠAS

GORS aicina! JUMTA KINO + GARŠAS

Šovasar koncertzāles GORS jumta terase atkal pārtaps par īpašu brīvdabas kino vietu, kur satiekas filmas un ēdiens.

Rēzeknes pilsētas TIC

Grupas “Ēra” 20 gadu jubilejas koncerts

Grupas “Ēra” 20 gadu jubilejas koncerts

16. jūlijā plkst. 20.00 Mazsalacas Sv. Annas baznīcā notiks vokālās grupas “Ēra” 20 gadu jubilejas koncerts “20 gadi vienā ērā”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Spēlē spēli un laimē balvas

Spēlē spēli un laimē balvas

Pilsētvide kā spēles laukums – uzdevumi, komandu izaicinājumi un QR kodi. Dalībniekiem iespēja cīnīties par balvām.

Rēzeknes pilsētas TIC

Guļamkrēslu noma Jūrmalas pludmalē

Guļamkrēslu noma Jūrmalas pludmalē

Jūrmalas pludmalē pieejama guļamkrēslu noma – no vienkāršiem krēsliem līdz komfortablām zonām ar saulessargiem, dvieļiem un baseinu.

Jūrmalas TIC

Tirdziņš pie Rundāles pils

Tirdziņš pie Rundāles pils

Vai plāno apmeklē Rundāles pili? Iegriezies mājražotāju un amatnieku tirdziņā Rundāles pils tuvumā.

Bauskas TIC

Mājas kafejnīcu dienas Valmieras novadā

Mājas kafejnīcu dienas Valmieras novadā

1. un 2. augustā Valmieras novadā jau sesto reizi norisināsies Mājas kafejnīcu dienas, kurās apmeklētāji varēs izbaudīt 20 dažādu mājas kafejnīcu piedāvājumu.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Balvu novada svētki 2026

Balvu novada svētki 2026

Vasaras pilnbriedā, 17. un 18. jūlijā, Balvi aicina ikvienu uz Balvu novada svētkiem – divām dienām, kas piepildītas ar kultūras un izklaides notikumiem!

Balvu TIC

Ķēniņa Tālivalža svētki Trikātā

Ķēniņa Tālivalža svētki Trikātā

18.jūlijā Trikāta atkal aicinās ikvienu doties ceļojumā laikā un izjust senās Tālavas garu Ķēniņa Tālivalža svētku programmā

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Slepeni kodolīgs piedzīvojums 2

Slepeni kodolīgs piedzīvojums 2

19. jūlijā no plkst. 14.00 līdz 16.00 vēsturiskā raķešu bāze Zeltiņos, Alūksnes novadā, pārvērtīsies par aizraujošu piedzīvojumu vietu visai ģimenei.

Alūksnes TIC

Brīvdabas kinolektorijs “Mazsalaca un kino

Brīvdabas kinolektorijs “Mazsalaca un kino

Mazsalacā, kultūrvietā “Stallis” (Rīgas iela 17), 15. jūlijā plkst. 22.00 būs skatāms Rūjienas TV arhīva videomateriāls par notikumiem Mazsalacā.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

ĒĢIPTE 2026/27 sezona

ĒĢIPTE 2026/27 sezona

⭐Ziema tik pat karsta kā vasara! Rezervē savu ziemas atvaļinājumu līdz 4.augustam un izmanto -50EUR atlaidi rezervācijai

Coral Travel Latvia

17.nūjošanas un iešanas festivāls

17.nūjošanas un iešanas festivāls

Latvijas lielākais nūjotāju saiets – Vislatvijas 17. nūjošanas un iešanas festivāls – šogad notiks 8. augustā plkst. 11.00 Ventspils Piedzīvojumu parkā.

Ventspils TIC

Motobraucēju saiets Kurland Bike Meet

Motobraucēju saiets Kurland Bike Meet

No 17. līdz 19. jūlijam Ventspilī norisnāsies motobraucēju saiets Kurland Bike Meet. 18. jūlijā būs parāde pa Ventspils ielām ar noslēgumu Jaunajā promenādē.

Ventspils TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -