Vienkārši instrumenti darbinieku labbūtības un piederības sajūtas stiprināšanai

Marta Mackeviča | 2023.12.01

Pēdējos gados ir būtiski mainījusies gan darba ņēmēju, gan darba devēju izpratne par to, kāda ir darba jēga, ko mums nozīmē darbs un kolēģi. Birojs jau sen vairs nav vieta, kur tikai strādāt, bet pēdējā laikā aizvien apzinātāk saprotam, ka tā ir arī vieta, kur socializēties, pilnveidoties un mācīties. Mainās arī darba devēju attieksme pret darbiniekiem – aizvien plašāk izplatīta prakse ir rūpes par darbiniekiem un atbalsts viņu mentālajai veselībai un labbūtībai, kas ir īpaši svarīgi tik trauksmainā laikā, kādā šobrīd dzīvojam. Viedokli pauž “Helmes Latvia” personāla vadītāja Anita Āboltiņa.

Uzņēmumu mērķis vairs nav tikai akcionāru peļņa

Mūsdienās bizness ilgtermiņā nevar eksistēt tikai peļņas gūšanai – ikvienam uzņēmumam vienlaikus jādomā, kā kļūt par vidi, kurā cilvēki var sevi izpaust, augt un attīstīties. No tā iegūst visi – gan darba ņēmēji, gan darba devēji. Tas, kādu darba vidi veidosim, lielā mērā ietekmēs arī biznesa rādītājus. Arī ikdienā no kolēģiem dzirdu, cik svarīgi ir sajust, ka ikviens cilvēks, ikviens komandas dalībnieks ir vērtība. Tas izskan ne tikai no darbiniekiem, bet arī no uzņēmumu vadītājiem un īpašniekiem. Jau pirms pāris gadiem ASV lielāko korporāciju izpilddirektori nāca klajā ar pārskatītu biznesa korporāciju pastāvēšanas mērķi, apņemoties darboties arī visas sabiedrības interešu labā, ne tikai vairot akcionāru peļņu. Šobrīd vēl spilgtāk izjūtam, ka uzņēmumiem ne tikai jāpiepilda akcionāru mērķi, bet arī jāsniedz pievienotā vērtība saviem klientiem un darbiniekiem, kā arī plašākai kopienai.

Rūpes par darbiniekiem ne vienmēr nozīmē ļoti lielas investīcijas

Šīs pievienotās vērtības nodrošināšana pozitīvi korelē arī ar biznesa mērķiem – rūpes par darbiniekiem var rezultēties ar mazāku slimības dienu skaitu, ar lielāku iesaisti ikdienas pienākumos un uzņēmuma mērķu sasniegšanā, mazāku darbinieku mainību u.tml. Turklāt rūpes par darbiniekiem ne vienmēr nozīmē ļoti lielas investīcijas un papildu resursus, tās var būt arī pavisam vienkāršas lietas – rūpēties par adekvātu darbinieku noslodzi, veikt aptaujas par to, kā darbinieki jūtas, regulāri ieplānot individuālas sarunas, iesaistīt darbiniekus dažādu lēmumu pieņemšanā u.tml.

Gatavība runāt par mentālo veselību

Pavisam nesenā pagātnē Latvijā vēl nebija pieņemts atklāti runāt par mentālo veselību, taču ir liels prieks, ka šis temats vairs netiek stigmatizēts – arī darba devējs var sekmēt darbinieku gatavību runāt un rūpēties par mentālo veselību un labbūtību, un akceptēt, ka ir pilnīgi normāli, ja darbinieks vienmēr nav labākajā formā un par 100% noskaņots darbam. Viens veids, kā palīdzēt, ir fokusēts atbalsts, proti, mentālās veselības aprūpes speciālistu iekļaušana veselības apdrošināšanas polisē. “Helmes Latvia” to piedāvā, un ar gandarījumu varam teikt, ka cilvēki pamana un izmanto šīs iespējas.

Autonomija, kompetence un piederība

Domājot par citiem instrumentiem un veidiem, kā atbalstīt darbiniekus, jāatceras par trīs pamatmotivācijas veidiem: autonomija, kompetence un piederība. Sniedzot cilvēkiem iespēju pieņemt lēmumus sava amata ietvaros, tiek stiprināta saikne ar uzņēmumu un tā mērķiem. Runājot par kompetenci vai meistarību, svarīgi rast iespēju nodrošināt dažādas mācības. Turklāt, tās var būt gan tieši saistītas ar profesionālajiem uzdevumiem, gan, piemēram, iedvesmas lekcijas. Visbeidzot, runājot par piederību, jāmin gan regulāras, individuālas sarunas ar darbiniekiem, gan kopīgi pasākumi un kampaņas. Līdztekus atsevišķu komandu pasākumiem vismaz vienu reizi ceturksnī organizējam kopīgus pasākumus visiem uzņēmuma darbiniekiem un redzam, ka pozitīvās emocijas un neformālās sarunas ir kā līme, kas stiprina arī ikdienas komunikāciju un spēju sastrādāties.

Iedvesmojošas lekcijas un aizraujoši izaicinājumi

Lai gan arī vienreizēji notikumi un aktivitātes kopumā veicina izpratni par mentālo veselību un labbūtību, atslēga ir šādu pasākumu regularitāte. Uzņēmumā jau vairākus gadus novembri esam pasludinājuši par Labbūtības mēnesi – tas ir gada tumšākais mēnesis, tāpēc cenšamies uzmundrināt darbiniekus ar iedvesmas lekcijām, piemēram, par to, kāpēc rūpes par ķermeni sekmē arī mentālo veselību, kā arī ar dažādiem izaicinājumiem – šobrīd norisinās staigāšanas un skriešanas izaicinājums. Īstenojam arī anonīmu darbinieku aptauju par labbūtības jautājumiem, lai vēlāk analizētu rezultātus un saprastu, kādu atbalstu varam sniegt.

Viens un tas pats risinājums nederēs visiem darbiniekiem

Instrumentu un atbalsta iespēju ir ļoti daudz, taču jāizvairās no pārspīlēšanas ar tiem. Ja aktivitātes ir pārāk daudz, tās var sākt traucēt darbam un radīt pretēju efektu – papildu stresu. Gada nogale daudzās nozarēs ir intensīvs darba cēliens, arī mūsu uzņēmumā. Tāpēc mērķtiecīgi plānojam tādas atbalsta aktivitātes, kas neatņem laiku tiešajam darbam, bet stiprina un palīdz uzturēt veselīgu līdzsvaru intensīvajā periodā. Un vēl būtiski atcerēties, ka viens un tas pats risinājums nederēs absolūti visiem darbiniekiem. Tāpēc ir svarīgi sarunāties, lai noskaidrotu, kādu atbalstu darbinieki vēlas saņemt un kas viņiem nepieciešams.

Avots: Miltton.com


celojumubode - 3803
Izbaudi Liepājas garšu

Izbaudi Liepājas garšu

Liepājas garšu piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs, sākot no mājīgiem krodziņiem un kafejnīcām līdz izsmalcinātiem un augstu novērtētiem restorāniem.

Liepājas reģiona TIB

Izvēlies savu ceļojumu uz Čehiju!

Izvēlies savu ceļojumu uz Čehiju!

Čehijā var iepazīt senos pieminekļus, pastaigāties pa senām Prāgas ieliņām, nogaršot īsto Čehijas alu.

EUR 280 | Latvia Tours

Silene Resort & SPA – četrzvaigžņu kūrorts

Silene Resort & SPA – četrzvaigžņu kūrorts

Silene Resort & SPA – četrzvaigžņu kūrorts, kas atrodas 30 km no Daugavpils pilsētas, gleznaina Sila ezera krastā...

TAKA

Laipni lūgti Šrilankā – smaidu valstī!

Laipni lūgti Šrilankā – smaidu valstī!

Šrilanka -ziloņi, nacionālie parki, pludmale, 1200 soļi Sigirijā, zvejnieki, vilciens, tēju plantācijas, tempļi un daudz kas cits!

EUR 899.00 | Latvia Tours

Lieldienas  un skolēnu brīvdienas

Lieldienas un skolēnu brīvdienas

Atpūta svētkos un skolēnu brīvlaikā - īsie ceļojumi un atpūta tepat Tartu ar izklaides programmu. Nepalaidiet garām, jo vietas kūst!

EUR 222 | Estravel Latvia

Sieviešu dienas brančs

Sieviešu dienas brančs

Gada sievišķīgākie svētki jau ir pavisam tuvu! Aicinām atzīmēt šos svētkus īpašā atmosfērā un ar gardiem ēdieniem– Sieviešu dienas brančā.

EUR 29 | Jurmala Golf Club & Hotel

PIRTS “ATGŪSTI SPĒKU PIRTĪ”

PIRTS “ATGŪSTI SPĒKU PIRTĪ”

Ideāla vieta, kur baudīt īstu pirts rituālu. Pieejams masāžas baseins kompānijām līdz 6 cilvēkiem. Profesionālas pirtnieces pieaicināšana.

TAKA

JuRita mini zoo aicina ciemos!

JuRita mini zoo aicina ciemos!

JuRita Mini Zoo ir lieliska atpūtas vieta ģimenēm, kur iespējams iepazīties ar dažādiem dzīvniekiem.

TAKA

The Smile KONCERTS

The Smile KONCERTS

13. augustā Siguldas pilsdrupu estrādē uzstāsies “Radiohead” dalībnieku Toma Jorka un Džonija Grīnvuda grupa The Smile.

Siguldas novada TIC

SPA brīvdienas Polijā (3 dienas)!

SPA brīvdienas Polijā (3 dienas)!

Aktivitātes ūdens atrakciju parkā Tropikana Bjalistokā un vakariņas iekļautas cenā!

EUR 220 | Latvia Tours

Lieldienās uz pasaules malu Spānijā!

Lieldienās uz pasaules malu Spānijā!

Ceļojums piemērots visiem, kuriem interesē vietas ar nenovērtējamu kultūrvēsturisku nozīmi, tiem, kuru dzīvē reliģija ieņem nozīmīgu lomu, kā arī tiem...

EUR 899.00 | Latvia Tours

Populārākais Itālijas pludmales kūrorts

Populārākais Itālijas pludmales kūrorts

Pludmales kūrortā ir smilšu, platas un lēzenas, jūra silta un, turklāt, nav dziļa. Brīnišķīgi attīstīta infrastruktūra ar tradicionāli sirsnīgu itāļu viesmīlību

EUR 460 | Latvia Tours

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Trakai TIC

Vestards Šimkus un Kristīne Botros

Vestards Šimkus un Kristīne Botros

3.martā plkst.16.00 kultūrtelpā Akustika programmā CŌNSENTIŌ uzstāsies Vestards Šimkus duetā ar mūzikas producenti un dziedātāju Kristīni Botros.

EUR 25 | Valmieras TIC

Egļukalna meža taka

Egļukalna meža taka

"Egļukalna meža taka” lielisks pastaigu maršruts gan ģimenēm, gan pieredzējušiem tūristiem.

TAKA

Juris Hiršs. “Brīnumi notiek”

Juris Hiršs. “Brīnumi notiek”

8.martā plkst.19.00 Kultūrtelpā "Akustika" norisināsies aktiera Jura Hirša koncerts " “Brīnumi notiek”.

EUR 15 | Valmieras TIC

KRAUZE pret KRAUZI - Sarunu vakars

KRAUZE pret KRAUZI - Sarunu vakars

23. martā pl. 19.00 Jaunmoku pilī iemīļotas TV ētera personības, brāļi Arnis un Valters Krauzes, aicina uz jautru sarunu vakaru “Krauze pret Krauzi".

EUR 15.00 | Jaunmoku pils

Rezervē Deluxe numuru par super cenu

Rezervē Deluxe numuru par super cenu

Bellevue Park Hotel Riga 4* piedāvā atpūtu Deluxe numurā par īpašo cenu.

Bellevue Park Hotel Riga

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā 2024

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā 2024

Lielākie pasākumi Augšdaugavas novadā 2024. gadā.

TAKA

Pavasarīga ballīte dāmām un ne tikai...

Pavasarīga ballīte dāmām un ne tikai...

8. martā Baltic Beach Hotel & SPA pārtaps Bārbijlendā, kur gaidāma pavasara sezonas karstākā ballīte ar svētku gardumiem, izklaides programmu mūziku un dejām.

Baltic Beach Hotel & SPA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -