Marta Mackeviča | 2024.02.20
Lai gan ļoti daudzu Vecrīgas namu pirmo stāvu komercplatības ir tukšas, tiek iznomātas vai pat izskatās vienkārši pamestas, situācija nav tik dramatiska, lai Vecrīgu sāktu uzskatīt par “spoku pilsētu”. Turklāt, pakāpeniski atgriežas arī ārvalstu tūristi - pērn uz Rīgu brauca jau krietni vairāk tūristu nekā 2022. gadā, un tika sasniegti 80% no pirmspandēmijas tūristu apjoma. Rūpīgi analizējot telpu nomas piedāvājumu, ir iespējams atrast arī ļoti izdevīgus variantus – attiecīgajai uzņēmējdarbībai piemērotas telpas par atbilstošām cenām. Vienlaikus būtu svarīgi, lai pašvaldība turpinātu organizēt dažādus atbalsta pasākumus, piemēram, Vecrīgas modināšanas nedēļu un citus. Viedokli pauž Skaistumkopšanas salonu “Old Riga SPA” un “SIBI salons” īpašniece Kristīne Krama.
Vecrīgai nav jākļūst par “spoku pilsētu”
Ideāla iespēja aizlidot uz romantisko Tulūzu– rozā pilsētu, kur pavasarī zied vijolītes, ieliņas piepildās ar kafejnīcu aromātiem un valda īsta franču atmosfēra
EUR 799 | Latvia Tours
Noteikti nevēlos piekrist apgalvojumam, ka Vecrīgai jāatmet ar roku, ka telpu nomas cenas šeit ir nesamērīgi augstas un, ka šī Rīgas daļa jau kļuvusi vai tuvākajā laikā kļūs par “spoku pilsētu”. “SIBI salons” ir lielākais skaistumkopšanas salons Vecrīgā, un klientu vidū ir gan vietējie iedzīvotāji, gan ārvalstu viesi, tāpēc ļoti uzskatāmi redzam, kāda ir situācija. Uzņēmējdarbībā vienmēr bijis spēkā princips – kas vienam ir izaicinājums, citam ir iespēja. Lai gan cilvēki tiešām pēc pandēmijas ir mainījuši paradumus un aizvien vairāk preces pasūta internetā, bieži izvēlas arī pasūtīt maltīti ar piegādi, joprojām ir virkne pakalpojumu, kuriem nepieciešamas atbilstošas telpas, un skaistumkopšana ir tikai viens no piemēriem.
Telpu nomas izmaksas zemākas kā Teikā
Nenoliedzami, ir telpas, kurās ir augsta nomas maksa, tomēr apgalvojums, ka visur Vecrīgā telpas ir ļoti dārgas un uzņēmējiem nav izdevīgi tās nomāt, nav viennozīmīgs. Piemēram, “Rīgas nami” publicētā informācija liecina, ka nomai pieejamas telpas Kungu ielā ar skatu uz Pētera baznīcu un Rolanda laukumu, izmaksas ir aptuveni 7 eiro / m2. Līdzīgas telpas, piemēram, Teikā tiek piedāvātas gan par tādu pašu summu, gan par 10 – 12 eiro / m2.
Pakāpeniski atgriežas ārvalstu tūristi
Papildus tam jāmin, ka ir vērojama arī ārvalstu tūristu atgriešanās – lai gan pakāpeniski, bet tomēr tūristi atgriežas. 2023. gads apliecināja, ka Latvijā atkal atgriežas arī tūristi no Vācijas, Lielbritānijas, Ziemeļvalstīm. Interese par Latviju pieaugusi ne tikai Rietumeiropā, bet arī Dienvideiropā. Šīs tendences vērojam arī ikdienā, analizējot salona klientu loku. Klasiski vispieprasītākais ir kultūras tūrisms, un tas nozīmē arī Vecrīgas apmeklējumu.
Uzņēmumu sadarbības un pašvaldības atbalsta nozīme
Viena no atslēgām uzņēmējdarbības atdzimšanai Vecrīgā ir sadarbība – gan starp uzņēmumiem, gan uzņēmumiem un pašvaldību. Lai attīstītu darbību un piedāvātu klientiem pēc iespējas plašāku pakalpoju klāstu, dažādu nozaru uzņēmumiem, tajā skaitā arī viesnīcām, būtu jāmeklē aizvien jauni veidi, kā sadarboties, nefokusējoties uz konkurenci. Veidi, kā komplektēt piedāvājumus, ir ļoti dažādi – viesnīcas var iegūt, sadarbojoties ar skaistumkopšanas saloniem, paplašinot viesu atpūtas iespējas, restorāni var veidot kopīgus piedāvājumus ar kultūras norises vietām u.tml. Vecrīgas viesi (gan pašmāju, gan ārvalstu), saņemot kompleksu piedāvājumu, varētu būt ieinteresēti apmeklēt gan restorānus un izklaides vietas, gan skaistumkopšanas salonus, gan kultūras pasākumu norisies vietas. Šobrīd svarīgākais ir atcerēties, ka tikai kopīgiem spēkiem varam veidot Vecrīgas vidi interesantu un dzīvu.
Jāuzsver, ka jau šobrīd Vecrīgas uzņēmumi ir proaktīvi, organizējot dažādus pasākumus, piemēram, jau martā gaidāms “B Bārs Restorāns” organizētais Vecrīgas festivāls, kura laikā, divu dienu garumā, tiks piedāvāti koncerti, šovi u.c. izklaides, rosinot apmeklēt Vecrīgu. Domāju, ka tā ir lieliska iespēja arī citiem uzņēmumiem veidot pārdomātu un pieskaņotu piedāvājumu, ar ko uzrunāt apmeklētājus.
Papildus tam liela nozīme ir arī pašvaldības iesaistei un atbalstam – pērnā gada martā Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra sadarbībā ar Latvijas bāru asociāciju un Vecrīgas restorāniem organizēja Vecrīgas modināšanas nedēļu, kuras ietvaros notika dažādi pasākumi gardēžiem, kultūras un mākslas cienītājiem, kā arī naktsdzīves baudītājiem. Šāda veida akcijas svarīgi rīkot arī šogad, un rast iespēju tām notikt biežāk, nekā reizi gadā. Turklāt, šādos pasākumos būtu vērtīgi iesaistīt arī SPA un skaistumkopšanas uzņēmumus.
Vecrīgas potenciāls viennozīmīgi nav izsmelts un ir pāragri “norakstīt” to, kā piemērotu vietu biznesa attīstībai. Vecrīga ir un būs nozīmīga vieta gan Latvijas vēstures, gan kultūras kontekstā, un tai ir visai iespējas atgūt sev pienākošos vietu arī uzņēmējdarbības telpā.


Dodies 4 km garā pārgājienā, iepazīsti purvu un tā iemītnieku dzīvi. Piemērotākais putnu vērošanas brīdis - aprīlis, maijs.
Ventspils TIC
.jpg)
Disku golfs ir lielisks veids, kā apvienot pastaigu dabā ar aizraujošu sporta aktivitāti. Priežu mežā izvietoti 18 grozi, kas pieejami bez maksas visu gadu!
Ventspils TIC

No 20. līdz 22. maijam Ventspilī norisināsies Kurzemes biznesa forums, kas šogad veltīts IT nozares izaicinājumiem mākslīgā intelekta laikmetā.
Ventspils TIC
.jpg.jpeg)
"Uz Tukumu Pēc Literatūras!", kurā piedalās kā Tukuma novada, tā arī jau plašākai publikai zināmi autori. Festivāls notiks trīs dienas – no 9. līdz 11. aprīlim.
Tukuma TIC

Informējam, ka no 1. aprīļa atsāksies ekskursijas Radioastronomijas centrā Irbenē darba dienās. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.
Ventspils TIC

2026. gada 23. maijā Gulbenes novadā norisināsies tūrisma rallijs “Kods: Gulbene”. Reģistrējies un piedalies!
Gulbenes novada TIC

Nakšņošana Jūrmalas vēsturiskajās villās ļauj izjust kūrorta arhitektūru no iekšpuses – verandās, tornīšos un vasarnīcu nesteidzīgajā atmosfērā.
Jūrmalas TIC

2026. gadā Jūrmala aicina izstaigāt vietas, kur nozīmīgas gadskārtas atklāj kūrorta, arhitektūras un sabiedriskās dzīves stāstu.
Jūrmalas TIC

Pavasarim tuvojoties, ventspilnieki un pilsētas viesi tiek aicināti izstaigāt vai ar velosipēdu izbraukt plaukstošo Ventspili kopā ar Walk15 aplikāciju.
Ventspils TIC

Iedvesmojies pavasari baudīt Bauskas novadā - izzinoši un aktīvi!
Bauskas TIC
.png)
Aizraujošas skolēnu ekskursijas, piedzīvojumi, STEM “Dabas BINGO”, SKOLAS SOMA un jauna motivācija!
Rēzeknes pilsētas TIC

17. un 18. aprīlī Smiltenes novadā notiks pasākums “Satiec savu meistaru! 2026”. Ar sava amata meistariem varēs tikties sešās dažādās novada vietās.
Smiltenes TIC

Bauskas novada mājražotāji un tūrisma uzņēmēji ir izstrādājuši jaunus maršrutus, kas vērsti uz gastronomisko un pieredzes tūrismu Zemgales pierobežā.
Bauskas TIC

Gulbenes, Madonas un Alūksnes novadu tūrisma speciālisti aicina doties neaizmirstamos brīvdienu izbraucienos uz Vidzemi, par transportu izvēloties vilcienu.
Gulbenes novada TIC

Laivu braucieni, loku šaušana, safari braucieni, radu meklēšanas, pārgājieni, foto medības, restorāns #Mežā un daudz kas cits. Iepazīsties ar DABA LABA.
Ventspils TIC

Šeit padomāts par visu – sākot ar bērnu ēdienkarti, rotaļu stūrīti un laukumiņu, bērnu krēsliņiem un pat bērnu pārtīšanas istabām!
Bauskas TIC

Pasūti ar piegādi uz mājām vai tiekamies LIDO restorānos.
LIDO Atpūtas centrs

Latvijas–Lietuvas pierobežā norisināsies tūrisma apceļošanas akcija “Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!”. Iesniedzot akcijas brošūru, būs iespēja pretendēt uz balvām.
Bauskas TIC

Aicinām apmeklēt kādu no izstādēm Ventspilī. Iepazīsties ar aktuālajām izstādes Ventspilī un Ventspils novadā aprīļa mēnesī.
Ventspils TIC

Aktīvās atpūtas cienītājus Ventspilī gaida Ūdens piedzīvojumu parks, Ledus halles slidotava, Piedzīvojumu parka rodelis un daudz kas cits.
Ventspils TIC