Kā rūpēties par miega kvalitāti? Iesaka klīniskā farmaceite

Agnija Greiziņa | 2024.02.24

Miegs ir viena no svarīgākajām ikdienas sastāvdaļām, lai mēs uzturētu ne vien labu fizisko, bet arī mentālo veselību. Pilnvērtīga un regulāra miega nodrošināšana organismam ir neaizstājama, lai mēs varētu izvairīties no dažādām nopietnām slimībām. Par to, kā uzlabot un rūpēties par miega kvalitāti un ko darīt, ja parādās miega traucējumi, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Miega nozīme

Miegs kalpo kā profilaktisks līdzeklis daudzu saslimšanu gadījumā, un, ja miegs nav pietiekams, tad dienas laikā varam saskarties ne vien ar nogurumu, bet arī ar galvassāpēm, garastāvokļa izmaiņām, kustību koordinācijas traucējumiem, traumatismu un citām sūdzībām. Turklāt nepietiekams miegs var negatīvi ietekmēt sirds un asinsvadu, imūno un nervu sistēmu, kā arī nepietiekama miega gadījumā pastāv lielāks aptaukošanās un 2. tipa cukura diabēta risks, stāsta klīniskā farmaceite I. Priedniece.

Miega traucējumi skar visu vecumu cilvēkus – gan jauniešus, gan seniorus. Šie traucējumi var izpausties kā ilga nespēšana iemigt, atkārtota pamošanās, trausls miegs un citi līdzīgi simptomi. Tiem var būt vairāki iemesli, tai skaitā maiņu darbs, krākšana, stress, neatbilstošs dienas un miega režīms, sāpes, depresija, sirds un asinsvadu, nieru vai vairogdziedzera un citas slimības.

Padomi, kā uzlabot miega kvalitāti

Ja saskaraties ar nelieliem, īslaicīgiem miega traucējumiem vai vienkārši vēlaties savlaicīgi rūpēties par miega kvalitāti, klīniskā farmaceite I. Priedniece iesaka:

    • Atvēliet miegam pietiekami ilgu laiku! Cilvēkam katru dienu ir jāguļ vismaz 7 līdz 8 stundas. Darbadienās un brīvdienās ir ieteicams ievērot noteiktu miega režīmu – doties gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā.

    • Izvēdiniet telpas un iekārtojiet ērtu guļvietu! Veselīgu miegu veicina svaigs gaiss, tādēļ pirms došanās gulēt ir ieteicams izvēdināt telpas. Vislabāk izgulēsieties, ja iekārtosiet sev ērtu guļvietu – labākam miegam ir nepieciešams klusums un pilnīga tumsa.

    • Pirms miega izvairieties no elektronisko ierīču lietošanas! Pirms gulētiešanas izvairieties no TV skatīšanās vai viedierīču lietošanas, vislabāk palasiet kādu grāmatu vai paklausieties mierīgu mūziku.

    • Vakarā nelietojiet kafiju, alkoholu un nikotīnu saturošus produktus! Dienas otrajā pusē nelietojiet arī līdzekļus, kas satur ārstniecības augus ar tonizējošu iedarbību, piemēram, žeņšeņu vai eleiterokoku.

    • Ikdienā ieviesiet fiziskās aktivitātes! Sportošana uzlabo miega kvalitāti un garastāvokli, kā arī mazina stresu.

Palīglīdzekļi labākam miegam

Aptiekā ir pieejami arī dažādi bezrecepšu medikamenti un uztura bagātinātāji, kas satur ārstniecības augus un melatonīnu. Melatonīns ir gan hormons, gan antioksidants, ko izmanto kā miega līdzekli, tas palīdz  samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku un atvieglo ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas, piemēram, ceļojot vai strādājot maiņu darbu. Melatonīnu saturoši preparāti ir pieejami dažādās formās – tablešu, pulveru, aerosolu, mutē šķīstošu plāksnīšu veidā. To izmanto kombinācijās ar ārstniecības augiem, piemēram, baldriānu, pasifloru, melisu un apini, kā arī ar magniju un B grupas vitamīniem.  BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece uzsver, ka labam miegam īpaši nozīmīgs ir magnijs, jo tas veicina normālu nervu sistēmas darbību, palīdz mazināt nogurumu un nespēku.

Iemigt un mazināt stresu pirms naktsmiera palīdzēs arī dažādi ārstniecības augi, kam piemīt nomierinoša darbība. Pazīstamākās ārstniecības augu drogas ir baldriāna saknes, kumelītes ziedi, māteres laksti, piparmētru un melisas lapas, taču var izmantot arī auzu, pasifloras un raudenes lakstus, apiņus, liepziedus un vīgriezes. Šīs drogas var lietot atsevišķi vai komplekso tēju veidā. Aptiekā ir pieejami arī ārstnieciskos augus saturoši preparāti – sīrupi, pilieni, kapsulas, tabletes vai aerosoli. Piemērotāko produktu jums palīdzēs izvēleties farmaceits.

Avots: Tamro.com


celojumubode - 3809
Satiec savu meistaru Bauskā 20.un 21.04!

Satiec savu meistaru Bauskā 20.un 21.04!

Ielūkojies, kādi pasākumi paredzēti Bauskā, pasākuma "Satiec savu meistaru" ietvaros!

Bauskas TIC

Īpašs piedāvājums ģimenēm

Īpašs piedāvājums ģimenēm

Izglītojošais un interaktīvais centrs “Dzelzceļš un Tvaiks” Gulbenē iepriecinās apmeklētājus, dāvājot iespēju piedalīties brīnišķīgā akcijā ģimenēm.

Gulbenes novada TIC

Stādu dienas

Stādu dienas "Dzērvēs" 20.aprīlī!

Bauskas TIC

Sama modināšanas svētki Koknesē

Sama modināšanas svētki Koknesē

Koknesē modinās diženo Daugavas iemītnieku - Samu. Svētki Koknesē norisināsies 10. un 11.maijā.

Aizkraukles novada TIC

Satiec savu meistaru Tukuma pusē

Satiec savu meistaru Tukuma pusē

Tukuma pusē no 13.aprīļa līdz 21.aprīlim varēs iepazīt 12 meistaru stāstus tuvplānā!

Tukuma TIC

Svini kāzas Jaunpils pilī!

Svini kāzas Jaunpils pilī!

Jaunpils pils ir lieliska vieta kāzu svinēšanai. Senie pils mūri un brīnišķīgā apkārtne padarīs jums tik svarīgos brīžus patiešām neaizmirstamus.

Tukuma TIC

Iedvesmojies laivot Bauskas novadā!

Iedvesmojies laivot Bauskas novadā!

Ieskaties, kādas ir laivošanas iespējas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Golfa diena Madonā

Golfa diena Madonā

Pļavu golfa laukums "Kalnozoli" atklāj jauno sezonu ar Vislatvijas golfa dienu.

Madonas TIC

Jaunmoku pils aicina uz Putnu dienu

Jaunmoku pils aicina uz Putnu dienu

Jaunmoku pils aicina skolēnus uz ikgadējo Putnu dienu 18.aprīlī. No pulksten 10:00 dabas izzinātājiem būs iespēja vērot putnus pils parkā, klausīties stāstos.

Tukuma TIC

Kandavā tikšanās ar

Kandavā tikšanās ar "Nelūgtajiem viesiem"

Sarunu vakars ar Leldi Kovaļovu un Andri Daugaviņu - Kandavas vīna namā 20.aprīlī.

Tukuma TIC

UFO stāstīs jokus Tukumā

UFO stāstīs jokus Tukumā

Ja meklē iespēju aizmirst ikdienas rūpes, nāc 26.aprīlī pulksten 19:00 uz Tukuma pilsētas Kultūras namu!

Tukuma TIC

Uz Tukumu pēc literatūras!

Uz Tukumu pēc literatūras!

Pagājušajā gadā Tukums tika iekļauts UNESCO radošo pilsētu tīklā kā literatūras pilsēta. Esam lepni par iegūto statusu un aicinām uz pasākumiem.

Tukuma TIC

Gūsti pavasarīgu iedvesmu izstādēs Tukumā

Gūsti pavasarīgu iedvesmu izstādēs Tukumā

Aprīlis uzņem apgriezienus. Mostas daba. Mostas krāsas. Atsprāgst pumpuri, un dzīvība zied. Ļauj iedvesmai ieplūst tevī caur mākslu Tukumā un apkārtnē!

Tukuma TIC

Rīko konferences un seminārus Bauskā!

Rīko konferences un seminārus Bauskā!

Iepazīsties ar Bauskas novada konferenču un semināra telpu piedāvājumu!

Bauskas TIC

Pilnvērtīgs laiks sev!

Pilnvērtīgs laiks sev!

Via Vitalité ir četru zvaigžņu svara korekcijas un labsajūtas centrs Aizputē. Piedāvājam programmas "Pamata","Exstra","Relax". Zvaniet +371 20 605 553

EUR 145 | Via Vitalité

Laivojiens pa Gauju 25.maijā

Laivojiens pa Gauju 25.maijā

25.maijā norisināsies jau otrais aktīvās atpūtas pasākumu cikla “Normāls notikums” posms – laivojiens pa Gauju no Lejasciema līdz Pukstiem.

Gulbenes novada TIC

Pavasara pārgājiens Bērzpilī

Pavasara pārgājiens Bērzpilī

21.aprīlī 10:00 aicinām doties aptuveni 14 km garā pārgājienā Bērzpils pagastā, ko vadīs vietējā gide Anna Kriviša.

Balvu TIC

Apgūsti Bonsai koka mākslu Bauskas pusē

Apgūsti Bonsai koka mākslu Bauskas pusē

Bauskas TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Kāpiet vilcienā un dodieties uz Vidzemes ziemeļaustrumiem– uz Gulbeni, kur sagaidīs aizrautīgi tūrisma speciālisti un uzņēmēji, ļaujot izbaudīt lielisku atpūtu!

Gulbenes novada TIC

Aktīvās tūrisma sezonas atklāšana Jelgavā

Aktīvās tūrisma sezonas atklāšana Jelgavā

20.aprīlī 12 - 17 ikviens aicināts uz aktīvās tūrisma sezonas atklāšanas pasākumu Dzīvesziņas un arodu sētā.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -