Privātā transporta ilgtspēja: vai tiešām pietiek ar elektrisko piedziņu?

Privātā transporta ilgtspēja:

Foto: velocita.lv | Autors: velocita.lv | 2023.09.14

Eiropa ir apņēmusies līdz 2050. gadam kļūt par klimatneitrālu pasaules daļu un aktīvi iet uz šo mērķi. Piesārņotāju rangā transports ieņem otro vietu aiz enerģētikas nozares. Lai šai ziņā panāktu pozitīvas pārmaiņas, aktīvi notiek Vecā kontinenta auto tirgus elektrificēšana. Bet vai piesārņojuma samazināšanai būs gana, ja iekšdedzes mašīnas aizstāsim ar elektroauto? Galu galā vide tiek piesārņota arī to ražošanas laikā.

Elektroauto ir ilgtspējīgāks – rāda aprēķini
Nav noslēpums, ka elektromašīnu ražošana ir sarežģītāka nekā iekšdedzes auto. Arī akumulatoru materiālu ieguve, pārstrāde un ražošana rada kaitējumu dabai. Tāpēc ir izplatīts viedoklis, ka braukt ar vecu iekšdedzes mašīnu ir videi saudzīgāk nekā pāriet uz jaunu elektroauto. Taču Ljēžas Universitātes pētnieks Damjens Ernsts (Beļģija) saka – tā nav taisnība.

Viņš ir secinājis, ka, rēķinot no ražošanas sākuma, elektroauto un iekšdedzes mašīnas kaitējums videi izlīdzinās, kad elektroauto ir nobraucis 67 līdz 151 tūkstoti kilometru (precīzāks attālums atkarīgs no tā, kā tiek iegūta enerģija). Tiek apgalvots pat, piemēram, e-Golf un dīzeļa Golf gadījumā vidēji Eiropā šis paritātes punkts var iestāties, jau sasniedzot 20 000 km.

Savukārt Reuters analītiķi ir aprēķinājuši, ka, piemēram, Norvēģijā, kur gandrīz visa elektrība ir tīra, respektīvi – ražota no atjaunīgiem avotiem, elektroauto kļūst videi saudzīgs jau pēc 13 000 kilometru. Toties Polijā un Ķīnā, kur enerģiju iegūst, galvenokārt sadedzinot ogles, būs jābrauc daudz ilgāk.

Arī materiāli sekmē ilgtspēju
Taču ar to vien nav gana. Autobūvei joprojām vajag ļoti daudz enerģijas, turklāt ražošanas laikā vidē nonāk daudz piesārņojuma. Tiesa, nu jau rūpnieki aktīvi izmanto dažādus otrreizējos materiālus, kas nav jāizrok no Zemes dzīlēm.
Piemēram, Tesla savu mašīnu salonu apdarina ar vegānisku sintētisko ādu. Mazda MX-30 interjerā tiek izmantoti vīna pudeļu korķi, savukārt Polestar dekoratīvos elementus veido no veciem zvejas tīkliem. Citroën konceptauto Oli virsbūve ir izgatavota no pārstrādāta gofrētā kartona: paneļi ir sapresēti bišu šūnu struktūrā un pastiprināti ar stiklšķiedru.

"Pārstrādāti materiāli ir ilgtspējīgāki, bet, manuprāt, par īstu ilgtspēju var runāt tad, ja auto kalpo patiešām ilgi. Pat ja tajā izmanto nez kādus otrreizējos materiālus, bet pēc desmit gadiem viss atkal jāpārstrādā un pa jaunam jāmontē kopā, tad ilgtspēja ir visai nosacīta. Manuprāt, ilgtspējīgākās mašīnas ir tās, kas visilgāk brauc tīri," saka Eleport Latvija vadītājs Kārlis Mendziņš.

Atgriezīsimies pie Citroën Oli piemēra. Tā koncepcijas pamatā ir ilgtermiņa ilgtspējas ideja. Auto ir izstrādāts tā, lai būtu pēc iespējas vienkāršāks, vieglāks un izturīgāks. Piemēram, sēdekļi ir tik vienkāršoti, ka tajos ir par 80% mazāk elementu nekā citos auto. Trīs galvenās detaļas ir izgatavotas no otrreizējiem materiāliem, un tas ir viss.

Ilgtspējīgākais auto ir tas, kam nav nepieciešama apkope
Divarpus tonnas smagie apvidnieki ar daudziem ekrāniem un ādas sēdekļiem ar ilgtspēju neizceļas. Tie ir smagi, neefektīvi un patērē daudz enerģijas. Tiesa, iepriekš minētā franču konceptauto Oli interjers ir pārsteidzoši vienkāršs. Tā vietā, lai salonā ierīkotu vairākus ekrānus ar slēptiem datoriem, Oli ir aprīkots ar apaļu siju, kas stiepjas visa auto platumā. Tās vienā malā atrodas stūresrata bloks, kā arī viedtālruņa pieslēgvieta, bet centrā – pieci izteiksmīgi slēdži. Šajā Oli interjera daļā izmantotas tikai 34 detaļas, bet visus datus var apskatīt tālrunī. Salīdzinājumam – līdzīgu ģimenes hečbeku paneļos un centrālajā konsolē parasti ir aptuveni 75 detaļas.

Turklāt inženieri šo konceptuālo modeli ir izstrādājuši ekonomiskāku. Kā zināms, mašīnās zema elektrības patēriņa lielākais ienaidnieks ir svars. Elektriskais Oli ar 40 kWh akumulatoru sver tikai vienu tonnu – tas ir vieglāks nekā mazie pilsētas hečbeki. Tā vienkāršā konstrukcija reālos apstākļos ar vienu uzlādi ļauj nobraukt aptuveni 400 kilometrus. Tas nozīmē, ka elektrības patēriņš ir tikai 10 kWh uz 100km.

Tāpat, kā jau minēts iepriekš, ilgtspējas ziņā liela nozīme ir transportlīdzekļa uzticamībai. Ilgtspējīgākais auto ir tāds, kas kalpo ilgi, nemainot nevienu detaļu. Citroën apgalvo, ka Oli dzīves cikls sasniedz pusmiljonu kilometru. Šajā laikā nevajadzētu mainīt pat riepas, jo Goodyear eksperimentālās dubultā protektora riepas šeit ir uzmontētas uz 20 collu alumīnija un tērauda sakausējuma diskiem. Tām vajadzētu spēt nobraukt 500 000 km.

Šajā periodā pat riepu maiņa kļūs par pilnīgi jaunu pieredzi, jo 20 collu alumīnija un tērauda sakausējuma diski ir aprīkoti ar Goodyear eksperimentālajām dubultprotektora riepām. Šo riepu karkasam jāiztur pat 500 000 km, tāpēc pirms šāda nobraukuma sasniegšanas riepai būs jāatjauno tikai tās ārējā daļa – it kā tās restaurējot, bet pilnīgi mūsdienīgā veidā.

"Es domāju, ka elektromašīnām ir potenciāls būt ilgmūžīgām, jo tām vienkārši ir mazāk dilstošu detaļu. Principā tām galvenais ir – lai labi funkcionē elektronika," saka Kārlis.

Ko darīt ar akumulatoriem?
Taču speciālisti nereti mēdz pieminēt kādu elektroauto vājo punktu – akumulatoru, kas laika gaitā nolietojas. Eiropas Savienībā ražotājiem ir noteikta prasība – visiem jaunajiem elektroauto ir jādod 8 gadu vai 160 000 kilometru garantija, un akumulatoram pēc viena no iepriekšminētā parametra sasniegšanas jāsaglabā vismaz 70% sākotnējās kapacitātes. Realitātē gan pats auto, gan akumulators kalpo ilgāk.

Taču kaut kad, protams, iestājas brīdis, kad akumulators mašīnai vairs neder. Eiropas Savienībā tos ir aizliegts vienkārši izmest, tāpēc visi akumulatori tiek savākti. Bet ko tālāk? Lai noslēgtu ilgtspējīgu loku un tos pašus materiālus izmantotu atkārtoti, šobrīd daudzi izstrādā tehnoloģijas to pārstrādei. Piemēram, Volkswagen inženieri ir atklājuši, ka, pateicoties jaunām tehnoloģijām, vecos e-Golf akumulatorus var atjaunot un tādējādi padarīt daudz jaudīgākus. Taču lielākoties akumulatori tiek pielāgoti izmantošanai citās dzīves jomās – izrādās, tie teicami kalpo īslaicīgai elektrības uzglabāšanai.

Elektriskais transports ir uzticamāks un ilgtspējīgāks nekā iekšdedzes analogi, un tam arī pieder nākotne. Un franči ir gatavi to pierādīt pavisam drīz – pēc kompānijas teiktā, daudzsološajā konceptā Oli ieliktās tehnoloģijas un viedie, ilgtspējīgie risinājumi drīzumā tiks iestrādāti arī sērijveida modeļos.


Avots: velocita.lv


Valmiera - 3773
Vakars ar DJ

Vakars ar DJ

Katru sestdienu mēs gaidām Jūs uz vakaru ar Dj 😎bārā La Terrasse 🤩 Nāciet atpūsties no ikdienas😍izbaudīt gardus ēdienus , dzērienus🥘🍹 pasēdēt labā kompānija un protams padancot 🕺💃 📲Galdiņu rezervācija +371 65404910

Park Hotel Latgola

Luksus kruīzi ar Silversea

Luksus kruīzi ar Silversea

Ekspedīcijas un klasiskie kruīzi // Unikāli maršruti // augstākās klases apkalpošana //

EUR 3650 | Estravel Latvia

Pludmales atpūta Zanzibārā

Pludmales atpūta Zanzibārā

Jau no 18.10.! Tirkīzzils ūdens un balto smilšu pludmales, unikāla kultūra un daba!

EUR 1420 | Latvia Tours

Dzīvesziņas un arodu sētā Miķeļdiena

Dzīvesziņas un arodu sētā Miķeļdiena

30.septembrī pl. 12:00 rotaļas un sadziedāšanās ar folkloras kopu Dimzēns, gardās zupas baudīšana.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Aviobiļešu akcija ir klāt!

Aviobiļešu akcija ir klāt!

Tuvie Austrumi, ASV, Āzija un Āfrika - izmantojiet iespēju iegādāties aviobiļetes par samazinātām cenām. Novērtējiet Turkish Airlines servisu.

EUR 179 | SKY24.LV

Kodolraķešu bāzē Zeltiņos ar gidu!

Kodolraķešu bāzē Zeltiņos ar gidu!

Kodolraķešu bāzi Zeltiņos, ekskursijas laikā izzināsiet, kur tika montētas kodolgalviņas un kā transportētas un citus interesanti faktus.

EUR 2.00 | Alūksnes TIC

Amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi”

Amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi”

28. septembrī plkst. 20.00 Kocēnu Kultūras namā notiks Bērzaines Tautas nama amatierteātra izrāde “Vecie draiskuļi” (režisors Andris Liepiņš).

Valmieras TIC

Ekskursiju laiks ir sācies arī Rēzeknē!

Ekskursiju laiks ir sācies arī Rēzeknē!

Lai dažādotu izziņas un mācību procesu ārpus pierastajām telpām, esam sagatavojuši interesantu piedāvājumu izcilam piedzīvojumam Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Dzejas dienas Kocēnu kultūras namā!

Dzejas dienas Kocēnu kultūras namā!

Trešdien, 27. septembrī plkst.18.00, Kocēnu bibliotēka un Kocēnu kultūras nams aicina uz Dzejas dienas sarīkojumu Kocēnu kultūras namā.

Valmieras TIC

Apvienotie Arābu Emirāti. Agrā izpārdošana

Apvienotie Arābu Emirāti. Agrā izpārdošana

Apvienotie Arābu Emirāti - DUBAIJA, ABŪ DABĪ // 2023. gada decembris - 2024. gada marts. Agrā izpārdošana

EUR 809 | Estravel Latvia

Bazārs – izsole!

Bazārs – izsole!

1. oktobrī plkst. 14.00, aicinām apmeklēt sirsnīgu pasākumu Bazārs – izsoli. Bazārs norisināsies Burtnieku baznīcas kompleksa staļļa ēkā.

EUR 1 | Valmieras TIC

Club Med Bodrum

Club Med Bodrum

Šī ir lieliska vieta romantiskai atpūtai divatā vai jautrai atpūtai ar draugiem. Aktīvās izklaides, kultūras atklājumi un dabas skaistums jūs sagaidīs kūrortā

EUR 860 | Latvia Tours

2 nakšu SPA atpūta ar vakariņām

2 nakšu SPA atpūta ar vakariņām

2 naktis viesnīcā, 2 personām, brokastis un vakariņas, spa un atpūtas piedāvājums

EUR 320 | Estravel Latvia

Club Med The Finolhu Villas

Club Med The Finolhu Villas

Nesteidzīgi SPA rituāli, gardēžu vakariņas pludmalē, zemūdens pasaules izzināšana un personāls, kurš uzminēs jūsu vēlmes, pirms jūs paši par tām iedomāsieties.

EUR 2400 | Latvia Tours

Nesteidzīga atpūta pie dabas

Nesteidzīga atpūta pie dabas

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā dažas idejas, kur baudīt dabu Augšdaugavas novadā.

TAKA

Tagad esam vēl pieejamākie

Tagad esam vēl pieejamākie

Mums ir priecīga ziņa 🥳 Tagad mūsu restorāna ēdienus var pasūtīt caur Wolt 🚚🥘😋 ✅Izmanto kodu PIRMAISWOLT un saņem 7€ atlaidi savam pirmajam pasūtījumam mūsu restorāna Wolt platformā. *Kods ir derīgs jaunajiem lietot...

Park Hotel Latgola

Kanāriju salas. Tenerife - jau no 01.11.

Kanāriju salas. Tenerife - jau no 01.11.

Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu // Tenerife. Kanāriju salas // 01.11.2023. - 20.04.2024.

EUR 755 | Estravel Latvia

Iepazīsti Rēzekni rudenīgā ekskursijā!

Iepazīsti Rēzekni rudenīgā ekskursijā!

Lai dažādotu izziņas un mācību procesu ārpus pierastajām telpām, esam sagatavojuši interesantu ekskursiju piedāvājumu izcilam piedzīvojumam Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Tuvojas gada grandiozākā izpārdošana

Tuvojas gada grandiozākā izpārdošana

13. oktobrī turpinām tradīciju un svinam Sunny Night jeb gada grandiozāko izpārdošanu. Izmanto iespēju iegādāties unikālus piedāvājumus par patīkamu cenu!

Baltic Beach Hotel & SPA

Atpūta Toskānā. Apartamentu / māju īre

Atpūta Toskānā. Apartamentu / māju īre

Toskāna, Itālija. Mājas, villas vai apartamentu īre // cena aprēķināta 1 personai 7 naktīm, ceļojot grupā

EUR 124 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -