Jūrmala un Tukums sadarbosies nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā

Inese Krieviņa | 2025.02.07

2025. gada 6. februārī, tiekoties Jūrmalas Brīvdabas muzejā, Jūrmalas pašvaldības un Tukuma novada pašvaldības vadītāji vienojās par turpmāko sadarbību nemateriālā kultūras mantojuma vērtības – zvejas tīklu darināšanas – saglabāšanā un popularizēšanā.

Jūrmalas domes priekšsēdētāja Rita Sproģe un Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa parakstīja sadarbības līgumu par nemateriālā kultūras mantojuma – zvejas tīklu darināšanas – saglabāšanu un popularizēšanu, apņemoties īstenot kopīgus projektus Jūrmalā un Tukuma novada jūras piekrastes teritorijā laika posmā līdz 2029. gadam.

Noslēgtais sadarbības līgums paredz gan prasmju un tradīciju vēsturisko liecību pētniecību un dokumentēšanu, gan prasmju tālāknodošanu, rīkojot muzeju ekspertu un amatnieku apmācības, seminārus, interaktīvas aktivitātes un muzejpedagoģiskās programmas. Lai popularizētu piekrastes kultūrvēsturisko mantojumu un identitāti, paredzēts veidot jaunus, izzinošus kultūrtūrisma maršrutus un produktus, kā arī zvejas tīklu darināšanas prasmju saglabāšanā iesaistīt arī citu piekrastes pašvaldību kultūrizglītības un kultūras mantojuma iestādes, paplašinot mantojuma saglabāšanā iesaistīto kopienu tīklojumu.

Zvejas tīklu darināšana Rīgas jūras līča rietumu piekrastē Nacionālā Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļauta 2024. gadā, balstoties uz Jūrmalas pašvaldības un Tukuma novada pašvaldības kopīgi sagatavoto pieteikumu Latvijas Nacionālajam kultūras centram. Strādājot pie pieteikuma veidošanas, pirmajā kopīgās sadarbības posmā veikta vēsturiska izpēte par tradicionālajām amatu prasmēm un ar to saistītām tradīcijām Jūrmalas un Tukuma novada Rīgas jūras līča piekrastē, izveidoti videomateriāli ar amatu prasmju demonstrējumiem un zvejniecības tradīciju stāstiem, kuros dalās amatu prasmju zinātāji un zvejniecības nozares pārstāvji. Piekrastes kultūras mantojuma saglabāšanā, uzturēšanā un tālāknodošanā iesaistīti Jūrmalas un Tukuma novada kopienas pārstāvji – amatu prasmju zinātāji, kultūrvēsturiskā mantojuma jomas speciālisti, arī vietējie iedzīvotāji.

Zvejniecība un ar to saistītās amatu prasmes ir viens no Latvijas identitāti un kultūrvēsturisko mantojumu raksturojošiem elementiem. Viena no zvejniecības blakus jomām ir tīklu darināšana, kas ietver būtisku piejūras dzīvesveida un kultūrvēstures daļu ar ticējumiem, tradīcijām un dažādu zināšanu un amatu prasmju kopumu. Daudzas seno amatu prasmes, arī zvejas tīklu darināšana un ar to saistītās tradīcijas, laika gaitā izzūd. Līdz ar to, zvejas tīklu darināšanas prasmju iekļaušana nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā ir nozīmīgs solis strauji izzūdošā mantojuma novērtēšanā un saglabāšanā un sadarbību nemateriālā kultūras mantojuma popularizēšanā un attīstīšanā Jūrmalas pašvaldība un Tukuma novada pašvaldība apņemas turpināt.

Avots: Jurmala.lv


celojumubode - 3892
Carnival Youth koncerts

Carnival Youth koncerts

10. maijā plkst. 18.00 Jaunmoku pils parkā izskanēs grupas Carnival Youth koncerts brīvdabas atmosfērā.

Jaunmoku pils

Nakts pirms Muzeju nakts Gulbenē

Nakts pirms Muzeju nakts Gulbenē

16.maijā no plkst. 19:00 līdz 24:00 ikviens aicināts izzināt Gulbenes dzelzceļa mezgla vēstures stāstus pasākumā “Nakts pirms Muzeju nakts– mūsu vērtību stāsti"

Gulbenes novada TIC

Tūrisma rallijs

Tūrisma rallijs "Madona-Gulbene" 24.05.

Vai iespējams iepazīt divus novadus vienā dienā? Jā, piedaloties autofotoorientēšanās tūrisma rallijā "Madona-Gulbene"!

Gulbenes novada TIC

"Vivaldi mūzikas apburtie"

Itāļu komponista Antonio Vivaldi mūzika neierastā salikumā - baroka laika strinkšķināmo instrumentu interpretācija ir nodota koklēm.

Tukuma TIC

Atklāj Zemgales tāluma vitamīnu!

Atklāj Zemgales tāluma vitamīnu!

Iepazīsti Bauskas novadu no skatu torņu augstumiem!

Bauskas TIC

Labdarības festivāls

Labdarības festivāls "Būsim kopā"

Pasākumā būs daudzveidīgas aktivitātes, meistarklases, sporta spēles, lielformāta atrakcijas, mājražotāju tirdziņš un labdarības koncerts.

Bauskas TIC

Akcija

Akcija "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē"

Bauskas TIC

Jūrtakas Konference un Pārgājiens!

Jūrtakas Konference un Pārgājiens!

Aicinām piedalīties Baltijas Pārgājienu Tūrisma Konferencē un kopīgā pārgājienā šī gada 23. -24. maijā, Apšuciemā.

Lauku Ceļotājs

Aveņu SPA kūre - viesnīca Ezeri, Siguldā

Aveņu SPA kūre - viesnīca Ezeri, Siguldā

1 nakts 2 personām standarta numurā, brokastis, SPA atpūtas programma

EUR 250 | Estravel Latvia

Muzeju un baznīcu nakts Jēkabpils novadā

Muzeju un baznīcu nakts Jēkabpils novadā

Šogad vienā datumā, 17. maijā, apvienojas divi lieli kultūras notikumi - Starptaustikā Muzeju nakts un Baznīcu nakts.

Jēkabpils novada TIC

Sama modināšanas svētki Koknesē

Sama modināšanas svētki Koknesē

16. un 17. maijā Koknesē ar dažādām aktivitātēm tiks atklāta aktīvā tūrisma sezona ‒ norisināsies tradicionālie Sama modināšanas svētki.

Aizkraukles novada TIC

Uzplauksti pļavā - Sievišķības svētki

Uzplauksti pļavā - Sievišķības svētki

kopā būšanas, tīklošanās, rituālu, garšas un foto piedzīvojumu diena Antiņciemā kopā ar Sanitu Matuli.

Tukuma TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Brauc ar vilcienu uz Gulbeni un baudi īpašu ekskursiju!

Gulbenes novada TIC

"Tuvā tālumā" izstāde galerijā "Mans's"

Galerijā «Mans's» atklāta divu savdabīgu mākslinieku – Kalvja Zutera un Zanes Lūses – personālizstādes, kam dots kopējais nosaukums «Tuvā tālumā».

Jēkabpils novada TIC

Amatnieku un mājražotāju tirdziņš

Amatnieku un mājražotāju tirdziņš

Garšīgas un skaistas amatnieku un mājražotāju preces.

Tukuma TIC

17. maijā - EJAM VISI! pārgājienā LUBĀNĀ

17. maijā - EJAM VISI! pārgājienā LUBĀNĀ

Pārgājienu seriāls EJAM VISI! šoreiz aicina iepazīt Lubānu: ģimenēm, nūjotājiem, dzīvnieku mīļiem kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem, senioriem...

Madonas TIC

Ģimenes festivāls

Ģimenes festivāls "No viena zara"

Festivālā būs gaidītas ģimenes ar bērniem, kurām piedāvās piedalīties dažādās radošajās darbnīcās. Būs pieejams garšaugu dārzs, lielās spēles un ziepju burbuļi.

Tukuma TIC

Pavadi Lieldienas Preiļu novadā!

Pavadi Lieldienas Preiļu novadā!

Jau šajā svētdienā aicinām piedzīvot krāšņas Lieldienas Jasmuižā!

Preiļu novada TIC

Tūrisma jaunums “Meitene Mellene MADONĀ

Tūrisma jaunums “Meitene Mellene MADONĀ"

Gaidot vasaru, klajā nācis netradicionāls Madonas novada tūrisma ceļvedis. Tas informē par ceļošanas iespējām ģimenēm ar bērniem, skolu klasēm un nometņu grupām

Madonas TIC

VeseLīgošana

VeseLīgošana "Jaunķemeros"

Šogad Līgosvētkos un Jāņos būs četras brīvdienas atpūtai. Atvēliet laiku sevi palutināšanai ar procedūrām un vingrošanas nodarbībām - veseLīgošanai!

EUR 297 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -