Liepājas Simfoniskais orķestris Riharda Dubras jubilejas zīmē pirmatskaņos viņa Trešo simfoniju

Iveta Vēvere | 2024.11.04

2024. gada 30. novembrī pulksten 18 Liepājas Simfoniskais orķestris koncertzālē “Lielais dzintars” komponista Riharda Dubras 60 gadu jubilejas zīmē pirmatskaņos viņa Trešo simfoniju. Koncerta īpašais viesis – pianists Vestards Šimkus koncerta programmu papildinās ar  itāļu orķestra krāsu lielmeistara Otorīno Respīgi mūziku.

Rihards Dubra ir starptautiski pazīstams latviešu komponists, kas visplašāko atzinību guvis sakrālās kormūzikas žanros, un viņa darbos atspoguļojas interese par seno mūziku, īpaši gregorisko korāli. Dubra par saviem domubiedriem mūzikā atzīst komponistus Giju Kančeli, Arvo Pertu un Džonu Taveneru, kuru daiļradē arī liela nozīme sakrālajai mūzikai.

Savā emocionāli intensīvajā jaundarbā Rihards Dubra iekļāvis dziļas pārdomas par šī brīža aktuālākajām problēmām – ļaunuma destruktīvo dabu un cilvēka cīņu ar to. Komponists izmantojis mūziku kā līdzekli, lai izteiktu savas dziļās pārdomas par cilvēka lomu mūsdienu pasaulē, nebaidoties eksperimentēt ar dažādiem mūzikas izteiksmes līdzekļiem.

“Trešā simfonija ir pārpildīta ar daudzām nepatīkamām sajūtām, kuras diemžēl mūs apņem šajā laikā,” stāsta Rihards Dubra. “Nespēju būt vienaldzīgs, tādēļ mans sašutums par ļaunumu kas notiek, par daudzu pasaules "vareno" vienaldzību, un naudas vērtēšanu augstāk par cilvēka dzīvību ir attēlots šajā mūzikā. Esmu izvēlējies samērā muļķīgus malējo daļu nosaukumus, lai pasvītrotu ļaunuma destruktīvo dabu. Mūzika ir agresīva, brīžiem ķēmīga, groteska un ironiska. Otrajā daļā skaņās izsāp ciešanas, ko ļaunums sagādājis cilvēkiem. Ļaunuma izsmiešana turpinās trešajā daļā, kuras noslēgumā ir lūgums pēc palīdzības, kas daļas nosaukuma beigās apzīmēts ar latīnisko "Libera me", kas varbūt ir panaivs, bet tādēļ, lai raksturotu brīžiem nepārvaramo bezspēcību. Šī simfonija ir smags darbs, kas prasīja daudz emocionālās enerģijas.”

Iepriekš intervijā Latvijas Radio 3 komponists sacīja, ka būtu priecīgs, ja spētu uzrakstīt skaņdarbu, kas aptur karu. “Bet – tā kā tas nav iespējams – es ar savu mūziku cenšos viest vismaz cerību.”

Liepājas Simfoniskais orķestris jau vairākkārt pirmatskaņojis Riharda Dubras mūziku (Trešais Liepājas koncerts, Otrā simfonija, dubultkoncerts arfai un sitaminstrumentiem “Concert pour Deux Dames”, opuss vibrofonam solo “Magnolija”), toskait 2019. gadā pēc orķestra pasūtījuma tapa opera “Suitu sāga”. Gadu vēlāk Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā ieskaņoja komponista Otro simfoniju “Mystery of His Birth” (izdevniecība SKANI).

30. novembra koncerta programmu kuplinās itāļu orķestra krāsu lielmeistara Otorīno Respīgi Klavierkoncerts miksolīdiskajā skaņkārtā, ko Liepājas Simfoniskais orķestris atskaņos kopā ar publikas iemīļoto pianistu Vestardu Šimku un ievērojamā franču komponista Olivjē Mesiāna vien 22 gadu vecumā sarakstītais opuss “Aizmirstie upurējumi”.

Biļetes uz Liepājas Simfoniskā orķestra koncertiem pieejamas “Biļešu paradīzes” tīklā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/organizer/50.

Koncertus atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds un Liepājas pilsēta.

Avots: Lso.lv


celojumubode - 3982
Tematiskais gadatirgus “Esi kā puķe!”

Tematiskais gadatirgus “Esi kā puķe!”

Sestdien, 7. martā, no plkst. 8.00 līdz 15.00 Ventspils tirgū aicinām uz īpašu pavasara gadatirgu – “Esi kā puķe!”.

Ventspils TIC

Ģirta Muižnieka personālizstāde

Ģirta Muižnieka personālizstāde

Teātra nama “Jūras vārti” piektdien, 6. marta, plkst. 16.00 tiks atklāta Ģirta Muižnieka personālizstāde “Maigās svārstības 1. Jambo”.

Ventspils TIC

Aicinām uz Baltijā senāko kinoteātri!

Aicinām uz Baltijā senāko kinoteātri!

Kino Rio darbojas Ventspilī vairāk nekā 114 gadus (šogad 115 gadi) un ir vecākais kinoteātris Baltijā. Iepazīsties ar kinoteātra repertuāru.

Ventspils TIC

Aktuālās mākslas izstādes Jūrmalā

Aktuālās mākslas izstādes Jūrmalā

Jūrmalas izstāžu zālēs sastopas laikmetīgā māksla, kūrorta vēsture un spilgtas personības – no Naumova Parīzes līdz Ditas Lūses klusajai gaismai.

Jūrmalas TIC

Ventspils Ērģeļu dienas

Ventspils Ērģeļu dienas

Piektdien, 6. martā, plkst. 19.00 koncertzālē “Latvija” skanēs festivāla “Ventspils Ērģeļu dienas” koncerts - “Džezbaroks”.

Ventspils TIC

⭐Vasara - tik karsta un burvīga!

⭐Vasara - tik karsta un burvīga!

Vai esi gatavs lēkt iekšā savā īstajā vasaras atpūtā? Agrā rezervēšana uz Turciju, Melnkalni, Grieķiju un Spāniju ir jau atklāta!

Coral Travel Latvia

TIKŠANĀS | Juris Hiršs Kandavā

TIKŠANĀS | Juris Hiršs Kandavā

Sirsnīgā un iedvesmojošā atmosfērā būs iespēja satikt Latvijas Nacionālā teātra aktieri Juri Hiršu, kurš vakaru piepildīs ar savu daudzpusīgo talantu.

Tukuma TIC

Pavasara ekskursiju nedēļa Jūrmalā 2026

Pavasara ekskursiju nedēļa Jūrmalā 2026

No 9.–15. martam Jūrmalā – ekskursijas, radošas nodarbības un ģimenes aktivitātes. Vairums bez maksas, vietu skaits ierobežots, jāpiesakās.

Jūrmalas TIC

Koncertuzvedums “Gerda” Mežotnes baznīcā

Koncertuzvedums “Gerda” Mežotnes baznīcā

Koncertuzvedums “Gerda” ir muzikāls Hansa Kristiana Andersena pasakas “Sniega karaliene” tēlojums interaktīvā koncerta formātā.

Bauskas TIC

Liepājas leļļu teātris Salaspilī

Liepājas leļļu teātris Salaspilī

Salaspils novada TIC

Steiku meistarklase

Steiku meistarklase

Steiku vakars MeatMe Albatross restorānā Ķesterciemā kļūs par izsmalcinātu garšu piedzīvojumu, kur augstākās kvalitātes gaļa satiksies ar meistaru pieredzi.

Tukuma TIC

Seminārs par digitālo mārketingu 2026

Seminārs par digitālo mārketingu 2026

11. martā Valmierā norisināsies seminārs “Digitālais mārketings 2026. gadā: kas strādās un kas vairs nē?”, lektore “DigitalMore” vadītāja Doloresa Lapiņa

EUR 35 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Sieviešu dienas nedēļas nogale

Sieviešu dienas nedēļas nogale

No 6. līdz 8. martam Ventspils aicina atklāt tās sievišķo pusi, piedāvājot daudzveidīgu pasākumu programmu.

Ventspils TIC

Daiļā dzimuma pārstāves dodas uz SPA

Daiļā dzimuma pārstāves dodas uz SPA

8.martā, Ūdens piedzīvojumu parka ūdens atrakciju un SPA kompleksa pakalpojumu izmantošanai visām daiļā dzimuma pārstāvēm tiks piedāvāta 20% atlaide!

Ventspils TIC

Bērniem izmitināšana bezmaksas 🛫

Bērniem izmitināšana bezmaksas 🛫

Īpaši viesnīcu piedāvājumi. Baudi priekpilnas brīvdienas kopā!

Coral Travel Latvia

Dubultkoncerts “100.PUSE”

Dubultkoncerts “100.PUSE”

Grupu "100Debija" un "Otra puse" dubultkoncerts Valmieras Kultūras centrā. Kā 90-tajos rakstīja uz afišām - darbosies arī bārs.

EUR 20 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Sieviešu diena Tukuma novadā

Sieviešu diena Tukuma novadā

Pavasaris atnes gaismu un jauna sākuma sajūtu, un līdz ar to tiek svinēta arī Starptautiskā Sieviešu diena – diena, kas veltīta cieņai, pateicībai un apbrīnai

Tukuma TIC

Baznīcas un sakrālais mantojums

Baznīcas un sakrālais mantojums

Atklāj Bauskas novada baznīcas un sakrālo mantojumu – vēsturiskas ēkas, arhitektūras pērles un garīgas vietas, kas stāsta par reģiona tradīcijām un ticību.

Bauskas TIC

Audiogids “Kaugurciema stāstu taka”

Audiogids “Kaugurciema stāstu taka”

Jūrmalā tapis jauns audiogids “Kaugurciema stāstu taka” – 4 km pastaiga pa senā zvejnieku ciema vēstures pieturpunktiem. Pieejams IZI Travel.

Jūrmalas TIC

Blūza vakars Šlokenbekas muižā

Blūza vakars Šlokenbekas muižā

Vakars, kurā skanēs blūzs un personīgi stāsti, pulcējot uz vienas skatuves Latvijas blūza grandus.

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -