Uzbūvēt neiespējamo: pēdējo gadu iespaidīgāki inženierijas sasniegumi

Uzbūvēt neiespējamo: pēdējo ga

Foto: National Geographic | Autors: Tija Ezeriņa | 2023.09.11

Pēdējos gados Tuvajos Austrumos ir uzceltas vairākas elpu aizraujošas būves – 828 metrus garš Burdžhalīfa debesskrāpis Dubaijā, “Luvra” Abū Dabī un citas ne mazāk vērienīgas celtnes, taču iespaidīgas būves top ne tikai tur, arī tepat Eiropā un pāri okeānam - Amerikas Savienotajās Valstīs, vēsta kanāls “National Geographic”.

No pasaulē lielākā kruīza lainera "Icon of the Seas" būvniecības Somijā līdz revolucionārajam tunelim cauri Alpiem uz Itālijas un Austrijas robežas – tehnoloģiju sniegtās iespējas un inženieru tehniskās zināšanas palīdz īstenot dzīvē fantastiskas konstrukcijas. 

Savukārt Amerikas Savienotajās Valstīs ir tapusi pēdējo gadu iespaidīgākā celtne ir MSG sfēra Lasvegasā, kurā jau septembra beigās sāksies leģendāras īru grupas “U2” koncertu sērija.

Jauns kanāla “National Geographic” raidījums “Būvējot neiespējamo ar Danielu Ešvilu” piedāvā ielūkoties pasaulē neparastāko būvju un konstrukciju tapšanas aizkulisēs. Raidījuma vadītājs ir inženieris no Lielbritānijas – Daniels Ešvils, kurš, demonstrējot arhitektūras brīnumus, sola lauzt skatītāju priekšstatus par to, kas ir iespējams.

Raidījuma “Būvējot neiespējamo ar Danielu Ešvilu” pirmizrāde pirmdien, 11. septembrī, plkst. 22.00 kanālā “National Geographic”!  Gaidot pirmizrādi, kanāls “National Geographic” aicina iepazīties ar pēdējo gadu iespaidīgākām būvēm!

Garākais dzelzceļa tunelis

Vēl deviņus gadus – līdz 2032. gadam – turpināsies pasaulē garāka dzelzceļa tuneļa būvniecība. Vērienīgais projekts uz Austrijas un Itālijas robežas tika uzsākts pirms 16 gadiem – 2007. gadā. Plānots, ka pēc pabeigšanas tunelis, kas vedīs cauri Alpiem, būs 64 metrus garš.

Jaunais tunelis ļaus vilcieniem šķērsot Alpus daudz ātrāk. Proti, pasažieriem, kas pēc tuneļa uzbūves ceļos no Insbrukas Austrijā uz Bolcāno Itālijā, ceļā pavadītais laiks samazināsies no pašreizējām divām stundām uz 50 minūtēm.

Projekta izmaksas 2021. gadā tika lēstas 7,7 miljardu eiro apmērā, taču sagaidāms, ka līdz 2032.gadam tas pieaugs par vēl teju miljardu eiro un abu valstu, kā arī Eiropas Savienības nodokļu maksātājiem izmaksās 8,3 miljardus eiro.

Garākais gaisa kuģis

Pirmā un Otrā pasaules kara starplaikā dirižabļus izskatīja kā alternatīvu lidmašīnām – ar tiem varēja pat aizlidot no Eiropas uz ASV. Šādi reisi pāri okeānam turpinājās līdz 1937. gada 6. maijam, kad Leikhērstas lidostā avarēja dirižablis „Hindenburgs”.

Jāatzīmē, ka tas bija līdz pat šim brīdim lielākais jebkad uzbūvētais lidaparāts. Tas bija 245 metrus garš, tikai mazliet īsāks par bēdīgi slaveno kuģi „Titāniks”. “Hindenburgs” varēja sasniegt ātrumu 135 km/h un pārvadāt līdz pat 100 tonnām kravas.

“Hindenburga” katastrofā gāja bojā 36 cilvēki - 13 pasažieri, 22 apkalpes locekļi un viens lidostas darbinieks. Jāpiebilst, ka lielākā daļa gaisa kuģī lidojošo cilvēku – 62 – izdzīvoja, taču guva smagus apdegumus un citas traumas.

Lai gan līdz Otrajam Pasaules karam divi citi vācu dirižabļi - „Grāfs Cepelīns” un „Grāfs Cepelīns II” – vēl turpināja pārvadāt pasažierus, „Hindenburga” katastrofa iezīmēja dirižabļu pasažieru pārvadājumu ēras beigas.  

Bet, kā zināms, viss jaunais ir labi aizmirstais vecais. Proti, mūsdienās šīs pasažieru un kravu pārvadājumu veids gatavojas piedzīvot savu renesansi. Pateicoties kompānijas “Google” līdzdibinātāja Sergeja Brina finansiālajam atbalstam, Kalifornijā entuziastu komanda ir pabeigusi pilnībā elektriska dirižabļa būvniecību.

Tiek lēsts, ka 122 metrus garais un 28 tonnas smagais gaisa kuģis “Pathfinder 1”, kuru plāno testā režīmā palaist gaisā vēl šogad, var radīt apvērsumu gaisa satiksmē, jo tas būs garākais lidaparāts pasaulē. Jāpiebilst, ka garākā lidmašīna, kas pašlaik ir ekspluatācijā, ir "Boeing 747-8" ar 76 metriem.

Pēc Brina ieceres, “Pathfinder 1” varētu jau tuvākajā nākotnē videi draudzīgā veidā pārvadāt kravas, kā arī piegādāt preces uz dabas katastrofu skartajām zonām. Iespējams, kādreiz šādu gaisa kuģu luksusa versijas varētu pārvadāt pasažierus, kuri vēlas nesteidzīgi pāris dienās aizlidot, piemēram, no Londonas uz Ņujorku.

Pasaulē lielāka sfēriskā struktūra

Kopā ar raidījuma “Būvējot neiespējamo ar Danielu Ešvilu” vadītāju skatītāji varēs ielūkoties pēdējo gadu vērienīgākās konstrukcijas – MSG Sfēras – projektēšanas un būvēšanas aizkulisēs. Būvniecības izmaksas ir teju tikpat iespaidīgas kā pati konstrukcija, proti, tie ir 2,3 miljardi ASV dolāru (aptuveni 2,1 miljardi eiro).

Sākumā bija plānots, ka izmaksas būs 1,2 miljardi dolāru (1,1 miljardi eiro), taču pasaules notikumu dēļ tās ir vairāk nekā dubultojušās. Jāpiebilst, ka sfēra ir dārgākā celtne, kas jebkad uzcelta Nevadas štatā. 

Sfēra atrodas “grēku pilsētā” Lasvegasā, un tā ir 111 metrus augsta un 157 metrus plata. To projektēja globāla arhitektūras firma, kas iepriekš ir veidojusi pasaulē labākās sporta arēnas. Uz sfēras korpusa ir izvietotas 1,2 miljoni gaismas diožu, kas uz tās ļauj veidot dinamiskus attēlus – tā var būt gan Mēness, gan basketbola bumba, gan ķirbis, gan daudz kas cits.

Savukārt sfēras iekšpusē ir vietas 18 600 skatītājiem, tur notiks koncerti un citi pasākumi. MSG sfēras vērienīgais atklāšanas pasākums notiks šāgada septembra beigās ar īru grupas “U2” koncertu. Tas aizsāks 25 koncertu sēriju, kas ilgs līdz pat decembra vidum. 

Lielākais kruīza kuģis 

Šā gada jūnijā ūdenī nolaists lielākais kruīza kuģis pasaulē “Icon of the Seas”, kurš savus pirmos pasažierus uzņems jau pavisam drīz – nākamā gada janvārī.  Tikmēr vairāk nekā 450 dažādu jomu speciālistu veic slodzes testus kuģa galvenajiem dzinējiem, turbīnām, korpusam un drošības laivām. 

Kuģa svars ir 250 000 tonnas, un tas spēj pārvadāt līdz pat 7500 viesu un 2500 apkalpes locekļu. Iespaidīgs ir ne tikai “Icon of the Seas” svars un izmērs, bet arī tā izklaižu klāsts. Pasažieri varēs atpūsties arī vienā no vairākiem ūdens atrakciju parkiem, piemēram, tropiskajā “Aqua Dome” vai "Thrill Island", kurš aprīkots ar sešu kategoriju slidkalniņiem. Tāpat uz kuģa paredzētas gan  pieaugušo atpūtas zonas, gan sērfošanas simulators un citas izklaides iespējas.  

Jāpiebilst, ka “Icon of the Seas” būs pirmais kuģis savā kruīza klasē, tādēļ tuvākajos gadus otrs tāds milzonis nav sagaidāms. Kopā ar Danielu Ešvilu skatītāji dosies uz Somijas pilsētu Turku, kur notika šī vērienīgā kuģa būvēšana, un ieraudzīs, kā izdevies radīt tādu iespaidīgu konstrukciju. 

Tāpat atraktīvais inženieris aizvedīs uz Losandželosas jaunākā futbola stadiona un Dienvidāfrikas tilta, kā arī citu iespaidīgu celtņu būvlaukumiem.  Aizraujošā raidījuma “Būvējot neiespējamo ar Danielu Ešvilu” pirmizrāde pirmdien, 11. septembrī, plkst. 22.00 kanālā “National Geographic”!

Avots: National Geographic


Valmiera - 3773
2 nakšu SPA atpūta ar vakariņām

2 nakšu SPA atpūta ar vakariņām

2 naktis viesnīcā, 2 personām, brokastis un vakariņas, spa un atpūtas piedāvājums

EUR 320 | Estravel Latvia

Kalnu slēpošana Slovākijā

Kalnu slēpošana Slovākijā

5 dienas slēpošana Augstajos un Zemajos Tatros. Pēc grupas vēlēšanās – termālie baseini, stalaktītu alas, nacionālās vakariņas.

EUR 335 | Latvia Tours

Nesteidzīga atpūta pie dabas

Nesteidzīga atpūta pie dabas

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā dažas idejas, kur baudīt dabu Augšdaugavas novadā.

TAKA

“Pēcpusdiena ar mēru”!

“Pēcpusdiena ar mēru”!

29. septembrī Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks aicina uzņēmējus uz diskusiju pasākumā “Pēcpusdiena ar mēru”!

Valmieras TIC

Nevainojamas pludmales un gardas paeljas!

Nevainojamas pludmales un gardas paeljas!

Barselona ir burvīga piejūras pilsēta ar plašu kultūru, pasakainu arhitektūru un plašu pasaules klases dzērienu un ēdienu piedāvājumu.

EUR 389 | Latvia Tours

Luksus kruīzi ar Silversea

Luksus kruīzi ar Silversea

Ekspedīcijas un klasiskie kruīzi // Unikāli maršruti // augstākās klases apkalpošana //

EUR 3650 | Estravel Latvia

Velomaršruts

Velomaršruts "Vidussēlijas mazais loks"

27. augustā notika velomaršruta Nr. 791 “Vidussēlijas mazais loks” atklāšana. Pasākumā piedalījās 50, entuziasma pilni, aktīvās atpūtas piekritēji.

TAKA

Kodolraķešu bāzē Zeltiņos ar gidu!

Kodolraķešu bāzē Zeltiņos ar gidu!

Kodolraķešu bāzi Zeltiņos, ekskursijas laikā izzināsiet, kur tika montētas kodolgalviņas un kā transportētas un citus interesanti faktus.

EUR 2.00 | Alūksnes TIC

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Super Sale

Super Sale

Rezervē un saņēm 15% atlaidi

Bellevue Park Hotel Riga

Pludmales atpūta Zanzibārā

Pludmales atpūta Zanzibārā

Jau no 18.10.! Tirkīzzils ūdens un balto smilšu pludmales, unikāla kultūra un daba!

EUR 1420 | Latvia Tours

Ēģipte - Atpūta kūrortos

Ēģipte - Atpūta kūrortos

Agrās rezervēšanas cenas // Atpūta pludmalē un ekskursiju piedāvājumi // 7 naktis - 2023. un 2024. gads.

EUR 485 | Estravel Latvia

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Katru sestdienu un svētdienu plkst. 12.00, gids ar zaļi sarkano Liepājas karodziņu rokās gaidīs pie koncertzāles “Lielais dzintars”, Radio ielā 8.

Liepājas reģiona TIB

Brīvdienas Barselonā

Brīvdienas Barselonā

7 naktis izvēlētajā viesnīcā, transfēri, brokastis un īpašais piedāvājums // 01.11.2023. – 31.03.2024.

EUR 858 | Estravel Latvia

Club Med Bodrum

Club Med Bodrum

Šī ir lieliska vieta romantiskai atpūtai divatā vai jautrai atpūtai ar draugiem. Aktīvās izklaides, kultūras atklājumi un dabas skaistums jūs sagaidīs kūrortā

EUR 860 | Latvia Tours

SPA atpūta Taizemē

SPA atpūta Taizemē

Tūkstošiem gadu laikā uzkrātas zināšanas un pieredze Jūsu labsajūtai un veselībai. Atpūta Taizemē.

EUR 2950 | Estravel Latvia

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija!

Itālijas dienvidi - Bari un Apūlija!

Ceļojums piemērots visiem, kas ilgojas pēc saules un patīkamas gaisa temperatūras Itālijas atvasarā, mīl krāšņus dabasskatus patīk itāliešu kultūra

EUR 799 | Latvia Tours

Amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi”

Amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi”

28. septembrī plkst. 20.00 Kocēnu Kultūras namā notiks Bērzaines Tautas nama amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi” (režisors Andris Liepiņš).

Valmieras TIC

Izglītības iestāžu darbiniekiem

Izglītības iestāžu darbiniekiem

Ja par savu darba vietu sauc kādu izglītības iestādi, izmanto rehabilitācijas centra "Jaunķemeri" īpašo piedāvājumu un palutini sevi. www.jaunkemeri.lv

EUR 300 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Pludmales atpūta Jordānijā

Pludmales atpūta Jordānijā

Galvenā Akabas priekšrocība – lieliskas atpūtas iespējas, ūdens izklaižu daudzveidība un kultūras tūrisms.

EUR 675.00 | Latvia Tours

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -