«Liepājas Mākslas forumā» atklās izstādi par demences pacientu pieredzi

Anita Lazdeniece-Grīnberga | 2023.09.20

Piektdien, 2023. gada 29. septembrī, plkst. 18.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” tiks atklāta jauno mediju mākslinieces, Liepājas Universitātes docentes Annas Priedolas izstāde “Piena dienasgrāmatas. Demence statistikā un stāstos”, kas, izmantojot piena produktus audiovizuālos mākslas darbos un datu vizualizācijās, stāsta par novecošanu un vientulību, demenci un šo dabisko dzīves procesu rosinātām pārmaiņām ģimenes attiecībās.

Izstāde tiks atklāta mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” ietvaros un tā rezonē ar šī gada festivāla moto “Visi putni skaisti dzied” – odu daudzveidīgajām un vienreizīgajām balsīm mūsu pasaulē. Demences pacientu un viņu līdzcilvēku balsu sadzirdēšana ved uz iekļaujošāku, sociāli taisnīgāku un ilgtspējīgāku pasauli. Saskarsme ar cilvēkiem ar citādu uztveri, kuri nepievērš uzmanību ne pagātnes pārdzīvojumiem, ne raizēm par nākotni, reizēm ir arī pozitīva – liekot koncentrēties uz šobrīd notiekošo, cilvēcisku klātbūtni un apkārtnes skaistumu.

Atkailinot šos lielākoties izolācijā un tumsā noritošos, dabiskos procesus, māksliniece aicina plašākā sabiedrībā uzsākt sarunu par tādām stigmatizētām tēmām kā demence un citiem izaicinājumiem, ar ko nākas saskarties novecojot.

Māksliniece kā materiālu demences statistikas datu vizualizācijām izvēlējusies pienu, jo tas viņai asociējas ar personiskām bērnības atmiņām – vasarām, kas pavadītas laukos pie vectēva, kur vienmēr bija pieejams svaigs piens. Diemžēl vēlāk vectēvam tika konstatēta demence, un pamazām viņš arvien vairāk attālinājās no ģimenes, realitātes, dzīves. Daudzie “baltie plankumi”, kas parādījās vectēva atmiņās un valdīja arī pašas mākslinieces un citu tuvinieku izpratnē par demenci, atgādina piena balto krāsu, kas daudz izmantota izstādes elementos un scenogrāfijā.

Datu vizualizācijas, izmantojot pārtikas produktus kā materiālu, ir netiešs veids, kā parādīt neatgriezeniskos kognitīvās degradācijas, identitātes un attiecību sairšanas procesus, kas saistīti ar demenci. Materiāla izvēle abstrakto statistiku padara taustāmu, sajūtamu ar visām maņām un tādējādi vieglāk “sagremojamu”, labāk atmiņā paliekošu.

Personīgu šķautni izstādei piešķir demences pacientu līdzcilvēku – mazmeita, dēls, vedekla, sieva – audio dienasgrāmatas, kuras ierunājuši Liepājas teātra aktieri. Koncertzāles mākslas telpā izveidota norobežota telpa, kurā katrs var vienatnē vai mazā grupā netraucēti noklausīties demences līdzcilvēku pieredzes stāstus un iepazīt piena degradācijas procesus.

30. septembrī, 21. oktobrī un 4. novembrī no plkst. 15.00 līdz 18.00 izstādi papildinās Annas Priedolas un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra mākslas mediatoru vadītas “Demences datu darbnīcas”, kurās apmeklētājiem būs iespēja no dažādiem ikdienā pieejamiem un pazīstamiem pārtikas produktiem veidot datu receptes savas kognitīvās veselības veicināšanai. Tās varēs gan aplūkot, gan izgaršot, atraktīvā un nepiespiestā veidā iepazīstot izaicinājumus, ko rada organisma novecošanās un cilvēces centieni to attālināt.

Izstāde “Piena dienasgrāmatas. Demence statistikā un stāstos” un “Demences datu darbnīcas” ir tapušas starptautiskā projekta “Pārmaiņu aģenti: mākslas mediācija kā saruna” ietvaros, sadarbojoties Latvijas Laikmetīgās mākslas centram, fondam par atvērtu sabiedrību DOTS, māksliniecei Annai Priedolai un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejam. Liepājā organizētā izstāde tiks transformēta un paplašināta, ienesot tajā vairāk personīgo stāstu.

Mākslas telpā “Civita Nova” izstāde bez ieejas maksas apskatāma līdz 3. novembrim koncertzāles darba laikā: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00–17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00–15.00.

Mūsdienu mākslas festivālu “Liepājas Mākslas forums” organizē SIA “Lielais Dzintars”. Pasākumu norisi atbalsta: Liepājas pašvaldība, Eiropas Reģionālās attīstības fonds, “Valmiermuiža”, “Kokmuiža” un “Gardu muti”, fonds DOTS, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes Plānošanas reģions, Latviešu vēsturiskās zemes. Partneri: “Flamenco Agency”, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, klubs “Kursa” un klubs “Fontaine Palace”. Plašāka informācija par festivāla programmu: www.lielaisdzintars.lv .

Avots: Lielaisdzintars.lv


celojumubode - 3983
koncerts “Meitenes kā zvaigznes” Salaspilī

koncerts “Meitenes kā zvaigznes” Salaspilī

26. aprīlī plkst. 16.00 kultūras namā “Rīgava” norisināsies vokālā ansambļa “Sunrise” koncerts “Meitenes kā zvaigznes”.

Salaspils novada TIC

Lieldienas Piejūras brīvdabas muzejā

Lieldienas Piejūras brīvdabas muzejā

5. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 16.00 Ventspils Piejūras brīvdabas muzejs aicina uz muzikāli bagātām Lieldienām latviskās tradīcijās. Aicināti visi!

Ventspils TIC

Uz Tukumu pēc literatūras 2026!

Uz Tukumu pēc literatūras 2026!

"Uz Tukumu Pēc Literatūras!", kurā piedalās kā Tukuma novada, tā arī jau plašākai publikai zināmi autori. Festivāls notiks trīs dienas – no 9. līdz 11. aprīlim.

Tukuma TIC

Lieldienas Piejūras brīvdabas muzejā

Lieldienas Piejūras brīvdabas muzejā

5. aprīlī no plkst. 12.00 Ventspils Piejūras brīvdabas muzejs aicina ģimenes ar bērniem, draugus un visus pavasara svētku cienītājus uz Lieldienu svinībām

Ventspils TIC

Mācies spēlēt golfu

Mācies spēlēt golfu

Usmas golfa klubs ir 9 bedrīšu pļavu golfa laukums, ko ieskauj Engures upe un Kurzemes meži. Tiek piedāvāta individuāla vai grupu apmācību programma “Golfa ABC”

Ventspils TIC

Atklāj jaunus maršrutus Bauskas pusē

Atklāj jaunus maršrutus Bauskas pusē

Bauskas novada mājražotāji un tūrisma uzņēmēji ir izstrādājuši jaunus maršrutus, kas vērsti uz gastronomisko un pieredzes tūrismu Zemgales pierobežā.

Bauskas TIC

Lieldienu brīvdienas Tukuma pusē.

Lieldienu brīvdienas Tukuma pusē.

Tukuma novadā Lieldienu svētku laikā valdīs daudzveidīga un dzīvespriecīga notikumu gamma – no rosīgiem tirdziņiem un jautrām ģimeņu aktivitātēm līdz dejām...

Tukuma TIC

Pārgājienu maršruti Bauskas novadā

Pārgājienu maršruti Bauskas novadā

Atklāj Bauskas novadu nesteidzīgās pastaigās un pārgājienos! Iepazīsti dabas takas, upju krastus un gleznainas ainavas dažādos maršrutos visai ģimenei.

Bauskas TIC

Mazbānītis

Mazbānītis

Lieldienās, Piejūras brīvdabas muzejā 5. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 16.00 būs iespējams izbraukt ar Mazbānīti.

Ventspils TIC

Tūrisma rallijs

Tūrisma rallijs "KODS: GULBENE" 23.maijā

2026. gada 23. maijā Gulbenes novadā norisināsies tūrisma rallijs “Kods: Gulbene”. Reģistrējies un piedalies!

Gulbenes novada TIC

Ko darīt pavasarī Bauskas novadā

Ko darīt pavasarī Bauskas novadā

Iedvesmojies pavasari baudīt Bauskas novadā - izzinoši un aktīvi!

Bauskas TIC

Priecīgas Lieldienas

Priecīgas Lieldienas

Šūpojieties Lieldienās, priecājieties Lieldienās! Lai silti un krāsainu svētki! Tiekamies Ventspilī!

Ventspils TIC

PAVASARA VĪNA VAKARS RESTORĀNĀ ZĪDS

PAVASARA VĪNA VAKARS RESTORĀNĀ ZĪDS

Par godu ZĪDS dzimšanas dienas mēnesim! Rezervē galdiņu: +371 64633303.

Rēzeknes pilsētas TIC

Aizkraukles novada Lieldienu ceļvedis

Aizkraukles novada Lieldienu ceļvedis

Lai būtu vieglāk orientēties notikumu virpulī, esam sagatavojuši Lieldienu ceļvedi, lai ikviens atrastu sev piemērotāko aktivitāti svētku brīvdienām.

Aizkraukles novada TIC

Izstādes Tukuma novadā

Izstādes Tukuma novadā

Iedvesmojies no gleznām, kolekcijām un baudi mākslu arī Tu, Tukuma novadā!

Tukuma TIC

Apmeklē vēstures meistarklases

Apmeklē vēstures meistarklases

Ietērpies rokoko stila apģērbā kā kundzēm, tā arī kungiem, dodies senā un ne tik senā pagātnē!

Bauskas TIC

Vasenieku purva laipa

Vasenieku purva laipa

Dodies 4 km garā pārgājienā, iepazīsti purvu un tā iemītnieku dzīvi. Piemērotākais putnu vērošanas brīdis - aprīlis, maijs.

Ventspils TIC

Prestižākā atzinība pasaules tūrismā ⭐

Prestižākā atzinība pasaules tūrismā ⭐

Izziņotas Coral Travel ''Starway World Best Hotels'' - labākās viesnīcas pēc ceļotāju pieredzes vērtējumiem

Coral Travel Latvia

Svini Lieldienas Bauskas novadā

Svini Lieldienas Bauskas novadā

Apskati, kādi pasākumi gaidāmi mūsu pusē, un dodies ciemos!

Bauskas TIC

Apkopotas bērniem draudzīgas kafejnīcas

Apkopotas bērniem draudzīgas kafejnīcas

Šeit padomāts par visu – sākot ar bērnu ēdienkarti, rotaļu stūrīti un laukumiņu, bērnu krēsliņiem un pat bērnu pārtīšanas istabām!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -