Kā ietaupīt un tērēt apdomīgi, iepērkoties gudri?

Laura Dace Dzene | 2023.12.01

Eiropas Savienībā katru gadu tiek radīti gandrīz 57 miljoni tonnu pārtikas atkritumu (127 kg uz vienu iedzīvotāju) aptuveni 130 miljardu eiro vērtībā, vēsta 2022. gada Eurostat dati. Vairāk nekā puse pārtikas atkritumu – 55% – tiek radīta mājsaimniecībās. Tikmēr energoresursu cenas un inflācija pēdējā gada laikā krietni ietekmējuši ne vienas vien ģimenes budžetu. “Narvesen” apkopojis vairākus ieteikumus, kā ietaupīt, vienlaikus ieviešot ilgtspējīgus paradumus.

Novērtē izdevīgus piedāvājumus

Pirms veikala apmeklējuma ir noderīgi veikt virtuves plauktu, ledusskapja un saldētavas “inventarizāciju”, jo, visticamāk, atradīsi produktus, kurus vēl vari izmantot nākamajās ēdienreizēs, izvairoties no liekiem tēriņiem. Taču arī iepērkoties, ir iespējams krietni ietaupīt, ja gudri izmanto piedāvātās atlaides un bezmaksas iespējas.

Piemēram, pērc pārtiku ar atlaidi. Izvēloties augļus vai dārzeņus, nevērtē to, cik vizuāli pievilcīgi tie ir.

“Nereti tirgotāji piedāvā ar lielāku atlaidi iegādāties produktus, kam beidzas derīguma termiņš vai kas ir paredzēti īslaicīgai lietošanai un nav iztirgoti, piemēram, no rīta ceptas smalkmaizītes.. Noteikti ir vērts izmantot arī dažādus šķietami mazus ikdienas piedāvājumus, kas ilgtermiņā tomēr veido jūtamu ietaupījumu.  Kā piemēram “Narvesen” pieejamo bezmaksas karsto ūdeni māmiņām mazuļa ēdiena pagatavošanai, atlaidi, pērkot kafiju ar savu krūzi, vai pazeminātas cenas produktiem vakara stundās ar tās dienas derīguma termiņu. Tās ir iespējas, kas izdevīgas ne tikai no ilgtspējas aspekta, bet arī ietaupa naudu un laiku,” stāsta SIA “Reitan Convenience Latvia” (“Narvesen”) Mārketinga un komunikācijas departamenta direktore Ilze Dumceva.

Plāno ikdienas maltītes un dod produktiem otro iespēju

Maltīšu plānošana neprasa daudz laika ikdienā, toties sniedz dažādus ieguvumus, piemēram, novērš impulsīvu produktu iegādi. Plāno ne tikai maltītes, kuras gatavosi mājās, bet arī tās nedēļas dienas un ēdienreizes, kad ēdīsi ārpus mājas! Pusdienās var ēst to, kas palicis pāri no iepriekšējās dienas vakariņām, vai papildināt maltītes, kas palikušas no iepriekšējām ēdienreizēm, ar kādu produktu, kas jau atrodams ledusskapī.

Ja gadījies nopirkt vairāk pārtikas, nekā uzreiz vajadzīgs, un šaubies, vai paspēsi visu izlietot, pirms produkti sabojājas, – sasaldē! Ar dārzeņiem un augļiem var rīkoties līdzīgi: ja tie sākuši bojāties, sagatavo tos nākamajai ēdienreizei un ievieto saldētavā, sadalītus porcijās. Saldētavā var uzglabāt gandrīz jebkuru produktu, taču iepriekš der izpētīt informāciju, ko un cik ilgi ieteicams uzglabāt sasaldētā veidā.

Ja vien ir izvēles iespējas, dod priekšroku pašmāju produktiem. Tiesa, ne vienmēr tas ir lētāk. Rudens ir īstais Latvijas ražas laiks, kad baudīt vitamīniem bagātas dabas veltes un iepirkt sezonas produktus par izdevīgām cenām un arī veidot krājumus ziemai.

Uzglabā produktus atbilstoši derīguma termiņam

Lai regulāri neizniekotu pārtiku, ir svarīgi to arī atbilstoši uzglabāt un sekot līdzi ieteicamajam derīguma termiņam. Produktus, kuriem tuvojas derīguma termiņa beigas, centies izlietot pirmos. Lai atgādinātu sev par to, novieto tos priekšā citiem produktiem vai pievieno pamanāmu atgādinājuma zīmīti. Nevajadzētu laist garām arī produktus un maltītes ar samazinātu cenu, kam tuvojas derīguma termiņa vai ieteicamā izlietošanas laika beigas.

““Nocenotajām” precēm jeb precēm, kurām tuvojas derīguma termiņa beigas, ir samazināta cena, kas bieži vien ir lieliska iespēja krietni ietaupīt. Savukārt “Ieteicams līdz” uz bakalejas produktiem nozīmē, ka tos var droši lietot arī pēc derīguma termiņa beigām, savukārt svaigos produktus ar norādi “Izlietot līdz” īsi pirms termiņa beigām var sasaldēt. Arī mēs klientiem dienas beigās piedāvājam iegādāties par puscenu un gan pārtikas produktiem, gan smalkmaizītēm ar tās pašas dienas termiņu samazinām cenu, jo tas ir izdevīgi gan planētai, gan patērētājiem, gan uzņēmumiem,” saka Ilze Dumceva. 

Avots: Deepwhite.lv


celojumubode - 3801
Koncerts “No sirds uz sirdi” ar Juri Hiršu

Koncerts “No sirds uz sirdi” ar Juri Hiršu

2. martā Trikātas Kultūras namā plkst.18.00 koncerts ”No sirds uz sirdi”, kur ģitāru spēlēs un dziedās tautā iemīļotais dziedošais aktieris Juris Hiršs.

EUR 10 | Valmieras TIC

Kur paēst Kandavā?

Kur paēst Kandavā? "KANDAVĀ"!

Baudi lielisku atpūtu Kandavas vecpilsētas sirdī- viesnīcā un kafejnīcā "Kandava"!

Tukuma TIC

Noķer kadru Sēlijā!

Noķer kadru Sēlijā!

Vienas dienas maršruts Sēlijas interesanto pērļu atklāšanai.

Aizkraukles novada TIC

Madonas novada tūrisma JAUNUMI 2024

Madonas novada tūrisma JAUNUMI 2024

Viens no ceļotāju tradicionālajiem jautājumiem ir par tūrisma jomas jaunumiem. Lepojamies ar izdarīgajiem tūrisma saimniekiem novadā un iesakām!

Madonas TIC

Pavasara ekskursiju nedēļa Jūrmalā!

Pavasara ekskursiju nedēļa Jūrmalā!

No 11. līdz 17. martam Jūrmalā norisināsies "Pavasara ekskursiju nedēļa". Piedāvājumā plaša ekskursiju programmu, kur katrs varēs atrast ko sev interesantu!

Jūrmalas TIC

Ģirts Ķesteris “Vīrietis, kurš gaida”

Ģirts Ķesteris “Vīrietis, kurš gaida”

9. martā plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā būs skatāma Ģirta Ķestera jubilejas izrāde “Vīrietis, kurš gaida”.

Valmieras TIC

Ekspress kūre

Ekspress kūre "Jaunķemeros"

Vēlies izrauties no ikdienas rutīnas, atpūtināt prātu un izkustēties svaigā gaisā? Izbaudi 2 dienu programmu "Ekspress kūre". Procedūras, nodarbības iekļautas!

EUR 138 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

GARDĒŽA LOKS Cēsu novadā!

GARDĒŽA LOKS Cēsu novadā!

No 15. marta līdz 31. martam aicinām apceļot Cēsu novadu un iegriezties 17 restorānos un kafejnīcās, kas sagatavojuši īpašus akcijas piedāvājumus!

Cēsu TIC

Baudi svētdienas pankūkas Bauskas pusē!

Baudi svētdienas pankūkas Bauskas pusē!

Katru svētdienu baudi visgardākās un visdažādākās pankūkas A/K Rožmalās!

Bauskas TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Kāpiet vilcienā un dodieties uz Vidzemes ziemeļaustrumiem– uz Gulbeni, kur sagaidīs aizrautīgi tūrisma speciālisti un uzņēmēji, ļaujot izbaudīt lielisku atpūtu!

Gulbenes novada TIC

Koncertprogramma “Tālie krasti”

Koncertprogramma “Tālie krasti”

15.martā plkst.19.00 Strenču kultūras centrā Raimonds Celms un Matīss Žilinskis koncertprogrammā “Tālie krasti”, atzīmējot Viļa Plūdoņa 150 jubileju.

EUR 10 | Valmieras TIC

PAVASARA BRĪVLAIKĀ UZ RĪGAS MOTORMUZEJU!

PAVASARA BRĪVLAIKĀ UZ RĪGAS MOTORMUZEJU!

Aicinām skolēnus pavadīt brīvlaiku radoši, jautri un izzinoši! No 12. līdz 15. martam Rīgas Motormuzejā notiks radošās darbnīcas.

EUR 9.99 | Motormuzejs

Medus nokrāsās Bauskas novadā

Medus nokrāsās Bauskas novadā

Iepazīsti medu un atklāj tā daudzveidīgās īpašības radošajās meistarklasēs!

Bauskas TIC

Atslodzes diena veselībai

Atslodzes diena veselībai "Jaunķemeros"

Vienā dienā - ārsta konsultācija, dūņu aplikācijas problēmzonām, sērūdeņraža minerālūdens vanna un klasiskā masāža. Palutiniet savu veselību!

EUR 50 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Sieviešu dienas ballīte ar KIVIČU

Sieviešu dienas ballīte ar KIVIČU

08.03. Tukuma klubā LEMON CLUB - Lielā ballīte, par godu Sieviešu dienai! Uz skatuves - ANDRIS KIVIČS.

Tukuma TIC

Balttour 2024 aizvadīts. Ko piedāvā Tukums

Balttour 2024 aizvadīts. Ko piedāvā Tukums

Tukums aicina – gan pastaigu un aktīvās atpūtas cienītājus, gan gardummīļus.

Tukuma TIC

PAVASARIS Šokolādes muzejā Pūrē

PAVASARIS Šokolādes muzejā Pūrē

Kur gan var būt saldāka sagaidīšana par sagaidīšanu Šokolādes muzejā? Īpašs piedāvājums skolēnu ekskursijai ar meistarklasi Šokolādes muzejā Pūrē pavasarī.

Tukuma TIC

Programma

Programma "Rehabilitācijas spēks"

Pavadiet 10 dienas/9 naktis KRC "Jaunķemeri" un izbaudiet programmas "Rehabilitācijas spēks" pozitīvo iedarbību uz pašsajūtu un veselību.

EUR 605 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Pavasaris sākas Ērgļos.

Pavasaris sākas Ērgļos.

2. martā pavasaris Madonas pusē sākas ar Gunta Veita no grupas "Credo" muzikālu vakaru.

Madonas TIC

Plāno pasākumus Bauskas novadā!

Plāno pasākumus Bauskas novadā!

Plāno pasākumus Bauskas novadā? Ieskaties - pasākumu vietas, fotogrāfi, transports un vēl!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -