Laura Ikauniece | 2025.02.21
Februārī aprit trīs gadi kopš Ukrainā sācies karš, un ir pagājis vairāk kā pusgads kopš Rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri” sadarbībā ar Veselības ministriju nodrošina rehabilitācijas pakalpojumus karā ievainotajiem karavīriem. Šī pieredze bijis liels izaicinājums rehabilitācijas komandai, bet arī gandarījums par līdz šim sasniegtajiem rehabilitācijas rezultātiem ir tikpat liels.
Veiksmīgs sadarbības modelis veselības aprūpē
Sāc dienu nesteidzīgi, baudot gardas brokastis kādā no Liepājas kafejnīcām vai restorāniem.
Liepājas reģiona TIB
Līdz šim Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” speciālistu komanda plašu pieredzi guvusi, sniedzot veselības aprūpes un medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus Latvijas iedzīvotājiem, tai skaitā nodrošinot arī valsts apmaksātās stacionārās medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus, tai skaitā pacientiem pēc pārslimota COVID-19. Taču pērn speciālisti ar entuziasmu pieņēma profesionālo izaicinājumu sniegt rehabilitāciju karā cietušajiem Ukrainas karavīriem.
Ar Latvijas valdības un Veselības ministrijas atbalstu, aizvadītajā gadā “Jaunķemeros” rehabilitāciju saņēma 51, bet šogad – 12 karā ievainotie karavīri no Ukrainas pārsvarā pēc sprādzienos gūtām un šķembu radītām traumām, ar multipliem un kombinētiem funkcionēšanas traucējumiem, arī pēc politraumām ar centrālās un perifērās nervu sistēmas bojājumiem, komplicētiem kaulu lūzumiem un amputācijām. Rehabilitācijas komandas darbā aktīvi iesaistījās arī psihologs, jo nereti karā ievainotie cieš arī no posttraumatiskā stresa sindroma. “Līdzšinējās palīdzības sniegšana karā ievanotajiem Ukrainas karavīriem parāda arī veiksmīgāko sadarbības modeli, kādu vien veselības aprūpe varētu vēlēties – sadarbību starp privātu rehabilitācijas centru un valsti, nodrošinot valsts apmaksātu stacionāro rehabilitāciju, kā arī sadarbību ar klīnisko universitāšu slimnīcu speciālistiem un brīvprātīgajiem no nevalstiskām organizācijām,” uzsver rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” medicīniskās rehabilitācijas un ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Elīna Malkiela. “Ir liels gandarījums redzēt, ka spēj sadarboties tik daudzi cilvēki, ja viņus vada vienots mērķis. Lepnums ne tikai par rehabilitācijā sasniegtajiem rezultātiem, bet arī par kolēģu atdevi darbā ar karā ievainotajiem. Prieks arī par nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, kuri vēl ciešāk uztur kontaktu ar šiem pacientiem pēc tam, kad viņi atgriezušies mājās un spēj mums pastāstīt, ka karavīri ir apmierināti ar sasniegtajiem rezultātiem. Savukārt gan rehabilitācijas centra līdzšinējā pieredze, gan rezultāti, ko esam spējuši sasniegt, sniedzot rehabilitāciju pacientiem ar karā gūtām traumām, ir apliecinājums, ka “Jaunķemeri” spēj pilnvērtīgi iesaistīties arī valsts apmaksātās stacionārās medicīniskās rehabilitācijas sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem.”
Rezultāti iedvesmo arī rehabilitācijas komandu
“Rehabilitācijas veiksmes stāstu netrūkst,” stāstot par gadījumiem, kad ievainotajiem karavīriem izdevies palīdzēt atgūt veselību, stāsta Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” medicīniskās rehabilitācijas un ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Elīna Malkiela. “Šī ir nozare, kurā daudz varam objektivizēt un izmērīt: redzam rezultātus gan satiekot pacientus, gan vēlāk – izrakstos no rehabilitācijas centra, lasot viņu veselības stāvokļa novērtējumu. Ir gandarījums, kad pacients pirms izrakstīšanās no rehabilitācijas centra, atnes ārstam ziedus, turot tos rokā, kura rehabilitācijas kursa sākumā bija vāja, nespēcīga, viņš nav spējis ar to satvert priekšmetus. Taču ir izdevies palīdzēt un roka atkal funkcionē!
Esam snieguši rehabilitāciju arī pacientam, kuram sprādzienā bija sadragāts apakšžoklis un traumas dēļ tika būtiski ierobežotas spējas ēst un runāt. Šis karavīrs “Jaunķemeros” ieradās ar izteiktu svara deficītu, jo Ukrainā nebija pilnvērtīgi apmācīts uzņemt uzturu caur stomu, savukārt ar nepietiekamu svaru nebija iespēja viņu uzņemt operatīvai terapijai. Ar pacientu strādāja uztura speciālists, funkcionālie speciālisti, drīz viņš uzņēma dažus kilogramus svara un varēja gatavoties operācijai. Šobrīd ar nepacietību gaidām šo pacientu atpakaļ tālākai rehabilitācijai, jo zinām, ka viņš jau ēd patstāvīgi, stoma ir izņemta un šis ir uzskatāms piemērs, ka komandas darbs un sadarbība starp klīnikām spēj būtiski uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti,” uzsver Elīna Malkiela.
Varam palīdzēt Ukrainai, sniedzot savas zināšanas
Profesionāli sniegts medicīniskās rehabilitācijas pakalpojums ir veids kā mēs ar savām zināšanām, prasmēm un darbu varam atbalstīt Ukrainu un ukraiņus šajā agresora karā pret Ukrainu – piebilst arī Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” Funkcionālo speciālistu dienesta vadītāja Zane Liepiņa: “Ikvienā karavīrā, neskatoties uz karā gūtajām traumām un to sekām, redzam vīru sīkstumu, drosmi, bezbailību un dzimtenes mīlestību – īpašības, kas lieti noder arī individuālo rehabilitācijas mērķu sasniegšanā, lai šie cilvēki spētu pēc iespējas ātrāk atgriezties dzimtenē un dienestā. Lai gan redzams, cik atviegloti jūtas karavīri par klusumu un mierīgām debesīm virs rehabilitācijas centra, tomēr ikviens no viņiem joprojām vēlas atgriezties un cīnīties par mieru savā dzimtenē.”
Pēc rehabilitācijas. Ko stāsta Ukrainas karavīri
Serhijs Zinčuks: “Es pats esmu kara mediķis un Ukrainā frontē ievainotajiem biedriem sniedzu neatliekamo medicīnisko palīdzību līdz pats nokļuvu bezpilota lidaparātu uzbrukumā, gūstot rokas traumu, nopietnus apdegumus. “Jaunķemeros” rehabilitāciju saņēmu divos etapos – bija nepieciešams veikt operāciju, pēc kuras rehabilitāciju vajadzēja turpināt. Esmu ļoti apmierināts ar ergoterapeitu un fizioterapeitu paveikto darbu. Protams, papildus šīm nodarbībām saņēmu arī procedūras, kas palīdz emocionāli atjaunoties – tam, kurš pieredzējis karu, tas nav mazsvarīgi.”
Olehs Botnars: “Tikai laimīgas sakritības dēļ Donbasā izglābāmies no okupantu ielenkuma, bet 2023.gada vasarā man trāpīja mīnmetēja raidīta lādiņa atlūza, pārrāva bicepsu, pilnībā sabojājot rokas kaulus, nervus. Ukrainā ārsti līdz pēdējam cīnās par katra karavīra veselību, lai nebūtu nepieciešama amputācija un protezēšana. Uzskatu, ka man zināmā mērā paveicās, jo roku izdevās saglābt un atjaunot. Gadu ārstējos Harkivā, roka pastāvīgi bija apsējā un sāpju dēļ gandrīz nevarēju piecelties. Pēc tam nonācu rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri”- uzskatu, ka šeit man sākās otra dzīve. Ja vēl Ukrainā nekas neliecināja, ka traumētajā rokā nervi būtu spējīgi atjaunoties un nebija lielu cerību, ka roka kādreiz varētu atkal pilnvērtīgi funkcionēt, pēc rehabilitācijas centrā saņemtajām procedūrām un nodarbībām uzlabojums ir acīmredzams. Sazinos arī ar citiem puišiem, kuri rehabilitāciju saņem citās ārstniecības iestādēs Latvijā, salīdzinām, kā kuram klājas un esmu ļoti priecīgs par iespēju būt tieši rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri”.”
Skaitļos:
• Kopš 2024.gada KRC “Jaunķemeri” rehabilitāciju saņēmuši 63 karā ievainoti karavīri no Ukrainas;
• Jaunākais pacients – 24 gadus vecs;
• Vecākais pacients – 53 gadus vecs;
• 2024.gadā kopējais gultas dienu skaits 1852, vidēji vienam pacientam 36 gultas dienas rehabilitācijā;
• Līdz šim brīdim 2025.gadā kopējais gultas dienu skaits bijis 325, vidēji vienam pacientam 27 gultas dienas rehabilitācijā.
Par KRC “Jaunķemeri”
Rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri” ir daudzprofila rehabilitācijas centrs, lielākā privātā stacionārā ārstniecības iestāde Latvijā, kas savā ikdienas praksē apvieno mūsdienu rehabilitācijas tehnoloģijas ar vēsturiskām kūrorta ārstēšanas tradīcijām – dūņu un minerālūdens procedūrām. Ik gadu rehabilitācijas pakalpojumus pie mums saņem aptuveni 12 tūkstoši pacientu.
Uz skatuves ar enerģisku un neaizmirstamu lielkoncertu kāps leģendārā grupa "Jumprava", dāvinot klausītājiem savu spilgtākās mūzikas skanējumu.
Tukuma TIC
Galerijā «Mans's» atklāta divu savdabīgu mākslinieku – Kalvja Zutera un Zanes Lūses – personālizstādes, kam dots kopējais nosaukums «Tuvā tālumā».
Jēkabpils novada TIC
Saule, smiltis un jaudīga rūkoņa. Kalnā kāps 4x4, motocikli, kvadricikli, bagiji un vēl daudz kas cits. Cīņa būs nikna, ātra un aizraujoša.Šī gada tēma:FISHING!
Madonas TIC
31.maijā Ziemeļlatgalē - Balvu novadā norisināsies tradicionālās auto orientēšanās sacensības dāmām ”Prieka tūre”.
Balvu TIC
Šogad Latvijas skolas somas programmas ietvaros Preiļu novadā pieejami 19 dažādi izzinoši un aizraujoši piedāvājumi!
Preiļu novada TIC
kopā būšanas, tīklošanās, rituālu, garšas un foto piedzīvojumu diena Antiņciemā kopā ar Sanitu Matuli.
Tukuma TIC
Preiļu muižas komplekss un parks– lielākais pilsētvides ainavu parks Latvijā, kurš apbur ne vien ar savu romantisko veidolu, bet arī arhitektūras pērlēm.
Preiļu novada TIC
koncerts 2 daļās: 1. daļa – “Apskāviens”, 2. daļa – “Muļķa sirds”. Pārtraukumā: Deju skolas grāmatas un citu suvenītu iegāde, fotoizstāde “Kustībā...”
Tukuma TIC
Kuru virzienu izvēlēties, lai atklātu un iepazītu Bauskas novadu šajās brīvdienās? Mēs palīdzēsim ar idejām - dodies piedzīvojumā!
Bauskas TIC
Šogad Preiļu novadu akcijā pārstāvēs 5 dalībnieki - Raiņa muzejs "Jasmuiža", Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Vārkavas novadpētniecības muzejs u.c.
Preiļu novada TIC
Sestdien 31. maijā 18.30 Ērmaņu muižā, kur saimnieko muižnieks Uģis Prauliņš, aicināti uz 2025. gada sezonas atklāšanas pasākumu!
Alūksnes TIC
Salmeja ezera skatu tornis pavasarī vilina apmeklētājus ar elpu aizraujošu ainavu un dabas plaukstošo skaistumu.
Preiļu novada TIC
Pārgājiens no Apšuciema līdz Engurei – 14 kilometru garā maršrutā, kas ved gar plašiem liedagiem, priežu mežiem un piekrastes ciematiem!
Tukuma TIC
Vai iespējams iepazīt divus novadus vienā dienā? Jā, piedaloties autofotoorientēšanās tūrisma rallijā "Madona-Gulbene"!
Gulbenes novada TIC
24. maijā - ar vilcienu uz Madonu un Cesvaini. Šogad piedāvājumā katrā galamērķī dažādi jaunumi, lielākais no tiem - divu dienu piedāvājums!
Madonas TIC
Īpaša dzejas un mūzikas sinerģija. Tas būs sirsnīgs, brīnišķīgas mūzikas un dzejas piepildīts vakars.
Tukuma TIC
Ieplāno īpašu ceturtdienu Igo mūzikas un mākslas centrā "Ceplis" 22.maija!
Zemgales Tūrisma asociācija
Festivālā būs gaidītas ģimenes ar bērniem, kurām piedāvās piedalīties dažādās radošajās darbnīcās. Būs pieejams garšaugu dārzs, lielās spēles un ziepju burbuļi.
Tukuma TIC
42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas. Krēsla. Āžu kalns, Tukums.
Tukuma TIC
Gaidot vasaru, klajā nācis netradicionāls Madonas novada tūrisma ceļvedis. Tas informē par ceļošanas iespējām ģimenēm ar bērniem, skolu klasēm un nometņu grupām
Madonas TIC