Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju motociklistus uzskata par agresīviem

Gandrīz puse Latvijas iedzīvot

Foto: Ergo.lv | Autors: Guna Kaše | 2023.09.11

Ļoti agresīvi braucēji, kuri bieži pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus – tā par motociklistiem domā gandrīz puse jeb 45 % Latvijas iedzīvotāju, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO veiktā aptauja*. Vienlaikus līdz augusta beigām ERGO atlīdzībām pieteikts par 22 % mazāk negadījumu ar mototransporta iesaisti nekā pērn šajā periodā, kas ir signāls, ka braukšanas kultūra uzlabojas.

Aptauja, kurā iedzīvotāji tika aicināti novērtēt motociklistu braukšanas kultūru, norāda uz to, ka motobraucēju tēls sabiedrības acīs ir drīzāk negatīvs. Tomēr rezultātos jaušama arī pozitīva nots, jo salīdzinoši liela daļa aptaujāto uzskata, ka moto braukšanas kultūrai kopumā drīzāk ir tendence uzlaboties, nevis pasliktināties.

Motobraucēju apdraudēti

38 % aptaujāto atzinuši, ka, piedaloties ceļu satiksmē kā autovadītāji vai kājāmgājēji, ir piedzīvojuši situācijas, kurās motociklisti viņus apdraudējuši. Autovadītāji šo apdraudējumu izjutuši vairāk (25 %) nekā gājēji (13 %). Savukārt sadalījumā pa Latvijas reģioniem Zemgales iedzīvotāji nepatīkamas, ar motociklistu braukšanas kultūru saistītas, situācijas satiksmē piedzīvojuši visbiežāk (43 %). Zemgalei seko Kurzeme, Rīga, Pierīga, Vidzeme, bet vismazāk ar apdraudējumu no motociklistu puses saskārušies Latgales iedzīvotāji – 32 %.

Stereotipi vai patiesība?

Raksturojot, kādi ceļu satiksmē ir motociklu vadītāji, lielākā daļa jeb 45 % aptaujāto norāda, ka motociklisti ir agresīvi braucēji, kuri bieži pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus. Aptuveni trešdaļa jeb 32 % respondentu motociklistus vērtē neitrāli, un tikai 18 % – pozitīvi, uzskatot, ka motobraucēji ir pieklājīgi un ievēro noteikumus. Visnegatīvāk pret motociklistiem noskaņoti vecāka gada gājuma cilvēki (60-74 gadu vecumā), bet vislabvēlīgākie ir iedzīvotāji 30-39 gadu vecumā.

Savukārt respondentu atbildes uz jautājumu par motociklistu braukšanas kultūras maiņu iezīmē pozitīvāku tendenci. 35 % aptaujāto ir drīzāk optimistiski, uzskatot, ka motobraukšanas kultūra mainās uz labo pusi un motociklisti arvien vairāk rēķinās ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Tiesa, 22 % jeb katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ir pretējās domās, norādot, ka, viņuprāt, motociklisti kļūst tikai pārgalvīgāki, bet 37 % uzskata, ka braukšanas kultūrā pēdējo gadu laikā nav novērojamas būtiskas izmaiņas. Viskritiskākie šajā jautājumā ir zemgalieši, bet vispozitīvāk noskaņoti Vidzemes un Kurzemes iedzīvotāji.

Uzmanību – rudens lapas un KASKO

Braukšanas kultūra ir cieši saistīta ar ceļu satiksmes negadījumu skaitu. Šogad būtiski, par 22 %, samazinājies ERGO pieteikto KASKO, OCTA un nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību skaits par negadījumiem, kuros iesaistīts mototransports. Līdz augusta beigām saņemti 87 šādi pieteikumi. Galvenokārt tajos bijuši iesaistīti motociklisti, bet daudz retāk – motorolleru un mopēdu vadītāji. Negadījumi bijuši visdažādākie, gan motobraucēju, gan autovadītāju izraisīti, tomēr starp tiem iezīmējas dažas biežākās situācijas. Piemēram, motociklisti nepaspēj laikus noreaģēt un nobremzēt brīdī, kad priekšā braucošie auto strauji samazina ātrumu. Motociklisti bieži nepamana autovadītāju plānotos manevrus, un otrādi – autovadītāji spogulī nepamana motociklus. Tāpat motociklu un auto sadursmes bieži notiek, automašīnām veicot kreiso pagriezienu.

ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis skaidro: “Ņemot vērā, ka pērn no visiem gada mēnešiem tieši septembrī saņēmām visvairāk šādu pieteikumu, sākoties rudens sezonai, aicinām motobraucējus būt īpaši uzmanīgiem un parūpēties par savu drošību. Laikam kļūstot mitrākam un tumšākam, jāpārliecinās, ka transportlīdzekļa riepas un lukturi ir atbilstošā kārtībā, kā arī jāievēro lielāka distance no priekšā braucošajām automašīnām. Jābrauc lēnāk nekā pavasarī vai vasarā, lai izvairītos no saslīdēšanas uz rudens lapām. Tāpat atgādinām, ka ir virkne situāciju, tostarp saslīdēšana, kurās nespēj palīdzēt OCTA, bet zaudējumu kompensēšanai nepieciešana motociklu KASKO apdrošināšana. Tā ietver arī tehnisko palīdzību uz ceļa un motocikla zādzības, apzagšanas un uguns risku, kas ir aktuāli arī ziemas periodā, pēc motosezonas noslēguma. Iekļaujot ERGO KASKO polisē motocikla zādzības risku, tam, tāpat kā transportlīdzekļa bojāejas gadījumā, tiek noteikts 0% pašrisks.”

*Aptauju pēc ERGO pasūtījuma veica tirgus pētījumu kompānija “Norstat Latvija”, 2023. gada augustā tiešsaistē visā Latvijā aptaujājot 1009 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Avots: Ergo.lv


Valmiera - 3773
Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Klāt noslēdzošais VisitBauska Fotomirkļa temats - Baudi rudeni Bauskas novadā un dalies ar saviem fotoattēliem!

Bauskas TIC

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Aicinām skolēnus doties rudenīgā piedzīvojumā Smiltenes novadā. Piedāvājam apskatīt dabas objektus – tādus, kādus citur Latvijā nevar neatrast.

Smiltenes TIC

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepājas arhitektūru, šarmantās ieliņas, mākslas darbus pilsētvidē un uzzini daudz jauna par pilsētu, izvēloties kādu no pastaigu maršrutiem!

Liepājas reģiona TIB

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā no 15. septembra būs skatāma Ilzes Pauliņas un Alberta Pauliņa izstāde "DZĪVES TELPA".

Tukuma TIC

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Pievienojies mums katru ceturtdienu no plkst. 20.00 – 22.00, lai baudītu dzīvo džeza mūziku viesnīcas elegantajā Lobija bārā. Ieeja bez maksas.

Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

A/k

A/k "Miķelim" - 45!

Atpūtas komplekss "Miķelis" rudenī atzīmē ražas svētkus, priecājoties par paveikto un šogad atzīmējot 45 gadus kopš pirmo reizi durvis vēra muzejs!

Bauskas TIC

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu, kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Ieskaties ceļvedī un dodies izzināt Bauskas novadu!

Bauskas TIC

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-"EROTĒRIKA"

27.septembrī, plkst. 19:00, Lapmežciema tautas nams, aicina uz Andra Buļa dzejas lasījumu, Ērika Upenieka mūzikas pavadījumā

Tukuma TIC

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Dodies izjādēs zirga mugurā un aplūko apkārtni no cita skatupunkta!

Bauskas TIC

Skyline Bar brančs

Skyline Bar brančs

Pie mums varēsi baudīt gardus ēdienus, dzērienus, dzīvo mūziku un Rīgas panorāmas skatus. Informācija par datumiem un rezervācijām: skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Multimediāla izrāde

Multimediāla izrāde "MULTIKOSMOSS" Tukumā

1.oktobrī Tukuma kultūras namā plkst. 12:00 norisināsies aizraujoša, interaktīva un pamācoša bērnu izrāde latviešu valodā “Multikosmoss"!

Tukuma TIC

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Rudens ir iesācies, biežāk dzirdam skolēnu čalas un sākam pamazām atgriezties pasākumu un izstāžu baudīšanas virpulī siltās, mājīgās telpās. Āpkopojums >>

Tukuma TIC

Velobrauciens

Velobrauciens "Ieriteņo rudenī"

30. septembrī Smiltenes tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā “Ieriteņo rudenī”, kas šogad ieripo savā desmitgadē!

Smiltenes TIC

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Ko apmeklēt Jēkabpils pilsētā un novadā skolēnu grupām? Piedāvājam ielūkoties apkopotās vienas dienas brauciena idejās. 

Jēkabpils novada TIC

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

Tradicionālās Miķeļdienas svinības šogad norisināsies Brīvības laukumā Tukumā.

Tukuma TIC

Satiec Bausku rudenī!

Satiec Bausku rudenī!

Klāt jaunākais Bauskas novada apceļošanas un iedvesmas žurnāls!

Bauskas TIC

"Gada izrāviens" Tūrisma fakultātei

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns saņem atzinību “Gada izrāviens”

Biznesa augstskola Turība

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -