Mīti un patiesība par skārdenēm – vai šis iepakojums vislabāk palīdz saglabāt dzēriena kvalitāti?

Anna Kikore | 2024.02.02

Dzērienus, tostarp alu, varam iegādāties ļoti dažādos iepakojumos, taču tieši skārdene vislabāk pasargā no saules stariem un skābekļa, kas ir alus lielākie ienaidnieki. Arī pudelēs, lai cik tumšs vai biezs nebūtu stikls, neliels saules staru daudzums tomēr piekļūst alum. Ilgāk atrodoties tiešos saules staros, alum var veidoties nepatīkams aromāts un garša, turklāt, tādejādi alus strauji sasilst, no kā parasti cenšamies izvairīties. Ilgstošā saskarsmē ar skābekli tiks sabojāta alus garša un tas vairs nebūs baudāms – vispirms samazināsies karbonizācija, kas padarīs alu pliekanu, pazudīs aromāts un alus garšos “tukši”. Ja skābeklis būs nonācis iepakojumā jau pildīšanas laikā, laika gaitā alus oksidēsies, smaržos un garšos pēc papīra vai slapja kartona, kā arī iegūs pelēcīgāku nokrāsu. Skārdenēs visbiežāk alus tiek pildīts līdz ar malu, kas izslēdz oksidācijas iespējamību un tas nozīmē mazākas raizes par alus kvalitāti. Viedokli pauž “Mežpils alus” vēstnesis Edgars Magons.

Alus nav tiešā saskarē ar metālu

Nereti tiek minēts, ka, dzerot alu no skārdenes, tam ir metāliska piegarša, tāpēc reizēm tiek uzskatīts, ka metāla daļiņas var iekļūt dzērienā. Tas ir mīts, kas radies jau vēsturiski. Pirms 100 gadiem, kad tika radīts pirmais šāda veida iepakojums, to nebija iespējams atvērt no augšpuses un nācās iesist divus caurumus, no kuriem dzert. Šādā iepakojumā alus tiešām saskārās ar metālu un tam bija alumīnija piegarša. Pagājušā gadsimta 60. gados sāka attīstīties skārdeņu ražošana un izmantošana, tika izstrādāts slānis starp alu un iepakojumu -  polimēra pārklājums skārdenes iekšpusē, kas nodrošina, lai alus nesaskaras ar metālu un iepakojuma daļiņas neiekļūst dzērienā. Vēl svarīgi atcerēties, ka viss, kas ir pildīts pudelēs, mucās un bundžās, nāk no vienas raudzēšanas tvertnes. Viens un tas pats alus tiek sadalīts dažādos iepakojumos, tāpēc nav pamata domāt, ka skārdenēs pildītais alus pēc garšas atšķiras.

Aizsargslānis jeb polimēra pārklājums tiek lietots arī mūsdienās

Arī mūsdienās skārdeņu iekšpusē tiek iepūsts iepriekš minētais polimēra pārklājums, kas ir papildus slānis starp alu un pašu iepakojumu. Metālisko garšu varam just tad, ja dzeram alu tieši no skārdenes, tāpēc, ja tas ir iespējams, rekomendēju alu baudīt no glāzes. Patiesībā, neraugoties uz to, kādā iepakojumā iegādājamies alu, vairāku iemeslu dēļ to labāk baudīt tieši no glāzes.

Izbaudīt gan alus garšu, gan aromātu

Gan skārdenei, gan alus pudelei ir salīdzinoši neliels atvērums, tas nozīmē, ka, baudot alu, nevaram sajust tā aromātu, kas ir svarīga daļa no dzēriena baudīšanas procesa. Ielejot alu glāzē, piemēram, tulpes vai citas formas, varam ne tikai pilnvērtīgāk izbaudīt alus patīkamo aromātu, bet arī redzēt tā krāsu. Alus satur salīdzinoši lielu ogļskābās gāzes daudzumu, dzerot to tieši no pudeles vai skārdenes, tā nonāk kuņģī, radot dažādas reakcijas, piemēram, vēdera uzpūšanos. Pārlejot alu glāzē, veidojas putu kārtiņa un ogļskābās gāzes izdalās, nenonākot kuņģī.

Aizvien vairāk ražotāju dod priekšroku skārdenēm

Izvēloties alu no skārdenes, varam būt droši, ka tas ticis pasargāts no iepriekš minētajiem kaitīgajiem faktoriem. Arvien vairāk alus darītavas pāriet uz šādiem iepakojumiem, it sevišķi amatdarītavas. Ražotnes ļoti rūpējas par to, lai alus būtu bez defektiem, ieguldot vairāk rūpju kvalitātē, tieši tāpēc arī biežāk dod priekšroku iepakojumam, kas palīdz saglabāt kvalitāti arī tālākajā alus dzīves ciklā – tirdzniecības vietās un pie gala patērētāja.

Palīdz ātrāk sasniegt vēlamo temperatūru

Kā zināms, katram alus veidam ir ieteicamā baudīšanas temperatūra, piemēram, slāpju remdēšanai ieteiktu izvēlēties lager tipa alu +6C līdz +8C temperatūrā. Ja ledusskapī ieliksiet alu skārdenē un alu citā iepakojumā, tieši skārdene būs tā, kas pirmā sasniegs nepieciešamo temperatūru, jo alumīnijs ātrāk reaģē uz temperatūras izmaiņām. Ja nevēlamies ilgi gaidīt, lai baudītu dzērienu, tad tieši šis iepakojums būs ērtākais risinājums.

Vai skārdeni ir pieklājīgi likt uz galda?

Ja skārdenei ir interesants un saistošs dizains, arī tā var būt kā daļa no galda klājuma. Vēsturiski skārdenes patiešām neizskatījās estētiski un tām nebija vietas uz galda, taču mūsdienās viss ir mainījies. Patiesībā, reizēm draugu kompānijā ir pat interesanti izpētīt dzēriena iepakojumu, nobildēt to aizsūtīt kādam draugam vai tamlīdzīgi.

Avots: Miltton.com


celojumubode - 3813
PIESAKIES LIELAJAM PLOSTAM 25.MAIJĀ

PIESAKIES LIELAJAM PLOSTAM 25.MAIJĀ

Palika pēdējas dienas, lai pieteikties!!! Izmanto iespēju!

TAKA

Sonora Vaice un Andrejs Osokins Akustikā

Sonora Vaice un Andrejs Osokins Akustikā

26.maijā plkst.16.00 Kultūrtelpā Akustika norisināsies apburošās soprānes Sonoras Vaices un meistarīgā pianista Andreja Osokina koncerts.

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Rūjienas saldējuma svētki

Rūjienas saldējuma svētki

25.maijā Rūjienā norisināsies, iespējams, gardākie svētki šajā pusē - Rūjienas saldējuma svētki!

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

 “Dziedot un dejojot gaidām vasaru”

“Dziedot un dejojot gaidām vasaru”

25. maijā plkst. 17.00 Kocēnu Kultūras namā jauniešu kora “Skan” un VPDK “Savieši” koncerts “Dziedot un dejojot gaidām vasaru”.

EUR 3 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piesakies uz

Piesakies uz "Lielais plosts 2024"

Šogad paredzētais maršruts ir Slutišķi (kempings “Daugavas loki”) – Butišķi (atpūtas vieta “Zemenīte”).

TAKA

Meža takas Bebrenē 2024

Meža takas Bebrenē 2024

Velobrauciens Bebrenē.

TAKA

Neaizmirstams randiņš tumsā

Neaizmirstams randiņš tumsā

Izbaudiet neaizmirstamu randiņu tumsā! 90 minūšu ekskursija piecās telpās ar neredzīga gida vadību un romantiska divvientulība kafejnīcā ar uzkodām un mūziku.

Neredzamā Pasaule

SINAGOGAS STĀSTI. ZUDUSĪ EBREJU KOPIENA VA

SINAGOGAS STĀSTI. ZUDUSĪ EBREJU KOPIENA VA

Maija mēnesī Valdemārpils Tūrisma informācijas centrs turpina sarunu ciklu ČALOT 25.maijā aicinot ciemos Žaņa Lipkes memoriāla direktori Lolita Tomsone.

Talsu novada TIC

Ceļojošais cirks

Ceļojošais cirks "Baltija" Liepājā

Starptautiska cirka mākslinieku komanda ir sagatavojusi iemīļotajai publikai īstu, jautru piedzīvojumu cirka pasaulē!

Liepājas reģiona TIB

Māmiņai, sieviņai miļajai...

Māmiņai, sieviņai miļajai...

Lutinošais SPA piedāvājums - atpūta Siguldā // Pārsteidziet, ieprieciniet - uzdāviniet atpūtu // Dienas SPA

EUR 115 | Estravel Latvia

Populārākais Itālijas pludmales kūrorts!

Populārākais Itālijas pludmales kūrorts!

Pludmales kūrortā ir smilšu, platas un lēzenas, jūra silta un, turklāt, nav dziļa. Brīnišķīgi attīstīta infrastruktūra ar tradicionāli sirsnīgu itāļu viesmīlību

EUR 487 | Latvia Tours

Būū koncerts Vaidavā

Būū koncerts Vaidavā

2.jūnijā plkst.16.00 iesildīsim vasaru kopā ar burvīgo dzirksteli un dabas mīli – dziedātāju Būū, atklājot Vaidavas vasaras sezonu!

EUR 12 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Dienvidu saule un šarms Maljorkā!

Dienvidu saule un šarms Maljorkā!

Ceļojums piemērots visiem, kas ilgojas pēc saules un siltuma, mīl neparastus dabasskatus un patīk gozēties lieliskās pludmalēs Vidusjūras krastā.

EUR 576.00 | Latvia Tours

Līgo svinības jūras krastā

Līgo svinības jūras krastā

23. jūnijā aicinām Jūs ciemos, lai kopīgi aizvadītu gada īsāko nakti un godam nosvinētu Līgo svētkus jūras krastā – “Baltic Beach Hotel & SPA” pludmalē!

Baltic Beach Hotel & SPA

Tālo galamērķu lidojumu akcija

Tālo galamērķu lidojumu akcija

ASV, Āfrika, Āzija un Tuvie Austrumi - lidojumu akcija līdz 04.06. // ceļošana 01.11.2024. - 26.03.2025. // Vietu skaits ierobežots

EUR 279 | Estravel Latvia

Grupas

Grupas "Skyforger" koncerts Valmierā

8.jūnijā plkst. 20.00 jaudīgi un vērienīgi vasaras koncertsezonu Valmieras estrādē atklās folkmetāla grupa “Skyforger”.

EUR 18 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

-100 € - Apvienoto Arābu Emirātu kūrorti

-100 € - Apvienoto Arābu Emirātu kūrorti

Līdz 31.05. - rezervējiet atpūtu 2024/2025 gada Ziemas sezonai AAE par lielisku cenu // Ietaupiet 100 € par rezervāciju

EUR 726 | Estravel Latvia

🇬🇷 Vasaras piedzīvojums Peloponesā!

🇬🇷 Vasaras piedzīvojums Peloponesā!

Tieši Peloponesas kūrortos iespējams patverties no lielpilsētas kņadas, izbaudīt klusumu un ilgi gaidīto atpūtu.

EUR 425.00 | Latvia Tours

Atlaide auto nomai Bahreinā

Atlaide auto nomai Bahreinā

Persijas līča debeszilajos ūdeņos atrodas apslēpts dārgakmens, kas gaida izpēti — Bahreina. Nepalaid garām, rezervē tūlīt un saņem 20% atlaidi.

Europcar

Izbaudi aktīvās atpūtas iespējas Bauskā!

Izbaudi aktīvās atpūtas iespējas Bauskā!

Izbaudi aktīvās atpūtas iespējas-dodoties pa Mēmeli, Mūsu, Lielupi ar laivām vai SUP, iegūstot labus lomus kādā no makšķerēšanas vietām vai dodies izjādē!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -