2022. gadā par 52 % pieaudzis Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor rezervēto viesnakšu skaits Latvijā

2022. gadā par 52 % pieaudzis

Foto: Pixabay.com | Autors: stat.gov.lv | 2023.09.12

Latvijā 2022. gadā tika pavadīts 1,1 milj. viesnakšu (1), kas rezervētas kādā no četrām digitālajām platformām – Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) un Eiropas statistikas biroja Eurostat sadarbības projektā iegūtie dati. Tas ir par 52,1 % vairāk nekā 2021. gadā, kad rezervēto viesnakšu skaits bija 700,9 tūkst., un par 20,3 % mazāk nekā 2019. gadā pirms pandēmijas, kad rezervēto viesnakšu skaits sasniedza 1,3 milj. nakšu.

Dati sniedz informāciju par četrās digitālajās platformās – Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor – rezervētajām viesnaktīm tādās īstermiņa apmešanās vietās kā viesu dzīvokļi, apartamenti, brīvdienu mājas, atpūtas namiņi, kotedžas un tamlīdzīgās mītnes, neiekļaujot viesnīcas un tām pielīdzinātas mītnes, kā arī kempingus. Datos redzama Covid-19 ietekme – straujš kritums 2020. gada martā, aprīlī, gada nogalē un 2021. gada sākumā, tomēr jau 2022. gada sākumā un sezonā kopumā vērojams rezervēto nakšu skaita pieaugums. Arī februārī publicētie CSP dati par Latvijas viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību 2022. gadā uzrādīja viesu pavadīto nakšu pieaugumu par 63,2 %, salīdzinot ar iepriekšējo gadu (2).

2022. gadā atkal palielinājies ārvalstu viesu rezervēto nakšu īpatsvars – 72,9 % no viesnaktīm, savukārt vietējie viesi rezervēja 27,1 % nakšu. Salīdzinājumam 2021. gadā pusi (50,5 %) viesnakšu rezervēja vietējie viesi, pusi (49,5 %) – ārvalstu, bet pirms pandēmijas 2019. gadā ārvalstu viesi rezervēja 87,4 % no visām naktīm. Vidēji viena rezervācija šajās mītnēs 2022. gadā bija 7 naktis, t.sk. ārvalstu viesiem – 8,7 naktis, bet vietējiem – 4,6 naktis. Vidējais rezervēto viesnakšu skaits raksturo vienas rezervācijas apjomīgumu un tiek iegūts dalot kopējo rezervēto viesnakšu skaitu ar rezervāciju skaitu. Lielākoties rezervētās mītnes ir ar ietilpību līdz 10 gultas vietām (92,4 % rezervēto nakšu).

Salīdzinot visas trīs Baltijas valstis, vislielākais rezervēto nakšu skaits 2022. gadā bija Lietuvā – 1,4 milj. nakšu, kam sekoja Igaunija (1,2 milj. nakšu) un Latvija (1,1 milj. nakšu). Tomēr tieši Latvijā apmetās visvairāk ārvalstu viesu – 777,5 tūkst. nakšu (pieaugums 2,2 reizes, salīdzinot ar iepriekšējo gadu). Salīdzinoši Igaunijā rezervēts 730,2 tūkst. ārvalstu viesu nakšu (pieaugums par 97,9 %), bet Lietuvā – 720 tūkst. ārvalstu viesu nakšu (pieaugums par 85,5 %). Visās trīs Baltijas valstīs 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bija vērojams vietējo viesu nakšu skaita samazinājums – Latvijā par 18,4 %, Igaunijā par 7,5 %, Lietuvā par 5,4 %.

2022. gadā 54,4 % no visām viesnaktīm tika pavadītas Rīgā, 20,2 % – Kurzemē, 16,2 %, – Pierīgā, 4,7 % – Vidzemē, 2,9 % – Latgalē, un 1,5 % – Zemgalē. Latvijas iedzīvotāji visvairāk apmetās Kurzemē (35,2 % viesnakšu) un Rīgā (27,4 % viesnakšu). Ārvalstu viesi visvairāk apmetās Rīgā (64,5 % viesnakšu), Pierīgā (15,5 % viesnakšu) un Kurzemē (14,6 % viesnakšu).

Pieejamie dati par sešām pēc iedzīvotāju skaita vislielākajām Latvijas pilsētām Rīgu, Daugavpili, Liepāju, Jelgavu, Jūrmalu un Ventspili liecina, ka 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, visās minētajās pilsētās ir pieaudzis ārvalstu viesu rezervēto viesnakšu skaits (vislielākais pieaugums Rīgā – 2,7 reizes un Daugavpilī – 2,4 reizes), bet samazinājies vietējo viesu rezervēto nakšu skaits (vislielākais samazinājums Jūrmalā – par 40,5 % un Ventspilī – par 25,7 %).

2022. gadā visnoslogotākie mēneši bija jūlijs un augusts, kad rezervēto viesnakšu īpatsvars kopā sasniedza 37,5 %, savukārt janvārī un februārī tas bija vismazākais – kopā tikai 7,3 % no kopējā rezervēto viesnakšu daudzuma.
Latvijā visvairāk viesnaktis rezervējuši ārvalstu viesi no Lietuvas (62,6 tūkst.), Vācijas (48,7 tūkst.), Apvienotās Karalistes (36,8 tūkst.), Francijas (25,1 tūkst.), Igaunijas (15,7 tūkst.), ASV (13,9 tūkst.), Krievijas (13,8 tūkst.), Polijas (11,9 tūkst.) un Spānijas (11,2 tūkst.).

No minētajām četrām platformām visvairāk naktsmītņu Latvijā pieejamas platformā Booking, kurā 2022. gada jūnijā (3) viesiem tika piedāvātas ap 2,7 tūkst. atbilstošo tipu tūristu mītnes (dzīvokļi, viesu un brīvdienu mājas, atpūtas namiņi, kotedžas, jauniešu mītnes u.tml.), kurās pieejams ap 21 tūkst. gultasvietu (4). Aptuveni 54 % no mītnēm ir dzīvokļi.

Dati par rezervētajām viesnaktīm Eiropas Savienības un Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstīs reģionālā un pilsētu līmenī 2018.–2022. gadā un plašāka informācija par projektu pieejama Eurostat tīmekļa vietnē sadaļā “Experimental Statistics”.

1 Kopējo viesnakšu (guestnights) skaitu iegūst reizinot rezervētās naktis (nights) ar personu skaitu, kas apmetās rezervētajā naktsmītnē.

2 CSP 15.02.2023 publicētā preses relīze par viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību 2022. gadā

3 Dati no naktsmītņu rezervēšanas platformas par attiecīgo periodu datu iegūšanas brīdī 2022. gada jūnijā. Pētījumā iekļautās mītnes – viesu dzīvokļi/apartamenti, brīvdienu, lauku mājas un citas līdzīgās mītnes (kategorijā I 55.2, atbilstoši NACE 2.red. klasifikācijai). CSP un Eurostat sadarbības projekta “Jauni datu avoti un metodes tūrisma statistikā” ietvaros veica ētiska rakstura automātisku datu iegūšanu (ethical web scraping), ar speciālu komandu palīdzību nolasot no globālās naktsmītņu rezervēšanas platformas Booking mājaslapas publiski pieejamo informāciju par attiecīgo tūristu mītņu ietilpību.

4 Precīzs gultasvietu skaits nav zināms, jo automātiskā datu iegūšanas veidā tiek noteikts publicētais gultasvietu skaits norādītajos numuru veidos.

Avots: stat.gov.lv


Valmiera - 3773
MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

MIĶEĻDIENA TUKUMĀ

Tradicionālās Miķeļdienas svinības šogad norisināsies Brīvības laukumā Tukumā.

Tukuma TIC

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Aicinām skolēnus doties rudenīgā piedzīvojumā Smiltenes novadā. Piedāvājam apskatīt dabas objektus – tādus, kādus citur Latvijā nevar neatrast.

Smiltenes TIC

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Ko apmeklēt Jēkabpils pilsētā un novadā skolēnu grupām? Piedāvājam ielūkoties apkopotās vienas dienas brauciena idejās. 

Jēkabpils novada TIC

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-"EROTĒRIKA"

27.septembrī, plkst. 19:00, Lapmežciema tautas nams, aicina uz Andra Buļa dzejas lasījumu, Ērika Upenieka mūzikas pavadījumā

Tukuma TIC

Satiec Bausku rudenī!

Satiec Bausku rudenī!

Klāt jaunākais Bauskas novada apceļošanas un iedvesmas žurnāls!

Bauskas TIC

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Dodies izjādēs zirga mugurā un aplūko apkārtni no cita skatupunkta!

Bauskas TIC

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Rudens ir iesācies, biežāk dzirdam skolēnu čalas un sākam pamazām atgriezties pasākumu un izstāžu baudīšanas virpulī siltās, mājīgās telpās. Āpkopojums >>

Tukuma TIC

A/k

A/k "Miķelim" - 45!

Atpūtas komplekss "Miķelis" rudenī atzīmē ražas svētkus, priecājoties par paveikto un šogad atzīmējot 45 gadus kopš pirmo reizi durvis vēra muzejs!

Bauskas TIC

Multimediāla izrāde

Multimediāla izrāde "MULTIKOSMOSS" Tukumā

1.oktobrī Tukuma kultūras namā plkst. 12:00 norisināsies aizraujoša, interaktīva un pamācoša bērnu izrāde latviešu valodā “Multikosmoss"!

Tukuma TIC

Skyline Bar brančs

Skyline Bar brančs

Pie mums varēsi baudīt gardus ēdienus, dzērienus, dzīvo mūziku un Rīgas panorāmas skatus. Informācija par datumiem un rezervācijām: skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Pievienojies mums katru ceturtdienu no plkst. 20.00 – 22.00, lai baudītu dzīvo džeza mūziku viesnīcas elegantajā Lobija bārā. Ieeja bez maksas.

Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Klāt noslēdzošais VisitBauska Fotomirkļa temats - Baudi rudeni Bauskas novadā un dalies ar saviem fotoattēliem!

Bauskas TIC

"Gada izrāviens" Tūrisma fakultātei

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns saņem atzinību “Gada izrāviens”

Biznesa augstskola Turība

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu, kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Ieskaties ceļvedī un dodies izzināt Bauskas novadu!

Bauskas TIC

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā no 15. septembra būs skatāma Ilzes Pauliņas un Alberta Pauliņa izstāde "DZĪVES TELPA".

Tukuma TIC

Velobrauciens

Velobrauciens "Ieriteņo rudenī"

30. septembrī Smiltenes tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā “Ieriteņo rudenī”, kas šogad ieripo savā desmitgadē!

Smiltenes TIC

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepājas arhitektūru, šarmantās ieliņas, mākslas darbus pilsētvidē un uzzini daudz jauna par pilsētu, izvēloties kādu no pastaigu maršrutiem!

Liepājas reģiona TIB

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -