Ventilācijas eksperts: bieži pēc ugunsgrēka restorāni vairs netiek atvērti

Madara Kandevica | 2024.02.20

Virtuve ir restorāna sirds, kur šefpavārs unikālas garšas apvieno ēdienos, piešķirot vietai savu īpašo noskaņu. Vienlaikus biznesam virtuve var radīt arī vislielāko risku. Vairumā gadījumu pēc ugunsnelaimes restorāns vairs netiek atvērts. Eiropas Ventilācijas Higiēnas Asociācijas (EVHA) valdes loceklis un VEGA 1 Serviss projektu vadītājs Lauris Krūza uzskaita biežākos iemeslus, kādēļ rodas ugunsgrēki virtuvē, un dalās noderīgos padomos, kā mazināt riskus.

Ugunsgrēku statistika no Austrālijas, Lielbritānijas un ASV liecina, ka ugunsnelaimes restorānos galvenokārt notiek virtuvēs. Puse no visiem komerciālo virtuvju ugunsgrēkiem rodas ēdiena gatavošanas procesā un gandrīz visi no tiem (90%) nokļūst virtuves nosūces ventilācijas sistēmās, caur kuru uguns izplatās tālāk visā ēkas platībā. Viens no galvenajiem ugunsgrēka riskiem ēdināšanas biznesā ir netīra virtuves nosūces ventilācija.

Uguns izcelsmes vieta parasti ir plīts, friteris vai pārkarsēta vokpanna – ugunsgrēkam ir nepieciešami visi trīs priekšnosacījumi: skābeklis, karstums un “degviela” jeb tauki. Ja nosūces gaisa vados ir uzkrājušās tauku nogulsnes, tās kombinācijā ar skābekli un lielo karstumu rezumējas uguns nelaimē. Ugunsgrēki ventilācijas sistēmās var būt ļoti spēcīgi un sasniegt līdz pat 1000°C temperatūru dažu minūšu laikā. Tā ir pietiekami karsta, lai izkustu dažādi metāli un aizdegtos apkārtējie apdares materiāli.

“Tā kā skābekli un karstumu nav iespējams izslēgt no virtuves ikdienas, tas, ko katrs var kontrolēt, mazinot ugunsgrēka risku, ir attīrīt ventilācijas kanālus no tauku nogulsnēm. Tauki, kas uzkrājušies ventilācijas gaisa vados, kalpo kā spēcīgs katalizators ugunsgrēkam, līdz ar to netīras jeb netīrītas ventilācijas sistēmas ir reāls drauds ugunsnelaimei,” stāsta Krūza. “Balstoties uz Londonas ugunsdzēsības dienesta rekomendācijām restorāna īpašniekiem, svarīgi ir tīri gaisa vadi kā pirmais no nosacījumiem drošai virtuvei.”

Ventilācijas sistēmu ugunsdrošība nav tikai projektētāju un ventilācijas sistēmu uzstādītāju atbildība. Arī ēkas īpašnieku, apsaimniekotāju, kā arī telpas lietotāju rīcība ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu drošību ēkā. Latvijas Ministru kabineta noteikumi paredz virkni nosacījumu projektētājam un būvniekam, lai nepieļautu uguns izplatīšanos ēkās, un sniedz preventīvu darbību aprakstu, lai uzturētu ēku drošu lietošanai. Tie skaidri nosaka, ka jebkura mehāniskā ventilācijas sistēma ir jāpārbauda un jātīra ne retāk kā reizi piecos gados, savukārt ventilācijas sistēmas, kas nosūc degtspējīgas gāzes, tvaikus vai putekļus, jāpārbauda un jātīra ne retāk kā reizi gadā.

Kā mazināt ugunsgrēka riskus virtuvē?

Virtuves nosūces ventilācijas sistēmas ir jāaprīko ar aizsargierīcēm, kas nepieļauj svešķermeņu iekļūšanu sistēmā – atbilstošiem tauku filtriem. Tauku daļiņas var sadalīt trīs kategorijās: tauku gāzes daļiņas, sākot no 0,03 līdz 0,5 mikroniem, tauku tvaika daļiņas (tauku un ūdens daļiņu apvienojums) robežās no 0,5 līdz 6,0 mikroniem, un tauku šļakatas vai lielākas redzamas daļiņas, sākot no 6,0 līdz 150 mikroniem. Dažādi filtri paredzēti dažādiem daļiņu izmēru diapazoniem, un ne visas ierīces var efektīvi uztver visus daļiņu izmērus. Paaugstināta temperatūra gatavošanas procesā daļu tauku pārvērš gāzveida fāzē, ko nevar uztvert ar filtriem un kas  galu galā kondensējas un uzkrājas uz ventilācijas kanālu sienām. Tauku filtri nespēj novērst tauku iekļūšanu virtuves nosūces sistēmās, bet tie var samazināt un pagarināt laiku, kas nepieciešams starp sistēmu tīrīšanas intervāliem.

“Ļoti bieži pēc ugunsgrēka radītiem zaudējumiem restorāni vairs nekad netiek atvērti. Ja restorāns pēc nelaimes tomēr turpina strādāt, nereti cilvēku plūsma ir mazinājusies, jo viesi dod priekšroku citām vietām. Nenoliedzami – risks palielinās eksponenciāli virtuvēm, kas atrodas lielu būvju telpās, t.i., daudzstāvu ēkās, slimnīcās, viesnīcās, lidostās un iepirkšanās centros,” saka Krūza. Potenciāls nodarīt milzīgus zaudējumus ir proporcionāls ēkas lielumam.

Apdrošināšanas polises var nesegt radītos zaudējumus, ja tiek konstatēts, ka ventilācijas sistēmām nav veikta regulāra tīrīšana. Ikvienam, kurš darbojas viesmīlības nozarē, jāņem vērā, ka ventilācijas apkopi un tīrīšanu ir nepieciešamas uzticēt profesionāļiem, kas to veic pēc standarta LVS EN15780.

Avots: Madara Kandevica


celojumubode - 3810
Jaunmoku pils aicina uz Putnu dienu

Jaunmoku pils aicina uz Putnu dienu

Jaunmoku pils aicina skolēnus uz ikgadējo Putnu dienu 18.aprīlī. No pulksten 10:00 dabas izzinātājiem būs iespēja vērot putnus pils parkā, klausīties stāstos.

Tukuma TIC

27. aprīlī - lielais Stādu tirgus Madonā

27. aprīlī - lielais Stādu tirgus Madonā

Stādu tirgus Madonā jau ir kļuvis par nozīmīgu pavasara tradīciju plašā apkārtnē. Tas ir īstais starts uzsākt praktiskus pavasara darbus dārzos un laukos.

Madonas TIC

Radi Tukku Magi TALKA TUKUMĀ

Radi Tukku Magi TALKA TUKUMĀ

20. aprīlī aktīvie tukumnieki un viesi aicināti uz Tukku Magi pagalma sakopšanas talku no pulksten 9:00 Pasta ielā 26.

Tukuma TIC

UFO stāstīs jokus Tukumā

UFO stāstīs jokus Tukumā

Ja meklē iespēju aizmirst ikdienas rūpes, nāc 26.aprīlī pulksten 19:00 uz Tukuma pilsētas Kultūras namu!

Tukuma TIC

Sama modināšanas svētki Koknesē

Sama modināšanas svētki Koknesē

Koknesē modinās diženo Daugavas iemītnieku - Samu. Svētki Koknesē norisināsies 10. un 11.maijā.

Aizkraukles novada TIC

Apgūsti Bonsai koka mākslu Bauskas pusē

Apgūsti Bonsai koka mākslu Bauskas pusē

Bauskas TIC

Muzeju darba laiku apkopojums 2024.gadam

Muzeju darba laiku apkopojums 2024.gadam

Apskates objektu un muzeju darba laika un cenu apkopojums 2024.gadam.

Bauskas TIC

Skulptūru stāsti Cēsīs!

Skulptūru stāsti Cēsīs!

Piesakies ekskursijai Cēsīs! Izzini skulptūru ceļu no Cēsu vecpilsētas līdz pat Meža kapiem un atpakaļ, tēlnieka Matiasa Jansona pavadībā!

EUR 6 | Cēsu TIC

Nāc copēt vimbas un pavasara sauli Bauskā!

Nāc copēt vimbas un pavasara sauli Bauskā!

Bauskas TIC

Stādu dienas

Stādu dienas "Dzērvēs" 20.aprīlī!

Bauskas TIC

Pilnvērtīgs laiks sev!

Pilnvērtīgs laiks sev!

Via Vitalité ir četru zvaigžņu svara korekcijas un labsajūtas centrs Aizputē. Piedāvājam programmas "Pamata","Exstra","Relax". Zvaniet +371 20 605 553

EUR 145 | Via Vitalité

Uz Tukumu pēc literatūras!

Uz Tukumu pēc literatūras!

Pagājušajā gadā Tukums tika iekļauts UNESCO radošo pilsētu tīklā kā literatūras pilsēta. Esam lepni par iegūto statusu un aicinām uz pasākumiem.

Tukuma TIC

Brauc ar skolēniem uz Bauskas novadu!

Brauc ar skolēniem uz Bauskas novadu!

Izzini Bauskas novadu, brauc pavasara ekskursijā kopā ar klasi!

Bauskas TIC

Īpašs piedāvājums ģimenēm

Īpašs piedāvājums ģimenēm

Izglītojošais un interaktīvais centrs “Dzelzceļš un Tvaiks” Gulbenē iepriecinās apmeklētājus, dāvājot iespēju piedalīties brīnišķīgā akcijā ģimenēm.

Gulbenes novada TIC

Kandavā tikšanās ar

Kandavā tikšanās ar "Nelūgtajiem viesiem"

Sarunu vakars ar Leldi Kovaļovu un Andri Daugaviņu - Kandavas vīna namā 20.aprīlī.

Tukuma TIC

Laivojiens pa Gauju 25.maijā

Laivojiens pa Gauju 25.maijā

25.maijā norisināsies jau otrais aktīvās atpūtas pasākumu cikla “Normāls notikums” posms – laivojiens pa Gauju no Lejasciema līdz Pukstiem.

Gulbenes novada TIC

Satiec savu meistaru Bauskā 20.un 21.04!

Satiec savu meistaru Bauskā 20.un 21.04!

Ielūkojies, kādi pasākumi paredzēti Bauskā, pasākuma "Satiec savu meistaru" ietvaros!

Bauskas TIC

Māra Upmane – Holšteine un Goran Gora

Māra Upmane – Holšteine un Goran Gora

19. aprīlī, 19:00 "Akustika" ielūdz uz unikālu un sirsnīgu tikšanos mūzikā ar Astro’n’out solisti Māru Upmani – Holšteini un viņas vīru, mūziķi Goran Gora.

EUR 20 | Valmieras TIC

Iedvesmojies laivot Bauskas novadā!

Iedvesmojies laivot Bauskas novadā!

Ieskaties, kādas ir laivošanas iespējas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Kāpiet vilcienā un dodieties uz Vidzemes ziemeļaustrumiem– uz Gulbeni, kur sagaidīs aizrautīgi tūrisma speciālisti un uzņēmēji, ļaujot izbaudīt lielisku atpūtu!

Gulbenes novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -