Guna Kaše | 2023.09.11
Ļoti agresīvi braucēji, kuri bieži pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus – tā par motociklistiem domā gandrīz puse jeb 45 % Latvijas iedzīvotāju, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO veiktā aptauja*. Vienlaikus līdz augusta beigām ERGO atlīdzībām pieteikts par 22 % mazāk negadījumu ar mototransporta iesaisti nekā pērn šajā periodā, kas ir signāls, ka braukšanas kultūra uzlabojas.
Aptauja, kurā iedzīvotāji tika aicināti novērtēt motociklistu braukšanas kultūru, norāda uz to, ka motobraucēju tēls sabiedrības acīs ir drīzāk negatīvs. Tomēr rezultātos jaušama arī pozitīva nots, jo salīdzinoši liela daļa aptaujāto uzskata, ka moto braukšanas kultūrai kopumā drīzāk ir tendence uzlaboties, nevis pasliktināties.

8 naktis ar lidojumu no Rīgas // Īstais brīdis atklāt sapņu salu Maurīciju // 💰 Cena no 1549 € / pers.
EUR 1549 | Estravel Latvia
Motobraucēju apdraudēti
38 % aptaujāto atzinuši, ka, piedaloties ceļu satiksmē kā autovadītāji vai kājāmgājēji, ir piedzīvojuši situācijas, kurās motociklisti viņus apdraudējuši. Autovadītāji šo apdraudējumu izjutuši vairāk (25 %) nekā gājēji (13 %). Savukārt sadalījumā pa Latvijas reģioniem Zemgales iedzīvotāji nepatīkamas, ar motociklistu braukšanas kultūru saistītas, situācijas satiksmē piedzīvojuši visbiežāk (43 %). Zemgalei seko Kurzeme, Rīga, Pierīga, Vidzeme, bet vismazāk ar apdraudējumu no motociklistu puses saskārušies Latgales iedzīvotāji – 32 %.
Stereotipi vai patiesība?
Raksturojot, kādi ceļu satiksmē ir motociklu vadītāji, lielākā daļa jeb 45 % aptaujāto norāda, ka motociklisti ir agresīvi braucēji, kuri bieži pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus. Aptuveni trešdaļa jeb 32 % respondentu motociklistus vērtē neitrāli, un tikai 18 % – pozitīvi, uzskatot, ka motobraucēji ir pieklājīgi un ievēro noteikumus. Visnegatīvāk pret motociklistiem noskaņoti vecāka gada gājuma cilvēki (60-74 gadu vecumā), bet vislabvēlīgākie ir iedzīvotāji 30-39 gadu vecumā.
Savukārt respondentu atbildes uz jautājumu par motociklistu braukšanas kultūras maiņu iezīmē pozitīvāku tendenci. 35 % aptaujāto ir drīzāk optimistiski, uzskatot, ka motobraukšanas kultūra mainās uz labo pusi un motociklisti arvien vairāk rēķinās ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Tiesa, 22 % jeb katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ir pretējās domās, norādot, ka, viņuprāt, motociklisti kļūst tikai pārgalvīgāki, bet 37 % uzskata, ka braukšanas kultūrā pēdējo gadu laikā nav novērojamas būtiskas izmaiņas. Viskritiskākie šajā jautājumā ir zemgalieši, bet vispozitīvāk noskaņoti Vidzemes un Kurzemes iedzīvotāji.
Uzmanību – rudens lapas un KASKO
Braukšanas kultūra ir cieši saistīta ar ceļu satiksmes negadījumu skaitu. Šogad būtiski, par 22 %, samazinājies ERGO pieteikto KASKO, OCTA un nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību skaits par negadījumiem, kuros iesaistīts mototransports. Līdz augusta beigām saņemti 87 šādi pieteikumi. Galvenokārt tajos bijuši iesaistīti motociklisti, bet daudz retāk – motorolleru un mopēdu vadītāji. Negadījumi bijuši visdažādākie, gan motobraucēju, gan autovadītāju izraisīti, tomēr starp tiem iezīmējas dažas biežākās situācijas. Piemēram, motociklisti nepaspēj laikus noreaģēt un nobremzēt brīdī, kad priekšā braucošie auto strauji samazina ātrumu. Motociklisti bieži nepamana autovadītāju plānotos manevrus, un otrādi – autovadītāji spogulī nepamana motociklus. Tāpat motociklu un auto sadursmes bieži notiek, automašīnām veicot kreiso pagriezienu.
ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis skaidro: “Ņemot vērā, ka pērn no visiem gada mēnešiem tieši septembrī saņēmām visvairāk šādu pieteikumu, sākoties rudens sezonai, aicinām motobraucējus būt īpaši uzmanīgiem un parūpēties par savu drošību. Laikam kļūstot mitrākam un tumšākam, jāpārliecinās, ka transportlīdzekļa riepas un lukturi ir atbilstošā kārtībā, kā arī jāievēro lielāka distance no priekšā braucošajām automašīnām. Jābrauc lēnāk nekā pavasarī vai vasarā, lai izvairītos no saslīdēšanas uz rudens lapām. Tāpat atgādinām, ka ir virkne situāciju, tostarp saslīdēšana, kurās nespēj palīdzēt OCTA, bet zaudējumu kompensēšanai nepieciešana motociklu KASKO apdrošināšana. Tā ietver arī tehnisko palīdzību uz ceļa un motocikla zādzības, apzagšanas un uguns risku, kas ir aktuāli arī ziemas periodā, pēc motosezonas noslēguma. Iekļaujot ERGO KASKO polisē motocikla zādzības risku, tam, tāpat kā transportlīdzekļa bojāejas gadījumā, tiek noteikts 0% pašrisks.”
*Aptauju pēc ERGO pasūtījuma veica tirgus pētījumu kompānija “Norstat Latvija”, 2023. gada augustā tiešsaistē visā Latvijā aptaujājot 1009 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Ventspils valstspilsētas pašvaldība izdod jauno fotoalbumu “Ventspils 700+35”. Fotoalbumā iekļauti 316 fotoattēli, ko radījuši 67 autori.
Ventspils TIC

Jūrmalas izstāžu zālēs un brīvdabas telpās skatāma plaša vasaras programma – laikmetīgā māksla, fotogrāfija, vēsture, arhitektūra un personību stāsti Jūrmalā.
Jūrmalas TIC

Izbaudi aktīvu atpūtu Bauskas novadā – pastaigu takas, parkus, diskgolfu, velo maršrutus, laivu braucienus un citas aktivitātes dabā visos gadalaikos.
Bauskas TIC

No 31. jūlija līdz 1. augustam ziemeļvidzemes pērle Rūjiena aicina uz pilsētas svētkiem! Svētku tirdziņš 1. augustā.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

⭐Ziema tik pat karsta kā vasara! Rezervē savu ziemas atvaļinājumu līdz 4.augustam un izmanto -50EUR atlaidi rezervācijai
Coral Travel Latvia

14. augustā plkst. 21.00 Valmiermuižas alus dārzā smagās mūzikas vakars ar vietējām grupām – “Hope Dies Last”, “Ilonas Maska” un “as.always”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Atklāj 7 aktīvās atpūtas vietas Bauskas novadā – velo noma, kvadriciklu izbraucieni, autotrase un citi piedzīvojumi visai ģimenei.
Bauskas TIC

Atgriežoties mājās pēc šīs programmas, arī turpmāk vēlēsieties gatavot un ēst veselīgāk, neatteikties no vingrošanas un turpināt jaunos dzīvesveida paradumus.
EUR 378 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Atklāj Bauskas vecpilsētu, pili, rātslaukumu un gleznainās upju ainavas, dodoties tematiskajā pastaigu maršrutā pa pilsētu.
Bauskas TIC

Maršruts „Liepāja – kā pa notīm!” ir vienkāršākais veids, kā apskatīt Liepāju un iepazīt ievērojamākās vēstures, kultūras un arhitektūras vērtības.
Liepājas reģiona TIB

Atklāj ūdensaktivitātes Jūrmalā – SUP, kajakus, laivas, jahtas, veikbordu, niršanu, purva maršrutus un ūdenspriekus visai ģimenei.
Jūrmalas TIC

1. un 2. augustā Valmieras novadā jau sesto reizi norisināsies Mājas kafejnīcu dienas, kurās apmeklētāji varēs izbaudīt 20 dažādu mājas kafejnīcu piedāvājumu.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ziemas sezona ir atvērta! Atklāj savu brīvdienu galamērķi ar mūsu plašo viesnīcu piedāvājumu
Coral Travel Latvia
.jpg)
Ekskursiju vilcieniņš VENTSPILS TRAIN kursē katru dienu no plkst. 11.00 līdz 18.00. Lielisks veids, kā iepazīt Ventspili un tās vēsturi!
Ventspils TIC

15. augustā plkst. 18.00 VBO MC Strenču Chapter un Strenču Kultūras centrs aicina uz moto parādi. Pulcēšanās no 17.30 pie dzelzceļa stacijas
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ventspilī dārdēs vairāk nekā tūkstoš zirgspēki – “LuckyBet Dragreisa Festivāla’’ ietvaros, kas norisināsies Pilsētas svētku laikā no 31. jūlija līdz 2. augustam
Ventspils TIC

Ziedu paklāju festivālam, kas no 31. jūlija līdz 2. augustam Ventspils Pilsētas svētku laikā norisināsies Reņķa dārzā, pieteikušies 22 dalībnieki.
Ventspils TIC