«Lielais dzintars» valsts svētkus atzīmēs ar latviešu simfoniskajām dejām

Anita Lazdeniece-Grīnberga | 2024.11.16

16. novembrī plkst. 18.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāms Latvijas 106. jubilejas koncerts. Liepājas Simfoniskā orķestra priekšā stāsies diriģents Ainārs Rubiķis, un viņš ir izvēlējies virkni latviešu komponistu orķestra deju, kurās saklausāmas gan balles deju, gan tautasdeju motīvi. Mūziku papildinās videomākslinieka “-8” īpaši šim notikumam radītas videoprojekcijas, kas skaņdarbus attēlos dejiskā rakstu un krāsu horeogrāfijā.

 “Koncerta ideja dzima diezgan spontāni. Tie ir Latvijas svētki un svētkos mēs allaž esam mācējuši priecāties – dziedājuši un dancojuši. Svētkus latvietis ir vienmēr svinējis, kaut piespiests pie zemes, tukšām kabatām, viņš ir cēlies, sakopis savu sētu, uzmetis baltu kreklu un saaicinājis savu saimi. Man personīgi šī programma nozīmē, ka mums pietrūkst prieka. Ikdienas pelēcība, nesaskaitāmās valsts problēmas, cilvēku pagurums no tās. Es 16. novembrī svinēšu savas Zemes, savas Dabas un savu Debesu svētkus. Nāciet! Uzgriezīsim dancī vienu kārtīgu latviešu jandālu!” aicina Ainārs Rubiķis.

Koncerta pirmo daļu caurvīs koncertzāles mākslinieciskā vadītāja Oresta Silabrieža rakstītas etīdes par deju Latvijas un latviešu likteņos, savukārt otrajā daļā lielo zāli izgaismos videomākslinieka “-8” radītās videoprojekcijas, kuras viņš veidojis ar mērķi radīt klausītājam sajūtu it kā viņš pats atrastos kustībā, dejā. “Brīžiem ļaujoties galvu reibinošām piruetēm, citkārt slīdot lēnā valsī, skatītājs izdejo ceļu cauri dažādām Latvijai raksturīgām ainavām, kas izsapņotas ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību,” vizualizācijas raksturo mākslinieks.

“-8” bijis Liepājas teātra videomākslinieks un Liepājas Universitātes (tagad – RTU Liepājas akaēmija) docētājs, patlaban brīvmākslinieks, veidojis video daudzām izrādēm Liepājas teātrī, Dailes teātrī, Latvijas Nacionālajā operā, Riharda Dubras operas “Suitu sāga” uzvedumam, Liepājas amatiermākslinieku koncertam “Saules pielijuši” (2023), vairākkārt nominēts “Spēlmaņu nakts” balvai, ieguvis titulu “Gada liepājnieks 2015”.

Muzikālajā programmā iekļauta skatuves dejas klasika – Jurjānu Andreja četrdaļu cikls, kur goda vietā ir slavenās pāru dejas “Jandāls” un “Ačkups”. Būs arī līdzīgā stilā komponētā Jāņa Ķepīša svīta, kuru vainago teju ikvienam zināmā meldija “Es mācēju danci vest”. No Emiļa Melngaiļa iedvesmojies Edmunds Goldšteins, kurš zīmējis daudzkrāsainas ainas iz Mērdzenes gadatirgus Latgalē. Līdzīgā garā rīkojies arī mūsu ievērojamais Liepājā dzimušais komponists Tālivaldis Ķeniņš, sacerot “Tautas deju un fūgu nr. 2”. Ar savu raksturīgo humoru Pēteris Plakidis darinājis “Dziedošo prelūdiju un dancojošo fūgu”, kur visam galā kā tāds lauku dieviņa smaids uzplaiksnī “Tūdaliņ, tagadiņ” motīvs.

Elegantas dāmas un iznesīgi kavalieri sveču tūkstošu gaismā satiksies gaisīgā dejā Imanta Kalniņa Sestās simfonijas III daļā “Balle pilī”. Jāzeps Mediņš savu “Fantastisku valsi” radījis mirdzošu kroņlukturu un spocīgu pusnakts ēnu saspēlē. Ģederts Ramans “Valsi ekspromtu” komponējis ar pirmās iemīlēšanās svaigumu. Visubeidzot Romualds Kalsons ar kino klasiku – “Tango” no Dzidras Ritenbergas filmas “Šīs bīstamās balkona durvis”.

Koncerts tiks translēts arī tiešraidē, kuru skatītāji no jebkuras vietas pasaulē varēs vērot bez maksas koncertzāles mājaslapā www.lielaisdzintars.lv un “YouTube” kanālā.

VIDEO. Orests Silabriedis iepazīstina ar valsts svētku koncertprogrammu: https://youtu.be/N9k-3U8R_V0

“Valsts svētku koncertu. Latvijai 106” ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Plašāka informācija atrodama vietnē www.lielaisdzintars.lv. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.

Avots: Lielaisdzintars.lv



Zeltītes Zāļu Zintis

Zeltītes Zāļu Zintis "Rožkalnos"

Pirmdien, 10. augustā plkst. 14.00 Camphill nodibinājums “Rožkalni” aicina ciemos! Meistarklases, sarunas un degustācijas kopā ar augu pazinēju Zeltīti Kavieri.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Māju kafejnīcu dienas Salaspils novadā

Māju kafejnīcu dienas Salaspils novadā

15. un 16. augustā Ropažu un Salaspils novados norisināsies Mājas kafejnīcu dienas “Pie piena upēm ķīseļa krastos”.

Salaspils novada TIC

Jēkabpils pilsētas svētki

Jēkabpils pilsētas svētki

8.-15. augustā Jēkabpils aicina ikvienu uz pilsētas svētkiem "Divi krasti – viena sirds", kas nedēļas garumā pulcēs iedzīvotājus un viesus.

Jēkabpils novada TIC

Programma

Programma "Figūrai & labsajūtai"

Atgriežoties mājās pēc šīs programmas, arī turpmāk vēlēsieties gatavot un ēst veselīgāk, neatteikties no vingrošanas un turpināt jaunos dzīvesveida paradumus.

EUR 378 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Ventspils Piano 2026

Ventspils Piano 2026

No 10. līdz 16. augustam Ventspilī norisināsies starptautiskie jauno pianistu meistarkursi Ventspils Piano 2026.

Ventspils TIC

Jau rīt - Rezeknē sākas svinības - 741!

Jau rīt - Rezeknē sākas svinības - 741!

Rēzekne gatavo vasaras iespaidīgākos svētkus! Trīs dienas ar koncertiem, svētku gājienu, amatniekiem, salūtu, putu šovu un īpašiem notikumiem visai ģimenei!

Rēzeknes pilsētas TIC

Vasaras noslēguma zaļumballe Valmiermuižā

Vasaras noslēguma zaļumballe Valmiermuižā

Atzīmēsim vasaras noslēgumu ar skanīgām dziesmām un lustīgiem dančiem zaļumballē 28. augustā plkst. 20.00 Valmiermuižas parkā kopā ar pūtēju orķestri "Smiltne"

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Cēsu mākslas festivāls

Cēsu mākslas festivāls

Kur māksla un kultūra satiekas – ceļvedis iedvesmojošām brīvdienām Cēsīs!

Cēsu TIC

Pilnveidota Slutišķu gravu taka

Pilnveidota Slutišķu gravu taka

Slutišķu gravu taka Naujenes pagastā kļuvusi vēl interesantāka apmeklētājiem.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Latvijas lielākais nūjotāju saiets

Latvijas lielākais nūjotāju saiets

Latvijas lielākais nūjotāju saiets – Vislatvijas 17. nūjošanas un iešanas festivāls – šogad notiks 8. augustā plkst. 11.00 Ventspils Piedzīvojumu parkā.

Ventspils TIC

Atpūties pie dabas Bauskas novadā

Atpūties pie dabas Bauskas novadā

Izbaudi aktīvu atpūtu Bauskas novadā – pastaigu takas, parkus, diskgolfu, velo maršrutus, laivu braucienus un citas aktivitātes dabā visos gadalaikos.

Bauskas TIC

KOPUMS - RĒZEKNĒ -  brauc ciemos!

KOPUMS - RĒZEKNĒ - brauc ciemos!

12. augustā Rēzekne kļūs par vietu, kur satiekas jauniešu enerģija, idejas un nākotnes iespējas – Jauniešu iespēju festivālā “Kopums”

Rēzeknes pilsētas TIC

Ekskursija pa Burtnieku muižas parku

Ekskursija pa Burtnieku muižas parku

8.augustā plkst. 14.00 aicinām doties nesteidzīgā pastaigā gida vadībā pa Burtnieku muižas parku! Sākums plkst. 14.00 pie Burtnieku muižas parka Sudraba vārtiem

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Rēzekne aicina - vasara vēl turpinās!

Rēzekne aicina - vasara vēl turpinās!

Ļaujies piedzīvojumam un atklāj Rēzekni no jauna! Vai esi gatavs lekt piedzīvojumā?

Rēzeknes pilsētas TIC

Kas notiek Jūrmalas izstāžu zālēs?

Kas notiek Jūrmalas izstāžu zālēs?

Jūrmalas izstāžu zālēs un brīvdabas telpās skatāma plaša vasaras programma – laikmetīgā māksla, fotogrāfija, vēsture, arhitektūra un personību stāsti Jūrmalā.

Jūrmalas TIC

Ūdensaktivitāšu iespējas Jūrmalā

Ūdensaktivitāšu iespējas Jūrmalā

Atklāj ūdensaktivitātes Jūrmalā – SUP, kajakus, laivas, jahtas, veikbordu, niršanu, purva maršrutus un ūdenspriekus visai ģimenei.

Jūrmalas TIC

UZ VISU BANKU -  Latgales Vēstniecībā GORS

UZ VISU BANKU - Latgales Vēstniecībā GORS

Šī būs patiesi aizraujoša divu aktieru izdzīvošanas cīņa. Kurš kuru? Nāc un ievērtē pats!

Rēzeknes pilsētas TIC

Baušķenieku iecienītākās vietas

Baušķenieku iecienītākās vietas

Atklāj Bauskas novadu vietējo acīm! Iedvesmojies no baušķenieku ieteikumiem par apskates vietām, kafejnīcām un īpašām pieturām.

Bauskas TIC

Nakts ekspedīcija bērniem Jūrmalā

Nakts ekspedīcija bērniem Jūrmalā

15. augustā Dzintaru mežaparkā bērnus gaidīs pasaku tēli, radošās darbnīcas, cirka priekšnesumi un “Carnival Youth” koncerts. Ieeja bez maksas.

Jūrmalas TIC

Brīvdabas festivāls

Brīvdabas festivāls "Evertos"

8. un 9. augustā Evertos satiec vairāk nekā 250 meistarus labsajūtas un garīgās izaugsmes festivālā ar lekcijām, meistarklasēm un tirdziņu.

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -