Zemkopības ministrs Didzis Šmits apbalvo Latvijas sidrdarus – starptautiskā sidru konkursa NICA uzvarētājus

Asnāte Ziemele | 2023.09.11

Starptautiskā ikgadējā sidru konkursa Nordic International Cider Awards (NICA) uzvarētāji izraudzīti konkurencē starp 251 sidru no 106 ražotājiem 19 valstīs. Konkurss katru gadu notiek kādā no Ziemeļvalstīm vai Baltijas valstītm. Uzvarētāju apbalvošana šogad notika Baltijā lielākās pārtikas izstādes “Riga Food” atklāšanā.

Latvijas sidrdari lieliski realizē mūsu nacionālās bagātības – ābola potenciālu, meistarīgi darot augstas kvalitātes sidrus. Lai arī Latvijā sidra darīšanai ir tikai aptuveni divdesmit gadu vēsture, esam līdzvērtīgi konkurenti valstīm, kur sidra kultūra sakņojas senās tradīcijās.

NICA konkurence

Konkurence bija plaša ne tikai sidru skaita, bet arī pārstāvēto vastu ziņā, kas apliecina konkursa starptautisko atpazīstamību. Visplašāk pārstāvēta konkursā bija Norvēģija – konkursa rīkotāja pagājušajā gadā – piedaloties 31 ražotājam ar 72 sidra šķirnēm. Sekotājos – Latvija ar 14 ražotājiem un 37 sidriem. Polija pārsteidza ar 20 sidru klāstu no 7 ražotājiem. Zviedrija, Somija, Spānija, Igaunija un Lietuva katra piedāvāja 11-17 sidrus no 5-7 ražotājiem. Līdz 10 sidriem piedāvāja Austrija, Beļģija, Serbija, Čehija, Vācija, Portugāle, Dānija, Itālija, Nīderlande un Francija. Paplašinot robežas ārpus Eiropas un Ziemeļvalstīm, konkursā piedalījās arī sidra darītava no ASV.

Latvijas sidriem – zelts, sudrabs un bronza

Sidri tika vērtēti deviņās kategorijās, žūrijai piešķirot vērtējuma punktus zelta, sudraba un bronzas amplitūdās.

    • Absolūts zelts

Divās no kategorijām absolūti uzvarētāji ar vislielāko punktu skaitu ir mūsējie – Mr. Plūme sidra darītava ar sidru Vintage cider 2021 by Mr. Plūme un Abavas Dārzi ar Abava’s Secret Garden. Uzvarētājiem roku spieda Zemkopības ministrs Didzis Šmits izstādes Riga Food atklāšanā 7. septembrī.  

    • Zelta medaļas

Zelta medaļām nepieciešamos punktus ieguva arī sidrs “Dullais Dauka”- sidra darītava Herbsts, Ābolu-Rabarberu sidrs – Turkalnes muižas klēts.

    • Sudraba medaļas

Mūsu 11 sudraba medaļnieki: sidrs “Savvaļā” – sidra darītava Abuls, Cidoniju sidrs – sidra darītava Lauskis,  vidēji sauss ābolu sidrs “Abavas apiņos”– Abavas Dārzi, Mr. Plūme salds negāzēts sidrs, Ābolu-upeņu pussaldais sidrs – Sabiles sidrs, Kerr – Urtica (Sidra darītava Abuls), ABAVAS Nordic Brut – Abavas Dārzi, “Naturālists” – Urtica (sidra darītava Abuls), Wild Perry “Savvaļas bumbieris” – sidra darītava Mūrbūdu Sidrs, Perry 2021 by Mr. Plūme - Mr. Plūme sidra darītava, “Plūsis” – sidra darītava Herbsts.

    • Bronzas medaļas

Bronza 13 mūsējiem: Ezera brut sidrs – Latvijas Sidrs, organiskais sidrs “Jēpis” – SIA Pienjāņi, sidra darītavas Tālava pussauss ābolu sidrs – sidra darītava Tālava, sidra darītavas Abula Ābols pussauss sidrs, Ābolu-cidoniju sidrs – Turkalnes muižas klēts, Aroniju sidrs – sidra darītava Lauskis, Apiņu sidrs – dzērienu darītava Zilver, Ābolu sidrs ar apiņiem – sidra darītava Tālava, Aroniju sidrs – Mūrbūdu Sidrs, Mežābolu sidrs – dzērienu darītava Zilver, Gardener’s Craft Cider Pear&Apple – Sabiles sidrs, Kokmuižas bezalkoholiskais sidrs ar apiņiem “Jaunā strāva” – sidra darītava Mūrbūdu Sidrs, Tālavas bezalkoholiskais ābolu sidrs - sidra darītava Tālava.

Starptautiskā sidru konkursa NICA uzvarētāji visās kategorijās

Zelta medaļu ar vislielāko punktu skaitu savā kategorijā ieguva:

    • Rudu cider / Rudenstams Bär och Frukt/ Zviedrija - uzvarētājs kategorijā  Acid Dominant / Skābās Garšas Dominante

Sidri, kas ražoti no kulinārijas, deserta vai galda āboliem, ar augstu skābes saturu. Raksturīgi šī stila sidri ir klasiskais norvēģu sidrs, jaunās pasaules sidri, mūsdienu sidri, Anglijas austrumu sidri, vācu Apfelwein.

    • 57/2 Brudeferd / Store Naa Siderkompani / Norvēģija - uzvarētājs kategorijā Flavoured Ciders / Aromatizētais Sidrs

Aromatizēti sidri (apiņu / garšaugu / garšvielu / augu sidrs), kam pievienotas dabīgas citu augļu un augu garšas piedevas fermentācijas laikā vai pēc tās.

    • ABAVAS SECRET GARDEN, sausais pet-nat / Abavas Dārzi / Latvija un Jaanihanso Sec Methode Traditionnelle / Jaanihanso / Igaunija

uzvarētāji kategorijā Pet Nat / Dzirkstošais Sidrs

Sidri, kas gāzēti pudelē, izmantojot tradicionālo metodi.

    • Vintage cider 2021 by Mr. Plūme / Mr. Plūme sidra darītava / Latvija - uzvarētājs kategorijā  Tannin Dominant / Tanīna Dominante

Sidri, kas ražoti galvenokārt no rūgtensaldiem vai rūgteniem sidra āboliem, kas bagāti ar tanīniem:  tradicionālais West Country stila sidrs, Bretaņas un Normandijas sidri.

    • Apfel-Quitte Cider / Böhm Ciderwerkstatt / Vācija - uzvarētājs kategorijā Fruit Wines & Perries / Augļu Vīns un Perijs

Fermentēti alkoholiskie dzērieni, kas izgatavoti no dažādām pamata sastāvdaļām, izņemot vīnogas vai ābolus. Tiem var būt arī papildu aromāti, kas iegūti no augļiem, ziediem un augiem.

    • Bizi Goxo 2017 / Zapiain / Spānija un Lepola Vega Ice Cider / Lepola Drinks / Somija - uzvarētāji kategorijā  Ice Ciders / Ledus Sidrs

Sidri ar augstu salduma līmeni un parasti augstāku alkohola saturu nekā vairumam citu sidru. Tas tiek panākts, sasaldējot ābolu sulu un turpmāk kontrolējot fermentāciju.

    • Joanes de Zapiain 2022 / Zapiain / Spānija - uzvarētājs kategorijā Natursider / Dabīgais Sidrs

Ar dabīgajiem raugiem fermentēti sidri, kam nozīmīgu garšas vai aromāta daļu veido fermentācijas rezultātā iegūtais skābums, piemēram, Astūrijas Sidra Natural, Basku Sagardoa.

    • Dabinett Barrel-Aged Cider / Tall Ship Craft Cider/Fjordfolk Mikrobryggeri / Norvēģija - uzvarētājs kategorijā  Wood or Barrel-Aged / Nogatavinātais Sidrs

Sidri, kam īpašo garšu vai aromātu piešķir nogatavināšana noteikta koka mucā.

    • Hermanshaug / Aga sideri / Norvēģija - uzvarētājs kategorijā Open Class / Brīvais Stils

Sidri, kas neatbilst nevienai citai sidru kategorijai. Šai klasei nav noteikti salduma parametri.

Skatiet informāciju par NICA2023 uzvarētājiem konkursa vietnē:

https://www.celotajs.lv/en/conf/NICA/results

Svētki sidra darītājiem

Šogad lielākā daļa konkursa dalībnieku ne tikai sūtīja uz konkursu savu sidru paraugus, kā tas ierasts, bet arī paši ieradās Rīgā, lai tiktos ar amata brāļiem un baudītu konkursa pavadošo programmu. Kopumā 80 dalībnieku piedalās dažādos pasākumos – Sidra Festivālā ar degustācijām, seminārā par sidra nozares aktualitātēm, pieredzes apmaiņas braucienos uz sidra darītavām Vidzemē un Kurzemē, kā arī kopīgās vakariņās draudzīgā un neformālā gaisotnē, svinot sidra svētkus.

Latvija turpina sevi jaudīgi pieteikt starptautiskajā sidra pasaules ainā un sidrs kļūst par vienu no mūsu valsts atpazīstamības zīmēm. Jācer, ka arī pašu mājās vēl straujāk augs interese iepazīt daudzveidīgo sidru pasauli un vēlme lepoties ar īsto ābolu sidru.

Sekojiet mums:

Facebook: https://www.facebook.com/nica.cider un https://www.facebook.com/Laukucelotajs

Instagram: https://www.instagram.com/nicacider/

Avots: Celotajs.lv


celojumubode - 3813
Aktuālās izstādes Liepājā

Aktuālās izstādes Liepājā

Iepazīsties ar šī brīža aktuālajām izstādēm Liepājā – ieplāno un iedvesmojies!

Liepājas reģiona TIB

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Kāp vilcienā un dodies uz Vidzemes ziemeļaustrumiem – uz Gulbeni, kur sagaidīs aizrautīgi tūrisma speciālisti un uzņēmēji, ļaujot izbaudīt lielisku atpūtu!

Gulbenes novada TIC

Vairāk nekā 50

Vairāk nekā 50 "geocaching" slēpņi Bauskā!

Piedalies mūsdienu dārgumu medībās un atklāj Bauskas novadu no jauna!

Bauskas TIC

Tornī gleznu izstāde “Gaismas frekvences”

Tornī gleznu izstāde “Gaismas frekvences”

No 23. aprīļa līdz 26. maijam Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē skatāma gleznu izstāde “Gaismas frekvences”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI

KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI

24.,25.MAIJĀ KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI 2024 "KARNEVĀLS KANDAVĀ".

Tukuma TIC

Iepazīsti Piebalgu

Iepazīsti Piebalgu "Tava diena Piebalgā!"

Piedzīvo gleznaino Piebalgu kā vēl nekad ar "Tava diena Piebalgā" 1.-2. jūnijā! ☀️ Apmeklē 10 Piebalgas uzņēmējus aizraujošā spēlē un dodies velo ekspedīcijā!

Cēsu TIC

SARĪKO PIKNIKU ABAVAS ābeļdārzā

SARĪKO PIKNIKU ABAVAS ābeļdārzā

Droši brauc ciemos uz ABAVAS vīna darītavu ar visu savam personīgajam piknikam nepieciešamo un atrodi sev vistīkamāko ābeli, zem kuras baudīt pavasara ziedoni

Tukuma TIC

Nostalgy SĀKAS GRILĒŠANAS SEZONA!

Nostalgy SĀKAS GRILĒŠANAS SEZONA!

Lapmežciemā kafejnīcā "Nostalgy" maijā sākas grilešanas sezona. Brauc ciemos!

Tukuma TIC

Satiksimies Jelgavā!

Satiksimies Jelgavā!

No 24. līdz 26.maijam ar bagātīgu svētku programmu svinēsim Jelgavas 759. dzimšanas dienu!

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

"Ragakrasts" brīvdienu mājas Mērsragā

Ģimenēm ar bērniem draudzīgas, gaumīgas, labiekārtotas mājiņas Mērsragā www.ragakrasts.lv

Tukuma TIC

Mazsalaca Youth band un draugu koncerts

Mazsalaca Youth band un draugu koncerts

26. maijā plkst. 16.00 Mazsalacas Kultūras centrā aicinām uz orķestra Mazsalaca Youth band un draugu koncertu! Solisti: Paula Saija, Matīss Žilinskis un citi.

EUR 3.00 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Nometnes & sporta spēles Bauskas novadā

Nometnes & sporta spēles Bauskas novadā

Plāno nometnes & sporta spēles Bauskas novadā!

Bauskas TIC

KUKUL ceptuve TUKUMĀ!

KUKUL ceptuve TUKUMĀ!

Meklē vietu, kur nobaudīt smalkmaizītes, bulciņas, maizīti, cepumiņus vai sāļās uzkodas kopā ar gardu, smaržīgu kafiju vai tēju? Kukul Elizabete Tukumā!

Tukuma TIC

Mūsdienu Latvijas garšas. Gardēžu pasākums

Mūsdienu Latvijas garšas. Gardēžu pasākums

Visas vasaras garumā, katru trešdienu gardēžu pasākumi angļu valodā. Gatavo kopā ar šefpavāru Mūsdienu Latvijas garšas. Gan individuāliem viesiem, gan grupām.

EUR 79 | Viesistaba

KONCERTPROGRAMMA VIOLETS Jaunmoku pilī

KONCERTPROGRAMMA VIOLETS Jaunmoku pilī

Burvīgo solistu Ances Krauzes uz Zigfrīda Muktupāvela balsi papildinās Zigfrīda vijoles spēle, bet pie klavierēm uzstāsies pats komponists Jānis Lūsēns.

Tukuma TIC

Piestāj kādā no hosteļiem Bauskas novadā!

Piestāj kādā no hosteļiem Bauskas novadā!

Ja dodies ceļā vai vienkārši vēlies pārnakšņot!

Bauskas TIC

Bauska aicina baudīt pilsētas svētkus!

Bauska aicina baudīt pilsētas svētkus!

Esi aicināts svinēt Bauskas pilsētas un novada svētkus kopā! Foto:N.Veiss

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -