Foto: Celotajs.lv | Autors: Asnāte Ziemele | 2025.01.08
Ceļot sadarbības tiltu starp vēstures, izglītības un tūrisma jomām, 2025. gada 10. janvārī Rīgā notiek starptautiska konference “Militārā mantojuma integrēšana tūrismā un skolu programmās". 11. janvārī konferencei seko Latvijas vēsturē nozīmīgo Ziemassvētku kauju piemiņas pasākums ar kauju rekonstrukciju, kas konferences kontekstā ir piemērs vēstures norišu stāstīšanai caur aktīvu pieredzi.
Konferencei pieteikušies vairāk kā 120 dalībnieku visas Baltijas mērogā - militārā mantojuma vietu un objektu īpašnieki, muzeji, vēstures skolotāji, skolu pārstāvji, vēstures pētnieki un entuziasti, tūrisma speciālisti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas.
17. janvārī Liepājas 400. jubilejas ieskaņā muzejā atvērs 18. gs. birģermeistara rakstītu Liepājas hroniku.
Liepājas reģiona TIB
Gan Baltijā, gan Eiropā, gan Ziemeļvalstīs aktuāls ir jautājums par to, kā iepazīstināt ar vēsturi saistošā veidā, nezaudējot mērķauditorijas, īpaši, skolu jauniešu uzmanību. Militārā mantojuma tūrisms ir viens no veidiem, kā atbalstīt vēstures pasniegšanu, saistot interesi un vienlaikus nezaudējot vēsturisko faktu precizitāti. Starptautiska sadarbība un pieredzes apmaiņa Baltijas, Eiropas un Ziemeļvalstu mērogā ir iespēja bagātināt vēstures mācību saturu ar plašāku redzējumu, ārpus savas valsts robežām.
Konference “Militārā mantojuma integrēšana tūrismā un skolu programmās" 10. janvārī, Rīgā, Kara muzejā.
Konference rīkota kā platforma pieredzes apmaiņai un diskusijai par vēstures pasniegšanu caur militārā mantojuma tūrismu.
Konferences programma ar informāciju par runātājiem.
Konferences tēmas:
• Baltijas neatkarības stāsts
Konferenci aizsāks iepazīšanās ar Latvijas, Igaunijas un Lietuvas kopīgo pieredzi militārā mantojuma tūrisma veidošanā, aptverot Baltijas valstu neatkarības stāstu no Pirmā pasaules kara līdz mūsdienām. Kopīgu projektu rezultātā, sadarbībā ar vēstures ekspertiem izveidotais militārā mantojuma tūrisma portāls militarais.celotajs.lv vai militaryheritagetourism.info šobrīd ietver 845 bijušos militāros objektus, daudzos no tiem izveidotas programmas apmeklētājiem, kas apmeklētājus ne tikai iepazīstina ar faktiem, bet arī ļauj izjust dažādas pieredzes, iedzīvinot vēsturi. Objekti sasaistīti ar 300 atmiņu stāstiem, 264 vēsturisku notikumu aprakstiem 7 laika periodos, 126 izvērstas vēsturiskas tēmām un savienoti 26 ceļojumu maršrutos Baltijas valstīs. Par militārā mantojuma tūrisma attīstību stāstīs Asnāte Ziemele, LLTA “Lauku ceļotājs” valdes priekšsēdētāja.
• Kā uzrunāt mērķauditoriju?
Kā izstāstīt uzticamu un vēsturiski patiesu personīgas pieredzes stāstu auditorijai, kurai nav personīgu atmiņu par konkrētu laiku vēsturē? Tomass Trams Pedersens, vēsturnieks, Aukstā kara muzeja dibinātājs, Dānija.
• Laiki mainās: Aukstā kara mācība.
Aukstā kara tēmas interpretācija vēstures mācību programmās skolās un tematiskajām klases ekskursijām. Bens de Vrīss, vēsturnieks un Militārā mantojuma programmas vadītājs, Nīderlande.
• Aukstais karš Apvienotās Karalistes skolu mācību programmās.
Aukstā kara piemiņas pasākumu saistīšana ar skolu mācību programmām. Cold War Network , Milka Blagoeva Ivanova.
• Ziemas kara muzejs kaujas laukā: kā uzturēt apmeklētāju interesi.
Eiropas lielākais Ziemas kara muzejs kauju norises vietā apmeklētājus saista caur pieredzes stāstiem. Reima Haapoja un Minna Torkkola, Somijā.
• Piemiņas tūrisms Flandrijas laukos: nozīmīga pieredze jauniešiem.
Flandrijas reģionā militārā mantojuma tūrisms ir viens no nozīmīgākajiem tūrisma veidiem. Katrien Timmermans, Visit Flanders, Beļģija.
• Diskusijas
Nozīmīga konferences daļa būs veltīta dalībnieku jautājumiem un diskusijām, kas sekos prezentācijām. Diskusijas vadīs Valdis Kuzmins, vēsturnieks un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks.
Ziemassvētku kauju piemiņas pasākums 11. janvārī
Kā praktisks piemērs konferences tēmām, 11. janvārī sekos Ziemassvētku kauju piemiņas pasākums, sniedzot emocionālu un līdzdalīgu vēstures notikumu pieredzi. Pasākums sāksies ar Ziemassvētku kauju rekonstrukciju plkst. 14:00 pie Antiņciema kapiem, kam sekos piemiņas pasākums pie Mangaļu mājām, Jaunsardzes zvērests, uzrunas. Turpat ar stendu piedalīsies militārā mantojuma tūrisma projektu partneri no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Stendā varēs saņemt jauniznākušo Baltijas valstu: Latvijas-Igaunijas-Lietuvas miltārā mantojuma tūrisma karti. Pasākums noslēgsies ar lāpu gājienu un atceres brīdi Ložmetējkalnā, kur degs ugunskuri un skanēs dziesmas. Ziemassvētku kauju piemiņas pasākuma programma.
Pasākumu rīkotāji
Konferenci rīko LLTA “Lauku ceļotājs” kopā ar Igaunijas lauku tūrisma organizāciju ERTO. Konferencē piedalīsies Militārā mantojuma projekta partneri, kuri ar projekta atbalstu veic investīcijas savos militārā mantojuma tūrisma objektos, lai padarītu tās pieejamākas un interesantākas dažādām mērķauditorijām, tostarp, skolu jauniešiem. Tie ir: Karostas glābšanas biedrība, SIA Rehabilitācijas centrs “Līgatne”, Saldus novada pašvaldība, Cēsu novada uzņēmējdarbības un tūrisma aģentūra, Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Konference tiek rīkota ar Interreg Estonia-Latvia pārrobežu programmas finansiālu atbalstu.
Pirms un pēc konferences dodam ārvalstu viesiem iespēju apmeklēt vairākas militārā mantojuma tūrisma vietas Rīgā un ārpus tās. Īpašs paldies par atsaucību, organizējot apmeklējumu programmu Latvijas Okupācijas muzejam (Stūra māja), SIA Līgatnes Rehabilitācijas Centrs (Padomju slepenais bunkurs), un Cēsu novada uzņēmējdarbības un tūrisma aģentūrai (Cēsu muzejs - Vēstures ekspozīcija “Sirdsapziņas ugunskurs”).
Ziemassvētku kauju atceres pasākumus organizē Ziemassvētku kauju muzejs (Latvijas Kara muzejs), sadarbībā ar Jelgavas novada pašvaldību, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Militārā Mantojuma Tūrisma projekta pārstāvjiem - "Lauku ceļotājs", Zemgales Plānošanas reģions, biedrība “Latgales Tūrisma asociācija”, Lietuvas lauku tūrisma asociācija un Žemaitijas Nacionālā parka direkcija (Lietuva). Projekts tiek īstenots ar Interreg Latvia - Lithuania pārrobežu programmas finansiālu atbalstu.
Baltijas kopīgo neatkarības stāstu turpinām stāstīt caur militārā mantojuma tūrismu ar devīzi
“Stipri vakar - brīvi šodien!”
Jāņa Lūsēna un Normunda Beļska mūzikls bērniem “Īkstīte”. Februārī muzikālā pasaka krāšņā un iespaidīgā jauniestudējumā atgriezīsies pie skatītājiem.
Tukuma TIC
Engurē būs Kukul un Mazjuras brūzis tradicionālais Tapu vakars tematisko svētku versijā - DJ Calma un visu laiku labāko mīlestībai veltīto dziesmu izlasi.
Tukuma TIC
2025.gada nakts autofotoorientēšanās braucienu sezona jau tradicionāli tiks atklāta Latvijas ziemas galvaspilsētā Madonā 11.janvārī.
Madonas TIC
18. janvārī plkst. 12:00 Alūksnes Kultūras centrā startēs „Prāta Spēles” Vislatvijas erudīcijas čempionāta „Latvijas kauss 2025” pirmā spēle.
Alūksnes TIC
Baudiet romantisku atpūtu muižā ar Smēdes SPA apmeklējumu, prosecco, vakariņām un gardām brokastīm nākamajā rītā!
Nurmuižas pils
Bauskas novads ir izcila vieta, kur baudīt kultūrvēsturi, mākslu un arhitektūru. Tikai šeit tik koncentrēti var iepazīst Latvijas vēsturi un arhitektūru.
Bauskas TIC
Rāpšanās, kāpelēšana, šļūkšana, ripošana, lēkāšana un daudz citu aktivitāšu visas dienas garumā Tukumā.
Tukuma TIC
Meklē aktuālo Bauskas novada tūrisma informāciju Bauskas TIP un Vecumnieku TIP!
Bauskas TIC
aicina ģimenes kopā sajust ziemas burvību un atcerēties, ka pat aukstākajos gada mēnešos var rast siltumu un prieku caur mākslu, draudzību un kopīgiem brīžiem.
Tukuma TIC
Bauskas novadā katrā apskates objektā iepriekš piesakot tiek nodrošināti gida pakalpojumi (interesēties konkrētā objektā).
Bauskas TIC
Ko noteikti jāredz, jādara un jānogaršo- no Kameršļūkšanas priekiem Veclaicenē līdz "Naksnīgās Alūksnes" romantikas baudīšanai.
Alūksnes TIC
Izbaudi ziemas burvību Bauskas novadā – kur daba kļūst par pasaku!
Bauskas TIC
Atklāj Bauskas novadu no pavisam cita skatupunkta – ar audiogidu palīdzību!
Bauskas TIC
Groziņgaldiņvakars ar omulīgu un rotaļīgu atmosfēru, jautrām izklaidēm un pamatīgu izdancošanos diskotēkā.
Tukuma TIC