Padomi kiberpavāriem jeb kā izmantot mākslīgo intelektu ēdienreižu plānošanā

Līga Bite | 2024.01.29

Trīs līdz piecas reizes dienā ir jāēd garšīgi un veselīgi, taču katru dienu pagatavot kaut ko jaunu un iedvesmojošu nebūt nav viegli. Tagad šādas ikdienas rūpes daļēji var uzticēt mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijām. Kiberpavāriem jeb tiem, kuri izmanto viedās tehnoloģijas arī virtuvē, pieejama bezmaksas lietotne, kurā apkopotas vairāk nekā 160 000 recepšu, kas pielāgojamas individuālām diētas prasībām. Lietotne noderēs arī ēdienreižu plānošanā, iepirkumu saraksta izveidē un lai pārdomāti izmantotu iepirktos produktus, kuru derīguma termiņš tuvojas beigām.

Sociālantropologs Kārlis Lakševics, kurš ikdienā pēta rūpes, paskaidro, ka par “kiberpavāriem” var saukt ļaudis, kuri jau izmanto viedās tehnoloģijas pārtikas sagādē, uzglabāšanā un gatavošanā. Līdz ar to MI izmantošana ēst gatavošanā nav uzskatāma par šokējošu pavērsienu, bet gan loģisku nākamo soli tehnoloģiju izmantošanā. Ir novērots, ka tas ir veids, kā var mazināt ar rūpēšanos saistīto darba slogu.

Mobilā lietotne atvieglo rosīšanos virtuvē

Līdzīgi kā iecienītie mūzikas straumēšanas servisi, arī tādas MI recepšu un gatavošanas lietotnes kā Samsung Food var sniegt trāpīgus ieteikumus, balstoties uz iecienītākajiem žanriem jeb pasaules virtuvēm, biežāk baudītajiem hitiem jeb produktiem un klausīšanās vēsturi jeb izmantotajām receptēm.

Īpaši ērti ir izmantot viedās sadzīves tehnikas ierīces un mobilās lietotnes vienoti. Samsung prezentētais Bespoke četrdurvju Flex™ ledusskapis ar AI Family Hub+™ izmanto viedo iekšējo kameru, kas atpazīst līdz pat 33 dažādiem pārtikas produktiem. Atpazītajiem produktiem norādot derīguma termiņus, vēlāk iespējams saņemt laicīgus brīdinājumus par termiņu tuvošanos un ieteikumus receptēm, kas ļaus produktus izmantot, nevis laist zudumā. Turklāt Samsung Food lietotnē saglabāto recepšu norādījumus iespējams arī kopīgot uz noteiktu modeļu indukcijas plīts virsmu displejiem, lai gatavošanās laikā varētu vieglāk sekot receptēm.

Norādot pieejamos produktus, lietotne piedāvās vairākas no tās arsenālā esošajām 160 000 receptēm, kurās šos produktus efektīvi izmantot. Turklāt šī funkcija darbojas arī otrā virzienā – izvēloties kādu recepti, lietotne to analizēs un piedāvās sastādīt iepirkumu sarakstu, lai iegūtu visu pagatavošanai nepieciešamo.

Šobrīd Samsung Food lietotne pieejama astoņās valodās. To var izmantot OS un Android lietotāji, kā arī tā lietojama caur interneta pārlūku.

Pielāgota ēdienkarte ikvienai gaumei un diētai

Jaunākās gatavošanas lietotnes spēj sniegt ne tikai ieteikumus atsevišķām receptēm, bet arī sastādīt maltīšu plānu vairākām dienām un pat nedēļām. Nepieciešams norādīt savus auguma parametrus, aktivitātes līmeni un citus būtiskus faktorus, un lietotne piedāvās savu redzējumu uz ieteicamo patērējamo kaloriju un makroelementu daudzumu. Ja Samsung Food lietotni izmanto kombinācijā ar lietotni Samsung Health, tad, piedāvājot receptes un maltīšu plānus, tiks ņemti vērā arī veselības lietotnē apkopotie dati, norādītie mērķi, kā arī treniņu un fizisko aktivitāšu slodze.

Patiess glābiņš mākslīgā intelekta radošums var izrādīties tiem, kas ikdienā sadzīvo ar ierobežojumiem produktu atlasē veselības vai pārliecības dēļ, un saskaras ar svaigu ideju trūkumu tieši šā iemesla dēļ. Atliek algoritmam norādīt savas izvēles un tās tiks ņemtas vērā gan piedāvājot jaunas, gan pielāgojot klasikās receptes.

“Tādi rīki, kas palīdz radoši kombinēt pazīstamas sastāvdaļas, paver iespējas dažādiem eksperimentiem. Tie var palīdzēt ātrāk veikt izmaiņas diētā, piemēram, izvērtējot un samazinot uzturā tos produktus, kuru ražošanā radītas augstas oglekļa emisijas,” izklāsta K. Lakševics.

Lietotne respektē dabīgo intelektu

Padomus un ieteikumus var sniegt ne tikai mākslīgais, bet arī dabīgais intelekts. Samsung Food lietotnes lejupielāžu skaits ir virs viena miljona un tas ir jūtams, aplikāciju lietojot. Pie tur atrodamajām receptēm un rakstiem visi “kiberpavāri” var dalīties un iepazīties ar komentāriem, kas var pastiprināt cilvēcīgās pieredzes aspektu.

Vai ir pamats bažām, ka MI dēļ pazaudēsim citu ēst gatavošanas cilvēcīgās pieredzes aspektu, kas ir ģimenes un kultūras ēdiena gatavošanas tradīcijas? Antropologs K. Lakševics satraukumu kliedē: “Galu galā svarīgākais ir tas, kādas funkcijas mēs paši piešķiram izmantojamiem rīkiem. Piemēram, lietojot viedās tehnoloģijas, tradicionālās un mantotās receptes ir iespējams vieglāk saglabāt vai, ja nepieciešams, pielāgot mūsdienu produktiem un tendencēm.”

“Mākslīgais intelekts ceļu jūsu virtuvē nekad neatradīs tikpat labi, kā jūs paši, bet tas var palīdzēt. Pat, ja MI lietošanas paradums ikdienas dzīvē nenostiprināsies, tas var noderēt arī kā iedvesmas avots. Un kamdēļ gan lieki sarežģīt dzīvi – Samsung Food lietotne iekļauj visas iepriekš nosauktās priekšrocības,” paskaidro Samsung Electronics Baltics produktu treneris Eduards Krumovics.

Avots: Samsung.com


celojumubode - 3812
 “Dziedot un dejojot gaidām vasaru”

“Dziedot un dejojot gaidām vasaru”

25. maijā plkst. 17.00 Kocēnu Kultūras namā jauniešu kora “Skan” un VPDK “Savieši” koncerts “Dziedot un dejojot gaidām vasaru”.

EUR 3 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

WOW cena! 𝐌𝐀𝐋𝐃𝐈̄𝐕𝐔 𝐒𝐀𝐋𝐀𝐒!

WOW cena! 𝐌𝐀𝐋𝐃𝐈̄𝐕𝐔 𝐒𝐀𝐋𝐀𝐒!

🔥 ĪPAŠAIS PIEDĀVĀJUMS individuālam ceļojumam 𝐧𝐨 𝟐𝟏/𝟎𝟓/𝟐𝟎𝟐𝟒, ar 7 nakšu atpūtu All Inclusive kūrortā CLUB MED KANI.

EUR 2331 | Latvia Tours

Luksus klases piedāvājumi - Taizeme

Luksus klases piedāvājumi - Taizeme

Esat pelnījuši - izbaudīt unikālu pieredzi, augstākās klases apkalpošanu un ņemt no dzīves vairāk! Dažādi Luksus piedāvājumi atpūtai Taizemē. Sviniet dzīvi!

EUR 610 | Estravel Latvia

Neaizmirstams randiņš tumsā

Neaizmirstams randiņš tumsā

Izbaudiet neaizmirstamu randiņu tumsā! 90 minūšu ekskursija piecās telpās ar neredzīga gida vadību un romantiska divvientulība kafejnīcā ar uzkodām un mūziku.

Neredzamā Pasaule

Laimes un paradīzes sala KRĒTA no 275 EUR!

Laimes un paradīzes sala KRĒTA no 275 EUR!

Krētā nav lielu pilsētu, tai raksturīgas mazas pilsētiņas, ciemati. Salā ir ideāli apstākļi atpūtai, jo šeit ir vairāk nekā 300 saulainu dienu gadā!

EUR 257 | Latvia Tours

Tālo galamērķu lidojumu akcija

Tālo galamērķu lidojumu akcija

ASV, Āfrika, Āzija un Tuvie Austrumi - lidojumu akcija līdz 04.06. // ceļošana 01.11.2024. - 26.03.2025. // Vietu skaits ierobežots

EUR 279 | Estravel Latvia

Sala, kas iekaros jūsu sirdi un prātu!

Sala, kas iekaros jūsu sirdi un prātu!

Kipra ir trešā lielākā sala Vidusjūrā un ir populārs tūrisma galamērķis, pateicoties tās skaistajām pludmalēm, bagātajai vēsturei un garšīgajai virtuvei.

EUR 335 | Latvia Tours

Iedvesmojies savam sapņu ceļojumam!

Iedvesmojies savam sapņu ceļojumam!

NORĀDI VĒLMES -> SAŅEM PIEDĀVĀJUMU ČARTERCEĻOJUMAM 30 MIN LAIKĀ MĒS PALĪDZĒSIM SAPŅIEM ĪSTENOTIES! ;)

Latvia Tours

Lielais plosts 2024

Lielais plosts 2024

Šī gada 25. maijā Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā norisināsies ikgadējs Vislatvijas ūdens tūristu saiets “Lielais plosts”.

TAKA

Ernsta Glika vārds mūsdienu Alūksnē

Ernsta Glika vārds mūsdienu Alūksnē

Atzīmējot mācītāja un skolotāja Ernsta Glika 370.gadadienu, aicinām doties aptuveni 4 kilometrus garā pastaigā iepazīstot vietas Alūksnē.

Alūksnes TIC

“ŠEFA UZKODAS” pasākumu mājas Dvietē

“ŠEFA UZKODAS” pasākumu mājas Dvietē

Dvietē atrodas pasākumu māja, kuru var rezervēt un rīkot pilnīgi jebko!

TAKA

Sonora Vaice un Andrejs Osokins Akustikā

Sonora Vaice un Andrejs Osokins Akustikā

26.maijā plkst.16.00 Kultūrtelpā Akustika norisināsies apburošās soprānes Sonoras Vaices un meistarīgā pianista Andreja Osokina koncerts.

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piesakies uz

Piesakies uz "Lielais plosts 2024"

Šogad paredzētais maršruts ir Slutišķi (kempings “Daugavas loki”) – Butišķi (atpūtas vieta “Zemenīte”).

TAKA

Ceļojošais cirks

Ceļojošais cirks "Baltija" Liepājā

Starptautiska cirka mākslinieku komanda ir sagatavojusi iemīļotajai publikai īstu, jautru piedzīvojumu cirka pasaulē!

Liepājas reģiona TIB

Rēzeknes āra peldbaseins atsāk sezonu!

Rēzeknes āra peldbaseins atsāk sezonu!

Un beidzot pēc ziemas sezonas, no 7.maija ir atsākusi darbu Olimpiskā centra Rēzekne “karstā sirds” – brīvdabas peldbaseina zona.

Rēzeknes pilsētas TIC

Nomā auto Indijā!

Nomā auto Indijā!

Europcar atklātas 12 stacijas Indijā lielākajās pilsētās, piemēram, Deli, Mumbajā, Bangalorā, Haidarabadā, Čennajā. Rezervē savu auto!

Europcar

25.maijā norisināsies Lielais plosts

25.maijā norisināsies Lielais plosts

25. maijā Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā norisināsies ikgadējs Vislatvijas ūdens tūristu saiets “Lielais plosts”.

TAKA

PIESAKIES LIELAJAM PLOSTAM 25.MAIJĀ

PIESAKIES LIELAJAM PLOSTAM 25.MAIJĀ

Palika pēdējas dienas, lai pieteikties!!! Izmanto iespēju!

TAKA

Brauc ar klasi Alūksni!

Brauc ar klasi Alūksni!

Skolēniem viens no gaidītākajiem notikumiem neatkarīgi no mācību mēneša un gadalaika, ir klases ekskursijas kopā draugiem un saviem skolotājiem!

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

ÖÖD brīvdienu spoguļmāju noma

ÖÖD brīvdienu spoguļmāju noma

Visa Igaunija // Spoguļmāju noma līdz 30.09. // Pieprasījums ir ļoti liels - pasteidzieties rezervēt!

EUR 176 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -