Iveta Vēvere | 2024.04.06
2024. gada 6. aprīlī pulksten 18 Rundāles pils Baltajā zālē ar baroka mūzikas programmu uzstāsies Liepājas Simfoniskā orķestra koncertmeistares Līgas Baltābolas vadītais stīgu instrumentu ansamblis, ko kuplinās aizrautīgā senās mūzikas interprete klavesīniste Gertruda Jerjomenko.
“Šī baroka mūzikas programma ir absolūts skaistuma un harmonijas apkopojums. Tas būs patiess mūzikas baudījums ne tikai klausītājiem, bet arī mums pašiem. Tieši tādēļ arī izveidojām savu nelielo ansambli – lai biežāk varētu atskaņot baroka laika kompozīcijas,” stāsta vijolniece Līga Baltābola.
Brīvdienu māja “Forest Lake” atrodas Medumu pagasta Kščeva ciemā un piedāvā skaistu dārzu un terasi.
TAKA
Koncertā skanēs trīs nozīmīgu baroka mūzikas ģēniju – Žana Marī Leklēra, Georga Frīdriha Hendeļa un Antonio Vivaldi – darbi, kas atspoguļos dažādus baroka mūzikas žanrus un stilus un Rundāles pilī, kas ir nozīmīgākais baroka stila arhitektūras paraugs Latvijā, radīs autentisku un dzīvīgu skanējumu.
“Īpaši interesanti bija meklēt tās kompozīcijas, kuras retāk skanējušas Latvijas koncertzālēs. Mēs nepretendējam uz ļoti autentisku baroka laikmeta mūzikas interpretāciju, jo nemuzicēsim ar senajiem instrumentiem, taču katrs gadsimts veido savu individuālo skatījumu uz pasaules muzikālo mantojumu, un tajā ir vieta gan autentiskajam, objektīvajam, gan vairāk personalizētam un subjektīvākam atskaņojumam,” par gaidāmo koncertu stāsta Līga Baltābola.
Programma ir daudzkrāsaina gan emocionālā plānā, gan arī ansambļa sastāva ziņā. Tā sāksies ar Leklēra sonāti divām vijolēm solo, un katrs nākamais skaņdarbs vērsīsies plašumā gan mūziķu skaita ziņā, gan mūzikas varenumā, noslēdzot koncertu ar aizrautīgajām Vivaldi variācijām par populāro La Folia tēmu, kas ir ļoti sena dejas melodija, kuras vēsturiskās saknes saistītas ar Portugāli.
Melodijas pirmavoti nošu tekstā datēti ar 1490. gadu, taču tā savu pievilcību spējusi saglabāt gadsimtiem cauri un piesaistījusi tik daudzu komponistu uzmanību, ka pēdējo trīs gadsimtu laikā vien ir tapuši vairāk kā 150 muzikāli darbi ar šīs tēmas atvasinājumiem. “Īpaši skaistu šo muzikālo piedzīvojumu darīs nepārspējamā Latvijas arhitektūras pērle – Rundāles pils. Tā būs muzikāla dāvana ikvienam gaišajā Lieldienu laikā,” savu prieku neslēpj Līga Baltābola.
Līga Baltābola ir ne vien pieredzējusi orķestra mūziķe, bet arī izcila kamermūziķe un bieži tiek aicināta uzstāties arī kā soliste. Tostarp, 2022. gada pavasarī Viļņā kopā ar Lietuvas Valsts simfonisko orķestri maestro Gintara Rinkeviča vadībā viņa atskaņoja Pētera Vaska “Vox Amoris”, savukārt pērn Rundāles pils Baltajā zālē kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Gunta Kuzmas vadībā – solo Johannesa Brāmsa Koncertā vijolei un orķestrim.
Kopā ar Līgu Baltābolu Rundāles pils Baltajā zālē spēlēs Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi Jānis Baltābols (vijole), Baiba Lasmane (vijole), Zane Baltābola (vijole), Annija Elizabete Meija (alts) un Dina Puķīte (čells), kā arī klavesīniste Gertruda Jerjomenko.
Gertruda Jerjomenko ir “Lielās mūzikas balvas 2018” nominante kategorijā “Gada jaunais mūziķis”. Latvijā viņa jūtoties īpašā statusā, jo šeit solo klavesīnistu nav daudz: “Gribas braukt, spēlēt koncertus, iesaistīt publiku un likt tai klausīties seno mūziku – tā ir vairāk tāda misijas sajūta.”
Liepājas Simfoniskais orķestris un tā mūziķi Rundāles pilī viesojas regulāri, un pērn decembrī mūzikas mīļotājus priecēja klasicisma programma “Exsultate, jubilate” lietuviešu diriģenta Modesta Barkauska vadībā kopā ar lietuviešu soprānu Linu Dambrauskaiti.
Klausītājus orķestris lūdz ņemt vērā, ka biļetes uz koncertu “Baroka mūzikas ģēniji” uz vietas Rundāles pilī iegādāties nebūs iespējams. Tās ir pieejamas tikai un vienīgi “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā: bilesuparadize.lv/lv/organizer/50
Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.
Plaša kultūras programma, izklaides un tirdziņš visas dienas garumā!
Tukuma TIC
Laiku kopā ģimenēm ar bērniem var baudīt vairāk kā 17 apskates objektos, kur iespējams ir itin viss!
Bauskas TIC
šogad jau trīsdesmito reizi tradicionāli 1. maijā modinām ne tikai strūklaku, bet arī saulaino pavasari, un diena tiek aizvadīta ar priecīgām čalām pilsētā.
Tukuma TIC
Viens no Bānīša zemes gaidītākajiem pasākumiem sporta cienītājiem ir Bānīša kauss jeb Apsteidz tvaiku 2025, kas šogad norisināsies 3. maijā.
Alūksnes TIC
Veic rezervāciju, rakstot uz reservations@bellevue.lv Piedāvājums spēkā no 01.04.2025 līdz 30.09.2025
EUR 150 | Bellevue Park Hotel Riga
Atgriežas "Cinevilla". Šajā reizē ir īpaši padomāts, lai skrējienā un šajā piedzīvojumā varētu piedalīties ikviens interesents neatkarīgi no vecuma.
Tukuma TIC
vienotības un patriotisma apliecinājums – mūsu iespēja kopā ar paceltiem Latvijas karogiem parādīt lepnumu par savu valsti un valodu!
Tukuma TIC
Ieplāno maģisku vakara pasākumu Zemgalē!
Zemgales Tūrisma asociācija
Jau šajā svētdienā aicinām piedzīvot krāšņas Lieldienas Jasmuižā!
Preiļu novada TIC
Ieplāno īpašu ceturtdienu Igo mūzikas un mākslas centrā "Ceplis" jau no 15.maija!
Zemgales Tūrisma asociācija
Aicinām piedalīties Baltijas Pārgājienu Tūrisma Konferencē un kopīgā pārgājienā šī gada 23. -24. maijā, Apšuciemā.
Lauku Ceļotājs
Ieraksti Zemgales Zelta maršrutu savā šī gada ceļojuma plānā!
Zemgales Tūrisma asociācija
Laivot pavasarī - tā ir skaista iespēja izbaudīt dabas ainavas Aiviekstes upes krastos. Brauciens būs aptuveni 36 km pa Aiviekstes upi ar kanoe laivām.
Madonas TIC
Apgūsti augu daudzveidību 3 dārzniecībās un kokaudzētavā –apreibt iespējams!
Bauskas TIC
Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadiena ar enerģisku un emocionālu priekšnesumu uzstāsies Miks Galvanovskis.
Tukuma TIC
Izbaudi kādu no 13 aizraujošajām aktivitātēm Bauskas novadā!
Bauskas TIC
Kurš ātrāks - velosportisti vai tvaika lokomotīve? Noskaidrosim 3.maijā velosacensībās "Bānīša kauss 2025"!
Gulbenes novada TIC
Vēsturiskā pils un ainaviskais parks kļūs par fonu mūzikas piedzīvojumam, lai ieskandinātu Jaunmoku pils sezonas sākumu.
Tukuma TIC
Trīs dienu garumā Madonas novada Liezēres pagastā norisināsies "Signāls EM" organizētais "Trophy rallijreids" apvidus automašīnām.
Madonas TIC