2022. gadā par 52 % pieaudzis Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor rezervēto viesnakšu skaits Latvijā

stat.gov.lv | 2023.09.12

Latvijā 2022. gadā tika pavadīts 1,1 milj. viesnakšu (1), kas rezervētas kādā no četrām digitālajām platformām – Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) un Eiropas statistikas biroja Eurostat sadarbības projektā iegūtie dati. Tas ir par 52,1 % vairāk nekā 2021. gadā, kad rezervēto viesnakšu skaits bija 700,9 tūkst., un par 20,3 % mazāk nekā 2019. gadā pirms pandēmijas, kad rezervēto viesnakšu skaits sasniedza 1,3 milj. nakšu.

Dati sniedz informāciju par četrās digitālajās platformās – Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor – rezervētajām viesnaktīm tādās īstermiņa apmešanās vietās kā viesu dzīvokļi, apartamenti, brīvdienu mājas, atpūtas namiņi, kotedžas un tamlīdzīgās mītnes, neiekļaujot viesnīcas un tām pielīdzinātas mītnes, kā arī kempingus. Datos redzama Covid-19 ietekme – straujš kritums 2020. gada martā, aprīlī, gada nogalē un 2021. gada sākumā, tomēr jau 2022. gada sākumā un sezonā kopumā vērojams rezervēto nakšu skaita pieaugums. Arī februārī publicētie CSP dati par Latvijas viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību 2022. gadā uzrādīja viesu pavadīto nakšu pieaugumu par 63,2 %, salīdzinot ar iepriekšējo gadu (2).

2022. gadā atkal palielinājies ārvalstu viesu rezervēto nakšu īpatsvars – 72,9 % no viesnaktīm, savukārt vietējie viesi rezervēja 27,1 % nakšu. Salīdzinājumam 2021. gadā pusi (50,5 %) viesnakšu rezervēja vietējie viesi, pusi (49,5 %) – ārvalstu, bet pirms pandēmijas 2019. gadā ārvalstu viesi rezervēja 87,4 % no visām naktīm. Vidēji viena rezervācija šajās mītnēs 2022. gadā bija 7 naktis, t.sk. ārvalstu viesiem – 8,7 naktis, bet vietējiem – 4,6 naktis. Vidējais rezervēto viesnakšu skaits raksturo vienas rezervācijas apjomīgumu un tiek iegūts dalot kopējo rezervēto viesnakšu skaitu ar rezervāciju skaitu. Lielākoties rezervētās mītnes ir ar ietilpību līdz 10 gultas vietām (92,4 % rezervēto nakšu).

Salīdzinot visas trīs Baltijas valstis, vislielākais rezervēto nakšu skaits 2022. gadā bija Lietuvā – 1,4 milj. nakšu, kam sekoja Igaunija (1,2 milj. nakšu) un Latvija (1,1 milj. nakšu). Tomēr tieši Latvijā apmetās visvairāk ārvalstu viesu – 777,5 tūkst. nakšu (pieaugums 2,2 reizes, salīdzinot ar iepriekšējo gadu). Salīdzinoši Igaunijā rezervēts 730,2 tūkst. ārvalstu viesu nakšu (pieaugums par 97,9 %), bet Lietuvā – 720 tūkst. ārvalstu viesu nakšu (pieaugums par 85,5 %). Visās trīs Baltijas valstīs 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bija vērojams vietējo viesu nakšu skaita samazinājums – Latvijā par 18,4 %, Igaunijā par 7,5 %, Lietuvā par 5,4 %.

2022. gadā 54,4 % no visām viesnaktīm tika pavadītas Rīgā, 20,2 % – Kurzemē, 16,2 %, – Pierīgā, 4,7 % – Vidzemē, 2,9 % – Latgalē, un 1,5 % – Zemgalē. Latvijas iedzīvotāji visvairāk apmetās Kurzemē (35,2 % viesnakšu) un Rīgā (27,4 % viesnakšu). Ārvalstu viesi visvairāk apmetās Rīgā (64,5 % viesnakšu), Pierīgā (15,5 % viesnakšu) un Kurzemē (14,6 % viesnakšu).

Pieejamie dati par sešām pēc iedzīvotāju skaita vislielākajām Latvijas pilsētām Rīgu, Daugavpili, Liepāju, Jelgavu, Jūrmalu un Ventspili liecina, ka 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, visās minētajās pilsētās ir pieaudzis ārvalstu viesu rezervēto viesnakšu skaits (vislielākais pieaugums Rīgā – 2,7 reizes un Daugavpilī – 2,4 reizes), bet samazinājies vietējo viesu rezervēto nakšu skaits (vislielākais samazinājums Jūrmalā – par 40,5 % un Ventspilī – par 25,7 %).

2022. gadā visnoslogotākie mēneši bija jūlijs un augusts, kad rezervēto viesnakšu īpatsvars kopā sasniedza 37,5 %, savukārt janvārī un februārī tas bija vismazākais – kopā tikai 7,3 % no kopējā rezervēto viesnakšu daudzuma.
Latvijā visvairāk viesnaktis rezervējuši ārvalstu viesi no Lietuvas (62,6 tūkst.), Vācijas (48,7 tūkst.), Apvienotās Karalistes (36,8 tūkst.), Francijas (25,1 tūkst.), Igaunijas (15,7 tūkst.), ASV (13,9 tūkst.), Krievijas (13,8 tūkst.), Polijas (11,9 tūkst.) un Spānijas (11,2 tūkst.).

No minētajām četrām platformām visvairāk naktsmītņu Latvijā pieejamas platformā Booking, kurā 2022. gada jūnijā (3) viesiem tika piedāvātas ap 2,7 tūkst. atbilstošo tipu tūristu mītnes (dzīvokļi, viesu un brīvdienu mājas, atpūtas namiņi, kotedžas, jauniešu mītnes u.tml.), kurās pieejams ap 21 tūkst. gultasvietu (4). Aptuveni 54 % no mītnēm ir dzīvokļi.

Dati par rezervētajām viesnaktīm Eiropas Savienības un Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstīs reģionālā un pilsētu līmenī 2018.–2022. gadā un plašāka informācija par projektu pieejama Eurostat tīmekļa vietnē sadaļā “Experimental Statistics”.

1 Kopējo viesnakšu (guestnights) skaitu iegūst reizinot rezervētās naktis (nights) ar personu skaitu, kas apmetās rezervētajā naktsmītnē.

2 CSP 15.02.2023 publicētā preses relīze par viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību 2022. gadā

3 Dati no naktsmītņu rezervēšanas platformas par attiecīgo periodu datu iegūšanas brīdī 2022. gada jūnijā. Pētījumā iekļautās mītnes – viesu dzīvokļi/apartamenti, brīvdienu, lauku mājas un citas līdzīgās mītnes (kategorijā I 55.2, atbilstoši NACE 2.red. klasifikācijai). CSP un Eurostat sadarbības projekta “Jauni datu avoti un metodes tūrisma statistikā” ietvaros veica ētiska rakstura automātisku datu iegūšanu (ethical web scraping), ar speciālu komandu palīdzību nolasot no globālās naktsmītņu rezervēšanas platformas Booking mājaslapas publiski pieejamo informāciju par attiecīgo tūristu mītņu ietilpību.

4 Precīzs gultasvietu skaits nav zināms, jo automātiskā datu iegūšanas veidā tiek noteikts publicētais gultasvietu skaits norādītajos numuru veidos.

Avots: stat.gov.lv


b2b - 3993
Jūrmala – pieejama arī ratiņkrēslā

Jūrmala – pieejama arī ratiņkrēslā

Jūrmalā pieejamas pludmales, parki, kultūras vietas un infrastruktūra, kas ļauj arī cilvēkiem ratiņkrēslā pilsētu izbaudīt ērtāk un brīvāk.

Jūrmalas TIC

Ventspils tūrisma un velosezonas atklāšana

Ventspils tūrisma un velosezonas atklāšana

9. maijā Piedzīvojumu parkā ar velobraucienu tiks atklāta Ventspils vasaras tūrisma un velo sezona. Šogad īpašs jaunums – Tūrisma informācijas tirgus!

Ventspils TIC

Nedēļas nogale Ventspilī - TOP 10

Nedēļas nogale Ventspilī - TOP 10

Aicinām nesteidzīgai pavasara baudīšanai apmeklērt Ventspili. Piedāvajam TOP 10, ko noteikti redzēt un piedzīvot Ventspilī!

Ventspils TIC

Sacensības jāšanas sportā Valmiermuižā

Sacensības jāšanas sportā Valmiermuižā

2026. gada 2. maijā plkst. 9.00 notiks sacensības jāšanas sportā “VALMIERMUIŽAS PAVASARIS 2026”. Zirglietu andelēšanās, radošās darbnīcas un izjādes.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Tulpju ziedēšana Rundāles pils dārzā

Tulpju ziedēšana Rundāles pils dārzā

Atklāj tulpju simfoniju Rundāles pils franču dārzā.

Bauskas TIC

Sezonu uzsāk skatu tornis pie pludmales

Sezonu uzsāk skatu tornis pie pludmales

Sākoties siltākam laikam un pavasara tūrisma sezonai no aprīļa apmeklētājiem atkal pieejams unikālais militārā mantojuma objekts - skatu tornis pie pludmales.

Ventspils TIC

Ekskursijā uz Ventspili

Ekskursijā uz Ventspili

Iepazīsties ar ekskursiju piedāvājumu skolēniem Ventspilī!

Ventspils TIC

Pavasara brīvdienas

Pavasara brīvdienas

Iepazīsties ar pavasara ekskursiju piedāvājumu skolēnu grupām Ventspilī.

Ventspils TIC

MOZARTALLICA. DAGAMBA

MOZARTALLICA. DAGAMBA

DAGAMBA atgriežas ar jaunu programmu – MOZARTALLICA! Grupa, kas nojauc robežas starp klasiku un roku, radīs pieredzi, ko atcerēties!

Rēzeknes pilsētas TIC

Tava īstā brīvdienu izvēle!

Tava īstā brīvdienu izvēle!

Ģimeniskas brīvdienas Coral Grupas viesnīcās ⭐

Coral Travel Latvia

Ventspilī notiks Kurzemes biznesa forums

Ventspilī notiks Kurzemes biznesa forums

No 20. līdz 22. maijam Ventspilī norisināsies Kurzemes biznesa forums, kas šogad veltīts IT nozares izaicinājumiem mākslīgā intelekta laikmetā.

Ventspils TIC

Darba laiks tūrisma objektos maija svētkos

Darba laiks tūrisma objektos maija svētkos

Maija svētku brīvdienās aicinām apmeklēt Bauskas novadu – kultūrvēsturiskos objektus, muzejus, dabas takas un atpūtas vietas.

Bauskas TIC

Jau no 1. maija Piedzīvojuma parks gaida

Jau no 1. maija Piedzīvojuma parks gaida

Jau no 1. maija sezonu uzsāk Ventspils piedzīvojuma parks. Jautrības visai ģimenei garantēta. Gaisīsim ciemos!

Ventspils TIC

Akcija

Akcija "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē"

Latvijas–Lietuvas pierobežā norisināsies tūrisma apceļošanas akcija “Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!”. Iesniedzot akcijas brošūru, būs iespēja pretendēt uz balvām.

Bauskas TIC

Aktuālās izstādes Ventspilī un novadā

Aktuālās izstādes Ventspilī un novadā

Aicinām apmeklēt kādu no izstādēm Ventspilī. Iepazīsties ar aktuālajām izstādes Ventspilī un Ventspils novadā aprīļa mēnesī.

Ventspils TIC

Mācies spēlēt golfu

Mācies spēlēt golfu

Usmas golfa klubs ir 9 bedrīšu pļavu golfa laukums, ko ieskauj Engures upe un Kurzemes meži. Tiek piedāvāta individuāla vai grupu apmācību programma “Golfa ABC”

Ventspils TIC

Izstāde “Valmieras novada brunči”

Izstāde “Valmieras novada brunči”

No 29. marta līdz 8. maijam Burtnieku Kultūras centrā būs skatāma izstāde “Valmieras novada brunči”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Latvijas pūtēju orķestru svētki Balvos

Latvijas pūtēju orķestru svētki Balvos

30. maijā Balvu pilsētas estrādē notiks Latvijas pūtēju orķestru svētki “Skanēt savā laikā”. Koncertā piedalīsies 19 Vidzemes un Latgales pūtēju orķestri.

Balvu TIC

KONCERTS |

KONCERTS | "Atdziedi dvēsele"

Raimonda Paula skiastākās dziesmas svētkos izdziedās Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas jauktais koris.

Tukuma TIC

Zinātne kas pārsteidz!

Zinātne kas pārsteidz!

Ventspils zinātnes centrs "VIZIUM" tā ir vieta, kur tehnoloģijas māca, iedvesmo un iepriecina!

Ventspils TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -